Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2012, 04:25:00
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Angry REPORTAJ CUTREMURATOR. Gostinu - satul din Romania unde copiii devin sclavi pentru 40

Minori exploatati cate zece ore pe zi pentru cativa lei incasati de parinti. Aceasta este bursa neagra a unei piete in care copiii de 12 si 13 ani sunt inchiriati direct de familii unor arendasi agricoli, crescatori de animale sau constructori.

Cazul este cu atat mai socant cu cat se intampla in satul Gostinu din judetul Giurgiu, unde, in urma cu 8 ani, autoritatile au declansat mai multe anchete, dupa ce ProTv a semnalat ca in zona toate muncile grele sunt facute de copii-sclavi. Din pacate, desi legea ii protejeaza pe cei mici de abuzurile adultilor, nimeni nu le sare cu adevarat in ajutor.

In satul Gostinu din Giurgiu, parinti fara suflet isi inchiriaza copiii fara sa clipeasca.

Minorii accepta naiv statutul de sclav, convinsi ca ei trebuie sa puna o paine pe masa familiei. La rasarit de soare, sunt ridicati din poarta de remorcile care pleaca la camp.

Dupa-amiaza sunt lasati, epuizati, in vatra satului, sa se intoarca la casele lor.

In remorca oprita de reporterii ProTv stau pititi trei copii. Pentru adulti, nu sunt decat niste roboti de care se folosesc.

Cel mai mic are 13 ani. Castiga 40 de lei de lei pe zi, bani care ajung direct la mama. Sunt 11 frati pentru care bietul copil isi risca sanatatea.

Potrivit Codului Penal, un astfel de parinte, care pune in pericol sanatatea minorului, poate fi decazut din drepturi si risca inchisoarea de la trei la 15 ani.

Copii mananca pe camp un codru de paine cu rosii aduse de acasa si uneori se ranesc, fara sa fie nimeni in preajma care sa le dea primul ajutor. Socant este ca nu ii iau cu ziua doar persoane private, ci si firme care incearca sa se acopere cerandu-le un buletin al parintilor.

Si pentru angajator, ilegalitatea prevazuta in Codul Penal e evidenta. Fapta de a supune o persoana la o munca obligatorie se pedepseste cu inchisoarea de la sase luni la trei ani.

De altfel, si Codul Muncii prevede ca minorii sub 15 ani nu pot fi absolut deloc angajati, iar muncile grele sunt interzise pana la 18 ani. Angajatorul e pasibil de puscarie, de la sase luni la trei ani.

Abuzul nu mai mira pe nimeni. Vorbim de o cutuma pe care reporterii ProTv au semnalat-o inca de acum opt ani, cand a fost data in vileag practica inrobirii copiilor.

In cazul a doi parinti din Gostinu acuzati ca si-au dat copiii la munca a incetat urmarirea penala. Un altul din Iasi, care-si inchiriase copilul in Giurgiu, a facut trei ani de inchisoare.

Responsabilii ar trebui sa dea un raspuns urgent. Si sa vegheze pentru ca parintii iresponsabili sa nu-i mai chinuiasca pe copii.

Video pe : http://stirileprotv.ro/special/repor...lei-pe-zi.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2012, 06:03:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu sunt cumva copiii si familii de rromi???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2012, 06:10:59
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu sunt cumva copiii si familii de rromi???
Din imagini si reportaj nu reiese ca sunt rromi. Cei filmati din camioneta de ex. erau albi.
Dar chiar si daca sunt si din familii din rromi asa ceva nu ar trebui sa se intample.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2012, 08:28:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru copiii respectivi este mai folsitoare munca dacât să umble prin baruri sau alte locuri. Că sunt exploatați peste măsură și nu sunt plătiți pentru munca depusă și le scoate ochii cu o suma derizorie sunt de acord. Că unii se îmbogățesc pe seama lor e o altă poveste. Reportajul nu e unul ziditor....cică nu e cineva în preajmă care să le acorde primul ajutor...câți oameni nu sunt în câmp cu copii lor la muncă...stă cineva să le acorde primul ajutor în cazul unui accident? Mai nou aștia o să pretindă dreptul la relaxare a copiilor și nu la muncă.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2012, 08:40:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine spune că copiii nu au voie să muncească...prostii, mari prostii...mi-am petrecut viața la țară, bunicii mei când trebuia să mergem la moară mă trezeu la ora 4-5 dimineața...căram saci cu porumb, grâu și făină...ne ducea la munca câmpului la fân, cartofi, țin minte că rar erau zile în care nu era nimic de făcut și credeți-mă ca tare benefică mi-a fost această muncă...mai rău este unui copil care nu este obișnuit cu munca...acela greu își va câștiga existența singur, exemple sunt destule prin satele moastre unde la fiecare cârciumă e plin de cei cărora le place "munca" sau "sportul cu paharul".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2012, 09:00:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cine spune că copiii nu au voie să muncească...prostii, mari prostii...
Legea spune.

Dumneavoastră nu faceți distincție între muncă în sens de activitate utilă, productivă, cu rol, în special, de învățare a unor deprinderi - așa zisa muncă în familie, și munca propriu zisă, în calitate de salariat, la negru în cazul în speță.

Una este să înveți copilul să-și facă singur curat în cameră sau să ajute în gospodărie și cu totul alta este să-l trimiți ca simbriaș tocmit cu ziua la munca câmpului. Prima este atitudinea unui părinte responsabil, a doua este atitudinea unui animal.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2012, 09:21:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Legea spune.
Și unuia care nu are ce să mănânce îi va da Legea de mâncare?

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dumneavoastră nu faceți distincție între muncă în sens de activitate utilă, productivă, cu rol, în special, de învățare a unor deprinderi - așa zisa muncă în familie, și munca propriu zisă, în calitate de salariat, la negru în cazul în speță.
Poate că fac distincție dar încerc să înțeleg lucrurile...sunt atâtea exemple când de copii unuii și-au întreținut famiile prin munca depusă, nevoiți fiind. Acum există și posibilitatea când copilul este pus la muncă și tatăl sau/și mama sa stau în pat sau cu țigarea în gură și cu țuica în mână la colțul străzii. Atunci sunt de acord să judecăm aceste aspecte și să se ia măsuri, dar până nu știm exact în ce circumstanțe se desfășoară aceste activități să nu tragem ușor concluzii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2012, 09:49:52
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Majoritatea sunt copii care au abanfonat scoala. Ce pot face ca sa isi asigure painea zilnica? Nu este o rusine sa muncesti indiferent de varsta. Daca stam sa ne luam dupa lege facem foamea. Abuzul, violenta sunt pedepsite si cred ca daca se intamla asa fac sesizari oamenii. Din pacate asta e Romania...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2012, 09:57:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Nu este o rusine sa muncesti indiferent de varsta. Daca stam sa ne luam dupa lege facem foamea.
Așa este. Când foamea îți bate la ușă dispar Legile scrise și intră cele nescrise, atunci vârsta contează mai puțin, eu zic că mai mult contează cum alegi să scapi de foame: prin muncă sau prin furt, cerșit...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2012, 09:58:29
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Si fiu-meu de 12 ani a fost "exploatat" ieri la cules de prune. Dar s-a rugat de omul respectiv (un prieten) sa il ia la munca, fiindca se plictisea; si in plus a facut si el un ban al lui.
In mintea unora, copii ar trebui doar sa impuste rate in fata calculatorului; munca traumatizeaza... Nu te miri ca ajung mari si fug de munca pentru a nu fi traumatizati.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 12:47:46
Ajutor umanitar pentru 6 copiii si tatal lor... nutzy Umanitare 297 07.10.2009 21:05:47
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 20:12:07