Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 10.06.2011, 12:53:31
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

[COLOR=#4a4a4a][COLOR=#000000]De cateva zile stau si ma gandesc cat de frumoase si adevarate sunt aceste vorbe intelepte :[/COLOR]
[COLOR=#000000]"Am vazut pe multi oameni cazand in pacat din pricina vorbelor lor, insa aproape pe nimeni din pricina tacerii", iar "Daca cetatea sufletului nu are zidul tacerii, ea ramane descoperita sagetilor dusmanului", cuvinte cu adevarat folositoare. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!![/COLOR]
[/COLOR]
Reply With Quote
  #132  
Vechi 10.06.2011, 13:10:01
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dificil de dat sfaturi

[[/quote]Totusi, aveti certuri? Nu va intelegeti?
Crezi ca o face pentru ca nu se poate intelege cu tine sau pur si simplu din divertisment, plictiseala, dorinta de nou?

I-ai spus ce ai auzit? Ce a spus?

Ar fi relevant daca ne-ai putea spune si varsta, de cat timp sunteti casatoriti..
Aveti copii?[/Nu avem copii si sintem casatoriti de 3 ani. Virsta noastra este de 55. Nu ne certam niciodata, se poarta frumos. Din familia lui mi-a spus ca ii plac femeile singure si ca acesta esti defectul lui cel mare, plus minte cu o usurinta de crezi si tu ce spune.][/quote]

Cam greu de dat sfaturi. Sincera sa fiu ma gandeam, citit prima postare, ca sunteti mai tineri. In tinerete se mai intampla lucruri de astea, accidente....nu ca ar fi scuzabile, nu asta vreau sa spun. La varsta asta, insa...Si dupa 3 ani, nu stiu cum sa-i socotesc: prea putini intr-o relatie de casatorie tinand seama si de varsta...Cam subreda relatia, cam fara temelii.
Familia care il aproba, la care faci referire, din cine se compune? Presupun ca nu mama, tatal lui, probabil copiii dintr-o casatorie anterioara. Atunci lucrurile sunt si mai subrede, daca ei aproba un asemenea comportament. Probabil ca nu te-au acceptat in familia, viata lor, nu s-au impacat cu ideea ca tatal lor s-a recasatorit. Nu e bine deloc.

Last edited by Adriana Cluj; 10.06.2011 at 13:12:14.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 10.06.2011, 13:22:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Periculoasa gandire.

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul



Vad foarte des in tramvai foarte multi cetaten in varstai , care dupa parerea mea sunt mult mai prost crescuti si din multe puncte de vedere mai jos decat multi tineri, au trait degeaba. Exista si batrani intelepti, dar mai rar. Singurul scop, dupa mine al pensionarilor este sa manance, eu nu ii vad preocupati decat sa gaseasca ceva mai ieftin in piata, sunt vesnic plini de plase cu care inghesuie lumea si imput tot tramvaiul plus ca nu au decat pretentii pt faptul ca sunt pensionari. .
Nu-i asa ca ar trebui eutanasiati? Ce sa le mai plateasca statul asta pensie ca oricum nu mai sunt folositori, nu mai produc nimic! Nu-i asa? Numai atata fac, umbla ca disperatii dintr-o parte in alta cautand "ceva mai ieftin in piata", incurcandu-i pe imberbi in tamvai...
Basca ca ar mai vrea sa si stea jos, ca nu-i mai tin picioarele si incheieturile, dar scaunele sunt ocupate de tineri care merg la sala de forta ca sa faca muschi, si trebuie sa se relaxeze macar in tramvai si ei saracii...sau merg la scoala.... si la scoala (si acasa) nu se mai preda "bunacuviinta", asta-i materie expirata ca si pensionarii astia care ne incurca peste tot locul....
Spune-i mamei tale, tatalui tau, bunicii si bunicului tot ce gandesti, aratat-ti fata.
Iar eu iti doresc o batranete "pensionata", mai usoara, mai linistita, mai tihnita si binemeritata decat a celor care te incurca azi, nemernicii astia de pensionari.

Last edited by Adriana Cluj; 10.06.2011 at 13:25:03.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 10.06.2011, 15:23:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Vad foarte des in tramvai foarte multi cetaten in varstai , care dupa parerea mea sunt mult mai prost crescuti si din multe puncte de vedere mai jos decat multi tineri, au trait degeaba. Exista si batrani intelepti, dar mai rar. Singurul scop, dupa mine al pensionarilor este sa manance, eu nu ii vad preocupati decat sa gaseasca ceva mai ieftin in piata, sunt vesnic plini de plase cu care inghesuie lumea si imput tot tramvaiul plus ca nu au decat pretentii pt faptul ca sunt pensionari. Deci varsta nu prezinta o garantie a intelepciunii.
Prost ai mai fost educata domnisorico! Un tanar care este insensibil la problemele sociale ale categoriilor devaforizate si incapabil sa respecte persoanele de varsta a treia, este un tanar cu mari carente spirituale si cu perspective limitate de a realiza ceva in viata! Modul tau de a aprecia si evalua lucrurile din jur, vorbeste de la sine despre superficialitatea in care te zbati.Sper sa existe cat mai putini tineri in halul asta !!!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 10.06.2011, 15:34:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Prost ai mai fost educata domnisorico! Un tanar care este insensibil la problemele sociale ale categoriilor devaforizate si incapabil sa respecte persoanele de varsta a treia, este un tanar cu mari carente spirituale si cu perspective limitate de a realiza ceva in viata! Modul tau de a aprecia si evalua lucrurile din jur, vorbeste de la sine despre superficialitatea in care te zbati.Sper sa existe cat mai putini tineri in halul asta !!!
Ehee, peste vreo 30-40 de ani o sa veda si ea cum e ! Oare s-or mantui, asa nespalati si imputiti in tramvai cum sunt? Ca am inteles ca daca ar conduce o maisna de lux, nu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 10.06.2011, 16:57:56
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Draga Diana, tot ce ai spus in postarea ta arata cat esti de tanara. Nu-mi place ce ai scris dar nu ma pot supara pe tine. Asa gandesc aproape toti tinerii. Chiar si copii mei. Nu mai scriu nimic in legatura cu subiectul acesta pt ca am spus deja ce parere am si nu mi-o schimb.
Eu iti urez sa traiesti in sanatate si sa-ti daruiasca Dumneseu binecuvantarile Sale pana la adanci batraneti. O sa fii si tu batrana si pensionara si atunci ai sa vezi viata cu "alti ochi".
Tot ce ati scris d-voastra in ultima postare de aici aici dovedeste ca sunteti un om intelept. Imi cer scuze pentru tot ce am zis, aveti dreptate, poate o sa privesc viata cu alti ochi cand o sa fiu pensionara, d-voastra cu parerile d-voastra, eu cu ale mele. D-zeu sa va binecuvanteze si pe d-voastra
Reply With Quote
  #137  
Vechi 10.06.2011, 19:49:55
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nu-i asa ca ar trebui eutanasiati? Ce sa le mai plateasca statul asta pensie ca oricum nu mai sunt folositori, nu mai produc nimic! Nu-i asa? Numai atata fac, umbla ca disperatii dintr-o parte in alta cautand "ceva mai ieftin in piata", incurcandu-i pe imberbi in tamvai...
Basca ca ar mai vrea sa si stea jos, ca nu-i mai tin picioarele si incheieturile, dar scaunele sunt ocupate de tineri care merg la sala de forta ca sa faca muschi, si trebuie sa se relaxeze macar in tramvai si ei saracii...sau merg la scoala.... si la scoala (si acasa) nu se mai preda "bunacuviinta", asta-i materie expirata ca si pensionarii astia care ne incurca peste tot locul....
Spune-i mamei tale, tatalui tau, bunicii si bunicului tot ce gandesti, aratat-ti fata.
Iar eu iti doresc o batranete "pensionata", mai usoara, mai linistita, mai tihnita si bi%nemeritata decat a celor care te incurca azi, nemernicii astia de pensionari.
Eu nu am spus ca trebuie eutanasiati, nu am spus ca nu sunt folositori, ca nu produc nimic! Va rog cititi ce am scris, nu imi bagati in gura cuvinte pe care nu le-am spus! Sunteti cumva pensionara si va simtiti in mod direct lezata?

Eu nu merg la sala de forta ca sa fac muschi si nu sunt in scoala, am terminat scoala deci nu ma bagati cu acesti oameni in aceiasi oala!.

Parintii mei stiu ce gandesc toata familia mea stie!

Adevarul doare intotdeauna! Nu ma cunoasteti ca sa puteti sa afirmati ca eu as fi in scoala si va bagati aiurea in vorba! Eu vorbeam cu altcineva!

Acea persoana cu care vorbeam nu s-a suparat ca d-voastra, nu stiti decat sa improscati cu venin!
Eu vorbesc din experienta mea de viata, nu din a d-voastra nu inteleg de ce va suparati ca nu va atacam pe d-voastra!

Eu doar am spus ca majoritatea pensionarilor pe care ii cunosc pe strada si in tramvai sunt : imputiti, pentru ca in loc sa se spele , opresc apa ca sa nu mai plateasca dar in schimb stau la coada la carne si 3 ore pentru ca numai la mancare se gandesc!

Ca dovada ca se gandesc numai la mancare toata ziua ii vad cu plase si incurca lumea in tramvai, ceea ce nu mi se pare normal, intr-o tara civilizata nu vezi asa ceva

Mi-e ciuda pe acesti pensionari pentru ca atunci cand eu vin acasa seara cu tramvaiul, nu am loc sa stau jos din cauza lor, desi as avea dreptul sa stau mai mult jos! Ei ce fac toata ziua? Plimba plasele si tot ei sunt obositi!

Pretentiile pensionarilor ma scot din sarite, ei trebuie sa nu aiba pensia taiata dar eu sa am salariul taiat, toata lumea se ingrijeste de pensionari, de bugetari cui ii pasa?

Nu imi convine ca pensionarii au reduceri peste tot, cu ce drept? Ca sunt batarni?
Mai bine sa incurajam tineretul si nu mi se pare normal ca un pensionar sa aiba pensia mai mare decat salariul mediu pe economie, desi si pensiile tot din salariile actuale se platesc!

Am multe nemultumiri, tot pensionarii au adus si comunismul in Romania si ei l-au perpetuat! Si la ora actuala ne merge prost ca numai batranii sunt la putere!
Pensionarii ar trebui sa aiba respect pentru tineri pentru ca ei ii tin in spate, daca nu am fi noi de unde v-ati lua pensia?

Si inchei ca numai ma enervez!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 10.06.2011, 20:01:37
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Prost ai mai fost educata domnisorico! Un tanar care este insensibil la problemele sociale ale categoriilor devaforizate si incapabil sa respecte persoanele de varsta a treia, este un tanar cu mari carente spirituale si cu perspective limitate de a realiza ceva in viata! Modul tau de a aprecia si evalua lucrurile din jur, vorbeste de la sine despre superficialitatea in care te zbati.Sper sa existe cat mai putini tineri in halul asta !!!
Vorbiti aiurea ca sa va aflati in treaba!! Nu sunt domnisoara si cu atat mai putin domnisorica! Cum va permiteti?Sunteti rautacioasa si plina de venin! Si d-voastra sunteti superficiala daca judecati un om dupa o postare! Halal crestina!

Last edited by DianaCornea1983; 10.06.2011 at 20:05:35.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 10.06.2011, 20:09:22
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ehee, peste vreo 30-40 de ani o sa veda si ea cum e ! Oare s-or mantui, asa nespalati si imputiti in tramvai cum sunt? Ca am inteles ca daca ar conduce o maisna de lux, nu!
Mai, ce de crestini ortodocsi cumsecade pe forumul asta! Nu mai poate omul sa spuna o parere rezultata dintr-o experienta de viata, si nu din auzite ca imediat sariti ca ulii asupra prazii!
Daca rautatea ar durea.....
Reply With Quote
  #140  
Vechi 10.06.2011, 20:22:37
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DianaCornea1983 Vezi mesajul
Eu nu am spus ca trebuie eutanasiati, nu am spus ca nu sunt folositori, ca nu produc nimic! Va rog cititi ce am scris, nu imi bagati in gura cuvinte pe care nu le-am spus! Sunteti cumva pensionara si va simtiti in mod direct lezata?

Eu nu merg la sala de forta ca sa fac muschi si nu sunt in scoala, am terminat scoala deci nu ma bagati cu acesti oameni in aceiasi oala!.

Parintii mei stiu ce gandesc toata familia mea stie!

Adevarul doare intotdeauna! Nu ma cunoasteti ca sa puteti sa afirmati ca eu as fi in scoala si va bagati aiurea in vorba! Eu vorbeam cu altcineva!

Acea persoana cu care vorbeam nu s-a suparat ca d-voastra, nu stiti decat sa improscati cu venin!
Eu vorbesc din experienta mea de viata, nu din a d-voastra nu inteleg de ce va suparati ca nu va atacam pe d-voastra!

Eu doar am spus ca majoritatea pensionarilor pe care ii cunosc pe strada si in tramvai sunt : imputiti, pentru ca in loc sa se spele , opresc apa ca sa nu mai plateasca dar in schimb stau la coada la carne si 3 ore pentru ca numai la mancare se gandesc!

Ca dovada ca se gandesc numai la mancare toata ziua ii vad cu plase si incurca lumea in tramvai, ceea ce nu mi se pare normal, intr-o tara civilizata nu vezi asa ceva

Mi-e ciuda pe acesti pensionari pentru ca atunci cand eu vin acasa seara cu tramvaiul, nu am loc sa stau jos din cauza lor, desi as avea dreptul sa stau mai mult jos! Ei ce fac toata ziua? Plimba plasele si tot ei sunt obositi!

Pretentiile pensionarilor ma scot din sarite, ei trebuie sa nu aiba pensia taiata dar eu sa am salariul taiat, toata lumea se ingrijeste de pensionari, de bugetari cui ii pasa?

Nu imi convine ca pensionarii au reduceri peste tot, cu ce drept? Ca sunt batarni?
Mai bine sa incurajam tineretul si nu mi se pare normal ca un pensionar sa aiba pensia mai mare decat salariul mediu pe economie, desi si pensiile tot din salariile actuale se platesc!

Am multe nemultumiri, tot pensionarii au adus si comunismul in Romania si ei l-au perpetuat! Si la ora actuala ne merge prost ca numai batranii sunt la putere!
Pensionarii ar trebui sa aiba respect pentru tineri pentru ca ei ii tin in spate, daca nu am fi noi de unde v-ati lua pensia?

Si inchei ca numai ma enervez!
Incearca, ca atunci cand scrii sa-ti indulcesti putin mesajul pentru ca, totusi, suntem pe un forum crestin.
In ceea ce priveste "vina" actualilor pensionari pentru instaurarea comunismului eu zic ca ar fi bine sa mai pui mana pe o carte de istorie. Ceea ce s-a intamplat la 23 august 1944 a decis soarta Romaniei atunci s-a instaurat comunismul.
Pensionarii se straduiesc sa supravietuiasca bietii de ei. E cumplit ca dupa o viata de munca sa nu poti nici macar sa te hranesti cum trebuie nicidecum sa-ti mai permiti altceva.
Daca au ghinionul sa fie si bolnavi atunci situatia e si mai grava.
Cei care lucreaza in sistemul de stat au fost si sunt vesnic nemultumiti....
Nimeni nu te obliga sa lucrezi intr-un loc unde nu esti multumit. Nicaieri in lumea asta indiferent cat este o tara de dezvoltata cei care lucreaza la stat au salarii mai mici decat cei de la privat.
In cel privat nimeni nu te tine daca nu esti bun. Ai vazut vreunul de la privat facand greva sau protestand? Nu! Adica ai putea sa protestezi dar ar fi ca si cum ai striga la Luna!
Aici ca sa supravietuiesti si sa-ti pastrezi locul de munca tragi non-stop.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
Vasile cel Mare - un sfant intelept si milos NECTARIE Generalitati 3 04.01.2011 16:20:48
un sfat intelept pentru tineri teodora21 Nunta 12 05.01.2010 23:18:22
La multi ani prietenului nostru intelept cristiboss(Cristian) tigerAvalo9 Generalitati 30 28.12.2008 15:49:41
Un Parinte intelept Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 3 16.09.2008 23:03:08