Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.03.2008, 16:43:49
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Si eu cred ca vindecarea homosexualilor este posibila. Si Sfantul Apostol Pavel ne spune care este cheia care a determinat caderea lor: "n-au incercat sa il aiba pe Dumnezeu in cunostinta":

Romani 1:27. Asemenea si barbatii lasand randuiala cea dupa fire a partii femeiesti, s-au aprins în pofta lor unii pentru altii, barbati cu barbati, savarsind rusinea si luand cu ei [color=red]rasplata cuvenită ratacirii lor.[/color]
Romani 1: 28. Si precum n-au incercat sa aiba pe Dumnezeu in cunostinta, asa si Dumnezeu i-a lasat la mintea lor fara judecata, sa faca cele ce nu se cuvine.


Cheia ca un homosexual sa se vindece, este sa il primeasca pe Dumnezeu din nou in constiinta lui, si sa isi lase mintea condusa de Dumezeu prin lepadare de sine.

Este interesant ca Dumnezeu ii pedepseste in trupurile lor ( conform Romani 1:27 ) si acest lucru este adevarat, homosexualii traind in medie cam 40 si ceva de ani. De ce este asha? Nu stiu sa explic biologic, dar Sfanta Scriptura ne spune de ce...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 10.04.2008, 17:52:04
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

"Despre Avva Ioan Persul se spune că ieșind odată din chilie a văzut un călugăr care păcătuia cu un copil, dar întorcîndu-și privirea, și-a continuat drumul, zicînd în sinea sa: ,Dacă Dumnezeu, care vede toate, Îl vede și nu-l arde, cine sînt eu ca să-l osîndesc?" Așadar, și cuvîntul acesta pe care l-am propus nu este atît un cuvînt despre homosexuali, cît despre nejudecare și dragoste creștină."
Reply With Quote
  #123  
Vechi 10.04.2008, 19:42:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia

"Despre Avva Ioan Persul se spune că ieșind odată din chilie a văzut un călugăr care păcătuia cu un copil, dar întorcîndu-și privirea, și-a continuat drumul, zicînd în sinea sa: ,Dacă Dumnezeu, care vede toate, Îl vede și nu-l arde, cine sînt eu ca să-l osîndesc?"
Imi place cum a reactionat Avva Ioan Persul, un calugar cu adevarat smerit si care s-a ferit de judecata chiar si in gandul lui; dar mai stiu si eu tot asa o intimplare cu un calugar care mergand noaptea printr-un satulet, a vazut la un moment dat cum un baiat si o fata faceau perversiuni sexuale, si vazandu-i acest calugar s-a intristat si a inceput sa se roage la Dumnezeu pentru ei, dar ca si cum pacatul ar fi fost si al lui, ca oare suntem noi mai presus cu ceva decat ceilalti? Si asa rugandu-se cu pocainta in suflet pentru pacatele celor doi, i s-a aratat ingerul Domnului spunandu-i ca numele lui a fost scris in Cartea Vietii, pentru ca nu a judecat la vederea acelei scene, ci mai mult s-a smerit, nelasand mandria sa-i cuprinda sufletul ca el nu pacatuieste ca cei doi!(Sa luam aminte).
Nu stiu cat de adevarate sunt aceste povestioare, dar pe mine nu ma intereseaza daca sunt adevarate sau nu, ci ma intereseaza ca avem de luat notite din aceste pilde si sa le aplicam si in trairea noastra de zi cu zi!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 10.04.2008, 21:52:16
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Si mie mi-a luat ceva timp pina am inteles ca pentru noi ortodocsii, vindecarea homosexualilor incepe cu vindecarea noastra, cu acceptarea unei societati care vine peste noi si ...ESTE DE LA DUMNEZEU, si daca el ingaduie noi nu avem decit sa ne supunem, ca daca nu o facem inseamna ca ne razvratim impotriva Voii Lui.

Avraam si nepotul sau Lot AU ACCEPTAT si au continuat sa iubeasca ceea ce Dumnezeu a ingaduit si ASTFEL si-au asigurat nu numai mintuirea dar si-au creat conditiile necesare unei intilniri personale cu Sf. Treimecare a venit la ei doi IN PERSOANA pentru ai MILUI si a-i scoate din prapad

...si de ce? deoarece Lot din iubire nu a judecat niciodata perversiunile care aveau loc in jurul lui si nu numai...el traia alaturi de ei, comunica, muncea alaturi de ei, participa la inmormintari, minca cu ei la masa, era vecin cu ei, cumpara mincare pregatita DE EI, folosea aceeasi toaleta pe care o foloseau SI EI, daca unul din ei cadea il ridica si le spala ranile.

Si deasemenea avem dovada ca Avraam si Lot nu aveau falsa smerenie SI FALSA IUBIRE si au dovedit asta prin faptul ca cu riscul de a-l supara pe Dumnezeu, au negociat(incercat) pina la ultimul suflet SALVAREA SODOMEI. ASTA DA DRAGOSTE PENTRU APROAPELE SODOMIT.

CITI DINTRE NOI AR FACE ASTA?


...deci se pare ca acesta este drumul crestinului ortodox in ziua de azi, de a "fi cu mintea-n Iad dar sa nu deznadajduiasca"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 10.04.2008, 21:56:48
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Hristos prin pildele Lui ne-a spus clar...

Daca aruncati cu sticle si borcane sparte dupa homosexuali, aruncati in Mine!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 10.04.2008, 22:19:57
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia

Daca aruncati cu sticle si borcane sparte dupa homosexuali, aruncati in Mine!
Asta este un adevar pe care multi nu il stiu, si ca atare cei hetero vor sa ii bata pe cei homo, dar multi oameni nu stiu ca nu trebuiesc judecati pacatosii, ei neputand sa inteleaga acest lucru. Si daca le zici ceva, te fac si pe tine gay, ca tii cu ei :)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 10.04.2008, 22:24:17
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

:D, stiu, de aia fugeau Sfintii in pustie, ca sa stea departe de aceste caractere, ...stiind ca nu-i pot schimba
Reply With Quote
  #128  
Vechi 10.04.2008, 22:28:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Primim o mare cununa in cer daca reusim sa-i acceptam, sa convietuim cu ei, dar nu de departe ca ar fi fariseism, ci aproape, impartind un apartament cu un homo, de exemplu, fara sa acceptam ce fac ei dar continuind sa-i iubim.

...iar Dumnezeu aranjeaza in asa fel lucrurile ca ne da EXACT medicamentul de care avem nevoie pentru mintuire
Reply With Quote
  #129  
Vechi 12.04.2008, 19:15:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Primim o mare cununa in cer daca reusim sa-i acceptam, sa convietuim cu ei, dar nu de departe ca ar fi fariseism, ci aproape, impartind un apartament cu un homo, de exemplu, fara sa acceptam ce fac ei dar continuind sa-i iubim.

...iar Dumnezeu aranjeaza in asa fel lucrurile ca ne da EXACT medicamentul de care avem nevoie pentru mintuire
Da Cozia, ai dreptate, dar mai inainte de toate sa invatam sa ne acceptam unii pe altii asa cum suntem, dupa care urmeaza urmatoarea treapta a tolerantei, intelegerii si iubirii .
Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.04.2008, 19:01:07
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Sa fim toleranti fata de ei, DAR sa nu ne limitam la atat. Sa facem ceva ca sa ii ajutam sa se vindece si sa iasa din mocirla pacatului impotriva firii.

Isaia 5:20 Vai de cei ce zic răului bine si binelui rău; care numesc lumina intuneric si intunericul lumină; care socotesc amarul dulce si dulcele amar!

Trebuie sa fim fermi si sa le spunem acestor oameni ca pacatul lor daca nu se leapada de el ii va trage ca o ancora de plumb, in bezna sclaviei in iad. La nunta lui Dumnezeu nu vor avea loc la masa si curvarii. Asta e clar!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea posedatilor iosif Exorcismul 76 26.12.2012 21:29:03
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 09:47:36
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 08:28:32
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 00:50:46