Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 26.01.2011, 12:42:51
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Am inteles foarte bine atitudinea parintelui dupa ce am citit "Nebunul" de Savatie Bastovoi.
La durerea mea si la faptul ca m-am simtit injunghiata raspunsul parintelui a fost unul uimitor:
"O sa va vindece Iisus rana!
Daca-L iubiti pe EL, atunci in fiecare dintre cei langa care stati o sa-L vedeti pe EL, si atunci n-o sa va mai "junghie" nimeni!
"Preot Cristian"

Intr-adevar, rana mea a fost vindecata si viziunea mea s-a schimbat complet si m-am rusinat cumplit intelegand cuvintele Mantuitorului :
"Și fericit este acela care nu se va sminti întru Mine."
Reply With Quote
  #142  
Vechi 27.01.2011, 19:21:16
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Cristian pomohaci

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
daaa, el este... sunt de aceeasi parere cu ovidiu-s.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++

Buna pai daca nu ai inteles ce am scris atunci cum spui ca esti deacord cu ( OVIDIU) sau eu nu am scris destul de clar sau tu dragul meu nu stii ce vrei . acum tea spus pretenul tau teolog preot In Germania ,acum nu esti deacord cu f
aptul ca cInta pricesne Intrumn anumit mod In care nuti place tie.
A adus pe acest predicator sau cum Il numesti tu In biserica.
La urma spui ca nu este el de vina ca la parasit sotia pe El (pe Preotul Pomohaci)
eu nu Inteleg ce vrei sa arati cu asta ca tu iei tot ce se spune de unul si de altul de bun far sa cunosti sau sa cercetezi sau sa asculti cu urechile tale, atunci este foarte rau , si eti aproape de osInda de a judeca pe aproapele tau nu ma Intelege gresit ca nu vreau sa te supar cu nimic
Reply With Quote
  #143  
Vechi 27.01.2011, 20:09:11
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Am fost si eu la Mosuni odata...

Ca tot vorbiti de Pr. Cristian Pomohaci... sa va povestesc si experienta mea.

Ma decisem sa plec in aceasta aventura, daca o pot numi asa, dupa ce citisem testimonialele de pe site-ul bisericii iar inima mea franta de catre tatal copilului cauta cu disperare alinare si nu o afla nicaieri...

In 2008 inceput de iarna, dupa multe si obositoare ore petrecute cu trenul, am ajuns si eu la Mosuni... Era zi de vineri. Frig rau.

In fata bisericii era plin de masini de Bucuresti. De la cativa oameni am aflat ce anume trebuie sa cumpar, de la ce tanti si ca e musai cu fusta si batic. Fusta mi-a dat o tanti de acolo. Abia ma incapea, ca eram si cu pantaloni si cu burtica de gravida. O basma am gasit in rucsac. Biserica era plina ochi de lume. Dupa ce am dat pomelnicul (parca) la altar, mi s-a spus ca trebuie sa cumpar 50 de lumanari si de atunci incolo trebuie sa spun timp de 50 de zile de 50 ori pe zi Tatal nostru. Asta mi-a spus-o un baiat pe nume Alin.

Atmosfera din biserica, de la slujba... ce sa va spun, sincer... cam ca la pocaiti. Cantece, rugaciuni colective (daca le pot spune asa) cu voce tare... femei care spuneau cu voce tare si dintr-odata, Amin, Slava etc... Am ramas profund impresionata cum toata lumea stia Psalmul 50 de ex pe de rost (mie mi-a fost rusine ca nu l-am stiut), cum toti se cunoasteau intre ei, cum se dicuta in Biserica... Fara sa supar pe nimeni, 'atitudinea' asta daca o pot numi asa, eu nu am intalnit-o la ortodocsi... stiu doar ca pocaitii obisnuiesc sa fie asa...

Dupa slujba, acel baiat Alin impartea afara biletele cu numere. Si in functie de numarul primit (cine nu avea, primea.) se putea discuta cu parintele. Bineinteles ca se facea strigare si oricum asta se intampla dupa slujba. Eu am primit un numar cu trei mii si ceva... Desigur ca nu am intrat caci duminica dimineata mai intrasera 2 oameni si anume numarul 1 si 2 parca (reveniti pentru a nu stiu cata data)...

Noaptea in jurul orei 12 parca, eram adunati afara in curte asteptand sa inceapa slujba de dezlegari. De doua ori mai multa lume ca la pranz. In curte erau 2 maicute cu o femeie posedata. Nu o sa uit niciodata cum facea femeia respectiva si ce urlete si haraituri ieseau din gura ei... Mi-a fost tare teama... Cei cu probleme stateau in fata, langa preot. Ce sa va zic, am fost chiar in spate, imbrancita, toata transpirata si abia puteam sa suflu, apoi sa mai imi protejez si burtica de atatea imbrancituri... Imi aduc aminte doar ca mi s-a parut o vesnicie si ca la un moment dat se rostea o rugaciune la care trebuia sa ne tinem toti de mana si a parut infricosator, pentru ca preotul incerca sa scoata pe cel rau din cei cu probleme...

Am dormit la pranz la casa parohiala si noaptea la niste oameni foarte de treaba.

Dimineata, duminica fiind, am plecat. Nu am mai stat la slujba ca nu ma potriveam cu plecarea trenului si la parintele nu reusisem sa intru... M-au dus niste oameni cu masina pana in Tg. Mures.

Cam asta a fost povestioara mea...
Reply With Quote
  #144  
Vechi 28.01.2011, 07:35:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++

Buna pai daca nu ai inteles ce am scris atunci cum spui ca esti deacord cu ( OVIDIU) sau eu nu am scris destul de clar sau tu dragul meu nu stii ce vrei . acum tea spus pretenul tau teolog preot In Germania ,acum nu esti deacord cu f
aptul ca cInta pricesne Intrumn anumit mod In care nuti place tie.
A adus pe acest predicator sau cum Il numesti tu In biserica.
La urma spui ca nu este el de vina ca la parasit sotia pe El (pe Preotul Pomohaci)
eu nu Inteleg ce vrei sa arati cu asta ca tu iei tot ce se spune de unul si de altul de bun far sa cunosti sau sa cercetezi sau sa asculti cu urechile tale, atunci este foarte rau , si eti aproape de osInda de a judeca pe aproapele tau nu ma Intelege gresit ca nu vreau sa te supar cu nimic
Am rugamintea sa fiti mai coerent in gandire, exprimare si tastare de mesaje.
Si sa urmariti firul postarilor, ca toate au o logica (cel putin ale mele). Amin!

PS: si vorba lui Alin, dar invers: sunt oama, nu om.

ON topic: ce cauta acest Cristian Pomohaci la categoria "Mari Duhovnici" ?
Reply With Quote
  #145  
Vechi 31.01.2011, 13:29:55
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Ca tot vorbiti de Pr. Cristian Pomohaci... sa va povestesc si experienta mea.

Ma decisem sa plec in aceasta aventura, daca o pot numi asa, dupa ce citisem testimonialele de pe site-ul bisericii iar inima mea franta de catre tatal copilului cauta cu disperare alinare si nu o afla nicaieri...

In 2008 inceput de iarna, dupa multe si obositoare ore petrecute cu trenul, am ajuns si eu la Mosuni... Era zi de vineri. Frig rau.

In fata bisericii era plin de masini de Bucuresti. De la cativa oameni am aflat ce anume trebuie sa cumpar, de la ce tanti si ca e musai cu fusta si batic. Fusta mi-a dat o tanti de acolo. Abia ma incapea, ca eram si cu pantaloni si cu burtica de gravida. O basma am gasit in rucsac. Biserica era plina ochi de lume. Dupa ce am dat pomelnicul (parca) la altar, mi s-a spus ca trebuie sa cumpar 50 de lumanari si de atunci incolo trebuie sa spun timp de 50 de zile de 50 ori pe zi Tatal nostru. Asta mi-a spus-o un baiat pe nume Alin.

Atmosfera din biserica, de la slujba... ce sa va spun, sincer... cam ca la pocaiti. Cantece, rugaciuni colective (daca le pot spune asa) cu voce tare... femei care spuneau cu voce tare si dintr-odata, Amin, Slava etc... Am ramas profund impresionata cum toata lumea stia Psalmul 50 de ex pe de rost (mie mi-a fost rusine ca nu l-am stiut), cum toti se cunoasteau intre ei, cum se dicuta in Biserica... Fara sa supar pe nimeni, 'atitudinea' asta daca o pot numi asa, eu nu am intalnit-o la ortodocsi... stiu doar ca pocaitii obisnuiesc sa fie asa...

Dupa slujba, acel baiat Alin impartea afara biletele cu numere. Si in functie de numarul primit (cine nu avea, primea.) se putea discuta cu parintele. Bineinteles ca se facea strigare si oricum asta se intampla dupa slujba. Eu am primit un numar cu trei mii si ceva... Desigur ca nu am intrat caci duminica dimineata mai intrasera 2 oameni si anume numarul 1 si 2 parca (reveniti pentru a nu stiu cata data)...

Noaptea in jurul orei 12 parca, eram adunati afara in curte asteptand sa inceapa slujba de dezlegari. De doua ori mai multa lume ca la pranz. In curte erau 2 maicute cu o femeie posedata. Nu o sa uit niciodata cum facea femeia respectiva si ce urlete si haraituri ieseau din gura ei... Mi-a fost tare teama... Cei cu probleme stateau in fata, langa preot. Ce sa va zic, am fost chiar in spate, imbrancita, toata transpirata si abia puteam sa suflu, apoi sa mai imi protejez si burtica de atatea imbrancituri... Imi aduc aminte doar ca mi s-a parut o vesnicie si ca la un moment dat se rostea o rugaciune la care trebuia sa ne tinem toti de mana si a parut infricosator, pentru ca preotul incerca sa scoata pe cel rau din cei cu probleme...

Am dormit la pranz la casa parohiala si noaptea la niste oameni foarte de treaba.

Dimineata, duminica fiind, am plecat. Nu am mai stat la slujba ca nu ma potriveam cu plecarea trenului si la parintele nu reusisem sa intru... M-au dus niste oameni cu masina pana in Tg. Mures.

Cam asta a fost povestioara mea...
sa luam fiecare problema pe rand
Fusta: faca o sa citesti in biblie o sa gasesti la Deuteronom cap 22 versetul 5 asa scris: "Femeia sa nu poarte vesminte barbatesti, nici barbatul sa nu imbrace haine femeiesti, ca tot cel ce face acestea, este uraciune inaintea Domnului Dumnezeului tau". Si acest lucru nu este valabil doar in Casa de inchinare de la Mosuni ci in orice biserica sau manastire te vei duce.

Sa zici timp de 50 de zile Tatal Nostru cred ca ai inteles gresit. Cred ca ti-a spus alin sa spui de 50 de ori Tatal Nostru in ziua aceea.

Rugaciuni spuse cu voce tare ce e rau in asta? Si Iisus se ruga cu voce tare si asa ar trebuii sa ne rugam si noi crestinii in mod normal. Nu sa susotim si sa se roage doar buzele iar noi nici nu stim ce spunem acolo. In evanghelie o sa gasesti pasaje unde oameni bolnavi strigau la Iisus sa ii ajute si acele pasaje nu sunt doar niste povesti de istorie ci sunt o marturie cum trebuie sa ne rugam. Oameni bolnavi suntem si noi.

Biserica e plina ochi, asta ar trebuii sa iti dea de gandit fiindca daca nu ar fi nimic acolo nu ar mai fi asa aglomeratie (asa cum se intampla in multe locuri de inchinare unde poti dormii in voie). - dar asa arata o biserica care il urmeaza pe Hristos. Sa nu crezi ca in corabia lui Noe nu a fost cald si aglomerat, dar una singura a fost corabia lui Noe.

Si inca un lucru: Bisericile in care lipsesc vindecarile, lucrarile lui Dumnezeu in om acolo o sa gasesti numai vorba,acolo o sa gasesti doar ritual, o sa gasesti o biserica care nu e aglomerata si un loc unde oamenii nu striga care Dumnezeu de teama sa nu deranjeze pe doamna din fata vopsita mov sau albastru.
Si inca un lucru; in biblie la Evrei cap 13 versetul 8 scrie: "Iisus Hristos, ieri si azi si in veci, este acelasi." Ei bine inainte oamenii vineau la biserica si se vindecau, iar acum merg la biserica si merg mai rau in carja. De ce? s-a schimbat Iisus? sau ne-am schimbat noi?
Ce vezi in Biseica de la Mosuni este doar o biserica placuta inaintea lui Dumnezeu si care il urmeaza pe Dumnezeu. Asta e si motivul pt care oamenii vin acolo si se vindeca, fie ca vorbim de boli trupesti sau sufletesti.
deci nu lasa pe satana sa te sperie cu astfel de lucruri!

Last edited by flyboy; 31.01.2011 at 13:50:30.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 31.01.2011, 14:14:17
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyboy Vezi mesajul
sa luam fiecare problema pe rand
Fusta: faca o sa citesti in biblie o sa gasesti la Deuteronom cap 22 versetul 5 asa scris: "Femeia sa nu poarte vesminte barbatesti, nici barbatul sa nu imbrace haine femeiesti, ca tot cel ce face acestea, este uraciune inaintea Domnului Dumnezeului tau". Si acest lucru nu este valabil doar in Casa de inchinare de la Mosuni ci in orice biserica sau manastire te vei duce.

Sa zici timp de 50 de zile Tatal Nostru cred ca ai inteles gresit. Cred ca ti-a spus alin sa spui de 50 de ori Tatal Nostru in ziua aceea.

Rugaciuni spuse cu voce tare ce e rau in asta? Si Iisus se ruga cu voce tare si asa ar trebuii sa ne rugam si noi crestinii in mod normal. Nu sa susotim si sa se roage doar buzele iar noi nici nu stim ce spunem acolo. In evanghelie o sa gasesti pasaje unde oameni bolnavi strigau la Iisus sa ii ajute si acele pasaje nu sunt doar niste povesti de istorie ci sunt o marturie cum trebuie sa ne rugam. Oameni bolnavi suntem si noi.

Biserica e plina ochi, asta ar trebuii sa iti dea de gandit fiindca daca nu ar fi nimic acolo nu ar mai fi asa aglomeratie (asa cum se intampla in multe locuri de inchinare unde poti dormii in voie). - dar asa arata o biserica care il urmeaza pe Hristos. Sa nu crezi ca in corabia lui Noe nu a fost cald si aglomerat, dar una singura a fost corabia lui Noe.

Si inca un lucru: Bisericile in care lipsesc vindecarile, lucrarile lui Dumnezeu in om acolo o sa gasesti numai vorba,acolo o sa gasesti doar ritual, o sa gasesti o biserica care nu e aglomerata si un loc unde oamenii nu striga care Dumnezeu de teama sa nu deranjeze pe doamna din fata vopsita mov sau albastru.
Si inca un lucru; in biblie la Evrei cap 13 versetul 8 scrie: "Iisus Hristos, ieri si azi si in veci, este acelasi." Ei bine inainte oamenii vineau la biserica si se vindecau, iar acum merg la biserica si merg mai rau in carja. De ce? s-a schimbat Iisus? sau ne-am schimbat noi?
Ce vezi in Biseica de la Mosuni este doar o biserica placuta inaintea lui Dumnezeu si care il urmeaza pe Dumnezeu. Asta e si motivul pt care oamenii vin acolo si se vindeca, fie ca vorbim de boli trupesti sau sufletesti.
deci nu lasa pe satana sa te sperie cu astfel de lucruri!
Eu doar am relatat aceasta poveste asa cum a fost si asa cum mi s-a parut.
Iar Alin exact asa mi-a si spus, nu vad motivul pentru care as minti.
Eu personal, nu am mai intalnit 'atmosfera' de la Mosuni niciunde.
Si nu fac din asta un mare 'uau'... fara nicio suparare.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 31.01.2011, 14:18:24
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Eu doar am relatat aceasta poveste asa cum a fost si asa cum mi s-a parut.
Iar Alin exact asa mi-a si spus, nu vad motivul pentru care as minti.
Eu personal, nu am mai intalnit 'atmosfera' de la Mosuni niciunde.
Si nu fac din asta un mare 'uau'... fara nicio suparare.
am dat explicatiile fiindca multi o sa inteleaga cu totul si cu totul altceva
Reply With Quote
  #148  
Vechi 31.01.2011, 15:00:01
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit Intelepciune!

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si eu nu recomand la lume sa creada ce spui tu,du-te la Mosuni si apoi da-ti cu parerea.Dupa tine un preot ar trebui sa se trezeasca ,sa manance,sa se roage si sa se culce.
Dumnezeu sa ne intelepteasca pe toti! Dar la altii, de atata mandrie sau interese, vorbesc gura fara ei, cum este cazul tau. Eu spun din experienta si nu din ce zic alti, am fost la Mosuni si am vorbit si direct cu Pr. Pomohaci, pentru anumite probleme, pe-atunci fiind credula si naiva la preotii vazatori ci duhul, care n-are nici o legatura cu credinta. Asa ca, cand cineva spune un lucru, o parere, incearca sa gandesti ca poate o spune din experienta si ca a cercetat acest parinte "vazator cu duhul". Asa ca ai grija sa nu cazi, din cauza mandriei si prostiei.
"Sa-ti feresti capul de frig si de prostie" (Pr. Arsenie Boca)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 31.01.2011, 15:11:43
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit Exagerati putin!

Citat:
În prealabil postat de getasart Vezi mesajul
Doamne,Doamne;cite pacate faceti fratilor;Lasati pe Bunul Dumenzeu sa faca dreptate; sa va ierte Bunul Dumnezue; am ramas socata de ce am citit;Iertati-ma pe mine pacatoasa;
Doamne ajuta!
Va rog sa ma iertati dar cred ca judecati faptul ca ceilalti isi spun parerea. Este un fapt real in vita, nu? Care trebuie sa invatam unul de altul, sa ne informam, ca sa nu dam inainte ca berbecii si sa ne pierdem sufletele. Acest forum este un schimb de opinii: radio santz sau experiente cu adevarat traite (din pacate neplacute in acest caz) si sa ne rugam ca Bunul Dumnezeu sa ne lumineze si prin ceea ce citim aici, sa ne graiasca prin glasul constiintei pentru a lua de bun ceea este Adevarul. Unul care e mai luminat ca noi poate lumina si pe ceilalti, pentru a ne indemna sa cercetam bine un preot, asa cum spune in Sf Scrptura, nu musai ca-l judeci.
Doamne ajuta! si Intelepciune!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 31.01.2011, 17:46:17
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit Confirmareeeee!!!!

Citat:
În prealabil postat de MIRELAMM Vezi mesajul
'' Orice Sfant a avut un trecut si orice pacatos are un viitor '' (Am auzit ca preotul asa si asa si pe dincolo ...) Costa mult sa te increzi oamenilor , roaga-te lui Dumnezeu si o sa afli singur adevarul . Doamne ajuta !
Apropo ca trimiti oameni sa se convinga! Nici nu este necesar! C-au ajuns stirile si faptele Parintelui la ochii si urechile oamenilor, nu este necesar sa-si cheltuiasca banii pana la Mosuni. Se pare ca, costa mult sa-ti vinzi sufletul! Eu o spun din experienta traita la Mosuni si cu Parintele. Asa ca...... ce v-a legat dvs. diavolul, acum c-ati fost acolo si va simtiti usurata si binecuvanta, rugati-va dv s Domnului sa va arate ca s-a intamplat exact contrariul si raul legat si mai mult prin Pr. Pomohaci, o veti simti mai tarziu, ca raul facut nu rezista pentru mult timp, iese la iveala. Asa cum s-a intamplat in cazul meu. Asa ca....atentie!!! Se pare ca dvs sunteti o persoana careia ii place circul si senzatiile tari de-acolo, dar Dumnezeu spar sa va lumineze sa va dati seama in ce hipnoza v-ati bagat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37