Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.10.2010, 23:26:49
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Ba trăirea ține de faptul dacă ești în Biserică sau în afara ei, așa cum sunt toți cultiștii/sectarii neoprotestanți.
Si NP sunt in Biserica, ca tu nu esti de acord cu asta e partea a doua.
Biserica e formata din oameni care au fost schimbati de Dumnezeu. Tu nu cunosti puterea lui Dumnezeu si de aceea vorbesti in dodii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.10.2010, 23:29:09
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Si NP sunt in Biserica, ca tu nu esti de acord cu asta e partea a doua.
Biserica e formata din oameni care au fost schimbati de Dumnezeu. Tu nu cunosti puterea lui Dumnezeu si de aceea vorbesti in dodii.
Dacă eu cunosc sau nu puterea lui Dumnezeu te asigur că nu ești în măsură să concluzionezi. Pe de altă parte cultiștii/sectarii nu fac parte din Biserică, ci din cultele/sectele întemeiate de niște oameni.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.10.2010, 23:37:00
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Dacă eu cunosc sau nu puterea lui Dumnezeu te asigur că nu ești în măsură să concluzionezi. Pe de altă parte cultiștii/sectarii nu fac parte din Biserică, ci din cultele/sectele întemeiate de niște oameni.
Din postarile tale imi dau seama ca nu esti un om schimbat. Ai ura pe cei care nu sunt ortodocsi lucru care e evident din modul cum te adresezi cand vine vb de np. Te intreb eu, unde e schimbarea?Unde e inima cea noua?
Nu ai tu de unde sti ca cei din alte culte nu fac parte din Biserica, Dumnezeu ii cunoaste pe cei care sunt ai Lui nu tu.
Eu zic sa te mai gandesti la ce inseamna un om schimbat de Dumnezeu, nu prea pari sa ai nici cea mai vaga idee.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.10.2010, 23:40:11
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Din postarile tale imi dau seama ca nu esti un om schimbat. Ai ura pe cei care nu sunt ortodocsi lucru care e evident din modul cum te adresezi cand vine vb de np. Te intreb eu, unde e schimbarea?Unde e inima cea noua?
Nu ai tu de unde sti ca cei din alte culte nu fac parte din Biserica, Dumnezeu ii cunoaste pe cei care sunt ai Lui nu tu.
Eu zic sa te mai gandesti la ce inseamna un om schimbat de Dumnezeu, nu prea pari sa ai nici cea mai vaga idee.
Din contră eu văd că tu urăști Biserica Ortodoxă și într-adevăr ai o inimă schimbată, însă nu de Dumnezeu ci de manipulare și îndoctrinare fanatică religioasă.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.10.2010, 23:44:01
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Din postarile tale imi dau seama ca nu esti un om schimbat. Ai ura pe cei care nu sunt ortodocsi lucru care e evident din modul cum te adresezi cand vine vb de np. Te intreb eu, unde e schimbarea?Unde e inima cea noua?
Nu ai tu de unde sti ca cei din alte culte nu fac parte din Biserica, Dumnezeu ii cunoaste pe cei care sunt ai Lui nu tu.
Eu zic sa te mai gandesti la ce inseamna un om schimbat de Dumnezeu, nu prea pari sa ai nici cea mai vaga idee.
Pe de altă parte chiar nu îi urăsc pe cultiști/sectari, ci le doresc să vină la cunoștința adevărului deplin în Sfânta Biserică a lui Hristos, și să conștientizeze înșelarea cultistă/sectară în care au fost duși de niște falși profeți pentru ca să o lepede și să se întoarcă la adevărata Biserică întemeiată de Mântuitorul Hristos, nu de vreun om oarecare chiar cât ar fi el de înțelept.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.10.2010, 19:41:21
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Apropo, schimbul de replici cu boogie-boogie este unul memorabil A meritat sa urmaresc 3 ore de teologie numai pentru el.

si eu m-am amuzat mult.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.10.2010, 19:01:32
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit O simplă întrebare pentru fanaticii cu sola scriptura

Având în vedere că, asupra problemei atitudinii tâlharilor care au fost răstigniți alături de Hristos, există un anumit "dubiu", o anumită "dilemă", și asta pentru că atitudinea lor este prezentată diferit în evanghelii diferite, aș vrea să îi întreb pe fanaticii neoprotestanți care este adevărul: îl batjocoreau ambii tâlhari pe Iisus (Matei 27:44, Marcu 15:32), sau era doar unul care Îl batjocorea pe Iisus iar celălalt a avut o atitudine opusă primului și se mai și pocăia înaintea lui Iisus (Luca 23:39-43) ?? Ar putea să ne explice și nouă cineva dintre fanaticii neoprotestanți de ce evangheliile se contrazic, și culmea tocmai la acest moment crucial (la propriu și la figurat) pentru soarta omenirii ? O fi avut unii locuri mai în față decât alții și au auzit mai bine ce se întâmpla, sau care este totuși explicația pentru această contradicție internă a textului biblic ??

Last edited by doctor_faustus; 30.10.2010 at 19:05:43.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.10.2010, 19:34:41
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Numai sa gasesti un fanatic ca si tine sa-ti raspunda la problema. Inainte de a pune intrebari invata sa vorbesti, eventual sa spui "te rog frumos". Asta daca vrei sa fii bagat in seama. Altfel vei bate din picior de unul singur pana vei face vanatai.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.10.2010, 19:36:51
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit O simplă întrebare pentru fanaticii cu sola scriptura

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Numai sa gasesti un fanatic ca si tine sa-ti raspunda la problema. Inainte de a pune intrebari invata sa vorbesti, eventual sa spui "te rog frumos". Asta daca vrei sa fii bagat in seama. Altfel vei bate din picior de unul singur pana vei face vanatai.
Având în vedere că, asupra problemei atitudinii tâlharilor care au fost răstigniți alături de Hristos, există un anumit "dubiu", o anumită "dilemă", și asta pentru că atitudinea lor este prezentată diferit în evanghelii diferite, aș vrea să îi întreb pe fanaticii neoprotestanți care este adevărul: îl batjocoreau ambii tâlhari pe Iisus (Matei 27:44, Marcu 15:32), sau era doar unul care Îl batjocorea pe Iisus iar celălalt a avut o atitudine opusă primului și se mai și pocăia înaintea lui Iisus (Luca 23:39-43) ?? Ar putea să ne explice și nouă cineva dintre fanaticii neoprotestanți de ce evangheliile se contrazic, și culmea tocmai la acest moment crucial (la propriu și la figurat) pentru soarta omenirii ? O fi avut unii locuri mai în față decât alții și au auzit mai bine ce se întâmpla, sau care este totuși explicația pentru această contradicție internă a textului biblic ??
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.10.2010, 21:23:30
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sunt convinsa. Am auzit ca Scriptura se citeste mai mult decat in Bisericile np. Si totusi oamenii nu o cunosc nici macar cat in Bisericile np. Mi se pare un paradox ciudat. Explicatiile poate le stiti voi mai bine.
Semnatura ta se foloseste ca prochimen la citirea apostolilor,in diferite slujbe,Sf.Maslu.Adevarat ca avem multe cantari inspirate din Sf.Scriprura,dar silinta si dorinta de a le cunoaste este dupa puterea si priceperea fiecaruia.Decat sa citesti mult si sa te lasi purtat de interpretari personale,care de multe ori sunt gresite(ma refer la cititul din biblie),mai bine stai cu duhul smerit in biserica ascultand ce se canta,fiind cu mintea atent la slujba.Oricum in biserica toti credinciosii se afla in comuniune si se impartasesc de har,fara a se pretinde sa cunosti biblia in amanuntit.Fiecare dupa cum poate.Important este cum duci viata si dupa ce iesi din biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invitatie m.a.i : Cartea electronica de identitate in dezbatere publica tot-Laurentiu Generalitati 40 04.07.2013 12:45:37
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi luchian Generalitati 122 15.03.2010 11:56:02