Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.09.2011, 15:54:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi este f clar ca cei de alte confesiuni decat ortodoxa, vad lucrurile altfel... cu totul altfel decat ne invata Sfintii Parinti. Mai mult nu este de spus.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.09.2011, 22:35:47
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Intrebare:
eu inca n-am inteles ce inseamna 'minte originara'? Este mintea mea sau a universului? ???



Raspuns:
"Tatal este in Mine si Eu in Tatal."

Mintea individuala este in "mintea universului" si invers,
asa cum se amesteca doua spatii infinite, nu stii unde incepe una si unde se sfarseste cealalta.

Este o expandare nemarginita a individului, cu viteza infinita in infinitate, fara sa intampine nici cea mai mica rezistenta.


Este ca o nastere perpetua in Dharmakaya - Corpul Adevarului.

O putem exprima in cuvinte ca pe un proces, dar aceasta este inconceptibila - inteleasa doar atunci cand este experimentata direct.

Pentru ca este atemporala, dincolo de proces, fara niciun contact, in care gradele de libertate sunt infinite, neexistand nicio obstructie perceptiva - se numeste 'salvare', 'mantuire' sau 'eliberare'.

Intelegand infinitatea grandioasa din fiecare fiinta, respectul profund devine spontan. Acesta este sensul sau nucleul prostratiei - o minunare delicioasa, extatica, vrajita de natura ultima - Dumnezeu.

Intelegand natura ultima ("Dumnezeu care doreste sa ne umple"), bodhicitta se preschimba instantaneu dintr-o constructie mentala artificiala, intr-o traire profunda, care tasneste cu mare forta la suprafata.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.09.2011, 21:27:11
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit A praise to the Fundamental Wisdom

A praise to the Fundamental Wisdom or
applications of the ultimate principle

Knowing the Fundamental Wisdom,
The trainee will know how to harvest the all good qualities of the mind.

Knowing the Fundamental Wisdom,
The trainee will know how to work with the Deity,
So the Vast Path opens for him. (how to operate with the imagination)

Knowing the Fundamental Wisdom,
The trainee will know how to work with Wisdom,
So the Profound Path opens for him. (how to operate with the emptiness)

Knowing the Fundamental Wisdom,
The hard core of reality will begin to melt,
And the unsurpassed light of the truth will dispell all obstructions.

Knowing the Fundamental Wisdom,
All processes are absorbed and transcended.

Knowing the Fundamental Wisdom,
The mind will not be anymore entangled in cause and effect,
Good or evil,
Cold or hot,
Hard or soft,
Sick or health,
Life or Death.

Knowing the Fundamental Wisdom,
The trainee will definitely atain the unexcelled suppleness.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.09.2011, 12:49:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Imi este f clar ca cei de alte confesiuni decat ortodoxa, vad lucrurile altfel... cu totul altfel decat ne invata Sfintii Parinti. Mai mult nu este de spus.
Este momeala pentru naivi, sa faca pe cei fara discernamant sa creada ca aburelile lor sunt un subtitut pentru adevarata si singura cale spirituala spre mantuire care este crestinismul.

Da, substitut pentru ca n-ai sa gasesti nici unul care crede aburelile astea sa fie in acelasi timp si un bun crestin dupa normele ortodoxe..

De altfel asta e si motivul pentru care vin cu aburelile astea, stiindu-se cu lacune in cele ale dreptei credintei, au impresia ca pot suplini cu filosofii pagane, in loc sa caute vindecarea in Biserica.

Ca sa nu mai vorbim de samanatza mandriei..prin care diavolul ii face sa se creada superiori "credinciosului de rand" care vezi Doamne nu are access la aceste "comori" de pseudo-intelepciune.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.09.2011, 11:09:11
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Poate ca este asa cum ziceti voi, dar daca veti fi surprinsi "dincolo" ,vazand ce de budhisti si nu numai ,vor fi fiind in Raiul asa cum il intelegeti domniile voastre?Numai bine!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.09.2011, 11:16:50
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Poate ca este asa cum ziceti voi, dar daca veti fi surprinsi "dincolo" ,vazand ce de budhisti si nu numai ,vor fi fiind in Raiul asa cum il intelegeti domniile voastre?Numai bine!
Hehe, asta e lucrarea credintei care deschide ochii. Noi nu ne punem intrebari "daca vom vedea". Noi stim ce vom vedea. Nu navigam pe o mare de incertitudini gandindu-ne ca totul e relativ si ca "Aoleu, poate n-am crezut bine... daca n-am crezut bine? etc.". Cand Il cunosti pe Cel necuprins de minte, nu mai poti sa te indoiesti de El si de cuvintele Lui, iti vine mai degraba sa te indoiesti de tine...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.09.2011, 12:01:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Hehe, asta e lucrarea credintei care deschide ochii. Noi nu ne punem intrebari "daca vom vedea". Noi stim ce vom vedea. Nu navigam pe o mare de incertitudini gandindu-ne ca totul e relativ si ca "Aoleu, poate n-am crezut bine... daca n-am crezut bine? etc.". Cand Il cunosti pe Cel necuprins de minte, nu mai poti sa te indoiesti de El si de cuvintele Lui, iti vine mai degraba sa te indoiesti de tine...
Adevarat, noi nu suntem agnostici, in cautarea adevarului, pentru ca noi stim ca l-am gasit. Adevarul ne-a fost revelat, tot ce era nevoie pentru mantuire, invatatura Bisericii (Ortodoxe, bineinteles) pastreaza tot adevarul atat cat ne-a fost revelat, asa cum scrie si in catehism. Incertitudinea este doar parcursul nostru, ceea ce facem noi, pentru ca uneltele le avem deja, ramane doar munca noastra.
In legatura cu cei din afara BO, sfintii si parintii spun pe buna drepatate, ca nu stim daca se mantuiesc si dintre ei. Asta nu inseamna ca si ei se pot mantui la fel ca noi, pentru ca nu au credinta, fapte si har impreuna.
Ei spun doar ca nu stim sigur ca nu se mantuieste nimeni in afara ortodoxiei, poate sunt cateva exceptii si stim ca au fost cel putin doua (paganii pentru care s-au rugat Sf. Tecla si Sf. Grigorie cel Mare). Asadar nu stim daca mai sunt astfel de cazuri exceptionale.
Dar observam ca nu din cauza faptelor sau credintei, ci din mila lui Dumnezeu, care a ascultat rugaciunile unor sfinti.
In afara de aceste cazuri exceptionale noi stim ca cine nu se va naste din apa si Duh nu ajunge in imparatie, cine nu mananca Trupul si Sangele la fel, etc.
P.S> Am raspuns la mesajul tau, dar era general, legat de subiectul topicului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.09.2011, 20:46:40
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Legat de budism, exista doua mari diferente fata de crestinism.
De fapt sunt mai multe dar doua sunt izbitoare.
In primul rand, budismul neaga existenta unui Dumnezeu personal.
Si al doilea, budismul neaga existenta unei vieti individuale si personale constiente dupa moarte.
Aceste 2 mari diferente fac sa existe, in opinia mea, o incompatibilitate profunda intre crestinism si budism.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.09.2011, 10:09:49
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Legat de budism, exista doua mari diferente fata de crestinism.
De fapt sunt mai multe dar doua sunt izbitoare.
In primul rand, budismul neaga existenta unui Dumnezeu personal.
Si al doilea, budismul neaga existenta unei vieti individuale si personale constiente dupa moarte.
Aceste 2 mari diferente fac sa existe, in opinia mea, o incompatibilitate profunda intre crestinism si budism.
Bogdan,

Budismul neaga existenta unui "Dumnezeu personal", in sensul in care mintea obisnuita intelege "persoana".

"Persoana" si "esenta persoanei" sunt doua fete ale aceleiasi monede.

Persoana se "intelege" prin afect, iar esenta ei prin "vedere".

Doctrina crestina intra in Dumnezeu pe poarta afectului si descopera ulterior "vederea fara de forme", in contemplatiile inalte.

Budismul pregateste mintea inca de la inceputul calatoriei cu aceasta "vedere", caruia i se spune vacuitate, sau spatiu fara forma.

Insa incepatorii budisti urmeaza acelasi traseu al afectului ca si crestinii.
Adica rugaciuni, inchinari, refugiu, laude exaltate, dragoste neincetata pentru toata faptura...

In ceea ce priveste a doua afirmatie a ta, probabil este culeasa din surse gresite, nihiliste.

Ca si in crestinism, in budism se afirma exista raiului si iadului si a judecatii.

Judecata insa nu este perceputa ca o sentinta, ci ca un efect cumulat al propriilor actiuni anterioare, bune sau rele, iar noua forma dupa moarte este in consonanta cu calitatea faptelor savarsite.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.09.2011, 18:50:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta ce e, deformarea budhismului ca sa aduca a crestinism poate-poate prinde la naivul semi-crestin occidental?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Budism tantric - Vajrayana florin.oltean75 Alte Religii 50 28.03.2015 11:50:49
Budism - Mantre florin.oltean75 Alte Religii 40 14.03.2014 12:12:35
Budism - Lamrim florin.oltean75 Alte Religii 4 06.12.2011 12:40:18
Despre uimire si matricea realitatii florin.oltean75 Generalitati 9 27.09.2011 12:53:18
Teorii ale conspiratiei..sau realitatii ? Maleahi Generalitati 4 01.06.2009 18:34:36