Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.09.2010, 22:59:34
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule, aceea este crucea Sfantului Petru.
Steagul papal infatiseaza un scut impartit in patru cimpuri printr-o cruce intoarsa:


La fel, pe spatarul scaunului „fericitului parinte” de la Vatican vedem limpede semnul cel mai folosit de satanistii din toata lumea:


crucea intoarsa cu susul in jos (si goala, decupata in lemnul spatarului, adica facuta din… nimic)! (Intr-o alta fotografie, l-am vazut pe Ioan Paul al II-lea purtind o cruce pe dos si la git). Multa vreme nu am putut crede ca Romano-Catolicii chiar se arata precum sint, pina cind am inteles indreptatirea lor: ei vor sa ne inchipuim ca aceasta e crucea lui Petru, care a fost rastignit cu capul in jos. Aceasta e o batjocura, fireste (precum tot ce se petrece la Vatican); dar, chiar daca papistasii ar crede cu adevarat ce marturisesc, tot o hula ar fi, pentru ca noi nu ne inchinam lui Petru si crucii lui (precum de altfel fac Catolicii, pentru care sfintii nu sint altceva decit zei, idoli).
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.09.2010, 23:08:47
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule, ma vad nevoit sa va amintesc pentru a nu stiu cata oara faptul opinia foarte buna a lui Corneliu Zelea Codreanu despre catolici, faptul ca se ruga sfintilor catolici, purta scapularul Sfantului Anton de Padova si isi indemna aderentii sa respecte credinta catolicilor.

Se pare ca nu luati din doctrina idolului dumneavoastra decat ceea ce va convine.

In ceea ce priveste hula dumneavoastra impotriva Sfantului Apostol Petru, a Sfantului Parinte Papa, urmasul lui Petru, si a Bisericii Una si Adevarata a lui Isus Cristos, e o problema in care nu ma bag eu, pt. ca veti da socoteala in alta parte.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.09.2010, 23:14:16
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
In ceea ce priveste hula dumneavoastra impotriva Sfantului Apostol Petru, a Sfantului Parinte Papa, urmasul lui Petru, si a Bisericii Una si Adevarata a lui Isus Cristos, e o problema in care nu ma bag eu, pt. ca veti da socoteala in alta parte.
Spus ca un adevărat susținător al partidului catolic.
„Sfântului papă” ? Cine, ticălosul ăla de antihrist? Nenorocitul care dădea „euharistie” femeilor băștinașe păgâne din Africa care intrau în biserică cu sânii goi? Care a sărutat coranul și s-a rugat la „zidul plângerii” ? Care se uita cu mare atenție la dansatoarele tinere care se zbenguiau sumar îmbrăcate pe altar ?? Care a „binecuvântat” înființarea Uniunii satanice Europene?

Numești pe îndrăcitul ăsta sfânt? Paremi-se mie sau dumneata n-ai ochi să vezi sau minte să gândești că asemenea lucruri n-ar face nici măcar un creștin.

Papa e un îndrăcit care a făurit schisma din lăcomia sa pentru putere și a batjocorit credința lui Hristos numindu-se vicar.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.09.2010, 23:20:07
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule, ma vad nevoit sa va amintesc pentru a nu stiu cata oara faptul opinia foarte buna a lui Corneliu Zelea Codreanu despre catolici, faptul ca se ruga sfintilor catolici, purta scapularul Sfantului Anton de Padova si isi indemna aderentii sa respecte credinta catolicilor.

Se pare ca nu luati din doctrina idolului dumneavoastra decat ceea ce va convine.

In ceea ce priveste hula dumneavoastra impotriva Sfantului Apostol Petru, a Sfantului Parinte Papa, urmasul lui Petru, si a Bisericii Una si Adevarata a lui Isus Cristos, e o problema in care nu ma bag eu, pt. ca veti da socoteala in alta parte.
pentru mine chiar e o surpriza faptul ca crucea catolica e invers, stiam de satanisti ... dar catolicii ...?!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.09.2010, 23:21:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Vedeti de ce nu-i bine sa ne lasam dusi de val ?!

Toate vituperatiile la adresa Papei v-au iesit de minune, de la imprecatiile folosite, la ton, la topica frazei, pseudoargumentele utilizate, totul a fost exceptional, nici un Martor al lui Iehova, adventist sau musulman fanatic nu v-ar putea depasi, DAR, luat de avant, ati omis sa-mi raspundeti la o micuta intrebare:

CUM VA RAPORTATI LA FAPTUL CA IDOLUL DUNEAVOASTRA, CORNELIU ZELEA CODREANU, AVEA O PARERE FOARTE BUNA DESPRE CATOLICISM ?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.09.2010, 23:24:01
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
pentru mine chiar e o surpriza faptul ca crucea catolica e invers, stiam de satanisti ... dar catolicii ...?!
Ati inteles perfect, catolicii sunt satanisti. Ah, si au cu totii cip.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.09.2010, 23:25:51
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Vedeti de ce nu-i bine sa ne lasam dusi de val ?!

Toate vituperatiile la adresa Papei v-au iesit de minune, de la imprecatiile folosite, la ton, la topica frazei, pseudoargumentele utilizate, totul a fost exceptional, nici un Martor al lui Iehova, adventist sau musulman fanatic nu v-ar putea depasi, DAR, luat de avant, ati omis sa-mi raspundeti la o micuta intrebare:

CUM VA RAPORTATI LA FAPTUL CA IDOLUL DUNEAVOASTRA, CORNELIU ZELEA CODREANU, AVEA O PARERE FOARTE BUNA DESPRE CATOLICISM ?
Vă mulțumesc pentru compliment. Sunt sigur că el provine dintr-o inimă foarte sinceră.

Nu mă raportez deloc. Corneliu Zelea Codreanu nu este un idol. Nu mă rog lui...
Eu îl admir pentru jertfa sa și pentru mișcarea pe care a făurit-o, care a urmat pașii lui spre martiriu.

Dacă avea o părere bună despre catolicism e treaba lui. Eu nu zic că catolicii nu se mântuiesc. Sunt totuși creștini, păstrează Sfintele Taine. Sunt mai departe de adevăr dar sunt totuși creștini.
Însă papismul e cu totul altă treabă...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.09.2010, 23:27:45
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ati inteles perfect, catolicii sunt satanisti. Ah, si au cu totii cip.
Un lucru foarte îngrijorător însă vă mulțumim că faceți pe ambasadorul la Vatican și ne aduceți asemenea știri groaznice.

Nu m-ar mira deloc dacă papa ar „binecuvânta” și cipurile. Doar s-a pupat cu șamanii africani și a dat mâna cu rabini și sectanți, cu ce ar strica un mic circuit acolo în marea asta de decadență?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.09.2010, 23:36:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
In ceea ce priveste hula dumneavoastra impotriva Sfantului Apostol Petru, a Sfantului Parinte Papa, urmasul lui Petru, si a Bisericii Una si Adevarata a lui Isus Cristos, e o problema in care nu ma bag eu, pt. ca veti da socoteala in alta parte.
10. Vă îndemn, fraților, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toți să vorbiți la fel și să nu fie dezbinări între voi; ci să fiți cu totul uniți în același cuget și în aceeași înțelegere.
11. Căci, frații mei, despre voi, prin cei din casa lui Hloe mi-a venit știre că la voi sunt certuri;
12. Și spun aceasta, că fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!
13. Oare s-a împărțit Hristos? Nu cumva s-a răstignit Pavel pentru voi? Sau fost-ați botezați în numele lui Pavel?
14. Mulțumesc lui Dumnezeu că pe nici unul din voi n-am botezat, decât pe Crispus și pe Gaius,
15. Ca să nu zică cineva că ați fost botezați în numele meu.
16. Am botezat și casa lui Ștefana; afară de aceștia nu știu să mai fi botezat pe altcineva.
17. Căci Hristos nu m-a trimis ca să botez, ci să binevestesc, dar nu cu înțelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos.
18. Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
(1 Corinteni 1)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.09.2010, 23:38:03
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Intr-adevar, "papismul" e alta treaba decat catolicismul.

Biserica Catolica nu exista si nu poate fi imaginata facand abstractie de Sfantul Parinte, de piatra pe care a intemeiat Cristos aceasta Biserica. Biserica nu este Sfantul Scaun, dar Sfantul Scaun (sau papalitatea) este o conditie necesara existentei Bisericii.

Acest lucru ar trebui sa va bucure, pentru ca din aceasta Biserica s-a desprins, demult, si Biserica dumneavoastra, si tot Adevarul pe care il aveti, succesiunea apostolica, Sfintele Taine, din acest trunchi va vin.


Pe de alta parte, "papismul" este intr-adevar altceva. Este o imagine grotesca, falsificata, un om de paie construit de dusmanii constienti sau inconstienti ai Sfintei si Adevaratei Biserici, precum si termenul derogatoriu, insultator si hulitor folosit in promovarea acestei imagini. Vehicularea imaginii si a termenului nu sunt cu nimic mai prejos decat acuzatiile de idolatrie si necromantie pe care vi le aduc neoprotestantii, nu e cu nimic mai putin hulitoare decat afirmatia Martorilor lui Iehova ca Isus Cristos este o creatura, pentru ca este o luare in deradere a insasi spuselor Mantuitorului.

Iar acum va urez noapte buna, camarade colaps si doamna MihaAnca; sa dormiti linistiti, leganandu-va in iluzia ca apartenenta la Biserica Ortodoxa va face superiori tuturor catolicilor de pe mapamond, si in multumirea ca nu sunteti datori sa dati ascultare unui episcop neamt dintr-un oras italian...

Last edited by Erethorn; 26.09.2010 at 23:43:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
Cand facem milostenie... ClaudiuT Umanitare 25 21.02.2011 10:37:58
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19
CUM TREBUIE SA FACEM? bobby Nunta 15 21.03.2008 12:44:43
ce facem asa verona Biserica Ortodoxa Romana 2 02.02.2007 19:12:09