Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 01.02.2011, 00:46:29
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Iulita un ortodox adevarat nu isi pune problema ca acest preot e un sarpe! Ba mai mult e si periculos sa ne ducem la el! Am aratat ca un site ortodox il condamna! Poate o sa ne spuna si preotii de pe aici daca e normal ce face acesta! Sunt primul care l-as ierta pe acest preot daca ar recunoaste ca fapta lui a fost gresita!

Last edited by bairstow; 01.02.2011 at 00:49:53.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 01.02.2011, 00:55:57
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
In primul rand preotul nu are voie sa cheme ereticul in biserica! Apoi sa vedem un reportaj ortodox despre acest preot : http://www.calauzaortodoxa.ro/credin...cap-se-impute/
Iar faptul strigator la cer este aceasta: In Duminica Tomei, intr-o biserica din comuna Mosuni (vezi site), un predicator eretic a fost chemat sa tina cuvant “de folos” de la amvonul unei biserici ortodoxe. Poate nu e prima data cand se intampla asta aici, dar e prima data cand avem si noi filmarea si o putem vedea:Nu ar fi prea multe de spus dupa acest eveniment tragic, nici macar speranta ca preotul va fi caterisit deoarece BOR are deja hotararea data in cazul lui Corneanu si acum PS Andrei ar putea sa o puna in aplicare, desi nici in cazul lui Corneanu nu a aplicat-o. (Conform deciziei Sf. Sinod, Corneanu trebuia sa trimita scrisoare prin care regreta fapta facuta si se pocaieste, dar in interviurile ulterioare Corneanu a zis ca nu regreta si nu se pocaieste ca nu are de ce, iar scrisoare nici atat)

Trebuie sa spun insa cateva cuvinte, pentru cei care nu inteleg gravitatea acestui fapt, ca un eretic sa predice intr-o Biserica Ortodoxa. In primul rand, un om simplu si-ar putea pune intrebarea: care e problema, ca doar vorbeste despre Dumnezeu? Intr-adevar, Pustan vorbeste despre Dumnezeu, dar de-a lungul timpului multi eretici au vorbit foarte frumos despre Dumnezeu, dar asta doar in aparenta, doar pentru cei fara pregatire si fara cunostinte si care nu au puterea sa deosebeasca care duh ii invata pe acesti oameni sa vorbeasca asa de “frumos” si care este scopul lor.

In cazul ereticilor, scopul nu poate fi altul decat ruperea de Biserica Ortodoxa, caci ce doreste diavolul mai mult decat sa lipseasca pe oameni de sansa mantuirii si sa ii traga in corabia pierzarii, sacul fara fund al ereziei, gura iadului, caci ce se poate numi orice adunare care se rupe de Biserica lui Hristos cea urmatoarea a Sfintilor Apostoli. Si daca urmarim cu atentie aceasta predica, vedem cum Pustan, dupa ce incepe predica gradual, atragand interesul publicului de la celel lumesti (viitorul Romaniei etc), sporeste tensiunea pana in punctul culminant in care dupa ce arunca intrebarea “Ce este pocainta”, ajunge sa atribuie mincinos Mantuitorului cuvintele: “pocainta nu este o aderare la un cult”.
Crezi ce vrei dar cum am mai zis mai sus, sarind cu bata nu o sa facem nimic. NU trebuie sa fim niste oameni ingraditi fiindca in ziua de azi (zicea si Pr. Arsenie Boca) mai mult ni se potriveste vechiul testament fiindca oamenii de atunci erau ingraditi in lege
Reply With Quote
  #223  
Vechi 01.02.2011, 00:55:58
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Iata cum arunca otrava acest sarpe atat de abil si dupa ce isi ameteste prada prin cateva cuvinte ademenitoare, arunca cu nerusinare dar cu o eficienta ucigasa acest gand dracesc: pocainta nu este in ortodoxie, bineinteles spus cu alte cuvinte, dar tinand seama de context, cu acelasi sens. Mai apoi, toata predica nu este decat un cantec de adormire, nu e decat o “priceasna” dulceaga care “ajuta” duhul sa se convinga ca intr-adevar cel care vorbeste este “omul lui Dumnezeu”, cum deja l-a prezentat “parintele” si prin urmare, orice eventuala rezistenta, orice indice care ar da de gandit oamenilor si i-ar putea salva, este astfel nimicit. Fara indoiala, cei au citit patericul sau alte carti in care sunt prezentate experiente ale calugarilor incepatori inselati de diavoli, pot sa descopere mai multe “tehnici” deja rafinate, deoarece de-a lungul anilor satana a capatat experienta si noi suntem mici copii in incercarea de a le observa. Tocmai de aceea sfintii ne-au lasat si sfatul sa nu vorbim cu ereticii, iar de invitarea unui eretic sa predice de la amvon, nici nu s-a pomenit, de aceea am zis ca este strigator la cer. Ce am putea noi avea de invatat de la un eretic, care este rob diavolului si prin urmare are mintea cu totul inselata si incorsetata in rationamentele diavolului?

Nu este prima data cand Biserica se confrunta cu oameni cu o credinta gresita, dar alta data se faceau sinoade si acestia erau alungati din Biserica iar invatatura lor anatemizata. Insa acum, iata ca unii falsi preoti cazuti si ei in ratacire si ramasi in amvon doar din cauza adormirii ierarhilor, au ajus sa cheme diavolul sa invete pe oameni, prin gura unor “bineplacuti” ai sai, profesori universitari in cazul de fata si directori ai unor “asociatii de tineri”. Preotul de fata nu a avut macar minimul bun simt sa le spuna oamenilor ca acesta nu este ortodox ci este protestant, adica din randul celor care o hulesc pe Maica Domnului si de asemenea hulesc Biserica Ortodoxa si toata invatatura ei. Scopul lor nu e altul decat sa ii atraga pe oameni la ei, prozelitismul. Nu “trezirea Romaniei” urmaresc ei, desi ei saracii nici nu mai gandesc, ci doar actioneaza cum le spun “duhurile”, deoarece, nu-i asa, “Duhul bate unde vrea”.

Nu stiu mai nimic despre aceasta parohie, insa felul cum s-au comportat credinciosii m-a socat putin, cum spuneau “Aliluia” si “Slava Tie Doamne” in grup, se pare ca acestia sunt deja protestanti, tocmai de aceea vazand acest videoclip m-am socat, ma gandesc ca intr-adevar e posibil ca noi sa fi pierdut Ardealul deja, totul sa fie o mare mascarada, protestantismul e probabil religia majoritara si numai cine stie prin ce colturi sa mai exista o comunitate cu adevarat ortodoxa care poate macar sa spuna crezul si sa se tina de cele mai importante randuieli pe care parintii ni le-au lasat.

Banuiesc insa ca aici lucrurile s-au imputit de mult si acum abia incepe sa se simta mirosul putreziciunii, deoarece rana nu s-a taiat la timp, madularul uscat nu s-a taiat si acum uscatura a cuprins tot trupul. Nadajduiesc ca PS Andrei va lua masuri, desi ma gandesc ca a avut destule semnale pana acum. Din ce am vazut in clip, cum ii pregatea terenul si cum il recomanda pe acest eretic, cum a plans la cuvantul sau, il gasesc inselat fara margini pe preot, e prins saracul in multe lanturi si trebuie sa ne rugam mult, dar mai ales dintre pastoritii lui care isi dau seama ce se intampla, sa se roage lui Dumnezeu sa il scoata din inselarea in care este si sa il puna pe fagasul dreptei credinte.

Imi aduc aminte cum am fost eu atras la ortodoxie, deoarece ca majoritatea convertitilor si eu am fost momit de eretici cu carti frumos colorate, cu conferinte si evanghelizari gratuite, cu vizite binevoitoare la usa si invitatii la discutii despre Dumnezeu etc. In perioada aceea in care simteam ca viata fara Dumnezeu nu mai are sens si cautam sa vad incotro sa o iau, pentru o buna perioada mi-a dat Dumnezeu un dar nespus care nu doar m-a convins ci m-a atras ca un magnet in Biserica Ortodoxa. Si darul era ca atunci cand vorbea un preot ortodox, orice ar fi zis, un interviu banal sau o predica minunata, o bucurie nespusa imi cuprindea inima si plangeam chiar daca eram de fata cu alti oameni, nu ma puteam abtine. Chemarea Tatalui o simteam pana in adancul fiintei mele si ma lua in brate cu o caldura imensa dand sens cautarilor mele si raspuns strigarii mele cu un glas puternic dar tainic totodata. Iata acum ca am ajuns sa vad un preot ortodox plangand in fata zbieraturilor si hulelor unui eretic, spuse chiar in fata amvonului

Pe locul unde Hristos ar trebui sa fie dat de mancare credinciosilor, acest preot le-a dat otrava prin cuvantul unui “predicator” al diavolului, foarte iscusit si care multa “lucrare” a facut, incat intr-adevar se pare ca nu vom pierde nu doar Ardealul ci intreaga Romania.
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si bogatii duhovnicesti! Faptul, ca in ultimile postari, cineva a spus clar ceea ce eu, am incercat sa transmit, de la inceput, nu ma face decat sa-I multumesc lui Dumnezeu si voi pune capul linistita, pe perna, in aceasta noapte. Chiar daca am fost acuzata de lucruri, care nu am afirmat. Se pare ca si faptul de a ma explica ca nu ma intereseaza ceea ce face acest preot in privat, a fost impotriva mea. Dar, multumesc lui Dumnezeu, ca prin tine, a facut lumina a acestei dezbateri.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 01.02.2011, 00:59:44
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Iulita un ortodox adevarat nu isi pune problema ca acest preot e un sarpe! Ba mai mult e si periculos sa ne ducem la el! Am aratat ca un site ortodox il condamna! Poate o sa ne spuna si preotii de pe aici daca e normal ce face acesta! Sunt primul care l-as ierta pe acest preot daca ar recunoaste ca fapta lui a fost gresita!
Nu m-am referit la Pr. Pomohaci, ci la Andrei30, chiar daca cele spuse de tine mai sus, sunt perfect adevarate.
Scuza-ma, Gabriel30 si nu Andrei 30.

Last edited by Iulita; 01.02.2011 at 01:02:28.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 01.02.2011, 01:04:41
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Sunt primul care l-as ierta pe acest preot daca ar recunoaste ca fapta lui a fost gresita!
Cum spunea Iustin, suntem foarte grabnici in a ne arata marinimia iertand; mai ales pe cei ce nu ne-au gresit. Cred ca ar fi mai sanatos sa constientizam ca suntem prea mici si ca noi insine avem nevoie de iertare. Sa ne ingrijim sa o capatam pe a noastra, ca pe ceilalti suntem obligati sa ii iertam, daca ne consideram crestini si vrem sa fim iertati.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #226  
Vechi 01.02.2011, 01:07:54
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Nu m-am referit la Pr. Pomohaci, ci la Andrei30, chiar daca cele spuse de tine mai sus, sunt perfect adevarate.
Scuza-ma, Gabriel30 si nu Andrei 30.
Dumnezeu sa te ierte.

Hai du-te la culcare ca ai inceput sa nu mai gandesti limpede si ai inceput confunzi termenii.Oboseala e de vina.
Noapte buna si mai vorbim si maine.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 01.02.2011, 01:09:30
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Iulita daca acest preot ti-a facut atata rau de ce nu vi la Mosuni si ii scri un bilet parintelui spunandu=i cat rau ti-a facut? de ce nu o faci? ca nu ai nimic de pierdut? ce te tine?
Reply With Quote
  #228  
Vechi 01.02.2011, 01:12:05
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
... intr-adevar se pare ca nu vom pierde nu doar Ardealul ci intreaga Romania.
Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
... multumesc lui Dumnezeu, ca prin tine, a facut lumina a acestei dezbateri.
Hm...sunteti prea pesimisti.
Fiti linistiti, sunt multi oameni in Romania care vorbesc de rau preotii .
Si nici nu se preconizeaza disparitia rapida a defaimatorilor .

Last edited by Iosif77; 01.02.2011 at 01:14:35.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 01.02.2011, 01:12:14
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Smile

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Dumnezeu sa te ierte.

Hai du-te la culcare ca ai inceput sa nu mai gandesti limpede si ai inceput confunzi termenii.Oboseala e de vina.
Noapte buna si mai vorbim si maine.
:) haios si ironic, cu atat stii sa inchei atacurile la adresa mea??
Reply With Quote
  #230  
Vechi 01.02.2011, 01:16:37
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
:) haios si ironic, cu atat stii sa inchei atacurile la adresa mea??
Da,deocamdata cu atat.

Un lucru e limpede: Ai inceput sa imi placi (ma refer la felul tau de a gandi,desigur...).Si asta ma face sa sper ca vom mai sta de vorba si in viitor. Vise placute.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 12:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 19:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 21:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 14:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 20:32:37