Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 20.01.2011, 23:47:21
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Iosif biblia vorbeste despre niste lupi care vor ataca turma! Si acesta unul este iar celalalt(preotul) e unul care nu o apara. Nu stiu de unde ai luat chestia cu cazutul in sant dar as face pariu ca iti schimbi numele atunci cand esti banat! E adevarat? Preotii vor fi lipsiti de har si vor indruma (unii din ei) la pecetea Fiarei antihristice ne spun Mai marii nostri adica sfintii! Tu ai curaj apropo sa iti faci crucea? Nu stiu daca ai mai raspuns la aceasta intrebare....
Facandusi crucea si nespunand cine e, acest Pustan a incercat sa pacaleasca turma data de Dumnezeu acestui preot care in loc sa o apere introduce lupi in biserica. Sau crezi ca Patriarhul e bucuros pe fapta acestui preot?
Reply With Quote
  #132  
Vechi 22.01.2011, 11:50:51
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Iosif biblia vorbeste despre niste lupi care vor ataca turma! Si acesta unul este iar celalalt(preotul) e unul care nu o apara. Nu stiu de unde ai luat chestia cu cazutul in sant dar as face pariu ca iti schimbi numele atunci cand esti banat! E adevarat? Preotii vor fi lipsiti de har si vor indruma (unii din ei) la pecetea Fiarei antihristice ne spun Mai marii nostri adica sfintii! Tu ai curaj apropo sa iti faci crucea? Nu stiu daca ai mai raspuns la aceasta intrebare....
Facandusi crucea si nespunand cine e, acest Pustan a incercat sa pacaleasca turma data de Dumnezeu acestui preot care in loc sa o apere introduce lupi in biserica. Sau crezi ca Patriarhul e bucuros pe fapta acestui preot?
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++

Cel care nu are constiinta patata sau nu are pacat sa ia peatrea si sa arunce primul.
Insa atentie ca la ziua judecati nimic nu va ramIne ne platit si ne aratat la lumina de judecatorul cel far de partinire si pe care nul putem cumpara cu mincinile noastre asa cum cumparam azi pe cei mai slabi de cIt noi si mai nevoiasi.
De ce vrem noi sa judecam? din prea multa mIndrrie care ne stapIneste,si din orbirea care o arunca vrajmasul asupta noastra ca sa mai cIstige ceva,
Nu spune biblia cercetati tot si luati ce este bun si de folos ????
Oare nu a aratat DUMNEZEU SF. AP. PETRU. ca tot ce este sfintit de El este cura la Iope cInd la trimis sa mearga In casa lui CORNELIU ,Pentru ca EL CREATORUL nea creat prin a lui BUNAVOINTA si DRAGOSTE dupa CHIPUL SI ASEMANAREA LUI, sau ce vom spune ca ce a creat DUMNEZEU (omul) nu are dreptul la MINTUIRE ca asa vrem NOI ???. frumos ne prezentam la JUDECATA lui DUMNEZEU.
Nu pot Intelege aceasta ura si suflare vrajmasa Impotriva creatiei LUI DUMNEZEU de MINTUIRE , Traind aici pe pamInt soarele da lumina si caldura la fel pentru toti oameni ,noaptea vine si cuprinde Intreg Universul nu???
atunci de ce nu poruncim Noi sa Incalzeasca soarele numai locul In care traim noi si pe cel al dujmanilor nostri sa nul Incalzeasca ce sa-l Inghete, sau ca noaptea sa nu cuprinda numai lucul pe care noi vrem '''??????
Pentru ca Dumnezeu atIt de Mult a Iubit si Iubeste aceasta omenire , creatiea LUI In cIt nu vrea ca omul sa moara ca pacatos ce vrea ca el sa se Intoarca si sa fie partas al veti celei vesnice fagaduita de Hristos ,
EL DUMNEZEU asteapta cu multa rabdare Intoarcerea noastra la pocainta si nu ne pedepseste dupa multimea pacatelor noastre .
Daca D U M N E Z E U nu ne pedepseste asa la orce cadere a noastra atunci de ce ne osIndim noi uni pe alti la cea mai mica adiere de vInt si clatinare sau noi suntem mai Indreptatiti ca DUMNEZEU sa facem acest lucru ''''?????

Doamne aduti aminte de noi In or ce ceas si In or ce clipa ca suntem zidirea mIinilor tale oameni slabi si neputinciosi care daca nu neai Iubi tu am fi morti si far de suflare In adIncul Iadului.
In NUMELE Preaiubitului Tau FIU miluestene si te Indura de noi sarmani si pacatosi amin amin amin.

+++

+++ +++

+++

Last edited by ioan_strainul; 22.01.2011 at 11:54:48.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 22.01.2011, 20:10:37
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit eu cred

ca multi din cei aruncatori de pietre[nu le zic judecatori ca nu sunt]poate savirsesc sau au savirsit pacate mai mari decit cei ce le incaseaza,dar nici-decum nu vad birna ci vad paiul.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 23.01.2011, 23:59:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Daca ti-a spus prietenul tau care spui ca-i teolog inseamna ca este lege si neaparat trebuie sa fie adevarat , nu te supara Insa Biblia spune ( cercetati tot si luati ce este bun si de folos) iar daca ar fi cum spune prietenul tau teologul atunci inseamna ca el stie ceva concret sa posteze aici si sa ne lamureasca si pe noi cei mai putin studiati si cu mai putina carte ca deh, el este teolog si probabil ca lui si nu noua ne vorbeste Dumnezeu sau lui numai i s-a dat darul vederii inainte. daca-i asa spune-i sa ne lumineze si pe noi si sa ne arate judecata la care a fost si la care a asistat si pe acest Parinte l-a Condamnat Dumnezeu ca sa nu mai ratacim ascultand predicile lui si pricesnele cantate de el.
Daca nu vrea prietenul tau roaga-l macar pentru dragostea ta de prieten sa se sacrifice si sa nu ne lase in ratacire.
Mi-a fost cam greu sa citesc mesajul dvs, dar am facut eu corecturile de rigoare ca sa sune "mai pe romaneste".
Oricum, n-am prea inteles de ce va plangeti si ce nu va convine din ceea ce eu spusesem.

Acel prieten al meu, acum preot in Germania, tocmai ca zicea ca acest preot Pomohaci este inca preot, desi divortat, pentru ca nu i se poate imputa faptul ca l-a lasat nevasta.

In rest, pricesne, "mari minuni", predici ale pastorilor neortodocsi chemati sa predice in fata Maicii Domnului la biserica acestui preot... chestiune de gust si de toleranta. Mie nu-mi plac nici unele, pentru ca suna a fals.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 24.01.2011, 00:39:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin
iti multumesc am incasat una,Domnul si Maica Domnului sa te binecuvinteze si sa-ti incalzeasca inima.Amin.
Multumesc si eu, sa dea Domnul dupa cum spui.

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
pastori americani au fost si in rusia au predicat in citeva mari biserici ortodoxe imbracati in odajdii preotesti facindu-si cruce ca si preotimea ruseasca[plingeti cu cei ce pling rideti cu cei ce rid -sf.scriptura]pastorii spun ca o renastere spirituala trebuie sa vina din biserica traditionala,si e de asteptat.
Nu inteleg la ce te referi, poti sa fii mai explicit? la ce pastori americani te referi?
Reply With Quote
  #136  
Vechi 24.01.2011, 12:14:01
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Multumesc si eu, sa dea Domnul dupa cum spui.



Nu inteleg la ce te referi, poti sa fii mai explicit? la ce pastori americani te referi?
draga MIRE niste pastori americani au predicat in vrio-citeva biserici mari ortodoxe din marea rusie, invesmintati in odajdii preotesti,facindu-si cruce ca, si orce crestin ortodox.concluziile sa le traji tu.
am gasit cautind altceva, aceasta stire pe internet.si pina la proba contrarie nu putem dovedii ca e un neadevar.ceia ce am vrut sa spun eu este ca s-a intimplat si in marea rusie nu numai in mica romanie.nu suntem in premiera mondiala.iar faptul ca s-au bucurat alaturi de preotia ruseasca, de ce nu s-ar intrista sa plinga alaturi de ei daca e cazul si e cazul uita-te pe planeta ce jale este,uita-te in romania ce jale mare este,si jalea e mare ca lumea si-l pierde pe Hristos Domnul a lui sa fie slava in veci.Amin.

ps.stire era insotita si de video.

Last edited by mihaila_alin; 24.01.2011 at 12:29:33.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 24.01.2011, 15:04:05
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

uite eu vreau sa pun capat acestor discutii ca nu vreau sa se creada ca tin apararea cuiva, dar mi-am spus si eu parerea nu sunt nici din oastea Domnului, nu am fani neoprotestanti.mi-am spus parerea mea dar vad ca nu ai voie la pareri personale ci sa mergi cu turma cea mare,incotro o vrea ea caci nici in canoanele bisericesti nu se incadreaza mai tot timpul.
sa imi iertati indrazneala de a nu fi de acord cu toti cei ce stau cu piatra in mina gata sa ti-o dea de cap la prima vorba scoasa pe gura.
Domnul sa dea lumina iar sf.evanghelie sa ne fie oglinda tuturor.Amin.

nu va cadea biserica in ardeal asa cum cred unii.harul lucreaza cu putere inca.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 26.01.2011, 05:22:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
draga MIRE niste pastori americani au predicat in vrio-citeva biserici mari ortodoxe din marea rusie, invesmintati in odajdii preotesti,facindu-si cruce ca, si orce crestin ortodox.concluziile sa le traji tu.

ps.stire era insotita si de video.
Multumesc draga Alin pentru detalii. Sincer, nu m-as grabi sa trag concluzii, pentru ca nu stim daca nu cumva acei americani nu erau chiar preoti ortodocsi. Sa stii ca ortodoxia chiar a ajuns si aici in America.
Uite cateva poze, ca sa te convingi.
Attached Images
File Type: jpg hram la catedrala 1 OCT.jpg (28,0 KB, 10 views)
File Type: jpg botez adulti.jpg (39,5 KB, 7 views)
File Type: jpg 05-09-10_1236.jpg (49,7 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #139  
Vechi 26.01.2011, 11:11:20
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Ma doare, realmente, sufletul citind atatea blasfemii si acuze.
Am fost la Mosuni și experiența a fost unica.Nu m-a impresionat fiindcă as fi avut nostalgii sau regrete fata de adunările sectare pe care le-am frecventat atatia ani si unde tocmai o astfel de atmosfera se inducea prin predici si rugăciuni.As vrea sa spun ortodocșilor care nu înțeleg ce se intampla in adunarile sectare, ca prin rugăciuni puternic strigate, prin arta oratoriei si predici bine studiate cu numeroase pilde si analogii atat cu Biblia cat si din realitate, prin acele asa zis 'evanghelizari' unde intr-o atmosfera relaxata, placuta, cu muzica calda cu versuri ce aduc oamenilor speranta in dragostea Lui Dumnezeu, se induce spectatorilor sentimentul ca acolo este cu adevarat o lucrare dumnezeiasca. Sunt alese cu grija pasajele din Biblie unde apar toate promisiunile Lui Dumnezeu pentru cei ce cred in El si sunt hotarati sa-si dedice existenta trairii conform poruncilor Bibliei.Oamenii nu sunt chemati sa adere la secta ci sa creada in Dumnezeu si sa inceapa o viata curata conform poruncilor. Dar urmarea fireasca este ca omul, din moment ce acolo( in secta) i s-a explicat pe inteles si atat de frumos si convingator incat a inteles ca Dumnezeu il iubeste, sa adere la acea grupare unde toata lumea il ia in brate , il catehizeaza ii spune ce si cum sa faca sa ajunga 'mantuit', unde simte ca este iubit cu adevarat.
Acum sa vedem,oare ortodocsii nu au acea traire profunda de smerenie, de aplecare in fata Domnului, de rugaciune cu foc si lacrimi ? Oare ortodocsii nu traiesc o pocainta si penitenta inaintea Domnului pana in adancul sufletului? Oare nu simtim noi profunda lucrare a Duhului Sfant, calauzirea Lui,minunile pe care le traim in fiecare zi? Oare ortodocsii nu sunt miscati de Sfanta Scriptura si de predicile sau omiliile sfintilor parinti, sau de predicile actuale a parintilor nostri, sau de cantarile liturgice , sau de Acatistele minunate, imnuri de lauda si multumire?
-DA !!! De o mie de ori DA!! Si inca de o mie de ori mai profund si mai adanc !!! O spun din propria mea expeienta !Si atunci? De ce ne deranjeaza aceste manifestari in Biserica ortodoxa. Eu inteleg foarte bine !!! Este o exteriorizare puerila, ca si cum noi, adulti, am incepe sa tipam si sa ne manifestam entuziasmul la fel ca si copiii de gradinita.
Este o problema doar de exteriorizare a unor trairi si sentimente.
Acum, sa analizam putin atmosfera de la Mosuni.Acolo, dupa umila mea parere, este un fel de Biserica Ortodoxa misionara. orice am zice la noi in Ardeal Ortodoxia a fost puternic sfasiata si impartita. Misiunea pe care acest preot o face este de a pescui, de a cauta oameni pentru imparatia Lui Dumnezeu, acele suflete debusolate,necajite, fara speranta ,fara credinta, fara Dumnezeu, indiferent de religie. Pentru aceste persoane este nevoie de un anume mod de a le vorbi, de ai atrage, de a-i convinge. Unui copilas nu-i vei preda teoria relativitatii, nici unui paralitic exercitii la bara.
Recunosc cu umilinta ca si eu m-am poticnit cand l-am vazut pe Pustan predicand si de curiozitate am urmarit si alte filmulete cu acet om.M-a socat ce trecere are printre tineri si copii. Va spun cu certitudine, putini vor fi cei ce ii vor rezista( dintre cei nestiutori care cauta sincer pe Dumnezeu). Chiar i-am scris parintelui ca m-am simtit "injunghiata".Tarziu mi-am dat seama de ce l-a invitat la Mosuni,de ce plangea parintele in timp ce acesta predica.Nicidecum ca sa compromita Ortodoxia ci mai degraba pentru a dovedi puterea Ortodoxiei.Va dati seama ce s-ar intampla daca acest om, Pustan, s-ar converti la Ortodoxie? Ar fi castigat nu numai un om ci si o intreaga generatie pe care o duce in iad.

http://old.clujeanul.ro/articol/ziar...a-mocuni/1084/
Reply With Quote
  #140  
Vechi 26.01.2011, 12:05:17
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Multumesc draga Alin pentru detalii. Sincer, nu m-as grabi sa trag concluzii, pentru ca nu stim daca nu cumva acei americani nu erau chiar preoti ortodocsi. Sa stii ca ortodoxia chiar a ajuns si aici in America.
Uite cateva poze, ca sa te convingi.
fi convinsa ca stiam de mult acest lucru care nu ma mira deloc despre preotia ortodoxa americana pt mine nu e noutate.
uite in urma discutiilor ce au avut loc pe crestin ortodox forum a disparut anuntul ce era[stai linistita incriminatoriu] dar erau pastori sectari nu preoti, biserica incrimina aceasta atitudine.
alt-fel iti dadeam trimitere unde sa cauti anuntul ca sa te convingi.in ce priveste ortodoxia americana stiu de ia,chear un parinte monah[duhovnicul meu]este plecat de multi ani in america.invatatorul meu a spus:spuneti adevarul si veti fi liberi, Domnul si Mintuitorul meu stie ca eu nu spun altceva decit ce stiu.ca sa poti sa te convingi despre ce se intimpla la mosuni cind vi in tara lasa pt. putin timp insorita oltenie si vino la noi in ardeal sa vezi ce se intimpla la mosuni[nu cu idei preconcepute ci cu inima deschisa catre Domnul]si ai termen de comparatie intre preotia americana si cea increstinata de insus apostolul Andrei nu spun ca nu e buna preotia de acolo dar aici trairea pare a fi mai mai intensa.

Last edited by mihaila_alin; 26.01.2011 at 12:11:12.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37