Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.09.2009, 23:35:41
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Cred ca gresesti si sa ma ierti daca te supar cu postarea mea...In primul rand nici nu ar trebui sa observi ce face colega ta,sa lucrezi cat poti fara sa-i condamni pe altii sau sa-i judeci,si iti spun din proprie experienta ceea ce iti spun fara sa te condamn.Apoi mie mi se pare nesanatos felul in care gandesc colegii tai.Bolnavi fiind nu merg la medic si nu stau acasa pana se insanatosesc ci braveaza,in loc sa se ocupe serios de sanatatea lor.In al treilea rand cred ca ati facut din munca un idol,iar aceasta colega vrea sa va arate acest lucru.Daca iti place ceea ce faci ce-ti pasa,munceste cu drag,gandindu-te ca lucrezi ca pentru Dumnezeu,nu-ti face idol din munca si nu judeca pe nimeni care nu face la fel ca voi si lucrurile s-ar putea rezolva de la sine.Dar mai ales ai rabdare.Despre o discutie cu seful nici nu poate fi vorba,mi se pare urat si nelalocul lui asa un gest,chiar si un asemenea gand nu vine de la Dumnezeu...Mai gandaste-te.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.09.2009, 23:39:40
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Cum s-o iubeasca seful?? Hai mai ca suntem oameni seriosi. Seful meu e insurat, e om la 54 de ani, are 3 copii, samd. Colega cu pricina este intr-o relatie de 15 ani, va asigur ca nu e vorba de nici un amantlac.

Eu ezit a-i spune sefului meu despre comportamentul ei pentru ca ma incearca o multime de ganduri care ma fac sa pun piciorul pe frana: daca o da afara o sa ma simt groaznic ca si-a pierdut serviciul din cauza mea (desi o cam merita), daca o mustra isi va da seama ca eu am "parat-o" si ma va uri pe veci iar a lucra intr-un mediu impregnat cu ura e foarte greu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.09.2009, 23:48:18
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Cred ca gresesti si sa ma ierti daca te supar cu postarea mea...In primul rand nici nu ar trebui sa observi ce face colega ta,sa lucrezi cat poti fara sa-i condamni pe altii sau sa-i judeci,si iti spun din proprie experienta ceea ce iti spun fara sa te condamn.Apoi mie mi se pare nesanatos felul in care gandesc colegii tai.Bolnavi fiind nu merg la medic si nu stau acasa pana se insanatosesc ci braveaza,in loc sa se ocupe serios de sanatatea lor.In al treilea rand cred ca ati facut din munca un idol,iar aceasta colega vrea sa va arate acest lucru.Daca iti place ceea ce faci ce-ti pasa,munceste cu drag,gandindu-te ca lucrezi ca pentru Dumnezeu,nu-ti face idol din munca si nu judeca pe nimeni care nu face la fel ca voi si lucrurile s-ar putea rezolva de la sine.Dar mai ales ai rabdare.Despre o discutie cu seful nici nu poate fi vorba,mi se pare urat si nelalocul lui asa un gest,chiar si un asemenea gand nu vine de la Dumnezeu...Mai gandaste-te.Doamne ajuta!
Draga Beliver, nu ma supara mesajul tau, dimpotriva chiar, iti inteleg punctul de vedere si il apreciez. Numai ca mi-e foarte greu sa ma fac ca nu observ indeletnicirile ei, ma izbesc la fiecare pas sau miscare a capului ba de Solitaire, ba de site-uri de moda, de orice altceva numai de munca nu. Ma infurie felul in care ne sfideaza pe toti, nu e cinstit ceea ce face.
Cat despre felul in care se lucreaza la noi, sa nu iti imaginezi ca suntem sclavi pe plantatie sau ca am facut din munca singurul scop al vietii noastre. Am dat acele exemple (extreme, e drept) pentru a evidentia faptul ca dedicatia unora e vizibila (poate prea vizibila) in timp ce pentru altii e doar un termen de dictionar.
M-am gandit si eu ca acest lucru poate fi o incercare pentru ca am momente in care simt ca ma sufoca indignarea; azi de exemplu am venit acasa cu durere de stomac cauzata de nervi.
O sa las lucrurile asa cum sunt deocamdata, voi incerca sa ma controlez si ma voi ruga sa se schimbe si ea, sa se apuce de munca.
Multumesc pentru sfaturi!
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.09.2009, 23:50:48
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Incearca, nu numai la serviciu, ci in toata viata ta sa nu faci nici cel mai mic rau cuiva, daca iti sta in putere. Fa cat mai mult bine, chiar si celor care te dispretuiesc prin vorbele sau atitudinea lor. Munceste cu drag si fara a tine socoteala celorlalti ce fac si cat fac. Roaga-te pentru ei daca iti par ca sunt alaturi de drum. Unde nu ai tu raspuns, sigur are Dumnezeu. Judecata nu ne apartine noua, ci Lui.

Poate gresesc, dar eu asa as face in locul tau. Si, ca sa nu crezi ca sunt doar vorbe, iti spun ca am avut fericirea si nefericirea sa probez pe propria-mi piele de mai multe ori ca asa e bine. Spun fericirea si nefericirea pentru ca au fost mai multe cazurile in care nu am reusit sa fiu asa, desi stiam ca asa ar fi bine. Dar, si din greseli se poate invata.

Cu drag,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.09.2009, 06:04:14
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Smile

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Incearca, nu numai la serviciu, ci in toata viata ta sa nu faci nici cel mai mic rau cuiva, daca iti sta in putere. Fa cat mai mult bine, chiar si celor care te dispretuiesc prin vorbele sau atitudinea lor. Munceste cu drag si fara a tine socoteala celorlalti ce fac si cat fac. Roaga-te pentru ei daca iti par ca sunt alaturi de drum. Unde nu ai tu raspuns, sigur are Dumnezeu. Judecata nu ne apartine noua, ci Lui.

Poate gresesc, dar eu asa as face in locul tau. Si, ca sa nu crezi ca sunt doar vorbe, iti spun ca am avut fericirea si nefericirea sa probez pe propria-mi piele de mai multe ori ca asa e bine. Spun fericirea si nefericirea pentru ca au fost mai multe cazurile in care nu am reusit sa fiu asa, desi stiam ca asa ar fi bine. Dar, si din greseli se poate invata.

Cu drag,
Doamne-ajuta!
Subscriu la tot ce e scris aici.
Vezi, cativa oameni doresc sa te calauzeasca pe un drum mai bun, cred ca nu trebuie sa suferim incontinuu repetand aceleasi greseli.
Si acel sef al tau, care e ,, prost de bun', crede-ma ca le stie pe ,,toate".
Faci ce vrei, noi nu ca ne-am facut datoria, dar baremi din punctul meu de vedere am spus tot ce stiam apropo de o experienta similara.
Dumnezeu sa te ajute si sa-ti dea multa intelepciune.
CU DRAG,
Lavinia40
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.09.2009, 08:11:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Ma infurie felul in care ne sfideaza pe toti, nu e cinstit ceea ce face.
corect, eu zic sa iei atitudine pe fata. discuta cu seful.

PS 1: poate ca tipa nu e incantata de jobul care i s-a dat si vrea sa atraga atentia, poate vrea o schimbare... radicala, cine stie?!

PS 2: intru totul de acord si cu ce a scris Noesisaa... ce spirit analitic ai Cristina, felicitari !!

PS 3: pe de alta parte, de acord si ca trebuie sa fim intelegatori si rabdatori, mari virtuti crestine... dar dreapta socoteala e mai buna decat toate.

Doamne ajuta !

Last edited by mirelat; 18.09.2009 at 08:17:11. Motiv: adaugat PS-urile
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.09.2009, 10:56:35
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Coralina, fa-ti datoria ta la servici asa ca si cum ceea ce faci, faci pentru Dumnezeu; pomeneste-ti colega in rugaciunile tale, fii senina si draguta si vei vedea ca lucrurile se vor schimba de la sine; este o incercare in viata ta, daca vrei ia-o ca pe o ispita, dar nu te lasa invinsa de manie;
Dealtfel, crestinul trebuie sa fie o lumina pentru cei din jur iar prin atitudinea si comportamentul sau va reusi sa schimbe si atitudinea celor "obraznici"
Rabdrae, rabdare, rabdare si apoi cu siguranta vine si rasplata!
Doamne ajuta si lupta cu arme duhovnicesti!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.09.2009, 11:05:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb dreapta masura ...

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Coralina, fa-ti datoria ta la servici asa ca si cum ceea ce faci, faci pentru Dumnezeu; pomeneste-ti colega in rugaciunile tale, fii senina si draguta si vei vedea ca lucrurile se vor schimba de la sine; este o incercare in viata ta, daca vrei ia-o ca pe o ispita, dar nu te lasa invinsa de manie;
Dealtfel, crestinul trebuie sa fie o lumina pentru cei din jur iar prin atitudinea si comportamentul sau va reusi sa schimbe si atitudinea celor "obraznici"
Rabdrae, rabdare, rabdare si apoi cu siguranta vine si rasplata!
Doamne ajuta si lupta cu arme duhovnicesti!
Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Incearca, nu numai la serviciu, ci in toata viata ta sa nu faci nici cel mai mic rau cuiva, daca iti sta in putere. Fa cat mai mult bine, chiar si celor care te dispretuiesc prin vorbele sau atitudinea lor. Munceste cu drag si fara a tine socoteala celorlalti ce fac si cat fac. Roaga-te pentru ei daca iti par ca sunt alaturi de drum. Unde nu ai tu raspuns, sigur are Dumnezeu. Judecata nu ne apartine noua, ci Lui.

Poate gresesc, dar eu asa as face in locul tau. Si, ca sa nu crezi ca sunt doar vorbe, iti spun ca am avut fericirea si nefericirea sa probez pe propria-mi piele de mai multe ori ca asa e bine. Spun fericirea si nefericirea pentru ca au fost mai multe cazurile in care nu am reusit sa fiu asa, desi stiam ca asa ar fi bine. Dar, si din greseli se poate invata.
Intelepte sfaturi! Iata dreapta socoteala...

Last edited by LapetiteMoc; 18.09.2009 at 11:08:10.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.09.2009, 11:16:21
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Stai putin, dar ce iti pasa tie? Daca intr-adevar tu trebuie sa muncesti mai mult fiindca ea nu isi face treaba, ai motive sa fii suparata si poti sa ii spui sefului. Daca in schimb tu nu esti afectata in mod direct -- de ce te agiti. Nu tu o platesti, ci patronul, e treaba lui sa vada daca toti angajatii isi fac treaba, nu a ta. Daca lui nu ii pasa, desi ar trebui sa stie in fiecare minut ce fac angajatii...

Cred ca mai mult iti este ciuda ca ea nu face nimic si ii merge, pe cand tu nu ai curajul sa faci la fel. Pe de alta parte, de unde stii care sunt cauzele comportamentului colegei? Poate ca o plateste foarte putin si de asta e demotivata. Poate ca a angajat-o ca sa faca numai unele tipuri de treaba, deci chiar nu trebuie sa se complice cu chiar orice. Poate ca are o situatie grea acasa, au intervenit brusc probleme grave -- ai intrebat-o ce face, cum ii e viata...etc.?


Noesisaa, nu-mi vine sa cred ca poti gandi asa! tu ai servici? sau ai un servici unde esti foarte motivata pentru munca care o faci? cu siguranta nu ai fost niciodata pusa in postura Coralinei altfel nu ai vorbi asa; si vezi ca se mai poate interpreta si ca ai putea fi in postura colegei Noesisei;
cand ai probleme grave sau alte probleme in viata, nu cred ca iti arde de stat in fata calculatorului pe internet sau sa te joci;
La servici ne petrecem cea mai mare parte a timpului, deci suntem ca intr-o familie;si acasa cateodata un membru al familiei se plange ca munceste mai mult si atunci se iau masuri de indreptare, dupa caz
Treaba cu venitul la servici a unei persoane care scuipa sange cand tuseste mi se pare deplasata, nu are nici cea mai mica tangenta cu subiectul, iar daca la locul de munca nu pui si putin suflet ci te comporti ca un robot doar pentru ca esti platit..........lasa de dorit
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.09.2009, 12:27:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Coralina, nu ai putea sa vorbesti cu ea inainte de a face altceva?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25