Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.10.2010, 21:08:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Acum, sa fim sinceri, nimeni nu "prezinta un set de valori" doar de dragul conversatiei. In strafundul fiecarui crestin exista dorinta de a-i vedea si pe altii in Biserica lui. Chiar parintele a marturisit ca a fost ispitit de prozelitism si ideea i-a venit de la ortodocsii rusi, care au botezat 80 de musulmani ca rezultat al acestor dezbateri.
dar ideea centrala a intrunirii a fost doar de cunoastere reciproca, nu s-a vrut o "evanghelizare" , normal ca fiecare crede ca detine adevarul si doreste sa il descopere si altora, ma bucur ca pe langa atata ironie reciproca intre ortodocsi si neo-protestanti se mai gasesc unii sa stea la masa si sa discute omeneste
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.10.2010, 21:09:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Sunt de acord cu tine. Doar ca meditam cu voce tare. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.10.2010, 21:14:41
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine. Doar ca meditam cu voce tare. :)
:)
tot vroiam sa iti spun ca imi place semnatura ta, acest vers din psalm l-am auzit de atatea ori cantat in biserica ortodoxa inaintea citirii din cartile apostolice, sunt unii , cunoscatori ai muzicii bizantine care-l canta divin:)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.10.2010, 21:17:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
:)
tot vroiam sa iti spun ca imi place semnatura ta, acest vers din psalm l-am auzit de atatea ori cantat in biserica ortodoxa inaintea citirii din cartile apostolice, sunt unii , cunoscatori ai muzicii bizantine care-l canta divin:)
Da? Nu am stiut ca e asa des folosit on BO, dar ma bucur. Mi se pare o minunata marturisire de credinta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.10.2010, 21:36:59
nereprezentativ nereprezentativ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 8
Smile

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pe de alta parte, baptistii s-au dovedit destul de inflexibili si inchistati in propriile sabloane [culmea!], fara experienta in discutii interconfesionale si fara multe cunostinte despre istoria bisericeasca. Au fost cumva luati prin surprindere.
Si eu trebuie sa recunosc impresia ca Ieromonahul Pruteanu a venit cu temele facute de acasa in timp ce in partea baptista s-a improvizat mult pe liniile cunoscute. Iar prezentarea initiala din partea baptistilor mi s-a parut ca fiind adresata bisericii locale in timp ce nivelul discutiei era mai ridicat.

Tot respectul pentru participantii la dezbatere. In felul acesta ne cunoastem convingerile unii altora direct de la sursa, in loc sa ne bazam pe auzite.

Apropo, schimbul de replici cu boogie-boogie este unul memorabil A meritat sa urmaresc 3 ore de teologie numai pentru el.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.10.2010, 21:59:15
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Da? Nu am stiut ca e asa des folosit on BO, dar ma bucur. Mi se pare o minunata marturisire de credinta.
ar trebui sa studiezi slujbele ortodoxe... o sa ai surprize cat de des folosim Sfanta Scriptura in cult ;
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.10.2010, 22:02:31
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
ar trebui sa studiezi slujbele ortodoxe... o sa ai surprize cat de des folosim Sfanta Scriptura in cult ;
Sunt convinsa. Am auzit ca Scriptura se citeste mai mult decat in Bisericile np. Si totusi oamenii nu o cunosc nici macar cat in Bisericile np. Mi se pare un paradox ciudat. Explicatiile poate le stiti voi mai bine.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.10.2010, 22:51:56
pelerin_basarabean pelerin_basarabean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2010
Locație: Cluj-Napoca,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit dezbatere epocala...

Nu stiu ce sa zic...poate au invatat si baptistii ceva din aceasta discutie...dar nimeni n-o sa treaca de partea ortodoxa...e prea mult orgoliu la mijloc , am cunoscut persoane care mi-au ca nu mai pot sa se schimbe, toata viata lor fiind baptisti...Numai Dumnezeu poate schimba inimile...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.10.2010, 23:19:00
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pelerin_basarabean Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic...poate au invatat si baptistii ceva din aceasta discutie...dar nimeni n-o sa treaca de partea ortodoxa...e prea mult orgoliu la mijloc , am cunoscut persoane care mi-au ca nu mai pot sa se schimbe, toata viata lor fiind baptisti...Numai Dumnezeu poate schimba inimile...
O inima schimbata de Dumnezeu nu inseamna sa treci dintr-o confesiune in alta ci sa traiesti dupa voia lui Dumnezeu. Trairea nu tine de confesiune.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.10.2010, 23:21:16
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
O inima schimbata de Dumnezeu nu inseamna sa treci dintr-o confesiune in alta ci sa traiesti dupa voia lui Dumnezeu. Trairea nu tine de confesiune.
Ba trăirea ține de faptul dacă ești în Biserică sau în afara ei, așa cum sunt toți cultiștii/sectarii neoprotestanți.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invitatie m.a.i : Cartea electronica de identitate in dezbatere publica tot-Laurentiu Generalitati 40 04.07.2013 12:45:37
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi luchian Generalitati 122 15.03.2010 11:56:02