Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.11.2010, 17:49:19
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,danut7

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
La ce m-am referit este aceasta : Nu este posibil ca Dumnezeu sa fi fost o singura persoana, precum soarele este unul singur si la fel ca soarele sa fie compus din cerc,lumina si raze?Adica Dumnezeu sa fie compus din Principiu , Cuvant si Duh trei subzistente fara a indica neaparat Trei Ipostase distincte?Sau aceste subzistente au avut Ipostas de la inceput?De ce e Dumnezeu o Treime?
danut,ca dumnezeu este treime, o spune biblia,deci insusi dumnezeu.la intrebarea,de ce dumnezeu este treime,consideri ca oamenii iti pot raspunde la intrebarea ta?sunt fel de fel de pareri si nici una nu as crede ca este adevarata.motivul?dumnezeu nu da nici o explicatie la intrebarea: de ce este treime.tot ce imi trebuie ca io sa fiu mantuit,dumnezeu a descoperit,restul imi este explicat de dumnezeu personal,in viata vesnica, daca o voi castiga.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.11.2010, 18:00:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
La ce m-am referit este aceasta : Nu este posibil ca Dumnezeu sa fi fost o singura persoana, precum soarele este unul singur si la fel ca soarele sa fie compus din cerc,lumina si raze?Adica Dumnezeu sa fie compus din Principiu , Cuvant si Duh trei subzistente fara a indica neaparat Trei Ipostase distincte?Sau aceste subzistente au avut Ipostas de la inceput?De ce e Dumnezeu o Treime?
Daca ar fi fost o singura persoana cu 3 'subzistente' cum le zici tu,unde ar mai fi fost iubirea?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.11.2010, 19:03:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7:
La ce m-am referit este aceasta : Nu este posibil ca Dumnezeu sa fi fost o singura persoana, precum soarele este unul singur si la fel ca soarele sa fie compus din cerc,lumina si raze?Adica Dumnezeu sa fie compus din Principiu , Cuvant si Duh trei subzistente fara a indica neaparat Trei Ipostase distincte?Sau aceste subzistente au avut Ipostas de la inceput?De ce e Dumnezeu o Treime?
De ce e Dumnezeu Treime? Buna intrebarea. Cred ca un Dumnezeu iubire
nu poate fi doar o persoana. Acolo unde Dumnezeu e o singura persoana,
in islamism de exemplu, valoarea suprema este supunerea, nu iubirea.
Sau compasiunea in cazul budismului. Dumnezeul iubire trebuie sa fie El
mai intai un model de iubire si acest lucru nu e posibil decat intre doua
persoane si desavarsit in trei persoane. Comuniunea, viata treimica, la fel,
nu e posibila la modul desavarsit decat intre trei persoane. Apoi mai e un
motiv: daca in lume predomina substanta iar subiectele sunt minoritare, la
Dumnezeu e invers, predomina subiectele, persoanele. Caci persoana e cea
care are deschidere fata de alteritate, persoana se poate autodepasi, ea nu
poate fi marginita la sine, ci se revarsa in exterior stabilind raporturi si
relatii cu fiinte si creaturi diverse, umple distantele prin iubire si intervalele
prin memorie. Tocmai aceasta valoare deosebita a persoanei asigura o intreita
desavarsire dumnezeirii prin Taina Sfintei Treimi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.11.2010, 19:27:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
De ce e Dumnezeu Treime? Buna intrebarea. Cred ca un Dumnezeu iubire
nu poate fi doar o persoana. Acolo unde Dumnezeu e o singura persoana,
in islamism de exemplu, valoarea suprema este supunerea, nu iubirea.
Sau compasiunea in cazul budismului. Dumnezeul iubire trebuie sa fie El
mai intai un model de iubire si acest lucru nu e posibil decat intre doua
persoane si desavarsit in trei persoane. Comuniunea, viata treimica, la fel,
nu e posibila la modul desavarsit decat intre trei persoane. Apoi mai e un
motiv: daca in lume predomina substanta iar subiectele sunt minoritare, la
Dumnezeu e invers, predomina subiectele, persoanele. Caci persoana e cea
care are deschidere fata de alteritate, persoana se poate autodepasi, ea nu
poate fi marginita la sine, ci se revarsa in exterior stabilind raporturi si
relatii cu fiinte si creaturi diverse, umple distantele prin iubire si intervalele
prin memorie. Tocmai aceasta valoare deosebita a persoanei asigura o intreita
desavarsire dumnezeirii prin Taina Sfintei Treimi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Au zis Sf. Parinti ca Duhul, Cuvantul si Tatal au avut de la Inceput trei Ipostasuri distincte?Sau se poate ca noi sa intelegem putin gresit dogma Sf.Treimi?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.11.2010, 20:01:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Au zis Sf. Parinti ca Duhul, Cuvantul si Tatal au avut de la Inceput trei Ipostasuri distincte?Sau se poate ca noi sa intelegem putin gresit dogma Sf.Treimi?
O sa imi permit sa raspund eu.
Nu.Dogma nu spune ca nu au fost de la inceput 3 ipostasuri distincte. Dar spune ca pentru Dumnezeu nu exista inceput ,ca El este totdeauna la fel si neschimbat,adica Fiul se naste din eternitate,fara a exista un moment de timp in care Fiul sa nu fie nascut.Si la fel si Duhul ,purcede din eternitate din Tatal.
Doar la noi,oamenii,exista inceput si sfarsit.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.11.2010, 20:44:43
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
O sa imi permit sa raspund eu.
Nu.Dogma nu spune ca nu au fost de la inceput 3 ipostasuri distincte. Dar spune ca pentru Dumnezeu nu exista inceput ,ca El este totdeauna la fel si neschimbat,adica Fiul se naste din eternitate,fara a exista un moment de timp in care Fiul sa nu fie nascut.Si la fel si Duhul ,purcede din eternitate din Tatal.
Doar la noi,oamenii,exista inceput si sfarsit.
Subscriu. Asa este. In Sfanta Treime nu exista timp, deci nu exista nici inceput,
nici sfarsit, totul este etern. Asa si Nasterea si Purcederea, sunt eterne, nu sunt
momente si nu pot fi comparate cu nasterea umana sau orice alta generare din
creatie, care se face in timp, adica are un inceput si un sfarsit. O numim Nastere
si o numim Purcedere din cauza ca nu avem numiri adecvate pentru aceste mari
Taine ale PreaSfintei Treimi. Cu mintea noastra limitata incercam in zadar sa le
patrundem, caci sunt de nepatruns, adancimi infinite ale SupraFiintei dumnezeiesti.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.11.2010, 18:00:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

De ce se zice despre Iisus

Isaia

Capitolul 53
1. Cine va crede ceea ce noi am auzit și brațul Domnului cui se va descoperi? 2. Crescut-a înaintea Lui ca o odraslă, și ca o rădăcină în pământ uscat; nu avea nici chip, nici frumusețe, ca să ne uităm la El, și nici o înfățișare, ca să ne fie drag.

In Septuaginta paremi-se, spune "nu avea nici o forma" ?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.11.2010, 18:29:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
La ce m-am referit este aceasta : Nu este posibil ca Dumnezeu sa fi fost o singura persoana, precum soarele este unul singur si la fel ca soarele sa fie compus din cerc,lumina si raze?Adica Dumnezeu sa fie compus din Principiu , Cuvant si Duh trei subzistente fara a indica neaparat Trei Ipostase distincte?Sau aceste subzistente au avut Ipostas de la inceput?De ce e Dumnezeu o Treime?
Ceea ce spui tu este de fapt erezia modalista- care sustine o persona care se manifesta in trei moduri. Parintii Bisericii ne-au descoperit Taina Sfintei Treimi vorbind despre existenta a trei Persoane distincte. Cred ca lucrarea Parintelui Stabiloe - Sfanta Treime sau la inceput a fost iubirea - ar fi cel mai potrivit raspuns pentru tine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.11.2010, 18:40:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da George, si repetam acest lucru incontinuu in virtutea inertiei preluata din gura-n gura, insa exista oare vre-un reper demonstrativ cit de mic, vre-o paralela, vre-o lege si chiar si abstracta in acest haos universal de care sa ne folosin in procesul construirii in minte a acestui concept?
Andrei, teologia rasariteana a evitat conceptia esentialista a lui Dumnezeu, de a vorbi despre esenta si de a formula principii prin care sa cunoasca esenta folosindu-se de tot felul de analogii din lumea creata. Nimic din lumea creata nu se potriveste lui Dumnezeu cel necreat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.11.2010, 20:35:29
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Ceea ce spui tu este de fapt erezia modalista- care sustine o persona care se manifesta in trei moduri. Parintii Bisericii ne-au descoperit Taina Sfintei Treimi vorbind despre existenta a trei Persoane distincte. Cred ca lucrarea Parintelui Stabiloe - Sfanta Treime sau la inceput a fost iubirea - ar fi cel mai potrivit raspuns pentru tine.
Nu cred ca ce am implicat eu este modalism.

Modalismul este probabil cea mai obișnuită eroare teologică privind natura lui Dumnezeu. Este o negare a Treimii, susținând că Dumnezeu este o singură persoană care, de-a lungul istoriei biblice, s-a dezvăluit pe Sine în trei moduri ori forme. Astfel, Dumnezeu este o singură persoană care prima dată s-a manifestat pe Sine în chipul Tatălui în vremurile Vechiului Testament. La întrupare, modalitatea a fost Fiul. După înălțarea lui Isus, modalitatea a fost Sfântul Duh. Aceste modalități sunt consecutive și niciodată simultane. Cu alte cuvinte, Tatăl, Fiul și Sfântul Duh nu au existat vreodată toți în același timp, ci doar unul după altul. Modalismul neagă distincția între cele trei persoane ale Treimii, chiar dacă păstrează divinitatea lui Hristos.

http://www.voxdeibaptist.org/Modalismul.htm

Eu am spus ca Dumnezeu e unul singur compus (nu stiu daca e cel mai bun termen care se putea folosi) din Principiu(Tatal) , Cuvant(Fiul) si Duh(Sfant).Eu cred ca Dumnezeu exista ca o fiinta complexa,un intreg unitar, o singura esenta divina avand in acelasi timp trei manifestari ale esentei sau naturii divine, chiar daca sunt sub chipuri distincte existand si continuand sa existe Unul Intr-Altul.. Prin aceasta credinta imi permit flexibilitatea de a ma gandi si la posibilitatea/ipoteza ca aceste manifestari ale Cuvantului si Duhului sub forma de chip sa nu fi existat din totdeauna.Astept discutii construnctive pe subiectul acesta in continuare..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 22:56:35
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 22:58:57
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 16:56:13
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 17:50:55
Ratiune si Treime naephius Teologie si Stiinta 36 29.07.2009 18:47:30