Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2013, 18:51:45
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit Rugaciune pentru nastere usoara

Dragii mei,
pentru ca de-a lungul timpului am constatat pe propria piele ca sa zic asa, cat de mare este puterea rugaciunilor voastre unite pentru cate un semen aflat in nevoie, vin si eu la voi cu rugamintea de a ma pomeni si pe mine in rugaciunile voastre astazi, maine si cel tarziu poimaine, pentru a se indura Bunul Dumnezeu si a-mi usura durerile nasterii.
De azi dimineata cred ca am intrat in pretravaliu, dar daca pana vineri dimineata nu vine bebe pe cale naturala, oricum dr. are de gand sa ma opereze pentru ca depaseste termenul.
Multumesc din suflet.
P.S. Numele meu de botez este Oana Catalina.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.06.2013, 21:05:54
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Rugaciune pentru nastere usoara

"O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu, miluieste-o pe roaba ta, Oana Catalina si vino intru ajutorul ei in vremea durerilor ei pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii.

Ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si din nesecata ta milostivire, da-i si umilei tale roabe, nastere usoara!

Da-i ei harul ca acest copil ce se afla langa inima sa, sa strige cu bucurie asa cum sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc.
Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-i aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine sa o pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui ei in randul alesilor lui Dumnezeu!
Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor smerita ei rugaciune, intoarce fata ta spre roaba ta si acoper-o, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa se invredniceasca sa cunoasca ca tu esti Maica milostiviri si sa slaveasca bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin. "

Maica Domnului cu tine si bebele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2013, 21:10:57
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Rugaciunea femeii insarcinate – alcatuire a Sf. Sofronie Saharov


“O, Împărate Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, izvorule al vieții și al nemuririi, îți mulțumesc că întru căsătoria mea m-ai făcut vas al binecuvântării și al darului Tău. Căci Tu, Stăpâne ai zis: „Creșteți și vă înmulțiți, umpleți pământul și-l stăpâniți !”
Îți mulțumesc și mă rog : binecuvântează acest rod al trupului meu care mi-a fost dat de către Tine. Ocrotește-l și-i dă viață întru Duhul Tău cel Sfânt. Dă lui creștere întru sănătate și trup curat cu mădulare bine întemeiate. Sfințește trupul lui, mintea și inima și toate simțurile și dăruiește acestui prunc care va să se nască suflet înțelept și întemeiază întru el frica Ta. Înger credincios, sufletului și a trupului îi dăruiește. Păzește-l, ține-l, întărește-l și adăpostește pre el în pântecele meu până în ceasul nașterii lui. Și nu tăinui pre el în pântecele maicii sale pentru că mâinile Tale l-au alcătuit dându-i viață și sănătate.

O, Doamne Iisuse Hristoase întru atotputernicile și părinteștile Tale mâini încredințez copilul meu. Așează pre el sub mâna harului Tău și prin Sfântul Duh sfințește-l și-l înnoiește întru viață veșnică, ca să fie mădular al Cereștii Tale Împărății. AMIN.

O, întru tot Milostive Hristoase Dumnezeul nostru caută și mă păzește pre mine roaba Ta, de frică și de duhurile rele care caută să strice lucrul mâinilor Tale. Iar când va veni ceasul și timpul meu, izbăvește-mă cu harul Tău. Privește cu ochi milostivi pre mine roaba Ta și izbăvește-mă de dureri. Luminează-mi neputințele cele dintru timpul ieșirii și dă-mi întărire și putere la naștere. Fă-o grabnică prin atotputernicul Tău ajutor. Că slava lucrului Tău este aceasta și tăria atotputerniciei Tale, lucrul Harului Tău și a inimii Tale milostive. AMIN.

Împărăteasa mea mult milostivă, nădejdea mea, o, Maica lui Dumnezeu, bucuria celor necăjiți, ajută-mă că sunt fără ajutor, mijlocește Tu și roagă-te la Fiul tău, Hristos Dumnezeul nostru să lumineze mie timpul acesta în care port prunc și să-mi ușureze greutatea sarcinii nevrednicei roabe Sale și să dăruiască binecuvântarea Sa peste pruncul pe care îl voi naște. Căci nu știu alt ajutor mântuitor și nici altă nădejde de scăpare ca să mă păzească și să ne apere (cu pruncul meu).
Că întru a Ta mijlocire și ajutor, slavă și mulțumire întru toate înălțare, Unuia Dumnezeu în Treime, Făcătorul tuturor acum și pururi și-n vecii vecilor
AMIN."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2013, 09:49:21
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Multumesc din suflet Delia. Am aceste rugaciuni si inca altele asemenea si le-am spus in fiecare seara pe parcursul sarcinii. In Dumnezeu imi e increderea si rugaciunile Maicii Domnului sunt speranta mea.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.06.2013, 10:26:20
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Sa aveti toata increderea ca totul se va desfasura in cel mai potrivit mod. Dupa ce am nascut si am vazut ce inseamna nasterea, am inceput sa aprind (cand merg la slujba) cate o lumanare pentru toate femeile ce urmeaza sa nasca sau sunt in durerile nasterii, mai ales daca in gandul meu port si o persoana draga care se apropie de fericitul eveniment.

Maica Domnului nu va va lasa, mai ales daca i-ati cerut ajutorul. Indiferent de modul in care veti naste, natural sau prin cezariana (mai ales daca aceasta nu este o decizie care sa va apartina ci este si sfatul medicului la mijloc), sa aveti incredere ca este voia lui Dumnezeu. Personal sunt pentru nasterea naturala, dar medicul stie mai bine daca se poate sau nu. Important este ca mama si bebe sa fie bine. Va doresc nastere usoara si bebe sanatos! Asteptam vesti bune :-)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2013, 10:35:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Doamne ajuta Ekaterina! Iti multumesc din suflet pentru sfaturi si urari.
Domnul sa ajute toate femeile care sunt pe cale de a deveni mame.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2013, 12:49:10
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Dragii mei,
pentru ca de-a lungul timpului am constatat pe propria piele ca sa zic asa, cat de mare este puterea rugaciunilor voastre unite pentru cate un semen aflat in nevoie, vin si eu la voi cu rugamintea de a ma pomeni si pe mine in rugaciunile voastre astazi, maine si cel tarziu poimaine, pentru a se indura Bunul Dumnezeu si a-mi usura durerile nasterii.
De azi dimineata cred ca am intrat in pretravaliu, dar daca pana vineri dimineata nu vine bebe pe cale naturala, oricum dr. are de gand sa ma opereze pentru ca depaseste termenul.
Multumesc din suflet.
P.S. Numele meu de botez este Oana Catalina.
Sfinte Nectarie tu ai ajutat atatea mame sa-si nasca pruncii cu usurinta te rog ajuta si pe sora noastra Oana Catalina sa nasca usor si sa aduca pe lume un prunc sanatos.
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.06.2013, 05:37:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Naștere ușoară dragă Oana, Maica Domnului să îți ajute să vina bebe cu bine pe lume !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2013, 08:57:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Multumesc din suflet tuturor pentru rugaciuni!
Am nascut vineri un prunc minunat si sanatos.
Suntem deja acasa, bine sanatosi.
Doamne ajuta tuturor! Multa sanatate sa va dea Dumnezeu!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2013, 09:36:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sănătate să aveți!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde