Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2009, 11:48:26
Narcis31 Narcis31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2009
Mesaje: 3
Implicit Cum explica Sfinta Scriptura sau Sfinta Traditie existenta oamenilor in div. locuri..

Ma refer la insule indepartate, la continente indepartate..America(de ex.) dupa potop din urmasii lui Noe...

Multumesc!

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2009, 12:21:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Interesanta intrebarea ta, si pe mine m-ar interesa sa stiu.Personal din punctul meu de vedere e postibil ca America sa fi fost vreodata legata de Europa si Africa.Daca ne uitam pe harta globului s-ar cam potrivi , asa cum se potrivesc niste piese de puzzle.Din punctul meu de vedere cei care au populat dupa potop partea vestica pot fi cei care au trait in pamantul asta, si stramosii americanilor.In istoria mai recenta nu se stie si nu se zice nimic de America pana cand nu a fost "descoperita" de Cristofor Columb, din greseala.E posibil sa nu se stie prea multe despre continentul asta din Traditie sau Scriptura.Putem sa ne ghidam dupa alte referinte si repere: geografice , stintifice si istorice.Din punct de vedere biblic dupa potop toti aveau o limba si un grai, si apare undeva un text unde vorbeste despre Peleg, pe vremea caruia s-a "impartit" pamantul.E posibil ca aceasta impartire sa insemne si separarea continentelor si dezvoltarea unor culturi diferite.Tot asa se spune ca Duhul a impartit limbile oamenilor ca sa nu mai vorbeasca toti aceiasi limba.Din punct de vedere mitologic nu stiu care din istoricii grecesti vechi a scris despre existenta unui continent bogat Atlantida care a fost inghitit de ape.Pe programele astea de stiinta (Discovery,National Geographic,etc) am vazut ca structura continentelor nu a fost totdeauna cum e azi, din punctul lor de vedere ci s-a mai modificat, la fel ca si fauna si vegetatia din unele locuri care se presupune ca au fost bogate au ajuns sa fie desert.Tot intr-o emisiune de asta niste oamenii au gasit un tip de roca care nu era caracteristica zonei desertice din Africa , roca de care se afla si in mod obisnuit in America de Sud(sau invers).Nu imi amintesc exact, si stiinta nu e punctul meu forte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2009, 16:56:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Primele capitole din Geneza, pana la Avram, nu trebuie intelese strict istoric. Au si elemente istorice, dar in mod generic, probabil. este vorba de timpuri unde mitul se unea cu ceea ce modernii numesc realitate. Mit in sens pozitiv, de adevar ascuns, profund.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2009, 17:51:35
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Stiintific, s-a descoperit ca grupuri de oameni au trecut in America de Nord pe la polul nord (pe gheata). Pe celelalte insule indepartate s-a ajuns cu ambarcatiuni.

In Sf. Scriptura si Traditie, daca nu ma insel, nu gasim raspunsul la asemenea problema. Bineinteles, cred ca sunt multe lucruri care se pot interpreta mai profund, dar asta nu stiu cat de corect si intru Domnul ar fi. De exemplu, Turnul Babel. Danut7, nu vb despre Atlantida ca aparand in istorii grecesti. De fapt, apare doar intr-o singura lucrare, si e cu scop figurativ, ca exemplu de politica si societate. Nu are baze reale, mitologia ei a aparut in urma reinterpretarii lucrarii respective de conspirationistii vremii aceeia.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 18.12.2009 at 18:00:49.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2009, 12:38:26
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu inteleg, de ce avem pretentia, ca pentru orice lucru sau eveniment, sa gasim un temei sau o explicatie, in Sfanta Scriptura.

Sunt atatea lucruri in lumea aceasta pe care Scriptura nu ni le explica sau nici macar nu aminteste de ele. Acest fapt nu inseamna ca ele nu sunt reale sau ca Sfanta Scriptura, neamintind de ele, slabeste in autoritate.

Sa luam drept norma, interpretarea Scripturii facuta in Biserica, prin mijlocirea Sfintei Traditii. Aceasta interpretare nu se opreste la sensul istoric, ci ne ofera intelesul duhovnicesc. El ni-L desopera pe Hristos, "intrupat" in Sfanta Scriptura.

Incercand alte cai de a intelege Sfanta Scriptura, avem toate sansele de a nu fi condusi catre Hristos. Atunci, vom ajunge la concluzii, de genul: Sfanta Scriptura - una din cele mai bine vandute carti din istoria omenirii; Sfanta Scriptura - cartea de capatai a religiei crestine etc. Raspunsuri seci, care arata ca pentru noi, Sfanta Scriptura nu reprezinta cu adevarat o "intalnire". Am ratat intalnirea cu Hristos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2009, 21:45:41
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Primele capitole din Geneza, pana la Avram, nu trebuie intelese strict istoric. Au si elemente istorice, dar in mod generic, probabil. este vorba de timpuri unde mitul se unea cu ceea ce modernii numesc realitate. Mit in sens pozitiv, de adevar ascuns, profund.
Biblia nu e mitologica.Asa ziceau catolicii,ca provenienta femeii din coasta era un mit.Si stiinta a descoperit ca e real.Credinta ca ar fi doar mituri e,de fapt,necredinta.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.12.2009, 00:09:32
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Ar mai fi si pinguinii si ursii polari care nu ar fi putut ajunge la arca, si cangurii si ornitorincii din Australia care ar fi avut aceeasi problema, etc. Oamenii nu sunt singura sursa de semne de intrebare pentru oricine are o abordare cat de cat critica asupra a ceea ce citeste.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SFINTA CRUCE cristiboss56 Din Noul Testament 47 20.01.2012 10:29:01
Biserica, Traditie, Scriptura doctor_faustus Secte si culte 52 02.01.2011 14:49:30
Sfinta Noua Martira Ecaterina din Atica paradosis Diverse Sarbatori 2 04.12.2010 00:57:47
Icoana cu Sfinta Ana si Maica Domnului AndreEIA Arta bisericeasca in general 3 21.09.2010 16:10:57
SFINTA EUHARISTIE IN BISERICA CATOLICA sofiaiuga Biserica Romano-Catolica 78 18.07.2008 17:17:41