Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.03.2009, 19:05:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Nimeni, niciodata, nu se va ruga pentru tine, așa cum o poți face singur/a cu o rugăciună scurtă, dar spusă din suflet și cu suflet. [/COLOR]
[COLOR=green]Imaginându-ți că se vor ruga alții pentru tine, n-ai să ajungi în veci la rezultatele la care tânjești. [/COLOR]
[COLOR=green]Și în religie/credință se minte la fel ca și în politică. Crede-mă că știu ce vorbesc...[/COLOR]
Vezi tu Silvia,numai faptul că cineva postează câteva cuvinte adresate direct persoanei care soilcită aceasta are importanță.Dacă ai pus un pomelnic la o biserică sau mănăstire și nu-l citește nimeni în clipa în care ai scris acel nume sau acel gând ai "mișcat" ceva.Tu nu crezi în puterea gândului? Eu cred și este verificat. Cum începe Biblia? "La început a fost cuvântul..." .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.03.2009, 19:16:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Vezi tu Silvia,numai faptul că cineva postează câteva cuvinte adresate direct persoanei care soilcită aceasta are importanță.Dacă ai pus un pomelnic la o biserică sau mănăstire și nu-l citește nimeni în clipa în care ai scris acel nume sau acel gând ai "mișcat" ceva.Tu nu crezi în puterea gândului? Eu cred și este verificat. Cum începe Biblia? "La început a fost cuvântul..." .
[COLOR=green]Cred foarte mult în puterea gândului și aș avea multe de spus dacă ar exista un subiect pe această temă. Dar nu cred că e bine ca eu să-mi las problema mea la dispoziția altuia și să cred că altul s-ar putea să se roage pentru mine așa cum aș face-o eu.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]E naivitate multă ca cineva să creadă în bunele intenții ale altora. Dar poate nu-i rău, ca-n ziua de azi, să fii naiv. [/COLOR]
[COLOR=green]Atât de rău și de greu am fost lovită, înșelată, mințită, de chiar oamenii în care am crezut cel mai mult, încât am ajuns să am încredere numai în mine. Fiecare acțiune, atitudine ori cuvânt, la mine e foarte bine motivat. Nu arunc nimic la întâmplare. [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.03.2009, 20:19:49
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Cum ramane cu " unde se roaga doi sau trei in numele Meu acolo sunt si Eu"? Draga silvestar, iarta-ma, dar uneori ma sperie afirmatiile dvs., numai cuvintele unui bun crestin nu par sa fie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.03.2009, 20:27:01
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Cum ramane cu " unde se roaga doi sau trei in numele Meu acolo sunt si Eu"? Draga silvestar, iarta-ma, dar uneori ma sperie afirmatiile dvs., numai cuvintele unui bun crestin nu par sa fie.
nu cred ca a spus din rea-intentie,ci doar din dezamagirea pe care o pot aduce noua cei apropiati,cei pe care ne bazam uneori dar care nu merita increderea noastra.
nu lua ad litteram cele scrise,este doar o parere,intentia este nobila.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.03.2009, 20:39:45
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Cum ramane cu " unde se roaga doi sau trei in numele Meu acolo sunt si Eu"? Draga silvestar, iarta-ma, dar uneori ma sperie afirmatiile dvs., numai cuvintele unui bun crestin nu par sa fie.
[COLOR=green]In Biblie, unde scrie asa ceva? "unde se roaga doi sau trei in numele Meu acolo sunt si Eu"? Poti sa-mi indici versetul? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Și dacă te sperie ceva la mine, să nu mă citesști, că nu-i obligat... Și, dacă nu te poți abține, după ce citești, mergi să-ți spună împotriva deochiului, bine? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Cum Dumnezeu de sperie adevărul și nu ingrozeste minciuna, ipocrizia, prefacatoria?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.03.2009, 23:41:10
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]In Biblie, unde scrie asa ceva? "unde se roaga doi sau trei in numele Meu acolo sunt si Eu"? Poti sa-mi indici versetul? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Și dacă te sperie ceva la mine, să nu mă citesști, că nu-i obligat... Și, dacă nu te poți abține, după ce citești, mergi să-ți spună împotriva deochiului, bine? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Cum Dumnezeu de sperie adevărul și nu ingrozeste minciuna, ipocrizia, prefacatoria?[/COLOR]
Felul cum ai raspuns spune multe.......
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.03.2009, 23:47:08
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Felul cum ai raspuns spune multe.......
[COLOR=green]Te rog, dă-mi versetul din Biblie. Ce e așa greu? Dacă ai mințit, atunci cere-ți scuze...[/COLOR]
[COLOR=green]Ori crezi că sunt o exaltată fără judecată și primesc de bun tot ce aud? Te înșeli!...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.03.2009, 23:52:34
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Te rog, dă-mi versetul din Biblie. Ce e așa greu? Dacă ai mințit, atunci cere-ți scuze...[/COLOR]
[COLOR=green]Ori crezi că sunt o exaltată fără judecată și primesc de bun tot ce aud? Te înșeli!...[/COLOR]
Mt. 18, 18-20. Nu am de ce sa-mi cer scuze deoarece nu am mintit, ci doar iertare daca am suparat, asa ca "iarta-ma".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.03.2009, 11:21:20
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Multumesc tutoror pt rugaciuni si cuvinte de incurajere.
Silvia, nu inteleg de ce te-a deranjat postarea mea. Am o problema foarte mare, si crede-ma ca nu doresc nimanui sa treaca prin chinul prin care trebuie sa trec eu acum. Nu am cerut nimic decat, daca se poate sa fiu pomenita in rugaciunile celor de pe forum zilele astea, in ideea ca poate Dumnezeu ma ajuta si ma lumineaza si-mi arata calea pe care trebuie sa merg.Nicidecum nu am rugat pe altii sa faca rugaciuni pt mine pt a avea eu timp de plimbat, dormit, stat la calculator..... Poate daca ai fi in locul meu ai putea sa intelegi.Nu-ti doresc asta.
Va multumesc inca o data, si iertare ca am indraznit sa va cer asta.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.03.2009, 18:06:43
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Nu te necaji prea tare...

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Multumesc tutoror pt rugaciuni si cuvinte de incurajere.
Silvia, nu inteleg de ce te-a deranjat postarea mea. Am o problema foarte mare, si crede-ma ca nu doresc nimanui sa treaca prin chinul prin care trebuie sa trec eu acum. Nu am cerut nimic decat, daca se poate sa fiu pomenita in rugaciunile celor de pe forum zilele astea, in ideea ca poate Dumnezeu ma ajuta si ma lumineaza si-mi arata calea pe care trebuie sa merg.Nicidecum nu am rugat pe altii sa faca rugaciuni pt mine pt a avea eu timp de plimbat, dormit, stat la calculator..... Poate daca ai fi in locul meu ai putea sa intelegi.Nu-ti doresc asta.
Va multumesc inca o data, si iertare ca am indraznit sa va cer asta.
[SIZE=3]Bine ai facut , draga Manuela ca ai cerut ajutor in rugaciune.("Purtati-va sarcinile unii altora...!!!") Si eu cand am avut un foarte mare necaz am simtit puterea rugaciunii tuturor celor ce mi-au fost aproape.Si cred cu tarie si in puterea rugaciunii aproapelui!!! Dumnezeu nu ramane nepasator...E de ajuns un gand bun, un Doamne miluieste...Doamne ajuta... sau chiar un oftat inaintea LUI pentru cel in nevoie...si Dumnezeu lucreaza. Cu atat mai mult daca citesti un Paraclis, un Acatist ori la Psaltire...sau faci cateva metanii ori smerite-nchinaciuni pentru cel nevoias sufleteste sau trupeste.[/SIZE]
[SIZE=3]Cat despre Silvia, nu te necaji prea tare, Manuela draga...E un OM BUN ...sunt convinsa...incearca doar sa faca pe "dura" . Si nu a deranjat-o postarea ta; mai degraba a noastra, a tuturor celor care te-am incurajat si te-am mangaiat cu o vorba buna. Probabil ca nu a avut niciodata prieteni adevarati...Sau daca a avut candva prieteni, prea mult au tradat-o si de aici neincrederea ei ca cineva poate sa ajute neconditionat cu un gand , cu o vorba buna venita din suflet...ca poate sa se roage cu dragoste pentru aproapele ,mai ales cand acesta e doar un necunoscut...de pe forum.[/SIZE]
[SIZE=3](Ma opresc aici cu constatarile...iar o sa ma intepe Silvia. Are ea un ac pus bine...doar pentru mine)[/SIZE]
[SIZE=3]Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa te ajute in toate cele placute LUI, draga Manuela...[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 12:55:40
Rugati+va si pentru mine! andrutza151 Umanitare 23 11.07.2011 01:08:17
Va rog, rugati-va pentru mine!! simona76 Generalitati 30 17.11.2009 13:16:23
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Umanitare 35 13.09.2009 14:30:48
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 19:21:53