Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 05.07.2012, 11:38:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Caută-l și Nicolae Steinhardt și citește-l. E mai reprezentativ ca orice, și mai presus de toate, chiar a existat!
Mda, tare prost a mai carpito, poate printre aia ai ei chiar merge povestea..
  #482  
Vechi 05.07.2012, 11:51:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
De ce pleaca? Simplu: acolo se simt mai bine.
De ce se simt mai bine acolo? La fel de simplu, ca in orice omul se simte bine cu cei care gandesc si simt ca si el.
Cu alte cuvinte, norma adevarului e spiritul de turma.

Citat:
Domnul a spus ca doar cei care nu sunt cu El sunt impotriva Sa. Nu a aratat ca toti oamenii trebuie sa urmeze calea apostolica, dimpotriva, i-a invatat pe apostoli ca cine il urmeaza pe El fara sa-i urmeze neaparat pe ei, pe apostoli, sunt totusi cu ei atata timp cat nu sunt impotriva lor si deci ii invata ca nu trebuie opriti.
Serios.
Cata ignoranta nesimtire din partea Sf. Ap. Pavel sa se ia de galateni care in spiritul "evanghelic" al "diversitatii" propovaduit de tine se se mai si taiau nitel imprejur ca asa se simteau ei bine, mai tineau un sabat, nu?

Doar erau si ei cu Hristos, nuuuuuu?

"Fraților, ca un om grăiesc; că și testamentul întărit al unui om nimeni nu-l strică, sau îi mai adaugă ceva." Gal. 3:15

Ba mai mult, ce-si permite el sa zica despre propovaduitorii "altei evanghelii"?

"O, de s-ar tăia de tot cei ce vă răzvrătesc pe voi!" Gal 5:12

"Eu am încredere în voi, întru Domnul, că nimic altceva nu veți cugeta; dar cel ce vă tulbură pe voi își va purta osânda, oricine ar fi el." Gal 5:10
  #483  
Vechi 05.07.2012, 12:01:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Interesantă concepție (bine, în esență este adevărată, cu precizarea corectă a înțelesului aparteneței la Biserica lui Cristos și a definirii corecte a mântuirii prin intermediul Bisericii, pentru care este necesar un thread separat) dar, în altă parte, chiar dumneavoastră ați recunoscut că este posibilă mântuirea unei persoane care nu a făcut parte din Biserica Ortodoxă.

Între "este posibil doar în X" și "este posibil și în afara X" există o contradicție ireconciliabilă.
Eu v-am mai explicat chiar foarte detaliat, dar daca doriti va mai explic o data. Imi dau acum seama ca e posibil ca dvs. sa intelegeti un aspect al expicatiei gresit si eu sa nu-mi fi dat seama.
Ca sa sistematizez, in prima parte va voi spune despre faptul ca nu e o contradicite in afirmatie din punct d evedere logic, iar in a doua parte va voi spune si concordanta cu invatatura crestina, ca nici aici nu e o contradictie.
Asadar, v-am mai explicat care sunt diferentele intre exceptii si regula. Noi spunem ca toti oamenii mor. Stim ca au fost doi oameni care nu au murit, Sf. Ilie si Noe, asta nu inseamna ca e falsa afirmatia. Daca ziua are o durata fixa, dar pe timpul lui Iosua Navi soarele a stat pe cer o zi intreaga nu inseamna ca ziua nu are aceeasi durata.

Si acum trec la partea a doua, spuneam ca e posibil sa nu fi inteles ca nu la Dumnezeu sunt aceste conditionari, ci la oameni. Bunul Dumnezeu este Atotputernic, poate face orice, inclusiv sa ii mantuiasca pe toti oamenii. Dar noi de asta avem invatatura, ca este revelata, nu gandita de oameni. Din cauza ecumenismului unii au imprumutat conceptii de la protestanti, inclusiv sa creada ca ei sunt teologi si sfinti. Si spun cum cred ei ca ar trebui sa fie invatatura, nu cum este.
Asa cum Dumnezeu a revelat cele zece porunci, asa a revelat si conditiile mantuirii. Inainte de cele zece porunci oamneii nu mai stiau ca nu e bine sa omori, era un lucru normal pentru ei. Asa si in acest caz, unii spun ce cred ei ca e normal din punctul lor de vedere, nu ce ne-a dat Dumnezeu prin invatatura, si ajung sa creada ca ei sunt in locul lui Dumnezeu.
Asadar credem ce ne-a revelat Dumnezeu si ce ne invata Biserica, altfel ajungem sa ne creem propria noastra religie bazata pe cugetarile noastre.

Iar acum o sa va explic din punctul de vedere al invataturii. Invatatura ortodoxa spune ca unii ortodocsi cu pacate usoare pot fi scosi din Iad si trecuti in Rai cu ajutorul rugaciunilor Bisericii (si cele particulare, tot din Biserica fac parte). In cazul celor doi pagani scapati de Iad tot asa s-a intamplat, doi sfinti s-au rugat pentru ei si au fost trecuti din Iad.
Asa era si explicatia de la Sf. Ioan Damaschin, ca o minune ce o poate face rugaciunea. Observati un aspect important, paganii ajunsesera in Iad dupa moarte, de acolo au fost scosi cu rugaciunea sfintilor. La fel si pe timpul Sf. Ilie, la rumaciunea acestuia Domnul nu a mai dat ploaie.
Sf. damaschin la asta se refera, la ce poate face rugaciunea dreptului (dar si cea din suflet a credinciosului). Si da cea mai mare minue considerata de el, nu ca a mutat un munte, ci ceva aproape imposibil, ca un pagan sa scape din Iad.
Eu am citit un caz (nu stiu daca e si veridic) in care s-a dat un semn ca un sinucigas a fost trecut in Rai. Povestea un preot ca o familie bogata din Rusia nu a vrut sa isi lase fata (sau baiatul) sa se marite cu alesul inimii. Acestia s-au sinucis si familia a dat mai multe donatii unor biserici si a construit si cateva pentru sufletul acelui sinucigas. Si au spus sa le dea Domnul un semn ca s-a mantuit cand vor creste copaci pe acoperisul unei biserici. Si se spune ca la o biserica dupa cativa zeci de ani au crescut copaci pe acoperis (cred ca biserica era din Doborogea). Asadar prin rugaciune, nu ca s-ar fi mantuit paganii ca erau pagani.
  #484  
Vechi 05.07.2012, 13:17:25
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Omul respectiv nu si-a pierdut intr-un nici un caz bucuria si seninatatea. Si daca este sa luam astfel de criterii, eu personal gasesc ca preotii si calugarii ortodocsi au fete mai putin senine ca multi dintre cei catolici. Iar daca chiar va intereseaza sa il cunoasteti, puteti da de el, este persoana publica angajata in misionarism si in invatamantul biblic.

Eu nu am observat ca (neo)protestantii sa aiba alta Evanghelie ci dimpotriva, am observat ca ei vor sa respecte cuvintele apostolului de a nu adauga nimic Evangheliei, fiind catalogati "Sola Scriptura", chiar daca in realitate nicaieri nu exista cu adevarat Sola Scriptura, dar ei sunt cel mai aproape de acest concept.
  #485  
Vechi 05.07.2012, 13:35:31
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!!

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E normal ca fiecare sa creada ca adevarul este (mai ales) in cultul lui. Cred ca si tu, daca ai spune cuiva mesajul mantuirii nu l-ai invita la baptisti, ci la ortodocsi...
L-as invita sa caute, sa citeasca si sa descopere singur adevarul, nu as profita de nesiguranta si nestiinta lui. Cauta si vei afla. Nu poti sa ai acum aceleasi trairi si simtaminte cum le aveau Sfintii Parinti in trecut. Sfatul lor este intotdeauna bine venit, iar talcuirile lor sunt mai aproape de adevar pentru ca ei traiau atunci in spiritul adevaratei crestinatati, nu al vremurilor noastre. Pe multi incearca sa-i cearna si sa-i faca sa aleaga calea cea mare si usoara cel rau. In ziua de azi ai multe surse de informare , dai un search pe google si gasesti ce vrei, de aceea mijloacele de atragere pe calea lumeasca sunt mai subtile si mai perfide. Trebuie ascultati cei care au trait in vremurile apropiate Mantuitorului nostru, nu gandirea unuia sau altuia din prezent. Sfantul Ioan Gura de Aur este apropiat si ca timp si ca trairi in spiritul pur crestinesc. El are destule talcuiri si vorbe care ajuta unui om sa desluseasca si sa gaseasca raspunsuri la ceea ce cauta. De aceea un adevarat crestin nu va profita niciodata si nu va incerca sa-l atraga pe cel care este la ananghie si cauta raspunsuri. Unul singur este adevarul - Mantuitorul nostru Iisus Hristos : Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!!
  #486  
Vechi 05.07.2012, 13:38:08
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
eu personal gasesc ca preotii si calugarii ortodocsi au fete mai putin senine ca multi dintre cei catolici.
Sunt in asentimentul dvs.
Nu confundam medicul cu medicina. Sunt medici care au cimitirele lor si sunt medici care au satele lor. Asa este si cu preotia...

Totusi fete ortodoxe precum cele ale: Sfantului Serafim de Sarov, Sfantul Simeon Noul Teolog, sau precum cea din imagina de mai jos a staretului Serghie... sunt elocvente pentru spiritualitatea ortodoxa pe cele mai intalte trepte ale iluminarii si indumnezeirii:
http://www.sophia.ro/Tine-candela-in...-ro-291-o9.htm

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Eu nu am observat ca (neo)protestantii sa aiba alta Evanghelie ci dimpotriva, am observat ca ei vor sa respecte cuvintele apostolului de a nu adauga nimic Evangheliei, fiind catalogati "Sola Scriptura", chiar daca in realitate nicaieri nu exista cu adevarat Sola Scriptura, dar ei sunt cel mai aproape de acest concept.
Din nefericire teologia protestanta care s-a ridicat impotriva abuzurilor Bisericii Romano-Catolice a inlocuit fundamentalismul "infailibilitatatii papale" cu fundamentalismul "sola scriptura". Cultele neoprotestante au preluat aceasta orientare.

Ca acesta conceptie de "ghidare" duhovniceasca numita "sola scriptura" este departe de scopul propus acela de a asigura unitatea oamenilor cu Dumnezeu in iubirea evangheliei (si dimpotriva asigura faramitare teologica), este multitudinea de culte crestine care apar si dispar "ca ciupercile dupa ploaie" fara a avea o teologie consistenta capabila sa confere omului ajutor si calauza spre indumnezeire cu ajutorul harului Duhului Sfant.

Personal nu contest ca exista persone adepte ale cultelor neoprotestante care au atins un grad inalt de despatimire... insa nu cunosc si nu am auzit de iluminare, si indumnezeire (dovedite inechivoc prin roadele acestor stari duhovnicesti ale omului).
  #487  
Vechi 05.07.2012, 14:00:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Omul respectiv nu si-a pierdut intr-un nici un caz bucuria si seninatatea. Si daca este sa luam astfel de criterii, eu personal gasesc ca preotii si calugarii ortodocsi au fete mai putin senine ca multi dintre cei catolici.
Cum spui si tu, nu e un criteriu. Un guru poate parea ca are fata tot timpul senina.
  #488  
Vechi 05.07.2012, 14:36:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Ati recunoscut:

Deci, daca nu aveti baze scripturistice pentru modul in care va organizati adunarile ar fi onorabil sa nu-i acuzati pe altii de acelasi lucru.
Am recunoscut că "nu avem nevoie de versete pentru amănuntele organizării serviciilor divine", însă în linii mari serviciile noastre divine copiază modelul primilor creștini: rugăciune, cântare, predică. Ați înțeles?

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Referitor la lalaiala: acum vreo luna, userul Grasu ne-a facut trimitere la "lalaiala" adventista. O gasim si pe you tube cu virf si indesat. Am fost mirata sa aud un mix etno-manelistic in adunarile adventiste.
Nu am cunoștință de "mix etno-manelistic" adventist (noi nu folosim în niciun caz așa ceva în biserici) și nici de exemplificări date de Grasu. Poate vă găsește pentru a 3-a oară mincinoasă...

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si in firescul concluziilor pe care le tot trageti, lalaiala advetista e asemenea cintarilor apostolilor, lalaiala ortodoxa/catolica nu are baze scripturistice!
Dupa cum vedeti folositi dubla masura (apropo, nu exista baze scripturistice pentru dubla masura!).
Nu e nicio dublă măsură! Noi nu folosim în cadrul serviciilor divine muzică populară, lăutărească, manele, ori alte genuri asemănătoare. Poate ne confundați. Și dacă tot veni vorba: recent, trecând pe lângă o biserică istorică (nu mai spun de care) am auzit răzbătând până afară muzică populară. Deși era duminică, nu cred că era în cadrul liturghiei (era cam pe la ora 8), iar muzica se auzea din biserică, nu din casa parohială. Judecați dvs. ce era....
  #489  
Vechi 05.07.2012, 14:38:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
iata sistemul biblic, pe care il ignorati cu desavarsire:

2 Corinteni 9:7 Să dea fiecare așa cum socotește el cu inima, nu cu părere de rău sau de silă, căci Dumnezeu îl iubește pe cel ce dă cu voie bună.
Ce vă determină să credeți că am ignora acest principiu biblic? Principiul dăruirii din inimă și nu cu părere de rău este valabil atât pentru daruri (despre care se vorbește în verset), cât și pentru zecime.
  #490  
Vechi 05.07.2012, 14:41:56
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
De unde stii ca nu exista "lalaiala" in primele secole ale Bisericii ?
Ati vazut voi , adventistii ?
Va dati mari destepti - vorbind despre Biserica primara , cu toate nu exista izvoare istorice (laice) care sa povesteasca despre primele Liturghii. Numai in scrierile patristice ale Sfintilor Pariniti sunt descrise slujbe divine din primele secole ale crestinismului.
Acum , in Biserica Ortodoxa si catolica , exista aproape aceeasi Liturghie care exista si in Biserica primara, numai ca , acum este mai dezvoltata.
Dacă ați fost atentă, era vorba despre primii creștini; iar izvoare istorice (și încă izvoare sacre!) există suficiente în Faptele Apostolilor și Epistole. Nicăieri nu se spune nimic despre litanii (ca să nu le mai numim "lălăială") sacramentale și ritualuri sacrificiale oficiate de preoți. Acestea erau specifice vechiului sistem levitic abolit de Domnul Hristos. Punct.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Oricum , e o mare diferenta intre muzica de fanfara (+ lautareasca) a adventistilor si Liturghia din primele !
Așa cum am mai spus, adventiștii nu au muzică lăutărească.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09