Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.10.2011, 20:01:16
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Va veni vremea cînd copilul meu va trebui să meargă la grădiniță și la școală. Atunci va trebui să cumpăr un carnet de vaccinuri ștampilat la zi, altfel risc să mă refuze pentru că am refuzat orice vaccin. Nu mă va mustra conștiința să dau șpagă doctorului pentru așa ceva. Deloc!
...
crezi ca este bine sa nu vaccinezi copilul ... de exemplu contra hepatitei B sau a tetanosului?


nu vorbesc despre vaccinul antigripal, anti HPV si ale ineptii; vorbesc despre vaccinurile contra unor boli reale, a unui risc real de a le contacta si despre efecte devastatoare ale acestor boli

ps: in Romania nu exista inca obligativitatea vaccinurilor pentru a putea frecventa scoala
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.10.2011, 20:44:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Cica bronsita asmatiforma care intr-un an se vindeca si e greu de depistat daca are sau nu astm....sau dificultati de vorbire ale copilului si un usor retard ca e greu de depistat la copilul mic. Astea le incadreaza la handicap mediu.

In ce privesc banii nu sunt doar 600+200. Adica sunt dar asta este suma minima.
Legea spune ca ai doua optiuni: varianta 1 stai un an acasa si atunci indemnizatia pe care o vei lua se calculeaza 85% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului dar nu mai mult de 3400 lei si nu mai mica de 600 lei; varianta 2 stai 2 ani acasa la fel cu 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni dar nu mai mare de 1200 si nu mai mica de 600

Varianta 3 in cazul copilului cu handicap este pana la 3 ani cu 85% din media veniturilor nete pe 12 luni nu mai mare de 3400 lei si nici mai mica de 600.
Furtul este inteleg in general ca un act care aduce daune proprietatii altui individ.
In realatiile cu o entitate abstracta cum e Statul, acest concept este mai greu de asimilat.
Mai ales cand "Statul" de fapt clasa politica face si el tot ce poate sa bage cat mai adanc mana in buzunarul cetateanului.

Iar romanul avea traditie deja in sportul asta chiar inainte de '89 cand inca Statul mai arata ceva grija fata de bunastarea cetateanului (in comparatie cu vremurile de acum) dar in schimb ii restrangea dreptul la proprietate si libera initiativa.

Acum grija pentru cetean merge spre zero, dreptul la proprietate nu e nici pe departe inviolabil datorita coruptiei din justitie, libera initiativa in special e mai mult pe hartie, de munca ioc, raman destul de putine optiuni pentru un trai mai bun.

Abstract-moral nu cred ca e corect, un om cu frica de Dumnezeu probabil ca ar ezita in fata unei astfel de minciuni impinsa la extrem, tocmai din teama ca minciuna s-ar putea transforma in realitate, dar ce poti sa faci?

Am cautat si eu pe forumuri despre chestiunea asta, in unele locuri exista comisii pentru acordarea acestui certificat de handicap, nu e vorba doar de o persoana care sa o poti mitui cu usurinta.

In alte parti unde exista mai putina grija pentru banul public, probabil se pot obtine mai usor bani in felul asta si cred ca de fapt cei mai vinovati nu sunt acesti oameni care recurg la aceste gesturi cat cei care administreaza banul public cu prea mare usuratate lasand loc ca astfel de lucruri sa se intample.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mormantul lui Iisus Hristos....adevar sau fals bogatanii Generalitati 30 22.01.2017 16:55:59
certificat de botez lore86 Generalitati 9 14.07.2010 16:21:20
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 13:01:09
cum pot aduce bucurie in viata unei persoane cu handicap Carine Generalitati 8 14.10.2008 14:12:41
Obtinere certificat botez ego Generalitati 4 21.12.2006 19:06:30