Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 01.08.2012, 12:25:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu stiu, tu ce crezi? daca ne uitam la imbracamintea calusarilor, traditionala, se vede ca purtau pantaloni.
Poate...si pantaloni, dar nicidecum nu ii purtau asa cum sunt purtati acum, ceea ce inseamna ca nu e nimic traditional in tinuta barbatilor din zilele noastre!!!!:D

De asemenea am vazut des trimiteri la icoane, sa ne uitam la ele, si sa tragem invataminte...ori asta inseamna ca nu conteaza regiunea, ci modelele pe care le-am ales!!!!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 01.08.2012, 12:26:51
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu cred ca purtau,dar acoperiti de o roba.
Am dat detalii mai sus despre ce purtau dacii.
Portul national de acum, este portul dacilor, cu mici diferente. Purtau acei nadragi albi din panza, cu camasa peste pantaloni pana la genunchi. Mai aveau si mantie si cojoace-depinde de vreme,daca erau la camp, pe front etc.

"[..]bărbații purtau o cămașă din pânză (in sau alceva) despicată în părți (până la mijloc) și scoasă peste pantaloni. Aceasta era lungă până la genunchi. Mânecile pot fi atât lungi, cât și scurte.Pantalonii erau confecționați din pânză groasă, de cele mai multe ori nu prea strânși pe picior, dar nu lipsesc nici aceste cazuri (lipiți de pulpă sau picior, un fel de ițari). [..]"

" Este stiut ca taranii nostri mai poarta si azi, in multe zone ale tarii, aceeasi imbracaminte ca dacii de pe columna lui Traian (itari(pantaloni), camasa lucrata cu flori pe poale si maneci, cojocele lucrate cu flori, caciula - pe care romanii nu le aveau) [...]" complet mai sus.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 01.08.2012, 12:30:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu cred ca purtau,dar acoperiti de o roba.
Da, pai purtau...insa se pusese problema ca in haine lungi si largi s-ar fi imbracat in special cei din Orient, ori cam toate marile imperii erau imbracate asa la vremea respectiva.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 01.08.2012, 12:42:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu stiu, tu ce crezi? daca ne uitam la imbracamintea calusarilor, traditionala, se vede ca purtau pantaloni.
Scuze ca m-am indepartat de ideea vizata, in fond problema era de fapt alta si m-ai indepartat cu ideile tale...in NT, barbatii si femeile purtau cu totii haine lungi pana in pamanat, deci Biblia acolo a fost scrisa, unde nu existau aproape deloc diferente in vestimentatia lor!!!!!!!

Faptul ca dacii purtau itari, prea putin conteaza...asta tine de fiecare cultura in parte, ca le era frig probabil, am inteles ca iernile erau grele, din motive practice iarasi...insa astea nu sunt temeiuri teologice.

Acum barbatii s-au modernizat, deci nu au tinut la traditie...de ce sunt ei preocupati de tinuta femeilor, si nu mediteaza la a lor mai realist/obiectiv?:)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 01.08.2012, 12:49:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Scuze ca m-am indepartat de ideea vizata, in fond problema era de fapt alta si m-ai indepartat cu ideile tale...in NT, barbatii si femeile purtau cu totii haine lungi pana in pamanat, deci Biblia acolo a fost scrisa, unde nu existau aproape deloc diferente in vestimentatia lor!!!!!!!

Faptul ca dacii purtau itari, prea putin conteaza...asta tine de fiecare cultura in parte, ca le era frig probabil, am inteles ca iernile erau grele, din motive practice iarasi...insa astea nu sunt temeiuri teologice.

Acum barbatii s-au modernizat, deci nu au tinut la traditie...de ce sunt ei preocupati de tinuta femeilor, si nu mediteaza la a lor mai realist/obiectiv?:)
Pai din acelasi motiv pt care la plaja imbraca slipuri minuscule si mulate dar se plang de ispitele feminine :)
(desi exista barbati pe forum care au mai spus si alteori ca poarta sorturi cel putin pana la genunchi in prezenta doamnelor,deci cu exceptia acestora).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 01.08.2012, 13:01:29
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adrunsca. Adevarat, nu ii purtau asa cum se poarta astazi. Postriorul si zona din fata erau acoperite de camasa,mantie. Intr-un fel pantalonii erau mai mult pe post de colanti sa nu inghete, caci si femeile pe sub poale purtau izmene.) N-ai cum sa compari, inainte tinuta era decenta si la barbati si la femei.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai din acelasi motiv pt care la plaja imbraca slipuri minuscule si mulate dar se plang de ispitele feminine :)
(desi exista barbati pe forum care au mai spus si alteori ca poarta sorturi cel putin pana la genunchi in prezenta doamnelor,deci cu exceptia acestora).
Dap, de barbati in slipi tanga ce sa mai zici. =)) Asta pe langa faptul ca sunt carachiosi.

Si nu e doar la mare. De exemplu, in Brasov pe Tampa, pe partea unde stateam eu, mereu se duceau oamenii la plaja vara. Ori Tampa e deal,munte vechi si multi se duc sa se plimbe prin padure, sa urce sus in poiana, la un gratar si te impiedici de costume de baie si topless.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 01.08.2012, 13:21:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Adrunsca. Adevarat, nu ii purtau asa cum se poarta astazi. Postriorul si zona din fata erau acoperite de camasa,mantie. Intr-un fel pantalonii erau mai mult pe post de colanti sa nu inghete, caci si femeile pe sub poale purtau izmene.) N-ai cum sa compari, inainte tinuta era decenta si la barbati si la femei.


Dap, de barbati in slipi tanga ce sa mai zici. =)) Asta pe langa faptul ca sunt carachiosi.

Si nu e doar la mare. De exemplu, in Brasov pe Tampa, pe partea unde stateam eu, mereu se duceau oamenii la plaja vara. Ori Tampa e deal,munte vechi si multi se duc sa se plimbe prin padure, sa urce sus in poiana, la un gratar si te impiedici de costume de baie si topless.
Eu stiu draga mea,caci am lucrat in"industrie".
Cam prin jurul anului 2001 am facut un mic sondaj de opinie al clientelei pt a diversifica produsele fabricii... Multe nebunii au aparut pe hartie: sutienele cu gel,slipurile tanga pt barbati,sutiene transparente,chiloti transparenti insa si... chilotii barbatesti cu pungute de silicon sau burete...
La sedinta,cand s-a dezbatut utilitatea propriu-zisa cat si targetul acestor obiecte minune ,s-a ajuns la concluzia ca departamentul de creatie poate suporta acest proiect si se vor face la scara redusa,sa testam piata...
Au avut un succes rasunator... Eram ocupati de dimineata pana seara,veneam la birou la 6am si plecam cateodata si la 1-2 noaptea... Totul pt chiloti si sutiene,mai cu zvac!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 01.08.2012, 13:25:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

................

Last edited by AndruscaCIM; 01.08.2012 at 13:29:36.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 01.08.2012, 15:34:13
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
asa era in regiunile Orientului.
Exact.
De aceea polemicile pe imbracaminte nu au sens, imbracamintea tine de moment, de cultura si civilizatia de moment.
Iar decenta este o stare de echilibru intre extremele momentului. Ceea ce astazi la noi este decent, putea fi scandalos pentru acele vremuri si locuri in care au trait apostolii.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 07.08.2012, 12:23:17
coenzimaq10 coenzimaq10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2008
Mesaje: 3
Implicit Pentru fete

Dragi fete,

Va rog din suflet, nu mai purtati fuste mini, colanti, blugi stramti, sau orice altceva care va arata formele anatomice (cred ca intelegeti ce vreau sa zic).
Este foarte periculos pentru ca: barbatii se excita cand va privesc, si acest lucru are consecinte foarte grave. In primul rand e pacat de moarte (pofta sexuala), adica pierd mantuirea, viata vesnica si vor ajunge in iad daca pana ce mor nu se caiesc si spovedesc + impartasesc. Apoi, pot avea reactii neasteptate, care, de la caz la caz, se poate ajunge pana la a va pune viata in pericol.
Apoi, merita oare aceasta expunere, prin care pierdeti pacea sufleteasca de a face de exemplu o plimbare in parc fara fluieraturi, vorbe obscene pe la spate, si alte asemenea?
Nu e mai bine sa imbracati o fusta lunga (genunchii sa ramana acoperiti cand stati pe scaun), larga, lejera, de culoare deschisa sa zicem pentru ca e cald afara, care nu presupune nici un risc, nu excita absolut pe nimeni, si puteti sa profitati de o plimbare in pace, liniste, impacare sufleteasca, bucuria ca faceti un bine societatii, ca ajutati la o lume mai buna. Si de ce nu, ca impuneti o moda noua, a decentei, a bunului simt, a respectului fata de libertatea celorlalti, a pacii si a linistii sufletesti, plina de har si de roade pentru cer.
Ce frumos este sa vezi fete imbracate decent, modest, care nu provoaca in nici un fel.
Pentru mine e o adevarata bucurie sufleteasca.
Daca v-a placut mesajul meu, nu ezitati sa-l transmiteti si prietenelor dvs.
Multumesc,
Cristian
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 22:38:26
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 16:16:42
Imbracaminte modesta Smila1 Generalitati 144 19.05.2011 13:36:51
Despre podoabe si machiaj ortodox4life Generalitati 117 24.09.2009 13:21:11
Despre machiaj si bijuterii danyel Generalitati 102 20.07.2007 17:15:30