Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2009, 00:39:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu am vazut astazi un om cu o icoana pe care era pictat chipul parintelui!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.11.2009, 00:40:29
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Cu voia si ajutorul lui Dumnezeu am fost la Prislop si m-am intors cu bine. Sunt fericit sa pot sa marturisesc ca peste 10.000 de credinciosi din toata tara si-au ascultat inima si au venit la mormantul Sfantului de la Manastirea Prislop.

Ca de obicei, ieri, Trinitas se facea ca nu stie ce s-a intamplat la Prislop. Ma mir ca au transmis evenimentele de la Draganescu. Azi am transmis si la Radio Trinitas, si la Trinitas TV si la Basilica urmatorul mail cu nadejdea ca poate a fost, si anul acesta, doar o neglijenta:

"In fiecare an, in 28 noiembrie, mii de oameni din toata tara vin vin la Prislop sa participe la comemorarea Cuviosului Parinte Arsenie Boca. Anul acesta peste 10.000 de credinciosi au umplut curtea manastirii pana la refuz. La ora 13.00 cand manisfestarile s-au incheiat, o multime de oameni inca veneau grabiti (pe jos, pentru ca Politia oprise accesul masinilor catre asezamant cu peste 7 Km inainte) catre mormantul marelui duhovnic. Masinile, microbuzele si mai ales autocarele cu numere de inmatriculare din toata tara se insirau pe soseaua care leaga Hategul de manastire. Parintele Arsenie Boca aduna la mormantul sau zeci de mii de credinciosi pe tot parcursul anului. In orice zi, oameni din toata Romania, si nu numai, vin sa se roage si sa-i multumeasca celui pe care toti il recunosc ca Sfant. Viata exemplara si minunile care se succed neintrerupt la mormantul Sfantului Ardealului au intors cu adevarat cu fata catre Dumnezeu zeci de mii de romani si mai nou, urmare a traducerii cartilor sale si a celor care vorbesc despre dansul in alte limbi, credinciosi din toata Europa. Ceea ce se intampla la Prislop este, prin amploarea si natura tainica a fenomenului cel mai mare pelerinaj anual din tara noastra. Ar fi foarte greu de cuantificat proportiile acestui eveniment daca ar fi si mediatizat macar de media de profil. Dar, cum dosarul de canonizare al Parintelui este in curs de finalizare, cu voia lui Dumnezeu si cu gandul curat al celor indreptatiti sa se ocupe de aceasta, foarte curand vom avea fericirea sa asistam la nasterea pe meleagurile hunedorene a celui mai puternic focar de credinta din Europa. Pana atunci, an de an, suntem martorii fericiti ai implinirii proorocirii Sfantului Cuvios Arsenie Boca: "De la Prislop va lua foc tara!"
Flacara credintei ca Parintele este Sfant este intretinuta de sute de preoti din tara, multi dintre ei fiindu-i ucenici. Marturisirea lor face ca in 28 noiembrie bisericile la care slujesc sa fie pline ca la marile sarbatori. Dintre acestea, biserica Sfantul Nicolae din Draganescu (langa Bucuresti), si Manastirea Brancoveanu de la Sambata de Sus sunt doar doua din locurile in care la final de noiembrie afluesc mii de credinciosi.
Dragostea de care se bucura Cuviosul Arsenie Boca este foarte greu de cuprins in cuvinte. Trebuie sa fii martor la aceste momente de recunostinta, sa vezi lumina si sinceritatea dragostei de pe chipul acestor credinciosi ca sa poti sa te bucuri deplin de frumusetea omului reintors in fire.

P.S. Am si cateva imagini filmate ieri la Prislop. Daca va sunt necesare va rog sa ma contactati.

Doamne-ajuta!"

O sa incerc sa va pun la dispozitie macar inregistrarea cuvantului episcopului Daciei Felix, PS Daniil Stoenescu, unul din sutele de preoti marturisitori ai Sfantului Cuvios Arsenie Boca.

Doamne-ajuta!
Laurentiu, degeaba le-ai scris. TrinitasTv&Co. nu se "obosesc" cu asa ceva, din pacate. Ei difuzeaza numai materiale legate de impliniri marete ale unora care contribuie cu bani la existenta lor nefericita, in rest nu exista ortodoxie. Am avut odata ocazia sa vad cum cei de la TrinitasTv trimit disperati un preot reporter la Banca Nationala unde niste masoni au lansat doua volume legate de teoria haosului iar pentru un eveniment bisericesc important au spus ca nu au oameni. Probabil ca ai fi avut mai mult sprijin la o televiziune comerciala.

Oricum, parintele Arsenie Boca este sfant in sufletul nostru si cu siguranta vor veni vremuri cand va fi numarat cu sfntii in sinaxar, indiferent de mediatizare sau de ingustimea gandirii unora.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.11.2009, 02:21:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu am vazut astazi un om cu o icoana pe care era pictat chipul parintelui!
Bun, siiiii..ce-i cu asta? Ce parere ai despre aceasta NE-ascultare de BOR? si de comisia de canonizare care nu a ajuns la concluzia ca acesta ar fi fost sfint ci un simplu preot radical cu tendinte extremiste-alarmiste?( vedea focuri in jurul Romaniei si numai "noul Ierusalim" ca fiind salvat...adica...sa avem pardon!
Oare crezi ca noi ca popor ignorant in cele sfinte si USOR manipulabil este bine sa incepem sa canonizam arbitrar ce ne trece noua pe chelie?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.11.2009, 02:25:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Laurentiu, degeaba le-ai scris. TrinitasTv&Co. nu se "obosesc" cu asa ceva, din pacate. Ei difuzeaza numai materiale legate de impliniri marete ale unora care contribuie cu bani la existenta lor nefericita, in rest nu exista ortodoxie. Am avut odata ocazia sa vad cum cei de la TrinitasTv trimit disperati un preot reporter la Banca Nationala unde niste masoni au lansat doua volume legate de teoria haosului iar pentru un eveniment bisericesc important au spus ca nu au oameni. Probabil ca ai fi avut mai mult sprijin la o televiziune comerciala.

Oricum, parintele Arsenie Boca este sfant in sufletul nostru si cu siguranta vor veni vremuri cand va fi numarat cu sfntii in sinaxar, indiferent de mediatizare sau de ingustimea gandirii unora.
TRINITAS in comparatie cu multi altii... FACE ASCULTARE! si faptul ca a ignorat acest eveniment este rezultatul unor hotariri ale Patriarhului
Iti poti oare permite sa asculti de spiritul de rebeliune mai mult decit de PARTIARH?
deci...
Sa lasam spiritul de schisma si de tulburare si sa ne alaturam hotaririlor BOR!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.11.2009, 02:28:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
mi-am adus aminte de cuv parintelui:de la prislop va lua foc tara!
(
..si tu sincer, detasat, ce parere ai despre aceasta 'prezicere"?

De la Prislop va lua FOC TARA????..eu altceva decit un deranjament mintal nu vad, dar din nou, poate asta este doar parerea mea
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.11.2009, 11:17:00
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!
Imi cer iertare de la toti cei pe care v-am facut sa asteptati filmuletul si fotografiile de la Prislop. Maine este zi libera si mi s-au aglomerat azi foarte mult lucrarile pentru firma. Imediat ce ma eliberez putin voi trimite tuturor cele ce am promis.
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.11.2009, 13:01:51
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

La Prislop au fost in jur de 22000 oameni, care au adus jertfa parintelui, kilometrii care i-au facut pe jos, din cauza unor ordine de la edilii orasului Hateg, din pricina faptului ca "nu au iesit voturile", asa cum sperau domniile lor. Soseaua aproape libera, locuri de parcat destule, dar .... lipsea binevointa politistilor, care s-au rezumat la a declara ca totul e blocat.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.11.2009, 13:16:41
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

A, uitasem, se pare ca de vina erau locurile de parcare, sau lipsa lor. eu zic ca locuri erau destule, pentru ca se putea parca si pe zonele intinse de pe pasunea ce delimiteaza satul Silvasu de Sus si manastire. La un moment dat, politistii le spuneau oamenilor sa se intoarca inapoi, ca nu mai au loc de parcat, iar ambuteiaje, nu vad cum s-ar fi putut produce pentru ca erau politisti garla. Deci, nu vad care e problema.
Acest post este un comentariu la declaratia d-lui Goia, reprezentantul Politiei din Hateg.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.11.2009, 13:17:43
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

http://www.stiriazi.ro/ziare/articol...ticol/1832029/
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.11.2009, 14:11:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
nu a ajuns la concluzia ca acesta ar fi fost sfint ci un simplu preot radical cu tendinte extremiste-alarmiste?
Despre Hristos nu au crezut unii oare la fel? Au fost atatia sfinti care au fost desconsiderati si socotiti nebuni. Nu stiu ce crede comisia de canonizare, insa eu una sunt singura ca parintele Boca, de acolo de unde este, mijloceste pentru noi. Si apoi, parintii acestia care se nevoiesc si se roaga neincetat sunt cei care tin lumea, nu unii ca mine si ca tine, care ne dam cu parerea despre una alta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
8 Noiembrie sarbatoarea ingerilor dorinastoica14 Diverse Sarbatori 26 07.11.2016 21:05:37
Sfantul Grigorie Decapolitul-20 noiembrie ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 21.11.2011 23:50:01
Pelerinaj la sfantul nectarie noiembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.08.2010 17:43:15
Patriarhul Pavle al Serbiei va fi înmormântat mâine , 19 noiembrie 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 18.11.2009 21:13:19
Pelerinaj la pestera sf.apostol andrei 30 noiembrie 2009 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.10.2009 11:22:36