Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2010, 16:17:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit De ce Biserica...

De ce este Biserica(Ortodoxa) stearsa , saracacioasa , sensibila(slaba) si fara vigoare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2010, 16:25:06
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

am uitat posomorita , ploiata si nesigura..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2010, 17:08:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce este Biserica(Ortodoxa) stearsa , saracacioasa , sensibila(slaba) si fara vigoare?
Biserica (Ortodoxă) este ștearsă fiindcă nimic legat de credință nu mai transpare într-o media profană. Mă refer la credința în Dumnezeu, fiindcă despre credința în oamenii care ne guvernează, în fotbaliști, maneliști, hetaire și horoscoape e vorba în toată presa. Faceți în așa fel încât ortodoxia dv să fie mai puțin ștearsă, și atunci Biserica va fi mai puțin ștearsă.

Caracterul sărăcăcios al Bisericii provine din nivelul contribuției credincioșilor ei. Respectând porunca zeciuielii și dând leviților a zecea parte din recolta dv, veți face ca Biserica să fie mai puțin sărăcăcioasă. E adevărat, e bine să îndrăznim a cere leviților socoteala banilor Templului, chiar dacă asta înseamnă să alocăm niște timp pentru câteva ședințe de consiliu parohial pe an.

Slăbiciunea Bisericii este slăbiciunea oamenilor ei, iar vigoarea Bisericii este vigoarea credinței oamenilor care o formează, fiindcă Biserica nu este altceva decât comunitatea credincioșilor. Atunci când dv și vecinii dv de cartier veți avea credință tare, să vedeți atunci vigoare minunată a Bisericii !

Mai spuneți că Biserica e posomorâtă. Păi cum să fie, când vede cât de puțin folos au oamenii din jertfa pe cruce a Domnului nostru ! Ia să spuneți, dv și vecinii dv: "Cristoase, Te urmăm ! Te urmăm în lucrarea Ta, cu speranța că Te vom urma în învierea Ta" și să vedeți cât de veselă va fi Biserica dv !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2010, 17:44:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce este Biserica(Ortodoxa) stearsa , saracacioasa , sensibila(slaba) si fara vigoare?
Domnule Danut7,
Biserica (Ortodoxa) este asa cum spuneti pentru ca nu pune accent
pe valorile lumesti, ci altele sunt valorile ei: credinta, harul, iubirea.
Sa ne speriem daca devine caldicea sau formalista, ca atunci e vaiul.
Stiti ce spune Mantuitorul prin ap.Ioan in Apocalipsa despre aceasta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2010, 18:02:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce este Biserica(Ortodoxa) stearsa , saracacioasa , sensibila(slaba) si fara vigoare?
Cum poti sa spui ca Biserica lui Hristos este stearsa, plouata si posomarata? Biserica ortodoxa nu este stearsa, saracacioasa, slaba si fara vigoare, ci madularele ei (adica oamenii) sunt unele mai bune, altele mai proaste, altele mai slabe... Daca ortodocsii ar constientiza care este rolul si insemnatatea Bisericii in viata lor si daca ar veni cu vrednicie la rugaciune in Casa Domnului, nu la spectacol sau la taclale, daca ar fi constienti de lucrarea care se petrece acolo (ca zic unii: deh, ma rog si acasa si e mai bine, de parca acasa ar putea sa fie oficiata o liturghie si painea si vinul s-ar putea preface acasa in Trupul si Sangele lui Dumnezeu), daca, daca... nu ar mai gandi nimeni ca Biserica e slaba si neputincioasa.
Daca te refereai strict la partea materiala, aceasta se va rezolva numai in momentul in care oamenii isi vor da seama de valoarea lucrurilor duhovnicesti de mai sus.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2010, 19:23:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pentru ca Ortodoxia a fost dusa numai in tari f.sarace si chinuite.
Nici statul si nici credinciosii nu au bani. Cei care au, poate ca nu sunt ortodocsi? (nu stiu).
In rest n-am inteles exact la ce te referi desi si eu o vad la fel.
Poate pentru ca este o credinta grea, a suferintei, saraciei, slujbelor lungi, lungi, a oamenilor mai necajiti si tristi...
Asa a fost sa fie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2010, 19:24:05
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce este Biserica(Ortodoxa) stearsa , saracacioasa , sensibila(slaba), fara vigoare, posomorita , ploiata si nesigura?
Nu Biserica este asa ci asta e perceptia ta in acest moment.
In viata urcam munti si trecem prin vai. Avem luni de primavara, dar si toamna rece. Si, cand suntem in vale totul pare cenusiu.

Dar Biserica este biruitoare. Ea a trecut veacurile si astazi e la fel de proaspata, de puternica, de entuziasta si de ferma pe pozitia ei. Astazi inca Duhul Sfant lucreaza si sunt multi care aleg sa paraseasca lumea si sa il aleaga pe Dumnezeu. Astazi oamenii sunt vindecati, sunt eliberati de patimi, primesc iertarea pacatelor. O mare multime.

Astazi biserica are slujitorii ei, oameni duhovnicesti de mare valoare.
Unii dintre ei activeaza chiar si aici, pe forum si, din scrierile lor se poate vedea ca exista speranta pentru Biserica pentru ca Dumnezeu are oamenii Lui in fiecare generatie.

Eu cred ca tu treci printr-o incercare. Rededica-te Domnului si lasa-L pe El sa isi faca lucrarea in viata ta chiar si in mijlocul acestor stari. Vor trece. Daca te abandonezi in Mana Lui vei iesi mai intarit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2010, 19:30:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Biserica (Ortodoxă) este ștearsă fiindcă nimic legat de credință nu mai transpare într-o media profană. Mă refer la credința în Dumnezeu, fiindcă despre credința în oamenii care ne guvernează, în fotbaliști, maneliști, hetaire și horoscoape e vorba în toată presa. Faceți în așa fel încât ortodoxia dv să fie mai puțin ștearsă, și atunci Biserica va fi mai puțin ștearsă.

Caracterul sărăcăcios al Bisericii provine din nivelul contribuției credincioșilor ei. Respectând porunca zeciuielii și dând leviților a zecea parte din recolta dv, veți face ca Biserica să fie mai puțin sărăcăcioasă. E adevărat, e bine să îndrăznim a cere leviților socoteala banilor Templului, chiar dacă asta înseamnă să alocăm niște timp pentru câteva ședințe de consiliu parohial pe an.

Slăbiciunea Bisericii este slăbiciunea oamenilor ei, iar vigoarea Bisericii este vigoarea credinței oamenilor care o formează, fiindcă Biserica nu este altceva decât comunitatea credincioșilor. Atunci când dv și vecinii dv de cartier veți avea credință tare, să vedeți atunci vigoare minunată a Bisericii !

Mai spuneți că Biserica e posomorâtă. Păi cum să fie, când vede cât de puțin folos au oamenii din jertfa pe cruce a Domnului nostru ! Ia să spuneți, dv și vecinii dv: "Cristoase, Te urmăm ! Te urmăm în lucrarea Ta, cu speranța că Te vom urma în învierea Ta" și să vedeți cât de veselă va fi Biserica dv !
Uite cine si-a dat cu parerea domn catolic.... da la voi ca preotii isi fac de cap, slujba tine 45 de minute, sa taiat din slujba oamenii vin imbracati ca la plaja, crucea o faceti in batjocura si mai cite cite. Ortodoxia nu este posomorita ci e vie,adevarata ca doar asta inseamna orto. Cel care ai deschis subiectul nu iti cunosti ortodoxia daca esti ortodox mai studiaza si mai frecventeaza biserica sa te lamuresti singur si nu aici pe forum.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2010, 19:32:36
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Domnule Danut7,
Biserica (Ortodoxa) este asa cum spuneti pentru ca nu pune accent
pe valorile lumesti, ci altele sunt valorile ei: credinta, harul, iubirea.
Sa ne speriem daca devine caldicea sau formalista, ca atunci e vaiul.
Stiti ce spune Mantuitorul prin ap.Ioan in Apocalipsa despre aceasta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
Corect corect
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2010, 10:33:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce este Biserica (Ortodoxa) stearsa, saracacioasa, sensibila (slaba) si fara vigoare?
(...) am uitat posomorita , ploiata si nesigura.
Intrebarea corecta ar fi trebuit formulata astfel: "De ce biserica mi se pare asa si asa ?!"

In secunda in care sustinem, ori credem in inima noastra, ca vedem lucrurile si simtim oamenii, suntem deja in inselare. Este bine sa ne dam cu parerea "cred ca", "mi se pare ca", "eu vad asa", "asa o fi", "voi cum vedeti". Cand zicem "de ce este asa", afirmam cu atata certitudine lucrul respectiv, incat nu lasam nici o portita altei alternativa, cum ca nu am vedea bine.

Ai grija cu inselarea. Dea Domnul pace gandurilor, tuturor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27