Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.12.2009, 20:36:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Da, si eu am lucrat in invatamant, am " suferit" multe critici legate de faptul ca nu se merita, salarii mici ...timp in care profesorii ar trebui sa se reprofileze daca tot vor bani si de asta nu pot ei trai...

Ce mi-as dori eu sa fac, si ce as putea deveni...ar fi sa devin pictorita, insa lenea m-a impiedicat sa fac si ceva in sensul asta...

De cand am absolvit liceul de arta, am pictat doar niste icoane, mai desenam copiilor la scoala si un tablou...unul singur...de care sotul meu este foarte entuziasmat, insa eu stiu ca aveam altceva in minte si a iesit altceva...dar asta din cauza ca mi-am iesit din mana!

Sper ca in viitorul apropiat, cu ajutorul lui Dumnezeu sa ma si pun pe treaba!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2009, 20:40:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
maniucu,
ti-am mai zis, te inteleg perfect. Sfatul meu e sa actionezi intelept, adica sa iti faci niste rezerve de bani care sa iti ajunga la cheltuielile macar pe 2-3 luni, doar asa te poti inhama sa iti dai demisia si sa cauti de lucru in alta parte. Si nu e obligatoriu sa te duci in alt domeniu , dar macar sa ai mai mult timp liber pe care sa il petreci cu familia, prietenii sau pur si simplu pt tine, pt sufletul tau. Cand te duci la serviciu, du-te cu speranta ca zbuciumul asta se va sfarsi intr-un viitor apropiat si ca va urma o perioada mai placuta. Eu asa ma incurajam cand nu imi placea la serviciu, imi ziceam ca trebuie sa mai suport un timp si apoi imi va fi mai bine.
Cat priveste invatamantul , ia-ti gandul. Din pacate, e un domeniu in care nu ai prea multe satisfactii, nici materiale, nici spirituale. Copiii nu mai sunt interesati de nimic, obraznicia atinge cote maxime, respect din partea nimanui...
Asa este, insa lucrurile se schimba cand profesorul incearca sa stabileasca o legatura cat de cat apropiata cu e, sa gaseasca niste canale de comunicare nu numai legate de lectia la zi...cel putin asta am observat eu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2009, 21:14:45
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

cred ca cel mai important este sa ne alegem o meserie care chiar ne place. si indiferent ce alegem, sa le facem pe toate cu frica lui Dumnezeu. Eu am avut o profesoara de istorie in liceu care preda cu atata dragoste elevilor, si castiga cat castiga orice profesor. Ii placea sa treaca de la istorie, la povesti din copilarie, apoi iar la istorie si in final ne mai povatuia ce sa facem in viata, inainte sa sune clopotelul. :) foarte multa dragoste avea aceasta femeie pentru meseria ei si pentru noi, elevii. Sunt unele persoane care au o chemare speciala spre cariera didactica si nu cred ca ar trebui sa dea la o parte acest dar, din motive financiare. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.12.2009, 21:30:30
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Din pacate, nu e vorba ca unii profesori abandoneaza sau tind sa abandoneze aceasta meserie din dorinta de a castiga mai mult, ci pur si simplu pt. ca nu toti au o locuinta. Nici o banca nu iti ofera credit cu salariu de 1000 de lei pe luna si nici o chirie de 300 euro( pe o garsoniera) nu o poti plati cu 250 euro pe luna.
Asta e realitatea!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.12.2009, 22:01:24
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
...
Sunt multe de spus, dar as vrea sa discutam despre ce profesie sau ce functie v-ar placea sa aveti. Daca vreti, puteti sa mentionati in ce domeniu lucrati acum,daca nu discutam doar despre ce v-ar bucura sufletul-in ce domeniu ati profesa cu drag.
...
Doamne ajuta !
Daca as mai avea odata 15 ani, chiar ca nu stiu ce m-as face.
Mi-au placut calculatoarele, m-am facut IT-ist.
E bine, e rau?
Ca meserie e ok, e frumoasa, e bine pozitionata pe piata salariilor.
Dar cred ca pe copilul meu nu l-as incuraja sa se faca IT-ist.

Intr-o tara civilizata mi-ar placea sa fiu medic. In Romanica cred ca nu mi-ar place sa fiu medic, pentru ca spitalele sunt prea infecte si ca sa rezisti trebuie sa mai devi si insensibil (parerea mea). Apoi nu stiu daca as rezista, ca sunt cam fricos si sperios.
Dar mi se pare meseria cea mai frumoasa.
Si cred c-ar trebui platita cel mai bine.
Si aici ai posibilitatea sa-ti deschizi un cabinet al tau.

Apoi Arhitect. Stiu cativa arhitecti, e o meserie frumoasa...

Apoi ar mai fi preot. Nu stiu daca e trecuta la meseri, dar e si ea pe acolo pe langa medicina.
Si ea, ca si doctorul ajuta mult pe oameni.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.12.2009, 22:51:44
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Eh, fiecare cu talantii lui...cred ca problema ar trebui sa fie nu atat ce-am vrea noi sa fim, ci ce vrea El pentru noi... este greu sa intelegem de la inceput ce plan are cu fiecare dintre noi...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.12.2009, 11:37:22
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Nu imi permit sa dau sfaturi dar cateodata e bine sa inveti din prostiile altora. Sigur, ideal e sa faci ceea ce iti place si pentru ce te-ai pregatit. Adica, omul potrivit la locul potrivit pe care il si sfinteste.
traim vremuri extrem de dificile iar previziunile pentru 2010 sunt sumbre. Asa ca, m-as gandi nu de 2 ci de 9 ori inainte sa iau decizii. Experienta mea foarte trista: am fost director adjunct de institutie publica. Salar mare (nu am nimic cu nimeni dar in administratia publica se castiga foarte bine si se munceste 3 ore din 8, am lucrat 12 ani in administratie si am vazut multe), avantaje, eram recunoscuta, stimata, apreciata, aveam perspective, etc. Ei, am vrut mai mult (si mai repedesi) si am luat cea mai proasta decizie din viata mea: sa demisionez si sa incep alaturi de sotul meu si un asociat (care a fost de fapt "creierul" ideii) o afacere pe cont propriu. Pe scurt, afacerea nu a mers, am cheltuit toti banii pe care-i aveam si am ajuns acum sa traim din mila parintilor (multumim Celui de sus ca avem parinti!), am pierdut 2 ani din viata pe care nu stiu daca ii vom recupera si suntem terminati psihic si fara sperante pentru viitor. Ca toti tinerii, ne-am facut si noi planuri - o casa, un copil dar s-au toate pe apa sambetei. Cu chiu cu vai sotul meu a gasit de lucru cu salar minim pe economie (desi si el are o facultate). Problema e ca eu nu gasesc absolut nimic, sunt inginer si mi se cere exeprienta de productie dar eu am lucrat in administratie asa ca diploma si experienta nu ma ajuta la nimic. daca va veti uita pe site-urile de recrutare veti vedea si 2000 de candidati pe un post. E jale asa ca nu va runcati cu capul inainte. Orice schimbare pe care o faci trebuie sa fie "in sus", sa evoluezi nu sa-ti dai palme. E clar ca tot de administratie sunt atrasa pentru ca la asta ma pricep cel mai bine insa nu as refuza acum nici un job numai sa putem supravietui (nici macar nu pot sa spun sa traim decent).
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.12.2009, 14:18:37
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Ei, am vrut mai mult (si mai repedesi) si am luat cea mai proasta decizie din viata mea: sa demisionez si sa incep alaturi de sotul meu si un asociat (care a fost de fapt "creierul" ideii) o afacere pe cont propriu.
Da, probabil ca acum nu e timpul.
Cel putin stii ca ai incercat. Nu te mai roade gandul, daca incercam, ce-as fi facut.
Desi banuiesc ca inca te mai roade, ca daca incercai acum 3 ani alta era treaba, sau poate peste 3 ani.

Pe mine inca mai ma roade, dar eu de fiecare data am incercat cu jumatate de masura.
N-am avut curajul sa renunt la serviciu, ci am incercat numai in timpul liber, care nu merge.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.12.2009, 18:37:25
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
gand la gand cu bucurie:)
chiar si eu ma confrunt in perioada asta cu probleme asemanatoare. sunt economist de profesie, dar m-am angajat ca educator din cauza ca cineva mi-a facut o oferta buna.*(10 mil plus reducere ptr unu din cei doi copii la gradi).problemele au aparut dupa ce am inceput serviciul:nu mi-a fost permis nici o initiativa, nici un proiect, toate au fost barate, inclusiv subiectele de la lectie.pe cat de drag mi-a fost lucrul cu copiii pe atat de mult m-au dezgustat toate astea, am inceput sa ma sint frustrata din cauza ca nu puteam sa pun in practica nici o idee.mi se tot resprosa ca sunt o incepatoare si ca nu trebuie sa mai iau in itiative. en fine.. ce sa mai zic. stau in dubii in prag de sarbatori ca nu stiu ce sa fac, mi s-a propus un post de ajutor de bucatar , pe 300 ron dupa sarbatori tot la aceeasi instituite. probabil voi accepta pana gasesc ceva mai bun. dar e sigur ca nu voi mai intra in sistemul asta NICIODATA! m-a dezgustat...

dar ms, ca ai deschis sb. mi-a prins bine sa mai zic cuiva ce am pe suflet
Si eu tot economist sunt de profesie, dar nu ma multumesc deloc..nu pot sa zic ca e greu ce fac ca ma duce capul,dar nu fac nimic cu drag plus ca am un program extrem de incarcat la servciu.
educatoare ai fost la o gradinita particulara sau la stat?
eu ma gandeam ca o gradinita particulara ar fi solutia pt mine...dar inca nu am curaj pt o asemenea schimbare.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.12.2009, 18:39:17
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
exista si asa ceva? ca eu nu mai indraznesc sa sper...
eu cred ca da..am prietene care se duc cu drag la serviciu..tocmai de asta indraznesc inca sa sper ca se poate si pt mine sa fie asa.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce afacere personala v-ar placea sa aveti ? Mirela0110 Generalitati 32 06.12.2011 12:30:29
Huidu la "Voluntari de profesie" VladCat Generalitati 0 28.01.2011 20:21:35
Preotul si altii din cler - profesie/har pentru toata viata? sophia Preotul 6 14.03.2010 19:02:25
Ce profesie luceafaruldincer Din Noul Testament 1 11.12.2009 11:04:02
Cersetoria=nevoie sau profesie? corbu Reguli in Biserica 38 26.09.2009 21:33:56