Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.10.2011, 18:43:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Mitul biblic al Facerii nu difera in mod esential de parabola.
Atat ortodoxia cat si alte culte crestine (afara de unii catolici) sustin ca facerea nu e un mit, ci e tocmai actul de nastere a lumii vazute.
Toti sfintii spun ca ceea ce scrie in Facere trebuie luat literar (la pomul oprit nu stiu interpretarea exacta, dar posibil sa fie tot un pom). Nu gasim in ortodoxie vreo alta interpretare, doar un mic grup in Anglia si unul in USA.
De asemenea, cred ca orice preot va spune ca suntem facuti din tarana. Stiinta a si arata asta, suntem facuti din aceleasi elemente ca si animalele si ca si ceea ce ne inconjoara. Daca nu ma insel preotul spune la inmormantare "din tarana suntem si in tarana ne intoarcem".
Bine, aici poate fi o nuanta, Domnul aluat tarana si L-a facut pe Adam, nu inseamna neaparat ca era numai pamant, ci ca din acea tarana a construit corpul.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.10.2011, 18:56:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Atat ortodoxia cat si alte culte crestine (afara de unii catolici) sustin ca facerea nu e un mit, ci e tocmai actul de nastere a lumii vazute.
Prin “mit biblic” m-am referit la sensul cuvantului mit, adica o relatare impregnata de supranatural (minune), ce cuprinde credinta despre originea universului, a fenomenelor naturii si providenta, nu ca ar fi o inventie.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.02.2012, 20:24:14
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit Romania(Dacia)

Citat:
În prealabil postat de radu_trandafir Vezi mesajul
Eu am incercat doar sa fac o trimitere spre un posibil raspuns la intrebarea privind diversitatea raselor umane. Daca dumneavoastra nu vreti sa-mi urmati sfatul si considerati ca sunt pe langa subiect si bat campii, e decizia dumneavoastra. :)
In continuare am sa va prezint pe scurt 2 posibile explicatii, pe care le-ati fi descoperit si singur daca ati fi avut bunavointa sa cautati.

Biblia nu ne oferă un răspuns explicit cu privire la originea diferiteor “rase” umane potrivit cu nuanța tenului acestora. În realitate, există o singură rasă – rasa umană. În cadrul rasei umane există o diversitate mare de tenuri ale pielii și alte caracteristici fizice. Unii oameni speculează spunând că atunci când Dumnezeu a amestecat limbile oamenilor la Turnul Babel (Geneza 11:1-9), tot atunci a instituit și diversitatea rasială. Este posibil ca Dumnezeu să fi făcut modificări genetice asupra oamenilor pentru a-i ajuta să supraviețuiască unor condiții ecologice variate, cum ar fi cele din Africa, unde oamenii trebuie să facă față temperaturilor foarte ridicate. Conform acestui punct de vedere, Dumnezeu a amestecat limbile făcând ca oamenii să se despartă din rațiuni lingvistice, apoi a creat diferențe rasiale între oameni astfel încât anumite rase să se stabilească în anumite zone. Cu toate că este o explicație plauzibilă, nu există o bază biblică pentru acest punct de vedere. Rasele umane nu sunt menționate nicăieri în Biblie în legătură cu Turnul Babel.
Cea mai bună explicație este aceea că Adam și Eva au purtat în bagajul lor genetic genele care au produs în timp variații ale culorilor pielii de la negru până la alb. Aceasta se poate vedea și astăzi când examinăm cum evoluează culoarea pielii copiilor născuți în familii mixte alb-negru. Atâta timp cât Dumnezeu a dorit ca omenirea să aibă caracteristici de diversitate, pare să aibă sens ideea că Adam și Eva au primit de la Dumnezeu genele care le-au permis lor sau urmașilor lor să aibă copii cu tonuri variate ale pielii. Mai târziu, singurii supravietuițori ai Potopului au fost Noe, soția sa, cei trei fii ai lui Noe și soțiile lor, în total 8 persoane (Geneza 7:13). Poate că soțiile lui Sem, Ham și Iafet erau din rase diferite. Poate că până și soția lui Noe să fi fost de rasă diferită de a lui. Poate că toți 8 erau în fapt din rase amestecate, astfel încât au purtat genele care le-au permis apoi urmașilor să se diversifice în mai multe rase.


Din cei trei fii ai lui Noe se vor traga trei mari ramuri ale omenirii de dupa potop:
-Sem (=nume; rasad; samanta) e parintele rasei semitice (arabi, evrei s.s.);
-Ham (=negru; caldura; nervos) e stramosul rasei hamitice, usor de recunoscut dupa culoarea inchisa a pielii;
-Iafet (= intindere; raspindire; frumusete) e stramosul rasei iafetice, cu pielea de culoare alba.
as vrea sa va intreb,cine ne este stramosul Dacilor si a Romanilor(inteleg dacii,dar vreau doar sa stiu stramosul nostru principal care sa fii fondat)?
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.02.2012, 20:26:27
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Atat ortodoxia cat si alte culte crestine (afara de unii catolici) sustin ca facerea nu e un mit, ci e tocmai actul de nastere a lumii vazute.
Toti sfintii spun ca ceea ce scrie in Facere trebuie luat literar (la pomul oprit nu stiu interpretarea exacta, dar posibil sa fie tot un pom). Nu gasim in ortodoxie vreo alta interpretare, doar un mic grup in Anglia si unul in USA.
De asemenea, cred ca orice preot va spune ca suntem facuti din tarana. Stiinta a si arata asta, suntem facuti din aceleasi elemente ca si animalele si ca si ceea ce ne inconjoara. Daca nu ma insel preotul spune la inmormantare "din tarana suntem si in tarana ne intoarcem".
Bine, aici poate fi o nuanta, Domnul aluat tarana si L-a facut pe Adam, nu inseamna neaparat ca era numai pamant, ci ca din acea tarana a construit corpul.
America este amestecat intre Togarma si Cus
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.02.2012, 20:32:01
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SHOTO Vezi mesajul
Am o mare intrebare:
Cum a fost posibil ca din doua persoane care aveau aceeasi grupa de sange sa iasa oameni cu 4 grupe diferite de sange. Cred in Dumnezeu dar as dori sa aflu acest lucru. Multi oameni au ridicat din umeri la auzul acestei intrebari.
uite raspunsul


ideea totul se incepe cu fii lui Noe,acolo e problema
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 25.02.2012 at 20:37:43.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.07.2012, 11:29:45
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SHOTO Vezi mesajul
Am o mare intrebare:
Cum a fost posibil ca din doua persoane care aveau aceeasi grupa de sange sa iasa oameni cu 4 grupe diferite de sange. Cred in Dumnezeu dar as dori sa aflu acest lucru. Multi oameni au ridicat din umeri la auzul acestei intrebari.
Ai auzit de Google? Intra pe www.google.com si in ferestruica aia scrie "history of blood types" si vei vedea ca la inceput era doar o grupa sangvina dupa care pe parcurs au aparut celelalte trei, la intervale de mii de ani intre ele. QED
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre transfuzia de sange Mirela0110 Generalitati 29 02.10.2016 11:52:19
Donati sange! Dia20_diana Umanitare 77 08.07.2016 09:04:10
Doneaza sange ! Meritoriu Stiri, actualitati, anunturi 14 17.01.2012 19:03:41
Despre picaturile de sange varsate de IisusHristos Daneza Stiri, actualitati, anunturi 2 07.12.2007 12:25:41