Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.11.2011, 00:20:48
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
DEci, concluzia e simpla. Femeile refuza sa isi asume durerea nasterii.
Incredibil, ce nenorocite, vor sa isi rupa "lanturile". Si nu e vorba de lanturi puse de dumnezeu ori natura ori alt "dictator" de sorginte crestina/naturala, ci culmea, de societate(o parte din ea). Daca nu iti asumi rolul pe care ti l-a dat societatea - fara ca macar sa ii fi cerut parerea - si iesi din patratica in care ti s-a permis sa vietuiesti, wow, esti o mama rea.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Eu un lucru stiu: te bucuri mult mai mult de soare dupa o furtuna puternica. Pe cand daca pe un cer senin apare razlet cate un norisor, vederea soarelui nu iti produce atata bucurie.
Stiu si eu ceva. Oamenii sunt diferiti, si nu toti au nevoie sa sufere pentru ceva/cineva pentru a-l pretui. De fapt, daca esti cu picioarele pe pamant stii ce vrei si ce iti place si fara sa fii motivat ca un copil. De fapt, ce spui tu este ca femeile care au nascut prin cezariana nu isi iubesc copiii precum cele care au nascut natural. Sunt curioasa, ce ar spune copilul tau daca ar sti ca l-ai iubi/pretui mai putin daca ar fi nascut prin cezariana?
Sau daca maine ai afla ca nu poti naste natural din cauza unei potentiale complicatii grave ce ar aparea _numai_ daca ai naste natural - si nu s-ar manifesta altfel - ai fi in continuare de acord ca nu iti iubesti copilul cat l-ai iubi daca ar fi nascut prin vagin?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 10.11.2011, 00:32:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Incredibil, ce nenorocite, vor sa isi rupa "lanturile". Si nu e vorba de lanturi puse de dumnezeu ori natura ori alt "dictator" de sorginte crestina/naturala, ci culmea, de societate(o parte din ea). Daca nu iti asumi rolul pe care ti l-a dat societatea - fara ca macar sa ii fi cerut parerea - si iesi din patratica in care ti s-a permis sa vietuiesti, wow, esti o mama rea.


Stiu si eu ceva. Oamenii sunt diferiti, si nu toti au nevoie sa sufere pentru ceva/cineva pentru a-l pretui. De fapt, daca esti cu picioarele pe pamant stii ce vrei si ce iti place si fara sa fii motivat ca un copil. De fapt, ce spui tu este ca femeile care au nascut prin cezariana nu isi iubesc copiii precum cele care au nascut natural. Sunt curioasa, ce ar spune copilul tau daca ar sti ca l-ai iubi/pretui mai putin daca ar fi nascut prin cezariana?
Sau daca maine ai afla ca nu poti naste natural din cauza unei potentiale complicatii grave ce ar aparea _numai_ daca ai naste natural - si nu s-ar manifesta altfel - ai fi in continuare de acord ca nu iti iubesti copilul cat l-ai iubi daca ar fi nascut prin vagin?
Mama mea m-a nascut natural,dupa un travaliu de 15 ore...
Apoi a cazut intr-o depresie post-natala care a tinut destul de mult,timp in care am fost neglijata...
Teoriile nu-s pt toti oamenii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 10.11.2011, 01:39:45
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o cunostiinta care a nascut natural si care numai mama buna nu e. De ex. in loc sa se ocupe de copil umbla prin cluburi, la mare , la concerte, cu iubitu-care nu e tatal copilului-, chefuri acasa etc si copilul sta mai mult pe la matusi,crese etc. Am dat acest exemplu pe scurt nu ca sa barfesc, ci ca sa evidentiez ca nu felul cum naste o femeie o face o mama buna sau rea. Daca mama isi iubeste copilul o sa aiba grjia de el si o sa faca tot ce trebuie, indiferent daca a nascut normal sau prin cezariana. E normal intr-un fel la primul copil sa fie mai greu, pana inveti, pana te obisnuiesti. Mama rele pot fi cele care nasc normal. Asa cum si lumea e plina de tati rai si care isi parasesc copii etc. Daca mama in sine are educatie,credinta si iubire, o sa stie cum sa aiba grija de copil f bine, indiferent de metoda prin care naste. Mai este un topic nastere naturala/cezariana.

Haideti sa incercam sa revenim la subiect din respect ptr initiatoarea topicului. Ar fi trebuit sa discutam despre copii folositi in concursuri de frumusete,reclame,dansuri etc. ptr faima mamelor si bani. Cum credeti ca o sa se dezvolte acesti copii? Cum o sa ajunga cand o sa fie adolescenti? Credeti ca lipsa copilariei adevarate o sa le afecteze comportamentul?
http://tlc.howstuffworks.com/tv/toddlers-tiaras Din cate am inteles la concursuri de frumuseste nici nu iti accepta pozele si copilul daca sunt naturali si nu ii machiezi etc. Am ajuns sa ne folosim copii pe post de papusi.

Last edited by Laura19; 10.11.2011 at 01:52:15.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.11.2011, 07:25:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Frumuseti miniaturale

Cred ca toata lumea a auzit de concursurile "Toddler & Tiara" , sunt foarte populare in SUA, e o adevarata isterie, americanii avand in jur de 5000 de evenimente pe an. Ma indoiesc ca acele mame se gandesc doar la castig, in cele mai multe cazuri investitia nu e recuperata, mai ales ca sunt costuri de calatorie, taxa de participare, costumatie (au o tematica diferita la fiecare concurs) , ba chiar platesc lectii de muzica si dans pentru copii. Probabil fiecare mama este mandra de copilul ei, iar daca vede ca are un talent, vrea ca si altii sa-l aprecieze, de aceea il inscrie la concursuri muzicale, de talente sau frumusete. Am vazut cateva emisiuni pe Discovery si ce e frapant e ca parintii nu constientizeaza ca le fac rau copiilor , marea majoritate (90%) uita ca motivul pentru care iti implici copilul mic in astfel de activitati e distractia. S-a ajuns la niste exagerari grotesti, insa nici n-ar fi atat de deranjante daca ai vedea ca acele copile se distreaza, se simt bine, ca la un carnaval, in care se transforma in printese si se joaca, interpreteaza un rol. Fetele sunt pasionate de micute de jocurile cu makeup, isi machiaza papusa sau se „mazgalesc” pe ele, e etapa aceea cand vor sa fie ca mamele si-si pun margele si alte accesorii, deci daca in concursul respectiv „artificialul” s-ar face cu moderatie, n-ar fi o problema, insa ceea ce am vazut e departe de un joc copilaresc, cum ar trebui tratat concursul, ci o competitie intre parinti, ce au pus frumusetea pe un piedestal, iar tot ce ramane in urma ei sunt intrigile de culise, lacrimile si crizele de furie ale fetitelor pentru ca n-au iesit „Ultimate Grand Supreme", copile ce invata de mici lectia despre orgoliu si rivalitate. Cred ca vina o poarta organizatorii pentru ca n-au impus niste reguli si au lasat totul la mana mamelor. E suficient ca o mama sa-si machieze fetita si sa o "impopotoneze", caci celelalte fetite, vazand-o, vor dori sa fie la fel, deci si mamelor lor vor proceda similar, ca sa le vada multumite si tot asa, standardul concursului se modifica, ajungandu-se la anormalitatea de acum: maturitatea artificiala a copiilor si imaturitatea naturala a adultilor.

later edit: am accesat linkul postat de Laura. O fetita de 6 ani “costumata” in prostituata, o little Pretty Woman a la Julia Roberts cu siguranta face senzatie in show si aduce rating postului ce difuzeaza documentarul. E clar ca nu sunt reguli, organizatorii percep doar taxa de participare , iar in rest totul depinde de imaginatia debordanta a parintilor. In fine, e responsabilitatea lor, noi ne vedem de ale noastre.

Last edited by ioanna; 10.11.2011 at 08:01:26.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 10.11.2011, 08:10:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Moralitatea,onestitatea si principiile sanatoase nu se mai cauta,nu mai sunt la moda,nu se mai cumpara...

Mamele care si-au trimis copiii la concurs in halul acela,si-au pierdut pe drum principiile si directia morala,intamplare care s-a produs pe timpul a mai multor generatii;nici nu le poti cere ce nu mai au deja!
Ele nici nu realizeaza ce fac,deoarece preocuparea pt aspectul fizic,ingrijirea si adorarea trupului este atat de mare incat doresc sa-i treaca pe toti prin acest tavalug.La fel,pe altii ii vor judeca dupa hainele afisate si sex-appealul personal.
Totul graviteaza in jurul banilor(pt ati satisface nevoile de lux si extravaganta)si a sexului.Si femei si barbati se prostitueaza la un nivel mai inalt,stiind ca daca isi pot vinde aspectul lor fizic asta le va aduce numerar.Chiar daca nu sunt incurajati de natura,cu niste vizite pe la chirurgi si altele pe la cosmeticieni reusesc sa iasa din normalitate.
Important este sa faca bani facil,trecand peste caile batatorite de fraieri care de regula fac bani contra unui efort intelectual sau fizic.Defapt aceste cai nu aduc suficient pt cat ar dori eul lor.


Aceste mame,spera sa prinda trenul prosperitatii vesnice insa deoarece ele ca individe nu reprezinta mai nimic in societate,duc aceasta cursa prin copiii lor.Numai prin acestia isi mai pot salva nevoia disperata de bani,faima si lux;miza pusa in joc este mare,asa ca vor merge cat de departe pot pt a se tine de maneca succesului!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 10.11.2011, 12:35:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Incredibil, ce nenorocite, vor sa isi rupa "lanturile". Si nu e vorba de lanturi puse de dumnezeu ori natura ori alt "dictator" de sorginte crestina/naturala, ci culmea, de societate(o parte din ea). Daca nu iti asumi rolul pe care ti l-a dat societatea - fara ca macar sa ii fi cerut parerea - si iesi din patratica in care ti s-a permis sa vietuiesti, wow, esti o mama rea.
Esti atat de oarba in anti-crestinismul tau ca nici macar nu poti emite o parere obiectiva nici macar intr-o chestiune elementara, ce sa mai zic ca nici macar nu te obosesti sa citesti topicul si vii cu cliseele tale.

Nu a zis nimeni ca femeia trebuie "sa suporte chinurile nasterii pentru ca asa vrea Dumnezeu.
Sunt considerente medicale pentru care nasterea naturala este superioara oricarei alte forme de nasteri, pentru sanatatea copilului in primul rand.

Citat:
De fapt, ce spui tu este ca femeile care au nascut prin cezariana nu isi iubesc copiii precum cele care au nascut natural. Sunt curioasa, ce ar spune copilul tau daca ar sti ca l-ai iubi/pretui mai putin daca ar fi nascut prin cezariana?
Sau daca maine ai afla ca nu poti naste natural din cauza unei potentiale complicatii grave ce ar aparea _numai_ daca ai naste natural - si nu s-ar manifesta altfel - ai fi in continuare de acord ca nu iti iubesti copilul cat l-ai iubi daca ar fi nascut prin vagin?
La fel, cliseele anti-crestine te impiedica sa gandesti limpede pentru ca:
1. Nu este vorba de cele care din motive medicale SERIOASE au trebuit sa nasca prin cezariana
2. Este vorba de cele care aleg in cunostinta de cauza sa-si supuna copilul la un risc medical pentru confortul personal.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 10.11.2011, 12:39:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
later edit: am accesat linkul postat de Laura. O fetita de 6 ani “costumata” in prostituata, o little Pretty Woman a la Julia Roberts cu siguranta face senzatie in show si aduce rating postului ce difuzeaza documentarul. E clar ca nu sunt reguli, organizatorii percep doar taxa de participare , iar in rest totul depinde de imaginatia debordanta a parintilor. In fine, e responsabilitatea lor, noi ne vedem de ale noastre.
Spunea cineva despre concursurile astea ca e ciudat ca se tin intr-o tare in care chipurile pedofilia este pedepsita prin lege.

De fapt este o ipocrizie generala a societatii laice, pe de o parte promoveaza sexualitatea (inclusiv cea "underage") si tot felul de perspective eronate asupra a vietii amoroase prin tot ce ii cade la indemana, iar pe de alta parte, ii pedepseste pe cei care cad victime acestei propagande.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 27.01.2012, 20:32:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit pozele sexy ale unui copil,puse pe internet de maica-sa

http://www.realitatea.net/foto_39966...rg_302956.html
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Durerea unei mame, lilisor Generalitati 83 28.08.2011 18:21:48
rugaciuni pentru viitoare mame Mirela0110 Generalitati 0 03.03.2011 14:12:16
Jurnalul unei mame invingatoare Nicoleta IGNAT Stiri, actualitati, anunturi 2 25.07.2010 20:54:54