Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2011, 19:01:35
OanaMari OanaMari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Mesaje: 4
Implicit Un sfat intelept

Este mai mult de un an de zile de cind am aflat de o relatie a sotului meu cu o persoana mai invirsta decit el. Stiu sigur de aceasta relatie si nu stiu cum sa procedez pentru ca imi este teama de reactia care v-a avea, acuzindu-ma pe mine ca nu fac altceva decit sa ii gasesc motive. Cel mai dureros este ca din familie il incurajeaza la aceasta relatie fiind intermediari la relatia lor. Cu toate ca inainte, avea o parere proasta despre aceasta persona socotindo o profitoare. Nu stiu cum sa procedez deoarece, noi am mai avut perioade de neintelegere si intotdeauna familia m-a scos vinovata. Am credinta inn Dumnezeu ca un sfat bun imi v-a iesi in cale.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2011, 20:12:37
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu inteleg cum adica "din familie il incurajeaza in aceasta relatie"?
Daca il iubesti si tii la casnicia ta, nu te lasa, ia-l ocrotitor pe Sfantul Nectarie! Sigur te va ajuta!
Poate fi o incercare pentru tine si cu rabdare vei birui!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2011, 20:28:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce fel de relatie are el cu acea persoana?

Voi ce fel de relatie aveti?
Adica sunteti casatoriti, dar cum va intelegeti?
Copii?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2011, 20:56:39
OanaMari OanaMari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Mesaje: 4
Implicit Un sfat intelept

Noi sintem casatoriti. Ei au avut relatii sentimentale. Una din convorbirile lor telefonice a
auzit si vorbeau de lucruri sexuale.
Se poarta frumos cu mine, dar cind stiu ce ascude, ma apasa nespus de tare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2011, 21:07:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OanaMari Vezi mesajul
Noi sintem casatoriti. Ei au avut relatii sentimentale. Una din convorbirile lor telefonice a
auzit si vorbeau de lucruri sexuale.
Se poarta frumos cu mine, dar cind stiu ce ascude, ma apasa nespus de tare.
Totusi, aveti certuri? Nu va intelegeti?
Crezi ca o face pentru ca nu se poate intelege cu tine sau pur si simplu din divertisment, plictiseala, dorinta de nou?

I-ai spus ce ai auzit? Ce a spus?

Ar fi relevant daca ne-ai putea spune si varsta, de cat timp sunteti casatoriti..
Aveti copii?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2011, 21:14:29
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OanaMari Vezi mesajul
Este mai mult de un an de zile de cind am aflat de o relatie a sotului meu cu o persoana mai invirsta decit el. Stiu sigur de aceasta relatie si nu stiu cum sa procedez pentru ca imi este teama de reactia care v-a avea, acuzindu-ma pe mine ca nu fac altceva decit sa ii gasesc motive. Cel mai dureros este ca din familie il incurajeaza la aceasta relatie fiind intermediari la relatia lor. Cu toate ca inainte, avea o parere proasta despre aceasta persona socotindo o profitoare. Nu stiu cum sa procedez deoarece, noi am mai avut perioade de neintelegere si intotdeauna familia m-a scos vinovata. Am credinta inn Dumnezeu ca un sfat bun imi v-a iesi in cale.
Ai putut sta 1 an de zile in minciuna???? Fara sa faci nimic???

Nu stii cum sa procedezi ca sa ce? Ca sa te desparti de el definitiv sau ca sa il faci sa ramana langa tine si sa renunte la amanta?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2011, 21:37:45
OanaMari OanaMari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Mesaje: 4
Implicit Un sfat intelept

[quote=AlinB;365990]Totusi, aveti certuri? Nu va intelegeti?
Crezi ca o face pentru ca nu se poate intelege cu tine sau pur si simplu din divertisment, plictiseala, dorinta de nou?

I-ai spus ce ai auzit? Ce a spus?

Ar fi relevant daca ne-ai putea spune si varsta, de cat timp sunteti casatoriti..
Aveti copii?[/Nu avem copii si sintem casatoriti de 3 ani. Virsta noastra este de 55. Nu ne certam niciodata, se poarta frumos. Din familia lui mi-a spus ca ii plac femeile singure si ca acesta esti defectul lui cel mare, plus minte cu o usurinta de crezi si tu ce spune.]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2011, 22:01:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Situatia este trista..din ceea ce spuneti probabil nu prea ii sta gandul la casatoria asta dar momentam inca n-a luat o decizie, si joaca la doua capete ca nu cumva sa piarda pe ambele planuri.
Sau poate joaca asta e mai interesanta pentru el decat formula casatoriei.

Acum depinde de dvs., puteti lasa decizia finala in mana lui asteptand sa se intample probabil divortul sau sa se plictiseasca de respectiva, caz in care poate va incepe sa caute pe alta, sau sa-l somati sa inceteze cu aceasta relatie in caz contrar inaintand dvs. cererea de divort.

Desi, in prealabil sa aveti si o discutie cu frumosul, poate intelege ca "placutul femeilor singure" nu e compatibila cu casatoria.

Si daca tine mai mult la placerea asta decat la casatorie, n-are decat sa alerge restul vietii dupa femei singure, dar macar sa alerge de unul singur.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2011, 22:30:28
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ați mai fost căsătoriți înainte?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2011, 02:18:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Desi, in prealabil sa aveti si o discutie cu frumosul, poate intelege ca "placutul femeilor singure" nu e compatibila cu casatoria.
Draga Aline, daca la 55 de ani inca fuge dupa fuste, nu-l mai schimba nimeni.
Deci la 52 s-au casatorit si dupa 2 ani a aflat sotia ca are o amanta.Care putea foarte bine sa existe dinaintea casatoriei..

E foarte trist pentru ca se accepta compromisuri de frica singuratatii...

Stii? Am asistat la Judecatorie la un divort intre doi septuagenari. Erau in sala 4 randuri de scaune pline cu copii si nepoti.Ea de 74 , a intentat actiunea de divort pentru ca el, mosulica de 77 de ani, a alergat-o prin batatura cu o boata.El isi tot cerea iertare in public si zicea ca nu o sa mai faca.Iar ea zicea ca daca dupa 60 de ani in care l-a ingrijit si l-a iubit a inceput s-o fugareasca prin curte, apoi ea nu vrea sa-l mai vada veci!:-)) A fost admirabila acea femeie pe care n-au putut sa o convinga nici copiii, nici nepotii, sa treaca peste demnitatea ei de femeie, care la 74 de ani, dupa 60 de ani de casnicie, a preferat sa ramana singura decat cu un barbat care nu o mai respecta.Culmea este ca nici n-a dat in ea. NUMAI A ALERGAT-O PRIN CURTE CU BOATA!:-)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
Vasile cel Mare - un sfant intelept si milos NECTARIE Generalitati 3 04.01.2011 16:20:48
un sfat intelept pentru tineri teodora21 Nunta 12 05.01.2010 23:18:22
La multi ani prietenului nostru intelept cristiboss(Cristian) tigerAvalo9 Generalitati 30 28.12.2008 15:49:41
Un Parinte intelept Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 3 16.09.2008 23:03:08