Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2015, 02:55:31
Chiriac Chiriac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2015
Mesaje: 3
Implicit Biblia in format pdf

Buna ziua,

Am cautat pe Google biblia in format electronic si am gasit tot felul de biblii, protestanta, de la martorii lui Iehova, doar ortodoxa nu.

Puteti sa imi recomandati o biblie acceptata de Patriarhia Romana si sa fie in format electronic? Adica descarcabila, sa pot sa o am pe calculator.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2015, 03:51:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da. Vezi pe http://www.bibliaortodoxa.ro

Plus ca ai și aplicație Android în Play Store, asta daca folosești smartphone cu sistemul asta, ori BlackBerry. La Windows și iOS nu știu dacă este.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2015, 11:51:03
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Biblia trad Anania
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2015, 11:52:42
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chiriac Vezi mesajul
Buna ziua,

Am cautat pe Google biblia in format electronic si am gasit tot felul de biblii, protestanta, de la martorii lui Iehova, doar ortodoxa nu.

Puteti sa imi recomandati o biblie acceptata de Patriarhia Romana si sa fie in format electronic? Adica descarcabila, sa pot sa o am pe calculator.
Si ce faci cu o biblie in format pdf ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2015, 13:06:31
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si ce faci cu o biblie in format pdf ?
Da, am observat destule persoane care adreseaza aceasta intrebare: de ce pdf? Nu ma refer acum strict la Sf Scriptura, desi are legatura cu ce spun, ci la alte carti de capatai.
Ca orice crestin, am in casa Biblia si Psaltirea, pe langa alte carti religioase, dar inafara de Pravila si Psaltire la care mai apelez din cand in cand, pe celelalte marturisesc ca le mai ating doar cand sterg praful. Cand ne rugam, e firesc sa folosim cartea, dar cand citim (daca avem timp de citit), eu unul prefer varianta pdf. Mai mult chiar, s-a intamplat uneori sa "impletesc" varianta pdf, cu varianta audio, cand citeam "Scara", "Calea rugaciunii launtrice", "Rugaciunea lui Iisus" sau mai rar Sfintele Evanghelii. In general folosesc (cat de des imi ingaduie Dumnezeu) varianta audio. Acum, datorita unui "cuvant de folos" a Parintelui Calistrat Chifan intr-un interviu la un canal de televiziune, ascult "Filocalia vol. X" a Sfantului Isaac Sirul. Marturisesc ca sunt destul de dezordonat in alegeri, astfel incat toate alegerile care s-au succedat din Filocalie, n-au foast facute in ordinea numerotarii. Iar asta fiindca de fiecare data cand se intampla sa faca cineva trimitere catre un sfant anume la un capitol anume, dadeam fuguta si cautam inregistrarea. Totusi, de departe, "Scara" cred ca am accesat-o cel mai des in cadrul Filocaliei (in sensul ca a trebuit sa revin asupra ei de mai multe ori, fiindca uneori simt ca-mi scapa nuante importante), iar din celelalte inregistrari "Pelerinul rus", "Sfantul Siluan" si "Rugaciunea lui Iisus" niciodata nu ma satur sa le ascult. Iar asta se intampla de obicei cand conduc. Sfintele Evanghelii obisnuiam sa le ascult in timp ce lucram, de pe un ipod micut, pe care-l mai folosesc si astazi, cand am ocazia.
Revenind la intrebare, repet, si eu sunt unul care prefer pdf-ul in locul cartii. Facand comparatie, sotia a citit cartea "Pelerinul rus" de doua ori, pe cand eu o singura data in pdf, si de zeci de ori audio...
Daca intereseaza pe cineva, eu m-am folosit de mai multe site-uri in cautarile mele si mi-am facut propria arhiva. De recomandat il recomand pe acesta, (http://filocalia-audio.blogspot.ro/s...0Sc%C4%83rarul) desi la ora actuala sunt mult mai multe fata de perioada in care cautam eu.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2015, 16:02:32
Ciprii Ciprii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2013
Mesaje: 7
Implicit

Poti incerca si aici http://www.dervent.ro/biblia.php

Această versiune a Bibliei a fost întocmită prin metoda comparatistă: ediția curentă a fost confruntată cu treisprezece versiuni reprezentative, românești și străine, precum și cu textele originale, în osteneala de a restaura, pentru Vechiul Testament, prezența și autoritatea Septuagintei în tradiția biblică românească. Așadar, Versiunea Ebraică, accesibilă adiacent prin cele mai bune traduceri occidentale, s`a aflat în continuă și amănunțită alăturare cu versiunea greacă, aceasta din urmă fiind reprezentată atât de tălmăcirile românești tipărite între 1688-1914, cât și de textul ediției critice a lui Alfred Rahlfs.

Diferențele semnificative dintre versiunile greacă și ebraică sunt semnalate și, după caz, comentate în notele infrapaginale.

Deși versiunea de față își propune să calce cât mai fidel pe urmele Septuagintei, numele proprii – de persoane și localități – sunt redate după Versiunea Ebraică. Actuala lor grafiere însă a ținut seama nu numai de extracția lor lingvistică, dar și de actualul lor statut lexical, știut fiind că ele au intrat în limba română prin cea greacă și că nu toate și-au restaurat pronunția originală în evoluția limbii vorbite.

Pentru Noul Testament a fost folosită ediția critică a lui Kurt Aland.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.12.2015, 12:36:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Salutare tuturor

Cred că am eu Biblia .pdf pe undeva, să o caut printre email-uri... personal nu o folosesc, ce-i drept. Prefer varianta online www.bibliaortodoxa.ro sau hardcopy. Si evident, scrierile/ ceea ce se citeste zilnic din Sfânta Scriptură / Apostolul Sfintele Evanghelii (varianta email subscription :)). Doamne ajută!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.10.2016, 16:34:26
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Am primit o Biblie si in dreptul editurii scrie Societatea Biblica. Este ortodoxa?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.10.2016, 17:18:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Am primit o Biblie si in dreptul editurii scrie Societatea Biblica. Este ortodoxa?
Trebuie sa aiba aprobarea Bisericii Ortodoxe. Daca are aprobarea ierarhului si cine o da: dupa aceasta recunoastem, repede, ca o carte religioasa e ortodoxa sau nu.

Pentru cartile religioase "normale", binecuvantarea episcopului este suficienta. Dar, in ceea ce priveste Biblia, intrucat este cuvantul lui Dumnezeu si are o pozitie preeminenta intre toate cartile, este necesara binecuvantarea unui sef de provincie ecleziala (mitropolit sau alt purtator de omofor).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.10.2016, 17:28:30
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Nu scrie de binecuvantare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare