Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.08.2010, 20:33:54
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Ce trebuie sa intelegem din singurul stat homosexual care a existat vreodat pe pamant - Sparta.
Orice istoric va va spune ca apusul Spartei s-a facut deoarece din pricina homosexualitatii nu mai exista reproducere, deci nu mai aveau luptatori. Atat barbatii, cat si femeile traiau in comunitati homosexuale si aveau o cultura homosexuala de mici copii.
Ce invataminte trebuie sa tragem de aici ? Ca este posibila crearea unei comunitati homosexuale, mai mici sau mai mari! Depinde cat de bine este organizat mecanismul. Si sunt niste baieti care vor sa-l inlocuiasca pe Dumnezeu, si lucreaza ca atare - reinventeaza mecanismul de creare a comunitatilor de homosexuali.

In statul spartan copii erau dati de mici pe mana unor adulti in scopul de a-i instrui. Atasamentul se obtinea prin relatii sexuale. Iata cum homosexualitatea se impletea strans cu pedofilia !

Last edited by IonelS; 03.08.2010 at 21:55:42.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.08.2010, 02:25:22
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Ce trebuie sa intelegem din singurul stat homosexual care a existat vreodat pe pamant - Sparta.
Orice istoric va va spune ca apusul Spartei s-a facut deoarece din pricina homosexualitatii nu mai exista reproducere, deci nu mai aveau luptatori. Atat barbatii, cat si femeile traiau in comunitati homosexuale si aveau o cultura homosexuala de mici copii.
Ce invataminte trebuie sa tragem de aici ? Ca este posibila crearea unei comunitati homosexuale, mai mici sau mai mari! Depinde cat de bine este organizat mecanismul. Si sunt niste baieti care vor sa-l inlocuiasca pe Dumnezeu, si lucreaza ca atare - reinventeaza mecanismul de creare a comunitatilor de homosexuali.

In statul spartan copii erau dati de mici pe mana unor adulti in scopul de a-i instrui. Atasamentul se obtinea prin relatii sexuale. Iata cum homosexualitatea se impletea strans cu pedofilia !

Aha deci tu vrei sa-mi zici ca homosexuali vor face o mega secta care va controla lumea si va obliga toate persoanele sa devine homosexuale... si o sa fie invatata cultura homosexuala (spune-mi si mie cultura asta, in-afara ca fac dragoste cu persoane de acelasi sex). Mah si ce-mi zici de preotii pedofili?

Pedofilia este diversa de homosexualitate. In primul rand, pedofilul este atras de corpurile copiilor, indiferent de sex, si abuzeaza. Un homosexual are aceasi stil de viata a heterului, doar ca are relati cu persoane egale. Deci cum poti sa vezi, un hetero poate fi pedofil atat cat si un gay, si te rog nu mai generaliza. Pedofilul ii pedofil si este pedepsit de lege, incat abuzeaza de copii, homosexualul ii homo, si atat timp cat nu face rau la nimeni (violenta) nu este ilegal.
Daca in Sparta erau legile alea era treaba lor, noi suntem in prezent si suntem constienti de ce a fost in trecut si incercam sa nu facem aceleasi greseli. Eu nu vad nici o lege care te obliga sa fi gay, deci sa nu mai vorbim asa de dragul de a raspunde.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.08.2010, 09:15:11
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul

Ei sunt pacatosi deoarece iubesc (si daca fac sex, care-i problema, Dumnezeu nu are treaba cu ce fac ei sub plapume)... Wow, pai iubirea nu era asa de puternica in grad ca invinga orice rau, orice pacat?
Dumnezeu te judeca ce faci si sub plapuma, caci nici acolo nu scapi de legile Lui !
Necazul cu homosexualii, pt noi heterosexualii, este dorinta lor de prozelitism ! Aici este problema !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.08.2010, 10:43:11
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Necazul cu homosexualii, pt noi heterosexualii, este dorinta lor de prozelitism ! Aici este problema !
In primul rind!.... dar nu-i singura problema pe care o creaza
Urmatoarea ar fi incadrarea lor juridica ca "familie".
Dreptul de a infia si educa copii.
Si nu in ultimul rind, cu toti ne gasim in aceeasi arca. Unii sint doar turisti, altii contribuie ca aceasta arca sa pluteasca, iar homosexualii (desigur nu doar ei) fac gauri in fundul barcii...si sint tot mai multi!
Atitudinea mea (nu stiu daca-i buna, nici daca-i crestina dar asa este si n-am de gind sa o schimb)este ca nu doresc sa am contact cu ei.
Nu le fac rau, nici nu le doresc raul dar ma feresc de orie apropiere!
(scriind mesajul asta mi-am dat seama ca din cauza anormalitatii lor si cuvintele cu care incerci sa explici lucruri are tin de relatia (sic!) cu ei, capata intelesuri perverse!)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.08.2010, 14:34:36
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Dumnezeu te judeca ce faci si sub plapuma, caci nici acolo nu scapi de legile Lui !
Necazul cu homosexualii, pt noi heterosexualii, este dorinta lor de prozelitism ! Aici este problema !
Da zi-mi si mie unde vezi tu prozelitism!!! Cineva te-a obligat sa fi gay??? Nu. Atunci, de ce te pui sa vorbesti deaiurea??!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.08.2010, 14:42:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Da zi-mi si mie unde vezi tu prozelitism!!! Cineva te-a obligat sa fi gay??? Nu. Atunci, de ce te pui sa vorbesti deaiurea??!!!
Pe tine nu te-a obosit acest subiect? Ce le tot iei apararea si astepti aprobari pe un forum crestin ortodox?

Last edited by gabriela8; 04.08.2010 at 14:44:47.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.08.2010, 14:46:43
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Da zi-mi si mie unde vezi tu prozelitism!!! Cineva te-a obligat sa fi gay??? Nu. Atunci, de ce te pui sa vorbesti deaiurea??!!!
Dumnezeu sa te lumineze sa vezi ceea ce nu crezi, intelegi si doresti !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.08.2010, 14:47:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Citeste ce este toleranta: este capacitatea de a accepta si respecta cei care actioneaza in mod diferit. Este o practica de neeviolenta.
Intolerantam in schimb vrea sa elimine toate diferentele si diversitatile, folosind violenta.
Daca acest fapt este impotriva lui Dumnezeu, este o problema a Lui si nu a voastra, nu sunteti pe acest pamant ca sa judecati la locul Lui.
"Daca e sa vorbim de toleranta, sa avem pardon, dar cred ca nu se poate gasi o mai mare dovada a existentei ei decat ca nimeni nu se ia de homosexuali inainte de "Gay Fest" si nici dupa, nu sunt cautati, vanati, oprimati, dati afara din servicii si din unitatile de invatamant. Intrebati un esantion reprezentativ de romani ce ii deranjeaza la homosexuali si veti afla un raspuns de un bun simt naucitor: ostentatia. Care poate juca rol de publicitate in masura sa-i afecteze copiii.

Pe roman nu-l intereseaza ce face vecinul lui in casa proprie, in patul lui, sau cu cine se plimba in parc. Romanul nu are exces de spirit civic, nu este un tip implicat in social. Pe roman il deranjeaza agresiunea ostentatiei, lipsa de respect pentru valorile in care crede si in care au crezut bunicii si strabunicii lui".

Last edited by costel; 04.08.2010 at 14:51:14.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.08.2010, 15:13:07
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Pe tine nu te-a obosit acest subiect? Ce le tot iei apararea si astepti aprobari pe un forum crestin ortodox?
Ah chiar, ce pot gasi pe un forum crestin daca-i plin de homofobi.
Beh, daca ati avea un fiu homosexual (dar nu va doresc, deoarece va suferi si lui si dumneavoastra) nu cred ca ati vorbi asa.

Dupa ce ca au fost arsi pe rug in trecut, persecutati, indepartati de societate si omorati cu gazul, mai si ziceti ca ei vor sa ajunga la putere si sa creeze o societate bazata pe o asa numita "cultura gay". Da homosexualitatea este o abnormalitate "normala" (este legala) dar nu pentru asta trebuie sa fie eliminata. Lumea este frumoasa tocmai pentru ca-i diversa. Si sunt sigura ca nu se va ajunge la o lume complet homo incat va avea si partea hetero, deci nu se va ajunge la limite.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.08.2010, 15:25:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu cred ca daca, prin absurd, Biserica Ortodoxa ar accepta relatiile homosexuale, cei care le practica ar fi mai fericiti. Ei isi gasesc oricum "fericirea" in felul lor si nu cred ca poate exista una si mai deplina.

Atitudinea Bisericii sau a noastra fata de ei, prea putin conteaza. Conteaza atitudinea lor fata de legile firii sadite de Dumnezeu in creatia Sa, dar si fata de legea Sa morala, primita pe calea Revelatiei.

Atat timp cat vor trai in pacat, acestea, in strafundurile constiintei, nu le vor da pace, ei neputand sa-si gaseasca adevarata fericire.

Cu atat mai mult acest pacat este mai josnic, intrucat este facut in numele iubirii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18