Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Este legea veche abrogata?
Da 15 35,71%
Nu 22 52,38%
Nu stiu 5 11,90%
Votători: 42. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.01.2011, 19:34:29
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Frate Dumitru,cu ce mai face sau cu ce,prin ce a facut parte din viata mea intru Hristos (ca doar sunt botezat) legea "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte"? Sau sa iert doar de trei ori? Ori sa respect sambata? etc. etc.

Doamne-ajuta!
asta ca sa nu mai zicem de arderile de tot(jertfele animalice)...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2011, 19:36:07
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
uite aici cum este folosita comparatia asta... e folosita ca sa arate desfiintarea anumitor lucruri(proorocii;limbi;stiinta)...
S-a desfiintat si Legea (veche),chiar tu ai dat citatul mai sus:

"Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa."

Aici se refera la desavarsirea Legii! Cea lasata de Hristos este desavarsita,cea veche era doar provizorie pana la venirea Lui.


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
asta ca sa nu mai zicem de arderile de tot(jertfele animalice)...
Exact! Si multe altele,cum ar fi un nr. limitat de pasi in zilele de odihna etc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.01.2011, 19:40:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
1Corinteni 13:8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși; 9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim. 10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa. 11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.

uite aici cum este folosita comparatia asta... e folosita ca sa arate desfiintarea anumitor lucruri(proorocii;limbi;stiinta)...
nu imi aduceti mie argumente, mie care nu mai cred in nici o lege.
mai bine va-ti intreba duhovnicii.
intrebatii pe ei: Hristos a desfiintat Legea veche?
si veniti cu un punct de vedere autorizat. nu dupa cum crede fiecare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.01.2011, 19:56:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu e dupa cum credem fiecare frate Dumitru. Legea veche nu mai e valabila,am dat si citatul in care transforma vinul in sange,in care spune clar de o lege NOUA! Recomand si titlul capitolului 10 din Romani. Spune clar ca Hristos este SFARSITUL Legii (vechi). Ce indoieli pot fi aici?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.01.2011, 19:59:59
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
S-a desfiintat si Legea (veche),chiar tu ai dat citatul mai sus:

"Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa."

Aici se refera la desavarsirea Legii! Cea lasata de Hristos este desavarsita,cea veche era doar provizorie pana la venirea Lui.



Exact! Si multe altele,cum ar fi un nr. limitat de pasi in zilele de odihna etc.
alea cu pasii s.a.m.d sunt adaugiri evreiesti.. traditii omenesti... nu fac parte din legea scrisa.. apropos legea veche nu spune de cate ori sa ierti pe cineva, nu impune astfel de limite... cat despre "ochi pentru ochi" si "dinte pentru dinte" mie mi-ar place sa cred ca inca mai sta in picioara.. adica 'dupa fapta si rasplata' .. mie unuia imi place calea razbunarii doar aceia imi poate satisface golul nedreptatii suferite.. razbunarea imi aduce pace... dar Iisus ne-a aratat o cale mai buna... calea iertarii..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.01.2011, 20:10:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu e dupa cum credem fiecare frate Dumitru. Legea veche nu mai e valabila,am dat si citatul in care transforma vinul in sange,in care spune clar de o lege NOUA! Recomand si titlul capitolului 10 din Romani. Spune clar ca Hristos este SFARSITUL Legii (vechi). Ce indoieli pot fi aici?
nici Dreptul Roman nu mai este valabil.
dar el se studiaza inca in facultatile de drept.
de ce? pentru ca el este temelia.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.01.2011, 20:13:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
apropos legea veche nu spune de cate ori sa ierti pe cineva, nu impune astfel de limite...
Chiar Petru l-a intrebat pe Hristos: "Invatatorule,de-mi va gresi mie fratele meu,de cate ori trebuie sa-l iert? Oare de sapte ori?"

De ce spune asta? Pentru ca Legea (veche) spunea ca de trei ori,iar el deja ridica numarul. Era curios ce-i va raspunde Hristos. Dar raspunsul il stiti cu totii... a fost mai mult decat uimitor sau ingaduitor!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.01.2011, 20:20:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Chiar Petru l-a intrebat pe Hristos: "Invatatorule,de-mi va gresi mie fratele meu,de cate ori trebuie sa-l iert? Oare de sapte ori?"

De ce spune asta? Pentru ca Legea (veche) spunea ca de trei ori,iar el deja ridica numarul. Era curios ce-i va raspunde Hristos. Dar raspunsul il stiti cu totii... a fost mai mult decat uimitor sau ingaduitor!

Doamne-ajuta!
a ridicat numarul.
dar nu a zis: legea aia nu e buna.
mai ...voi uitati cine a dat legea veche?
ce vreti sa spunti? ca a venit Dumnezeu si a zis: data trecuta v-am dat o lege gresita, am reviziut-o si va dau una noua, uitati de cea veche?!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.01.2011, 20:30:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

A dat una PROVIZORIE,buna pana la venirea lui Hristos. El i-a pus punct!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.01.2011, 20:32:56
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Chiar Petru l-a intrebat pe Hristos: "Invatatorule,de-mi va gresi mie fratele meu,de cate ori trebuie sa-l iert? Oare de sapte ori?"

De ce spune asta? Pentru ca Legea (veche) spunea ca de trei ori,iar el deja ridica numarul. Era curios ce-i va raspunde Hristos. Dar raspunsul il stiti cu totii... a fost mai mult decat uimitor sau ingaduitor!

Doamne-ajuta!
Repet nu cred ca scrie absolut nicaieri asa ceva si consider ca , cunosc Sf. Scriptura destul de bine.. Sf. Petru s-a apucat el sa numere de 'capu lui' .. Doamne ajuta..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iudeii si legea veche lore86 Iudaismul 5 19.05.2016 17:33:43
Icoana foarte veche. heyladies Pictura si Sculptura Bisericeasca 5 16.10.2010 22:35:02
icoana veche catalinabalhui Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 15.06.2009 08:57:02
O rugaciune foarte veche ARHANGHELUL Rugaciuni 17 07.01.2007 17:28:33
Legea atractiei CM Generalitati 9 25.11.2006 15:59:58