Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 14.05.2009, 14:51:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
"daca ai vreo informatie relevanta te rog sa o postezi"
http://en.wikipedia.org/wiki/Barcode


http://www.av1611.org/666/barcode.html
http://bellsouthpwp.net/l/a/laurergj/UPC/666quest.html
http://uninginer.wordpress.com/2009/...-codul-de-bare
http://www.coduridebare.com/comparat...i_de_bare.html

Si hai sa-ti mai dau o veste buna:
Diavolul se leapada de diabolicul "666".

http://www.idautomation.com/barcoding4beginners.html
"Beginning January 1, 2010, GS1 DataBar may be used in place of all UPC and EAN barcode types for POS."
http://www.idautomation.com/barcode/...r-faq.htmlGata, puteti sarbatori iesirea din robia diavolului..
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.05.2009, 14:54:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Iata ce spune Arhim Petroniu Tanase in cartea sa " Chemarea Sfintei Ortodoxii":
Deci pana la urma par. Petroniu sustine ca nr. "666" nu desemneaza raul ci natura umana care in contextul Apocalipsei capata o deosebita inclinare spre rau..

Spune-le asta la cei obsedati de "666" sa vezi cum arunca anatema pe "ereticul" par. Petroniu.
Pentru ei, "666" trebuie sa ramana un numar diabolic..
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.05.2009, 15:16:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi domnilor, 666 e firea scurta a dracului &&, molibden, asha ca un obiect voi credetzi ca el nu este supus vrajitoriei sataniceshti doar pentru ca e numar? poi unde il reprezentazti, pe ce-l scrietzi, cum il vedetzi? deci putetzi sa-l extirpatzi din natura shi sa zicetzi ca e sfant? ca voi asta sustzinezti ca nu are nimic rau ca e doar un numar... shi fiind doar un numar nu e nociv... poi credetzi ca numarul nu poate fi umplut cu rautate? ca orice lucru de pe gLume, ca shi orice lucru ce poate fi supus spurcaciunii, deci orice simbol, orice lucru abstract, orishice poate fi spurcat shi nalucifariferizat shi fermecat shi vrajit, deci poarta in el spurcaciunile shi indemnurile mandriei sataniceshti, deci daca voi nu consideratzi ca este nociv shi plin de necuratzie inseamna ca neluand in seama avertizarea sfintzilor, il consideratzi curat, deci lipsit de nocivitate, shi ca atare diavolul prin acest numar va invinge pentru ca voi nu mai luatzi nici o masura de protectzie shi astfel il consideratzi fara rautate, fara efecte, deci un obiect abstract lipsit de bine shi de rau, deci pana la urma chiar bine din moment ce nu va afectyeaza in nici un fel, deci aproape sfant.... caci primindu-l nu credetzi ca va lepadatzi de Hristos...

dar v-am spus ca prin orice obiect ce exista, deci shi printr-un semn shi printr-o cifra shi printr-o inchipuire shi prin orishice obiect abstract se manifesta ceva, un duh, o pricepere, o intzelegere, o sugestie, o vraja, un bine sau un rau, o intzelepciune, o binecuvantare sau un blestem, deci ce este de facut este sa aplicam peste crucea sf Andrei, X peste 666, iar pe noi sa ne pecetluim cu sf Cruce a Domnului... deci peste orice obiect cumparat din comertz al vostru shi nu al altora pe care shi-a pus diavolul lumii asteia insemnele farmecelor shi vrajitoriilor sale, tragetzi cu creionul sau pixul sau cu ce avetzi la indemana semnul crucii sf Andrei, X, sau peste cipuri sau peste orice avetzi suspiciunea ca a fost insemnat cu cifrele diavolului, firii sale scurte cu care vrea sa te uneasca shi pe tine.

caci 666 este 6 ispita burdelului cioarbei de potroace, 6 a neascultarii shi reproshului nalucirilor pripite din nemultzumire shi sulimenizare shi mandrie respectiv 6 ispita crimei morale a barfelor shi osandirii shi distrugerii sufleteshti shi apoi trupeshti, sau mai pe scurt: carne, carne, carne, sau necredintza, necredintza, necredintza, sa mandrie-lepadare, mandrie-lepadare, mandrie-lepadare de dragostea de Dumnezeu shi aproape, aia fara vicleshug shi aia curata shi sfanta far nici un pacat... sau neuramarea caii shi neprimirea sfintzirii de la dumnezeu a sfintzeniei shi desavarshirii ca daca zicetzi ca 666 nu va afecteaza inseamna ca n-avetzi nevoie de nimic shi ca suntetzi deja gata mantuitzi...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.05.2009, 15:37:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce spui tu acolo e curs de vrajitorie si superstitie nu invatatura de credinta ortodoxa.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.05.2009, 16:36:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ar fi de dorit sa publicati mai multe materiale.
Chiar ieri am vb. cu cineva care are mare evlavie fata de par. Iustin si a spus ca asa ceva nu este posibil pentru ca a fost de fata cand par. Iustin a sfatuit o persoana care era stilista sa-si schimbe confesiunea ca nu e bine..

Acum in contextul ultimelor intamplari cu "cipusoarele", intalnirile astea cam miros a schisma.
Si intre "cipusoare" si schisma ce alegi?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.05.2009, 17:20:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce spui tu acolo e curs de vrajitorie si superstitie nu invatatura de credinta ortodoxa.
ce ma? ce superstitzie? tu shti ce e aia superstitzie? shi ce legatura are superstitzia: vineri, 13, pisica neagra, shireturi unu pe stanga unul pe dreapta, ciorapi unul pe fatza unul pe dos, daca e martzi e belgia, ori daca imi dau copiii la moloh o sa imi fie bine... ca asha spun unii ca o sa aiba noroc in dragoste sau viatza lunga dupa cum le iese in cafea sau in palma sau cum se aude in ghioc... deci ce au astea, superstitziile cu ce am zis/scris eu dupa cum am priceput de la Hristos-Dumnezeu shi sfintzii Sai, parintzii noshtrii? ce? ca tzi-e frica sa recunoshti ca au dreptate? poi e vorba de fiul pacatului care intrand satana in el shi zicand "nu te teme, te voi ajuta" sa huleshti shi sa ucizi pe Dumnezeu ori sa pacatuieshti mai ceva ca inainte sa capetzi o fire foarte scurta ca a dracilor op fire scapi in BAR-ura'shti shi dai cu bata- razbuni, deci o fire scurta de tip lepadatura... caci socoteala e grea...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.05.2009, 17:35:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce spui tu acolo e curs de vrajitorie si superstitie nu invatatura de credinta ortodoxa.

Ce spune el acolo e invataturia pura crestina nu superstitie.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.05.2009, 17:45:04
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Iata ce spune Arhim Petroniu Tanase in cartea sa " Chemarea Sfintei Ortodoxii":

Numarul 666 poate fi obtinut in mai multe feluri; unul din acestea este si prin inmultirea numerelor 18 cu 37; 18X 37= 666
Astfel de explicatii ar fi putut fi date daca era un numar comun, cum ar fi 473. Repetitia lui 6 are alta semnificatie. Cea mai simpla si de bun simt e aceea ca e opusul lui sapte prin care e descris Fiul Omului (precum si Biserica) in primele capitole din Apocalipsa:


Capitolul 1
11. Care zicea: Ceea ce vezi scrie în carte și trimite celor șapte Biserici: la Efes, și la Smirna, și la Pergam, și la Tiatira, și la Sardes, și la Filadelfia, și la Laodiceea.
12. Și m-am întors să văd al cui este glasul care vorbea cu mine și, întorcându-mă, am văzut șapte sfeșnice de aur.
13. Și în mijlocul sfeșnicelor pe Cineva asemenea Fiului Omului, îmbrăcat în veșmânt lung până la picioare și încins pe sub sân cu un brâu de aur.
...
16. În mâna Lui cea dreaptă avea șapte stele; și din gura Lui ieșea o sabie ascuțită cu două tăișuri, iar fața Lui era ca soarele, când strălucește în puterea lui.
...
20. Taina celor șapte stele, pe care le-ai văzut în dreapta Mea, și a celor șapte sfeșnice de aur este: Cele șapte stele sunt îngerii celor șapte Biserici, iar sfeșnicele cele șapte sunt șapte Biserici.


Capitolul 3
1. Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort.


Capitolul 4
5. Și din tron ieșeau fulgere și glasuri și tunete; și șapte făclii de foc ardeau înaintea tronului, care sunt cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu,



Capitolul 5
1. Am văzut apoi, în mâna dreaptă a Celui ce ședea pe tron, o carte scrisă înăuntru și pe dos, pecetluită cu șapte peceți.
...
6. Și am văzut, la mijloc, între tron și cele patru ființe și în mijlocul bătrânilor, stând un Miel, ca înjunghiat, și care avea șapte coarne și șapte ochi, care sunt cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu, trimise în tot pământul.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.05.2009, 18:25:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
ce ma? ce superstitzie? tu shti ce e aia superstitzie? shi ce legatura are superstitzia: vineri, 13, pisica neagra, shireturi unu pe stanga unul pe dreapta, ciorapi unul pe fatza unul pe dos, daca e martzi e belgia, ori daca imi dau copiii la moloh o sa imi fie bine... ca asha spun unii ca o sa aiba noroc in dragoste sau viatza lunga dupa cum le iese in cafea sau in palma sau cum se aude in ghioc... deci ce au astea, superstitziile cu ce am zis/scris eu dupa cum am priceput de la Hristos-Dumnezeu shi sfintzii Sai, parintzii noshtrii? ce? ca tzi-e frica sa recunoshti ca au dreptate? poi e vorba de fiul pacatului care intrand satana in el shi zicand "nu te teme, te voi ajuta" sa huleshti shi sa ucizi pe Dumnezeu ori sa pacatuieshti mai ceva ca inainte sa capetzi o fire foarte scurta ca a dracilor op fire scapi in BAR-ura'shti shi dai cu bata- razbuni, deci o fire scurta de tip lepadatura... caci socoteala e grea...
Care sfinti parinti?
Obsesia cu "666" vine de la greci si doar parintele Paisie a fost cel care a facut caz de ea dar asta in contextul Apocalipsei, in rest nici un Sinod Ortodox n-a recunoscut ca nr. "666" ar avea vreun impact asupra vietii crestine, ca ar putea fi folosit intr-un anumit context (pe actele de identitate) ca o ofensa sau obraznicie la adresa crestinismului da, asta e o alta chestiune.

In chestiuna codului de bare de asemeni nimeni n-a afirmat ca cele astfel marcate sunt "spurcate" sau "lucrul diavolului" ci doar s-au ridicat niste semne de intrebare, in rest si grecii si rusii si sarbii, bulgarii, romanii ortodocsi cumpara si folosesc produse care au pe ele codul de bare fara nici un fel de retineri "apocaliptice" si fara sa le stropeasca cu aghiasma sau sa le duca la biserica sa le exorcizeze preotul.

Ca unii poate gasesc de cuviinta sa faca altfel e problema lor si deriva dintr-un soi de superstitie iar asta e boala care nu se vindeca peste noapte.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 14.05.2009, 18:26:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce spune el acolo e invataturia pura crestina nu superstitie.
Invatatura crestina de unde?
Autor, trimitere exacta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pr Iustin Parvu ana-maria Mari Duhovnici si predicile lor 71 06.12.2011 00:20:28
parintele iustin parvu dana-v Diverse Sarbatori 0 04.04.2010 23:00:15
Iustin Parvu spinum Intrebari utilizatori 3 10.03.2010 17:09:06
Parintele Iustin Neagu madalinutza Preotul 7 10.03.2008 19:50:55
Parintele Iustin michaela Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2006 22:38:34