Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2010, 08:28:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
In timp ce cautam alte lucruri pe Internet, am dat peste acest concept, al vietii traite fara bani (la modul voluntar, nu ca urmare a crizei, somajului, etc.).
Iata cateva exemple de oameni care au renuntat la bani:

http://www.livingwithoutmoney.tv/
http://www.guardian.co.uk/environmen...-without-money
http://www.youtube.com/watch?v=PDSCxtY11dA
Foarte fain. As incerca si eu dar nu stiu daca Enelul accepta ca plata trocul. Sau daca primaria accepta impozitul platit in servicii...samd
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2010, 13:49:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Viata fara bani este trista, dar adevarata tristete rezida din absenta Lui Dumnezeu- El este comoara cea mai de pret- v-ati intrebat cati dintre bogatii nostri sunt atat de saraci, de neimpliniti, cu limite impuse de puterea banului , caruia i-au devenit sclavi, obsedati doar de a aduna comori pe pamant... ei nu mai au timp sa se gandeasca la vaduve, la sarmani, la oameni fara adapost, fara un loc de munca...Ma lipsesc de aceste frumuseti trecatoare si otravitoare, pierzatoare de fiinta, de demnitate si omenie.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.05.2010, 15:08:29
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

e trista, poate nu ne-o lasa Domnul sa murim de foame...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.05.2010, 15:18:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
In timp ce cautam alte lucruri pe Internet, am dat peste acest concept, al vietii traite fara bani (la modul voluntar, nu ca urmare a crizei, somajului, etc.).
Iata cateva exemple de oameni care au renuntat la bani:

http://www.livingwithoutmoney.tv/
http://www.guardian.co.uk/environmen...-without-money
http://www.youtube.com/watch?v=PDSCxtY11dA

Mi-au placut foarte mult cuvintele lui Mark Boyle din finalul articolului publicat in "The Guardian" (traducere proprie):

"Ce am invatat din aceasta experienta? Ca nu banii, ci prietenia reprezinta adevaratul element de siguranta in viata. Ca "saracia" Vestului e de natura spirituala. Ca independenta inseamna interdependenta. Si ca lumea te considera extremist daca nu ai acasa o plasma TV."
N-am inteles sensul. Sa renunti la bani cand ii ai. Ah, poti face ceva c aritativ cu ei, ajuta pe altii aflati in nevoie. Dar ca sa traiesti tu insuti, asa ca moft (inteleg ca este in aceste cazuri) fara bani?

A trai cu lipsuri, fara bani, este greu, trist, este o grija cotidiana. In ziua de azi nu este posibil. Fara bani nu poti trai.
Nu ai casa, ajungi in strada (daca nu ai cu ce plati chirie, intretinere, curent, etc.). Hai ca mancare sau o haina iti mai da unul sau altul.
Nu poti sa inveti, sa citesti, sa ai grija de sufletul si sanatatea ta (ca si in sistemul sanitar iti trebuie bani, in afara de putinul pe care il mai plateste casa).
Nu poti calatori, nu poti mentine calatori. Nu poti nimic. Esti nimic.
Ah, poti alege sa traiesti in modestie, trai decent. Pana si la biserica trebui dat bani.
Sunt nuante si nuante.
Si pe urma: (sa fii nevoit) sa traiesti din mila (si munca) altuia? Este si umilitor...
Ar trebui eradicata saracia. Si nu este de ales, sau dorit. Doamne fereste!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.05.2010, 15:30:30
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
N-am inteles sensul. Sa renunti la bani cand ii ai. Ah, poti face ceva c aritativ cu ei, ajuta pe altii aflati in nevoie. Dar ca sa traiesti tu insuti, asa ca moft (inteleg ca este in aceste cazuri) fara bani?

A trai cu lipsuri, fara bani, este greu, trist, este o grija cotidiana. In ziua de azi nu este posibil. Fara bani nu poti trai.
Nu ai casa, ajungi in strada (daca nu ai cu ce plati chirie, intretinere, curent, etc.). Hai ca mancare sau o haina iti mai da unul sau altul.
Nu poti sa inveti, sa citesti, sa ai grija de sufletul si sanatatea ta (ca si in sistemul sanitar iti trebuie bani, in afara de putinul pe care il mai plateste casa).
Nu poti calatori, nu poti mentine calatori. Nu poti nimic. Esti nimic.
Ah, poti alege sa traiesti in modestie, trai decent. Pana si la biserica trebui dat bani.
Sunt nuante si nuante.
Si pe urma: (sa fii nevoit) sa traiesti din mila (si munca) altuia? Este si umilitor...
Ar trebui eradicata saracia. Si nu este de ales, sau dorit. Doamne fereste!
Adevarata fericire ia nastere atunci cand renunti la toate constrangerile acestea lumesti. Mai ales banii. Citeste si ai sa vezi ca sunt multi oameni care traiesc fara bani. A fost pe forum un caz si cu un miliardar rus care a ales sa renunte la bani si sa se mute la tara pentru ca asa a simtit el. Uite, el avea atatia banii si nu s-a simtit fericit cu ei.

Lucurile lumesti nu prea conteaza, calugarii o stiu, pustnicii o stiu si mai bine. Ce crezi ca i-a facut pe ei sa urmeaze aceasta cale?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.05.2010, 16:09:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu-i mare lucru. Nu-mi place sa tin un avatar pentru prea mult timp, ma plictiseste.

Asa ca sa revenim la subiect.
Aha, te-ai plictisit de Stefan Cel Mare.
Pe cand ai sa te plictisesti si de Antonescu?
Nu mai bine pui un avatar cu fatza ta? Ca si daca te plictisesti de ea, oricum nu poti sa o schimbi...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.05.2010, 16:10:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
A fost pe forum un caz si cu un miliardar rus care a ales sa renunte la bani si sa se mute la tara pentru ca asa a simtit el. Uite, el avea atatia banii si nu s-a simtit fericit cu ei.
Eu citisem altceva: si-a pierdut toti banii in campanii electorale, ceea ce arata adevarata fata a politicii: intri in politica, faci o investitie si recuperezi inzecit. Cinstit? Indoielnic.

Dar bun si asa ca si-o venit omu' in fire..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.05.2010, 16:17:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
N-am inteles sensul. Sa renunti la bani cand ii ai. Ah, poti face ceva c aritativ cu ei, ajuta pe altii aflati in nevoie. Dar ca sa traiesti tu insuti, asa ca moft (inteleg ca este in aceste cazuri) fara bani?
Pai respectivii nu cred ca au ramas cu banii in banca. I-au dat si pe urma s-au descurcat.

[qupte]A trai cu lipsuri, fara bani, este greu, trist, este o grija cotidiana. In ziua de azi nu este posibil. Fara bani nu poti trai.

Citat:
Nu ai casa, ajungi in strada (daca nu ai cu ce plati chirie, intretinere, curent, etc.). Hai ca mancare sau o haina iti mai da unul sau altul.
Nu poti sa inveti, sa citesti, sa ai grija de sufletul si sanatatea ta (ca si in sistemul sanitar iti trebuie bani, in afara de putinul pe care il mai plateste casa).
Nu poti calatori, nu poti mentine calatori. Nu poti nimic. Esti nimic.
Ah, poti alege sa traiesti in modestie, trai decent.
Iti scapa ceva: incluzi multe necesitati care nu sunt necesitati vitale ale unui individ, ci sunt necesitatile omului modern, care, paradoxal, cautand sa-si imbogateasca viata a ajuns in postura de a fi tot mai sarac pentru ca nu-si poate permite tot ceea ce ii cere viata de om bogat (si sufleteste daca vrei) pe care si-ai configurat-o el conform unor standarde care nu sunt de natura spirituala.

Citat:
Pana si la biserica trebui dat bani.
Pentru lumanarea de impartasit. Dar poti face abstractie de ea.
Sau poate te miluieste cineva.

Citat:
Sunt nuante si nuante.
Da, putem gasi N chichite pentru a nu vedea ceva f. evident..

Citat:
Si pe urma: (sa fii nevoit) sa traiesti din mila (si munca) altuia? Este si umilitor...
Ar trebui eradicata saracia. Si nu este de ales, sau dorit. Doamne fereste!
Nu cred ca respectivii traiau din cersit.
Poti sa muncesti, "la negru" cum se zice, pentru o bucata de paine de azi pe maine..
E interesant.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.05.2010, 16:27:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cine nu traia din cersit? La cine te referi?
In rest nu stiu ce vrei sa spui.
Cel mai interesant este sa muncesti si sa traiesti din munca ta cinstita, in conditii demne. Iti spun eu.
Fiecare are niste necesitati vitale, care altuia i se par ca nu sunt. Unuia ii trebuie mancare, altuia hrana sufleteasca.
Erau inainte artisti si muzicieni mari, saraci lipiti, dar altceva n-ar fi muncit, viata lor era arta/muzica, chiar si in ciuda saraciei.

Si...bani iti trebuie la biserica nu numai pentru lumanare. Mai intai ca vine cu tavita (ca-i trebuie bisericii), apoi la botez, inmormantare, nunta etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.05.2010, 18:25:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cei care bogati-dar-au-ales-saracia nu traiau din cersit.

O fi interesant cum zici tu, daca ai conditiile astea demne. Ceea ce marea majoritate nu au.
Si banii pot deveni o povara la un moment dat. Mai ales cand ai mai multi decat iti trebuie de fapt. Si tot vrei mai multi.
Iar ceea ce considera fiecare "hrana sufleteasca" este discutabil.

Aici nu vine nimeni cu tavita. Si nu e obligatoriu sa dai. Mai ales daca chiar n-ai de unde.
De botez, nunta - astea is cam incompatibile cu saracia
Iar de inmormantarea (ta) nu trebuie sa-ti (mai) faci griji, isi fac altii (cel mult).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nick Vujicic: Viata fara membre Marius22 Generalitati 19 16.05.2012 10:55:31
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Viața fără bani Florin-Ionut Generalitati 12 08.10.2010 18:28:10
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42