Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.04.2010, 22:18:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dupa parerea mea cred,dar trebuie sa aibe anumite limite.Voi credeti ca Sf.Parinti nu au fost patrioti?Nu isi iubeau tara?Nu sufereau cand tara suferea?Patriotismul nu inseamna atentate,razboaie,si sacrificari pentru tara.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.04.2010, 22:45:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
(...)oricum in Romania nu prea se poate realiza nimic
Cum adică, Luminița, "în România nu se poate realiza nimic" ? Adică ce se poate realiza în alte țări, să zicem în Kenya, Portugalia, Maldive sau Ecuador și nu se poate realiza în România ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.04.2010, 22:56:32
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Chiar si acum pentru Inviere, pentru ca ei o fac dupa amiaza (se fac trei Invieri intr-o biserica si nu mi se pare normal - oare de ce nu se poate ca la Ierusalim, sa fie o slujba comuna, pentru toti Ortodoxii, ca Iisus a fost "Unul sfant" a murit si a inviat o singura data pentru toti), m-as fi dus. Dar am zis, hai sa merg la ai mei...
Da, asta este trist. In special fiindca in traditia ortodoxa slujba de Inviere trebuie sa fie pe la miezul noptii, oricum noaptea. NU sambata dupa-amiaza, cand inca este ziua. Si da, trei slujbe de Inviere pentru trei grupuri etnice transforma noaptea de Inviere mai mult intr-o comemorare a unui eveniment din trecut, ceea ce mie mi se pare gresit. Noi nu comemoram invierea Domnului, noi o traim in mod personal.

Usor de spus cand nu esti in situatia data, dar parerea mea este ca slujba trebuie tinuta in limba locului. Sunteti in Germania? Atunci slujba de Inviere trebuia sa se tina la miezul noptii asa cum trebuie, in limba germana, presupun o limba relativ de bine cunoscuta de majoritatea enoriasilor de toate etniile, pentru toti ortodocsii o data. Asa poate mai erau atrasi si ne-ortodocsi si se facea si un pic de evanghelizare. Asa, cu trei slujbe in trei limbi diferite se accentueaza ideea de ai mei, ai tai, aialalti, grecii, rusii, romanii...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.04.2010, 18:25:25
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum adică, Luminița, "în România nu se poate realiza nimic" ? Adică ce se poate realiza în alte țări, să zicem în Kenya, Portugalia, Maldive sau Ecuador și nu se poate realiza în România ?
eu ma refeream la parte economica,in alte tari sunt salarii mult mai mari(de ex in domeniul medicinei,unde voi da eu) decat aici iar oamenii sunt mai apreciati,este mai multa curatenie pe strazi...am auzit de o tara,imi scapa numele acum,poate stiti voi la care ma refer,dar acolo oamenii nu fura deloc,iar daca cineva vede pe altcineva ca a furat ceva doar ii bate obrazul si este cea mai mare rusine pt ei,mai mult decat inchisoarea sa i se faca sa ceva..si mai este o tara in care poti sa mergi pe strada fara sa te murdaresti de praf,ceea ce este o foarte mare deosebire fata de Romania

Last edited by luminita-; 06.04.2010 at 18:30:14.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.04.2010, 18:51:40
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Romanica, tara paradoxurilor. Cu multi crestini, dar cu hoti, talhari, criminali, mincinosi, egoisti. Ce paradox!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.04.2010, 18:59:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Romanica, tara paradoxurilor. Cu multi crestini, dar cu hoti, talhari, criminali, mincinosi, egoisti. Ce paradox!
Romanica ca romanica , dar Romania e precum Clasa politica si " politicienii " si cei ce fac politica ( Talhari , mincinosi , egoisti . . . )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.04.2010, 19:17:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu cred că Dumnezeu putea să se încarneze unde vroia, în orice țară de pe pământ. Chiar și după întruparea Sa, la 30 de ani, la începutul activității Sale publice, se putea duce unde vroia. Nici măcar nu îi trebuia pașaport, Mediterana era "Mare Internum", putea foarte bine să meargă la Roma să propovăduiască. Acolo erau salarii bune, aproape un milion de oameni trăiau bine fără să facă mare lucru în afară de clientelatul politic. Putea să meargă într-un oraș mai ca lumea, nu să șadă la Capernaum. Strălucitoarea Alexandrie nu era departe. La ce figuri de stil și la ce putere de convingere avea, ce frumoasă carieră de avocat L-ar fi așteptat la Atena ! Dar El a preferat să locuiască în Palestina, între ai săi: cel mai prăfos popor, unde, în afară de Templu, și acela construit cu intervenție divină, nu se putea construi nimic mai acătării și unde bogați erau considerați cei cu vaci și boi, deoarece ceilalți se bazau pe ovine și caprine.
Ai dreptate, Luminița: sunt multe țări (dar nici pe departe majoritatea țărilor), unde salariile sunt mai mari. Eu însumi am constatat, în Germania, că gulerul de la cămăși refuză să se murdărească în ritmul în care se murdărește în România. Iarăși ai dreptate când spui că sunt țări în care se fură incomparabil mai puțin și, în orice caz, furtul e lucru de rușine și nu motiv de laudă ca la noi. Dar, eu sunt convins că în România poți trăi normal, adică poți avea ceea ce îți este cu adevărat necesar muncind cinstit. Îți spun și ca medic: deși câștig incomparabil mai puțin decât colegi din anumite țări, totuși constat că Dumnezeu mi-a dat tot ce îmi trebuie, iar dacă există ceva ce nu mi-a dat înseamnă că e ceva care nu îmi este necesar. Vezi tu, patriotismul este un simțământ pe care îl ai sau nu îl ai. E trist când nu îl ai, dar sunt infirmități și mai mari. Patriotism e atunci când țara este mama. Sunt mame mai bogate, mai frumoase, poate chiar mai bune decât mama noastră: totuși pe ea o iubim. Chiar dacă și pe alți oameni îi iubim, pe nimeni nu iubim în felul în care ne iubim mama. Așa e și cu țările și semințiile. Când mama e bolnavă, când vedem că nu se simte bine, când vedem că se fură și oamenii sunt în degringoladă, atunci suferim și noi, ne rugăm și lucrăm ca mama noastră să se înzdrăvenească și să fie și ea în rândul altor mame pe care le-am văzut.

Fraternaliter in Christo,
Mihnea Dragomir
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.04.2010, 19:19:59
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
eu ma refeream la parte economica,in alte tari sunt salarii mult mai mari(de ex in domeniul medicinei,unde voi da eu) decat aici iar oamenii sunt mai apreciati,este mai multa curatenie pe strazi...am auzit de o tara,imi scapa numele acum,poate stiti voi la care ma refer,dar acolo oamenii nu fura deloc,iar daca cineva vede pe altcineva ca a furat ceva doar ii bate obrazul si este cea mai mare rusine pt ei,mai mult decat inchisoarea sa i se faca sa ceva..si mai este o tara in care poti sa mergi pe strada fara sa te murdaresti de praf,ceea ce este o foarte mare deosebire fata de Romania
Daca dai la medicina pentru "partea economica" tragi, ca sa zic asa- teapa vietii tale (pot confirma asta si alti membrii ai forumului)- si prin asta vreau sa spun ca in majoritatea locurilor -(exceptie SUA) medicii nu sunt platiti dupa cum se asteapta; da, sigur, muuult mai bine ca aici, dar totusi medicina nu e o meserie atractiva, din moment ce nu se mai fac medici: francezi, englezi, danezi, norvegieni, suedezi- si atunci incearca sa aduca din Europa de Est (care vor veni pentru venituri mai mari); iar medicii din tarile enumerate pleaca in alte locuri (pentru plati mai bune) iar copiii lor nu se mai fac medici. Cum crezi tu ca le vine danezilor(o tara d'aia curata, civilizata, fara furi) sa cheme romani sa ii angajeze in sanatate?Greu, dar n-au incotro. Ai lor nu acopera necesitatea, nu se mai fac medici.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.04.2010, 20:29:57
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

mihnea dragomir..da,e adevarat ca tara in care ne nastem o consideram ca o mama,adica ne atasam de ea,ne traim aici viata,dar sincer daca ar fi vreun razboi si ar trebui sa plec,as pleca, nu as sta aici sa ma omoare careva...in legatura cu realizarile,nu stiu ce sa zic,inca nu am ajuns la acea parte...e normal ca voi munci cinstit dar mai e pana tunci mult de tot

arwein...mie tot mi s-a zis ca la medicina nu merita sa dai,ca in Romania nu esti platit bine(nu ca m-asi face eu medic ca sa caut bani multi dar nici pe degeaba nu vreau,doar in viitor voi avea si eu o familie,sot,copii si voi avea nevoie si de bani,nu pot face meseria ca pe un voluntariat),din cauza faptului ca sunt salarii mici aici pleaca medicii buni in strainatate,s-a tot zis si la stiri,....nu ar fi doar domeniul medicinei,ci mai multe..oamenii prefera strainatatea decat Romania
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.04.2010, 21:00:34
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

NU "merita sa dai" nici la filologie, matematica, geografie, istorie, biologie... si multe alte domenii; din astea ajungi profesor si e foarte rau din punct de vedere material. ideea e ca oamenii se duc la ceste facultati pentru ca asta le place, nu pentru ca pot pleca mai usor cu ele; deci cei care se duc acolo nu sunt fraierii; meseria ti-o alegi sa-ti placa, apoi faci si asa incat sa poti trai din ea (aici e o capcanna, ce inseamna "trait" pentru fiecare).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
convertiri la ortodoxie Timis1 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 22 03.09.2017 16:43:21
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
patriotism=rasism padrevicentiu Generalitati 40 16.06.2010 11:08:40
Taranie si patriotism eduardd Generalitati 0 24.05.2009 10:02:44