Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2009, 11:24:15
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit copil luat de suflet

Ce parere aveti , faptul ca ai luat un copil parasit la casa ta sa-l cresti sa-i oferi alt viitor este considerat de Dumnezeu un act de milostenie ?
Odata am avut nefericirea sa intalnesc un baiat tanar 13-14 ani(crescut pe la manastiri !!! ) venise sa vanda icoane ca sa-si ajute familia si care a inceput sa "prooroceasca" si care mi-a spus unele lucruri despre trecutul meu si despre viitorul fetitei adoptate de mine (niste lucruri rele ) si mi-a mai spus printre altele nemultumit ca nu trebuia sa iau copilul asta ci trebuia sa fac eu unul . Mi-a fost teama sa-l intalnesc dar am fost (curioasa)si amagita sa-l ajut si odata fata in fata a stiut el sa ma imbrobodeasca in mrejele lui. Sigur ca am alergat apoi si m-am spovedit dar cuvintele lui imi rasuna adesea in urechi si mereu imi fac griji de viitorul fetei mele .

Parinte ma puteti linisti in privinta grijilor care mi le fac ?

Sau are cineva de pe forum o experienta asemanatoare candva in trecut poate ?

Pr. Ilie Cleopa ne spun asa:

Citat:
" Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !"...
Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul."

aici zice ca sunt draci care spun viitorul apoi,zice sa nu credem in ele ca atunci ne iubeste Dumnezeu, deci cum sa fac sa nu cred in ele daca mai devreme a spus ca "Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni"

citat
"Deci, nu numai ca nu se supara Dumnezeu, cand nu credem noi in vise si vedenii care se arata noua ca lumina sau foc sau stele sau ingeri sau sfinti sau prooroci sau hristosi sau in chipul Maicii Domnului, ci, foarte mult ne iubeste. Aici sa stii ca veacul de acum este ca o noapte, ca dracii se pot face in ingeri de lumina. Cel ce nu crede in vise si vedenii este un adevarat credincios."

foarte posibil ca eu sa fii intalnit un drac cu chip de copil care mi-a proorocit viitorul

Cum sa fac sa intelg odata (zice sa nu credem dar mai inainte de asta zice ca sunt draci care ghicesc / spun viitorul) si sa scap de pacostea asta???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2009, 12:17:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Ce parere aveti , faptul ca ai luat un copil parasit la casa ta sa-l cresti sa-i oferi alt viitor este considerat de Dumnezeu un act de milostenie ?
Odata am avut nefericirea sa intalnesc un baiat tanar 13-14 ani(crescut pe la manastiri !!! ) venise sa vanda icoane ca sa-si ajute familia si care a inceput sa "prooroceasca" si care mi-a spus unele lucruri despre trecutul meu si despre viitorul fetitei adoptate de mine (niste lucruri rele ) si mi-a mai spus printre altele nemultumit ca nu trebuia sa iau copilul asta ci trebuia sa fac eu unul . Mi-a fost teama sa-l intalnesc dar am fost (curioasa)si amagita sa-l ajut si odata fata in fata a stiut el sa ma imbrobodeasca in mrejele lui. Sigur ca am alergat apoi si m-am spovedit dar cuvintele lui imi rasuna adesea in urechi si mereu imi fac griji de viitorul fetei mele .

Parinte ma puteti linisti in privinta grijilor care mi le fac ?

Sau are cineva de pe forum o experienta asemanatoare candva in trecut poate ?

Pr. Ilie Cleopa ne spun asa:

Citat:
" Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !"...
Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul."

aici zice ca sunt draci care spun viitorul apoi,zice sa nu credem in ele ca atunci ne iubeste Dumnezeu, deci cum sa fac sa nu cred in ele daca mai devreme a spus ca "Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni"

citat
"Deci, nu numai ca nu se supara Dumnezeu, cand nu credem noi in vise si vedenii care se arata noua ca lumina sau foc sau stele sau ingeri sau sfinti sau prooroci sau hristosi sau in chipul Maicii Domnului, ci, foarte mult ne iubeste. Aici sa stii ca veacul de acum este ca o noapte, ca dracii se pot face in ingeri de lumina. Cel ce nu crede in vise si vedenii este un adevarat credincios."

foarte posibil ca eu sa fii intalnit un drac cu chip de copil care mi-a proorocit viitorul

Cum sa fac sa intelg odata (zice sa nu credem dar mai inainte de asta zice ca sunt draci care ghicesc / spun viitorul) si sa scap de pacostea asta???
In genereal este bine sa-ti curatesti gandurile prin multa rugaciune. Rugaciunea continuua ! Asta neainsemnand a petrerce toata ziua in rugaciune , ci a-L avea pe Hristos mereu in minte si in suflet, chiar si atunci cand fapta, gandul sau vorbat ta sunt pacatoase. El te va ajuta , sa fi sigur de asta ! Te rog mai citeste la Topicul Nunta , un raspuns Duhovnicesc ce l-am postat in urma cu cateva zile, numit " Un posibil raspuns. . . ." Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2009, 12:37:48
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Clementia

,,Ce parere aveti , faptul ca ai luat un copil parasit la casa ta sa-l cresti sa-i oferi alt viitor este considerat de Dumnezeu un act de milostenie ?,,
Cand ai luat fetita ,sunt sigura ca ai facut-o din alte considerente ,nu te-ai gandit ca Dumnezeu iti va socoti aceasta drept milostenie.Tu stii cel mai bine de ce ai adoptat copila .Eu sunt mama si apreciez ca fiind un fapt deosebit adoptia. ca femeie, am un respect deosebit pt MAME .Nu conteaza cum au ajuns mame -daca au nascut sau au infiat (vb de mamele adevarate !).Cresterea unui copil este bucurie, binecuvantare dar si responsabilitate uriasa ,daruire de sine ,dragoste neconditionata -arzi de grija lui pana la sfarsitul zilelor.. nu mai zic, ca stii la ce ma refer.. am spus ,,a unui copil,,
ce cuvinte sa am pt cele care cresc doi ,trei ...noua.. e adevarat,bucuria lor se inmulteste cu 2,cu 3, cu 9...dar si grijile ..Sigur Domnul iti va lua in seama .Cat despre baiatul care te-a tulburat -castiga si el un ban si ca sa fie mai usor de castigat facea acele ..previziuni.. Nu mai gandi la ce-a fost ,ce-a zis ca -ti faci mult rau si tie si fetei tale ,mergi la biserica spune unui preot (duhvnic ) ce te framanta ,acolo ai sa gasesti alinare.
.Nu mai pomeni numele ,,celui rau ,,-potrivnicului -una e sa -l scrii citandu-l pe parintele Cleopa si alta sa-l zici sau sa-l scrii tu -noi suntem asa de vulnerabili nu ne potrivim la credinta cu sfintiile lor. Dumnezeu sa va ocoteasca !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2009, 12:54:10
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Ce parere aveti , faptul ca ai luat un copil parasit la casa ta sa-l cresti sa-i oferi alt viitor este considerat de Dumnezeu un act de milostenie ?
Odata am avut nefericirea sa intalnesc un baiat tanar 13-14 ani(crescut pe la manastiri !!! ) venise sa vanda icoane ca sa-si ajute familia si care a inceput sa "prooroceasca" si care mi-a spus unele lucruri despre trecutul meu si despre viitorul fetitei adoptate de mine (niste lucruri rele ) si mi-a mai spus printre altele nemultumit ca nu trebuia sa iau copilul asta ci trebuia sa fac eu unul . Mi-a fost teama sa-l intalnesc dar am fost (curioasa)si amagita sa-l ajut si odata fata in fata a stiut el sa ma imbrobodeasca in mrejele lui. Sigur ca am alergat apoi si m-am spovedit dar cuvintele lui imi rasuna adesea in urechi si mereu imi fac griji de viitorul fetei mele .

Parinte ma puteti linisti in privinta grijilor care mi le fac ?

Sau are cineva de pe forum o experienta asemanatoare candva in trecut poate ?

Pr. Ilie Cleopa ne spun asa:

Citat:
" Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !"...
Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul."

aici zice ca sunt draci care spun viitorul apoi,zice sa nu credem in ele ca atunci ne iubeste Dumnezeu, deci cum sa fac sa nu cred in ele daca mai devreme a spus ca "Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni"

citat
"Deci, nu numai ca nu se supara Dumnezeu, cand nu credem noi in vise si vedenii care se arata noua ca lumina sau foc sau stele sau ingeri sau sfinti sau prooroci sau hristosi sau in chipul Maicii Domnului, ci, foarte mult ne iubeste. Aici sa stii ca veacul de acum este ca o noapte, ca dracii se pot face in ingeri de lumina. Cel ce nu crede in vise si vedenii este un adevarat credincios."

foarte posibil ca eu sa fii intalnit un drac cu chip de copil care mi-a proorocit viitorul

Cum sa fac sa intelg odata (zice sa nu credem dar mai inainte de asta zice ca sunt draci care ghicesc / spun viitorul) si sa scap de pacostea asta???
Am avut si eu o experienta asemanatoare.Lucram intr-o localitate undeva la tara.A venit o satra de tigani care faceau cazane de tuica vase de arama de aluminiu etc.
M-au rugat sa-i ajut intr-o problema,i-am ajutat.Vrand sa-si arate recunostinta o tiganca mai in varsta a venit in biroul meu si mai cu voia mai fara voia mea a inceput sa-mi spuna tot felul de lucruri.Mi-ar fi mai spus multe dar a intrat sotul meu si a dat-o afara.Pe vremea aceea nu mergeam la biserica decat la botezuri sau cununii.
Pana la sfarsitul anului tot ce mi-a spus s-a adevaerit!
M-am gandit mult la aceasta.Poate a stiut ce se va intampola.
Acum vad lucrurile altfel.Daca esti constant si perseverent in credinta chiar daca ti se intampla ceva rau are grija Dumnezeu si sfintii la care te rogi sa te apere si sa te acopere.
Asadar,educa-ti copilul in frica de Dumnezeu si gandeste pozitiv.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2009, 13:21:21
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce ai facut tu este extraordinar!

Daca insa te indoiesti de un lucru bun cum ca nu ar mai fi bun inseamna,
cred eu, ca treci printr-o perioada tulbure.
Ceea ce ceri tu este foarte simplu:
Iisus spune: ,,fiecaruia dupa credinta lui''- daca tu crezi ca cele rele se vor intampla = asa v-a fi!
Daca credem ca ceva rau se intampla, atunci neaparat trebuie sa fim cinstiti cu noi insine, pentru ca in acest caz nu celalalt este neaparat vinovat ci noi avem o
,,problema'' : superstitii caruia inca le dam crezare pentru ca sunt prea inradacinate in noi, indoieli in credinta -
prin faptul ca auzim, citim unele lucruri si nu le intelegem si devenim nesiguri si debusolati,
curiozitatea -care deschide ,,usa'' celui rau, ca mai apoi sa ne plangem ca patim una sau alta, etc
Eu personal sunt alaturi de tine si recunosc ca am trecut si eu prin aceste ,,faze'' si nu este nimic iesit din comun.
Nu trebuie sa te temi, ci din contra.
Cel rau nu poate face absolut nimic decat atat cat Dumnezeu ingaduie!
Daca Dumnezeu a ingaduit, sa-i dai slava pentru ca acuma lucreaza cu tine pentru desavarsire!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2009, 10:30:32
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit ??

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Daca Dumnezeu a ingaduit, sa-i dai slava pentru ca acuma lucreaza cu tine pentru desavarsire!
Suna imbucurator ce spui insa greu mi-e de inteles si asta. Deci Dumnezeu ne-a dat posibilitate sa alegem calea care dorim sa o urmam , El mereu ingaduie sa ni se intample una sau alta deci toate se intampla numai si numai cu voia Lui . Insa daca eu in nemernicia mea aleg mereu si in mod repetat, numai calea gresita pana la capat ??( ipotetic vorbind) Tot voia Domnului se numeste ? Nu ne invata sfintii parinti cum ,ca Dumnezeu ne iubeste pe toti si vrea sa ne salveze pe toti?

Deci cum sa inteleg !!! ma repet , ma iertati : se spune ca necuratul are puterea de a prooroci viitorul , are puterea insemnand ca este adevarat , cum sa fac sa nu cred in ceea ce mi-a spus VA ROG AJUTATI-MA SA NU CRED ... o spun tzipand !!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2009, 10:32:48
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit am citit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog mai citeste la Topicul Nunta , un raspuns Duhovnicesc ce l-am postat in urma cu cateva zile, numit " Un posibil raspuns. . . ." Doamne ajuta !
Am citit , multumesc .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2009, 10:37:28
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
M-am gandit mult la aceasta.Poate a stiut ce se va intampola.

cum adica poate a stiut ?! acestia este foarte clar ca stiu ...
.Daca esti constant si perseverent in credinta chiar daca ti se intampla ceva rau are grija Dumnezeu si sfintii la care te rogi sa te apere si sa te acopere.

CUM ?????????? Daca ti-a spus dinainte ce va urma

Asadar,educa-ti copilul in frica de Dumnezeu si gandeste pozitiv.

..da asta ma straduiesc sa fac intradevar, pentru ceea ce mi-a spus ca va face fiica mea este legat de un pacat foarte foarte mare!!!

Doamne ajuta!
Doamne miluieste-ma dupa mare mila Ta! ca sa citez un forumist/a
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2009, 10:41:08
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit sfat bine primit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
,
Cand ai luat fetita ,sunt sigura ca ai facut-o din alte considerente ...

da, categoric ai dreptate

.Nu mai pomeni numele ,,celui rau ,,-potrivnicului -una e sa -l scrii citandu-l pe parintele Cleopa si alta sa-l zici sau sa-l scrii tu -noi suntem asa de vulnerabili nu ne potrivim la credinta cu sfintiile lor.

multumesc pentru sfat, l-am luat in considerare deja

Dumnezeu sa va ocoteasca !
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2009, 10:52:32
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ideea e ca se poate ca astea de le auzim sa ne comportam noi asa fel fara sa ne dam seama incat sa se intample asa.
Sau sa fie planuri ale dracilor cu noi.
Dar Dumnezeu are si el planul sau de mantuire cu noi.
Oricum a crede in soarta este pacat si zice Sfantul Ioan Gura de Aur:
"Daca crezi in soarta de ce mai mergi la biserica"?
Pai Domnul nostru Iisus Hristos tocmai de aia a venit ca sa strice toate sforariile dracilor si puterea lor asupra noastra care se intretine prin pacat.
Iar cu faptul ca ati adoptat o fetita normal ca bine-place lui Dumnezeu.

Eu am avut la vise "profetice" de nu mai tine minte da niciunul nu prea s-a intamplat.
:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Daniil Sihastrul a luat foc andra_v Generalitati 3 17.12.2012 15:26:19
Rugaciune pentru un suflet de copil.... silvia55 Umanitare 15 28.12.2010 23:15:10
Am fost luat de prost Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 44 09.07.2010 22:47:42
Inaltati o rugaciune pt un suflet de copil alinutza109 Umanitare 59 19.03.2010 23:29:27
De luat aminte Laurentiu Generalitati 10 13.06.2007 00:13:15