Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.01.2011, 09:10:39
Zigghi Zigghi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 14
Implicit Propovaduirea

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
are omul acel har de a propovadui la cineva Evanghelia,daca nu de ce,daca da la fel.Daca are el un har sa propovaduiasca de la Duhul Sfant?,eu insa nu cred.Daca poate sa inteleaga ceva din Sfant Scriptura daca are har?eu stiu ca trebuie sa faci o facultate de teologie ortodxa ca stii ce sas spui.

Vreau raspunsuri ortodoxe nu alte raspunsuri.
Sa stii ca orice crestin ortodox botezat poate propovadui.Harul Duhului Sfant il avem toti care ne-am botezat insa totul depinde de ce facem ca sa ramana Harul in noi.pe langa acestea mai avem si preotia universala cei care s-au botezat si de ceea oricine poate propovadui...ma rog ai dreptate are omul acel Har in clipa in care se identifica cu Hristos, il imita pe Hristos sau nu are, pentru ca omul prin faptele lui alunga harul, nu-L lasa sa lucreze si atunci nu-l poate vesti pe Hristos.pericolul cel mai mare nu e di afara Bisericii ci din sanul ei ne laudam ca suntem ortodocsi dar faptele ne vadesc altfel si astfel in loc sa ne facem propovaduitori ne facem batjocoritori, pricinuitori de blasfemii ai ,,fratilor intru asteptarea credintei ortodoxe". totul tine de noi si relatia noasta cu DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.01.2011, 09:17:55
Zigghi Zigghi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Din cate stiu, Evanghelia se propovaduieste / se fac cateheze prin cuvant (viu grai sau carti scrise) (ca prin fapta ar trebui toti) doar cu binecuvantare.

Esti trimis cu binecuvantare sa inveti pe altii, nu te duci de capul tau sa faci misiune.

29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? (Corinteni 1, 12)

Stie Dumnezeu prin cine lucreaza.
Si cand ai binecuvantarea unui duhovnic/arhiereu sa faci ceva, mai ales un lucru atat de important, Dumnezeu te va ajuta.
of biecuvantarea in altele insa noi putem propovadui pe Hristos prin noi insine fara a vorbi oamenilor despre Hristos, ci prin faptele noastre vor cunoaste oamenii ca suntem ucenicii Mantuitorului,,asa sa lumineze lumina voastra inaintea oamenilor asa incat sa vada faptele voastre cele bune si sa slaveasca pe tatal vostru cel din ceruri.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.03.2011, 22:56:38
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Mai anevoios e a implini cele propovaduite decat a propovadui. E foarte greu, de exeplu, sa predici despre cruce rastignit fiind, nu simplu spectator la rastignirea altuia.
Mi-a placut cuvantul Cuviosului Iosif Isihastul:
"Ca sa propovaduiesti este atat de usor, ca si cum ai arunca pietre de sus, dintr-o clopotnita. Dar ca sa pui in fapta ceea ce propovaduiesti este atat de greu, ca si cum ai urca pietre acolo sus".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.03.2011, 23:29:52
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nici prorocii Vechiului Testament si nici Sfintii Apostoli nu au propovaduit cuvantul lui Dumnezeu oamenilor cu de la ei putere. Invatatura le-a fost revelata, descoperita.

Mai mult, Apostolii au fost trimisi la propovaduire. Acest aspect este foarte important deoarece vestirea cuvantului lui Dumnezeu se face prin mandat, adica se face prin imputernicire. Ori aceasta misiune o au slujitorii sfintiti din Biserica.

Si mirenii pot vesti cuvantul lui Dumnezeu intr-un cadru institutionalizat (biserica, scoala) dar numai cu binecuvantarea si povatuirea Bisericii.

Altfel, in afara Bisericii avem toate sansele sa ne alaturam prorocilor si invatatorilor mincinosi.
Marius nu te supara Insa eu sunt asa de prost si de ne Intelegator ca te rog sami Explici fratia ta ce vrea sa spuna H R I S T O S cInd spune Cel ce se va rusina de mine sa ma propovaduiasca sau sa propovaduiasca CuvIntul lui Dumnezeu si Eu ma voi rusina de EL In fata Tatalui Meu.
Si mai am o mare nelamurire adica eu care traiesc departe de tara si de Biserica Ortodoxa dupa care tInjesc de dor cumplit, sa nu deschid gura ca nu am primit BinecuvIntare de la nici un Parinte sa fac lucru de misionar odata cu lucrul meu de toate zilele , sami fie frica sa vestesc pe Hristos cel care sa dat veata pe cruce pt mine si pentru ca eu sa fiu mIntuit prin jertfa Lui .???
Sau sa nu spun despre Biserica O R T O D O X A ca este drept maritoare si dreapta , ma refer la Biserica nu la alt ceva si nu la cei ce o conduc vremelnic pt. ca nu sunt eu In masura sa vorbesc sau sa judec si sa deschid gura .

S L A V I T sa fie D O M N U L amin amin amin +++ +++ +++ +++

Last edited by ioan_strainul; 18.03.2011 at 23:33:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
propovaduirea Ioana-Andreea Din Noul Testament 4 03.03.2010 23:10:03