Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2010, 22:37:15
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Destin...realitate sau mit?!

Dragii mei, eu am "descoperit" acest forum intamplator, in disperarea mea de a gasi pe net anumite raspunsuri la framantarile mele si cu riscul de a ma repeta si de a va plictisi, tin sa va mai spun o data ca acest forum este un lucru minunat!
Am citit mult lucruri interesante aici si am observat ca parerile anumitor membrii sunt de nepretuit.
Spuneti-mi credeti in soarta? destin? sau este totul o intamplare? Ce se intampla cu noi, felul cum decurge viata nostra este undeva "hotarat" de dinainte sau este valabila zicala romaneasca:cum iti asterni asa dormi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2010, 23:12:28
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
Dragii mei, eu am "descoperit" acest forum intamplator, in disperarea mea de a gasi pe net anumite raspunsuri la framantarile mele si cu riscul de a ma repeta si de a va plictisi, tin sa va mai spun o data ca acest forum este un lucru minunat!
Am citit mult lucruri interesante aici si am observat ca parerile anumitor membrii sunt de nepretuit.
Spuneti-mi credeti in soarta? destin? sau este totul o intamplare? Ce se intampla cu noi, felul cum decurge viata nostra este undeva "hotarat" de dinainte sau este valabila zicala romaneasca:cum iti asterni asa dormi?
Dumnezeu este atotputernic si atoatestiutor,El stie dinainte ce se intampla cu fiecare insa nu intervine pentru ca la insestrat pe om cu putere si libertate de a alege binele sau raul asa ca omul are discernamant si el isi hotaraste viata.In aceasta ecuatie a vietii intervine si duhovnicul insa doar ca indrumator sfatuitor al omului si in special in ceea ce inseamna urcusul spre mantuire spre Dumnezeu(pt ca ascultarea desavarsita este a monahului a chipului ingeresc ) Sunt multi insa aceeia care cred in soarta si am auzit pe cineva la o emisiune ceva de genul ca Dumnezeu hotaraste soarta omului si daca tu esti suficient de inteligent sa vezi ce ti-a harazit Dumnezeu mergi pe acel drum si iti va fi bine daca nu nu.Insa stiu ce spun cartile de dogmatica si acelea spun ca Dumnezeu nu intervine in viata omului iti da multe si haruri si daruri iti arata si calea tu singur alegi .Destinul soarta predestinatia sunt sustinute in special de biserica protestanta calvina (reformatii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2010, 23:17:19
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Dumnezeu are niste planuri cu noi. Noi alegem daca luam sau nu parte la ele.
Si fara a vorbi doar la nivel teoretic, El chiar vrea sa fim cu totii sfinti.

Stim foarte bine cat de pacatosi suntem si ca gresem mereu., iar daca Dumnezeu ar face doar dreptate, de mult nu m mai fi fost pe acest pamant. Dar El este mult milostiv cu cei ce vor si fac tot posibilul sa se indrepte.

Am putea zice ca totul este stabilit de la inceput, Dumnezeu ne asteapta in rai, totusi nu ne obliga sa mergem acolo si ne-a lasat libertate. Nimic nu este intamplator.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2010, 23:31:10
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit parere

e poate printre cele mai grele intrebari !
eu ,sincer cred ca e jumate-jumate, adica conteaza si ce faci tu, ca initiativa personala, dar si ce fac intamplarile exterioare tie ,din tine, la un moment dat !
mi se pare echilibrata aceasta viziune, adica faci si tu ceva din viata ta, dar face si ea din tine, prin evenimentele care iti scapa masiv datorita elementului fortuire !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2010, 23:56:05
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

nu stiu, dar cred ca DUMNEZEU le da oamenilor ceea ce cer, poate pt ca unii (cum sunt eu) sa-si dea seama mai tarziu ca au cerut lucruri nesemnificative si ca au uitat esentialul?
la varsta de 14 ani,(acum 17ani) am plecat in Austria pt un consult medical si m-a socat atunci diferenta de trai dintre noi.m-am intors acasa dupa o luna cu un singur vis, dupa majorat sa plec cat mai departe de Ro. si singurele lucruri pe care mi le doream erau cele materiale.
acum locuiesc de 11ani in Germania si am primit tot ce mi-am dorit, mi-a dat Dumnezeu inzecit, dar am uitat sa ma gandesc la linistea mea sufletesca, la fericirea mea, la bucuria de a-i avea pe cei dragi aproape, la copii...la tot ceea ce de fapt implineste un om!
Am ajuns sa ma apese singuratatea, am ajuns ca leptopul si skyp-ul sa-mi fie cei mai buni prieteni, trist nu?Sa-mi dau seama ca toate lucrurile materiale obtinute, ma bucura pe moment, iar cand "scurtul" moment trece gandul imi zboara acasa la cluj,la locurile natale, care acum imi sunt atat de dragi si de care am fugit. Acum 11 ani imi doream sa plec,iar acum as vrea sa ma intorc!!!
A fost destinul? A fost DUMNEZEU? Am ales eu gresit?
Daca am avea raspunsuri...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2010, 00:02:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Destin...realitate sau mit?!
Nu cred in destin ca predestinare ci doar in destin ca misiune. Nu
cred ca noi venim pe lume doar pentru mantuirea noastra, ci si
pentru a implini o sarcina mai mica sau mai importanta in cadrul
planului mai general al lui Dumnezeu cu lumea. Dar aceasta sarcina
sau misiune nu e obligatorie, nu e silita, nu e predeterminata, ci
doar favorizata de Dumnezeu in cazul in care o descoperim si ne
inhamam sa o ducem la bun sfarsit. Ea ajuta mult la mantuirea
noastra. Talantii primiti la nastere sunt tocmai bagajul necesar ca
sa putem savarsi sarcina in cele mai bune conditii. Exemplul cel
mai elocvent in acest sens este apostolul Pavel, cel ce a fost Saul,
fariseul zelos ce avea misiune de la oameni sa prinda si sa piarda
pe crestini, dar avea si misiunea speciala de la Dumnezeu sa devina
apostolul neamurilor. Putea sa refuze aceasta misiune dar el a ales
sa o indeplineasca si a fost ajutat pentru aceasta. Prin misiunea lui
mantuirea sa a fost nu numai usurata dar si incununata cu marea
cununa a celor alesi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2010, 00:06:20
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

... in destin ca misiune...

nu prea inteleg sensul aici?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.10.2010, 00:19:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
... in destin ca misiune...

nu prea inteleg sensul aici?
Ca sa intelegi gandeste-te la apostolul Pavel. Misiunea sa de
a deveni apostolul neamurilor a fost o intamplare? Nu cred.
A fost o obligare, o silire din partea lui Dumnezeu? Nu cred
nici asta. Atunci raspunsul este: i s-a oferit o misiune, iar
Saul a acceptat acea misiune sau sarcina. Putea s-o refuze.
Iuda, alt caz "celebru", a refuzat misiunea de a fi apostol.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.10.2010, 00:20:57
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
nu stiu, dar cred ca DUMNEZEU le da oamenilor ceea ce cer, poate pt ca unii (cum sunt eu) sa-si dea seama mai tarziu ca au cerut lucruri nesemnificative si ca au uitat esentialul?
la varsta de 14 ani,(acum 17ani) am plecat in Austria pt un consult medical si m-a socat atunci diferenta de trai dintre noi.m-am intors acasa dupa o luna cu un singur vis, dupa majorat sa plec cat mai departe de Ro. si singurele lucruri pe care mi le doream erau cele materiale.
acum locuiesc de 11ani in Germania si am primit tot ce mi-am dorit, mi-a dat Dumnezeu inzecit, dar am uitat sa ma gandesc la linistea mea sufletesca, la fericirea mea, la bucuria de a-i avea pe cei dragi aproape, la copii...la tot ceea ce de fapt implineste un om!
Am ajuns sa ma apese singuratatea, am ajuns ca leptopul si skyp-ul sa-mi fie cei mai buni prieteni, trist nu?Sa-mi dau seama ca toate lucrurile materiale obtinute, ma bucura pe moment, iar cand "scurtul" moment trece gandul imi zboara acasa la cluj,la locurile natale, care acum imi sunt atat de dragi si de care am fugit. Acum 11 ani imi doream sa plec,iar acum as vrea sa ma intorc!!!
A fost destinul? A fost DUMNEZEU? Am ales eu gresit?
Daca am avea raspunsuri...
Ioana ai ales sa pleci din tara si acolo ai primit ceea ce ai dorit .Poti spune ca a fost alegerea ta .Faptul ca laptop-ul si net-ul sunt cei mai buni prieteni eeeeeehh as fi rau sa spun ca sunt o consecinta si nu sunt o consecita pt ca si aici sunt multi pt care un laptop si un cablu de net reprezinta 90% din existenta lor.Insingurarea omului dorul dupa ce a lasat in urma ei bine asta trebuie sa analizezi tu si sa vezi ce iti spune si duhovnicul pt ca e complicat nimeni nu iti poate cunoaste sufletul mai bine decat tu Dumnezeu duhovnicul caruia iii ceri sfat.Apoi ca sa te intorci pti sa o faci caci pe oricine pleaca pamntul acesta apa il asteapta si il reprimeste cu drag insa trebuie sa te gandesti daca mai poti sa traiesti aici caci diferentele sunt enorme fata de locul unde te afli tu acolo si daca te-ai dezradacnat in vreun fel te vei adapta greu .Insa toate acestea tu trebuie sa le hotarasi si nu uita Mantuitorul a spus "Cereti si vi se va da bateti si vi se va deschide cautati si veti afla , caci tot celui ce cere i se va da si celui ce bate i se va deschide ".Roaga-te cere sfat duhovnicului si sunt sigur ca daca acolo ai primit totul si aici vei primii
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.10.2010, 00:29:50
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Smile

cand spuneti duhovnic va referiti la preot?
daca DA, nu am un duhovnic aici si nici acasa, eu povestesc numai cu Dumnezeu si cu mine
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blesteme...mit sau realitate?!? ioana30 Generalitati 40 02.10.2012 17:47:06
Lilith,mit sau realitate? mihaitzaneicu Generalitati 8 18.01.2012 12:14:31
emanciparea femeii.realitate sau mit? iulyaan Generalitati 40 03.05.2011 18:11:46
Destin si Ideal OmuBun Generalitati 4 28.08.2009 16:44:33
Credeti in destin? tigerAvalo9 Generalitati 39 25.05.2008 22:42:57