Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2011, 22:46:12
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca este asa, cred ca ar fi fost de ajuns ca episcopul doar sa introduca si sa scoata crucea din apa - mai ales ca se spune ca Hristos a "iesit de indata" din apa. Nu vad sensul de a o arunca cat mai departe si nici nevoia de intrecere in a scoate crucea.
aceasta tine si de datina locului,dar te rog nu-i nimic gresit lasa oamenii sa se simta bine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.01.2011, 12:26:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
aceasta tine si de datina locului,dar te rog nu-i nimic gresit lasa oamenii sa se simta bine.
Inteleg ca tine de datina locului, dar nu trebuie sa incurajam astfel de practici doar pe principiul ca oamenii trebuie sa se simta bine. In curand, putem asista si la a nu se mai trage clopotul sau bate toca - ca oamenii sa se simta bine.

Eu nu am gasit un temei teologic pentru acest gest - de a arunca crucea si a face concurs si de aceea nu pot fi de acord cu el. Daca imi va explica cineva, voi renunta la a mai crede ca nu e bine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.01.2011, 21:43:37
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Inteleg ca tine de datina locului, dar nu trebuie sa incurajam astfel de practici doar pe principiul ca oamenii trebuie sa se simta bine. In curand, putem asista si la a nu se mai trage clopotul sau bate toca - ca oamenii sa se simta bine.

Eu nu am gasit un temei teologic pentru acest gest - de a arunca crucea si a face concurs si de aceea nu pot fi de acord cu el. Daca imi va explica cineva, voi renunta la a mai crede ca nu e bine.
cred ca sti si tu destul de bine caci toaca si clopotele nu sunt de la inceputul crestinismului.atit le mai trebuia crestinilor ca apoi garzile imperiale erau pe ei.dar e un obicei frumos si chear inaltator,patrunzator.de ceia ce zici tu probabil nu se stie originea acestui obicei sau cine la adus la noi,doar sti bine ca pe mare si pe dunare sa circulat in toate timpurile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari legate de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 19 12.01.2012 23:04:31
Boboteaza - Botezul Domnului costel Diverse Sarbatori 11 04.01.2012 16:53:34
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Colind de boboteaza allllexandru Generalitati 10 07.01.2011 15:24:54
Sa nu aruncam cu bomboane la Cununie costel Nunta 30 26.05.2010 22:59:15