Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2012, 23:02:57
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit Sinuciderea

Buna seara, am nevoie de mare ajutor de la voi.
Ieri tata-l meu s-a sinucis (spanzurare).
Spuneti-mi ce pot sa fac sa-l scot din iad.
Din cate am citit acolo a ajuns si nu stiu ce pot sa fac eu macar sa-l pot ajuta.

O sa va povestesc mai multe pe parcurs.

Multumesc si astept raspuns.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2012, 23:22:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte! Condoleante.
Noi, oamenii, nu scoatem sufletele din iad si nici nu le bagam in rai. Putem doar sa ii ajutam pe cei adormiti, rugandu-ne pentru ei, facand milostenie si, mai ales, pomenindu-i la Sfanta Liturghie, dar numai Dumnezeu stie cum si in ce masura sunt acestea de folos. Nu e nicio reteta prestabilita: bifez niste activitati, dau niste pomelnice si gata, ajunge sufletul din iad in rai. Dumnezeu se uita la sufletul omului. De aceea fiecare isi lucreaza mantuirea in timpul vietii.

Tatal dvs era lucid atunci cand s-a sinucis sau nu a stiut ce face? Daca nu era in deplinatatea facultatilor mintale, atunci ii puteti face toata randuiala.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2012, 04:27:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Nu sunt asa sigur ca e in iad; mila lui Dumnezeu este mare.
Rugaciuni, pomeniri la Sf Liturghie, milostenii, toate sunt de folos pentru sufletul lui.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2012, 04:35:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Buna seara, am nevoie de mare ajutor de la voi.
Ieri tata-l meu s-a sinucis (spanzurare).
Spuneti-mi ce pot sa fac sa-l scot din iad.
Din cate am citit acolo a ajuns si nu stiu ce pot sa fac eu macar sa-l pot ajuta.

O sa va povestesc mai multe pe parcurs.

Multumesc si astept raspuns.
Și în Iad sînt multe niveluri existențiale, funcție de depărtarea omului de Dumnezeu. Așezarea omului pe un nivel al Iadului sau al Raiului poate fi influențată de dragostea celor vii care fac milostenie și se roagă direct sau prin preoți pentru acel suflet.

Chiar dacă un suflet va rămîne în Iad, îi poate fi totuși mai bine dacă cineva îl va ajuta.

Apropo, Iadul nu are cazane cu smoală, ghețuri veșnice și viermi metafizici neadormiți. Este vorba despre suferința ființei care realizează cît de departe a ajuns de asemănarea cu Dumnezeu, este vorba despre chinul conștiinței, despre dragostea înlocuită cu ura, despre o separare de ceilalți și de Biserică într-un întuneric strivitor din care probabil unii nu vor ieși nici după Judecata de Apoi... Pînă atunci mai există speranță pentru respectivii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 12.11.2012 at 04:46:41.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2012, 11:39:42
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Buna seara, am nevoie de mare ajutor de la voi.
Ieri tata-l meu s-a sinucis (spanzurare).
Spuneti-mi ce pot sa fac sa-l scot din iad.
Din cate am citit acolo a ajuns si nu stiu ce pot sa fac eu macar sa-l pot ajuta.

O sa va povestesc mai multe pe parcurs.

Multumesc si astept raspuns.
Dumnezeu sa-l odihneasca. Este acatistul Tatalui pentru cei Adormiti care e foarte frumos si linistitor

Si nu mai stiu unde am citit , dar parafrazez aici: " Doamne, cauta tu sufletul pierdut al tatalui meu. "

Cel mai bine este sa vorbesti cu Duhovnicul tau sa te poate ajuta in rugaciune si vindecare.

Din fericire, Dumnezeu este mult mai bland decat noi oamenii
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinuciderea tinerilor si adolescentilor-cauze posibile Iustin45 Sectiune dedicata profesorilor de religie 61 25.12.2015 21:05:25
articol care propovaduieste sinuciderea in ziarul Lumina mihailt Generalitati 12 26.03.2009 22:50:15
departarea de Dumenzeu aduce chiar sinuciderea C-tin Generalitati 1 25.07.2008 14:55:53
sinuciderea brainiac_x Eutanasia 51 26.01.2008 09:24:56
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 21:52:04