Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.03.2012, 11:49:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Daca este asa, cum se explica atunci totii copiii care au murit de foame si din cauza altor lipsuri materiale in toate epocile istorice? Dar astazi, cand anual mor de foame mii de copii prin diverse regiuni foarte sarace, dumnezeu de ce nu le trimite si lor "painea"?





Intrebarea asta imi aminteste de urmatoarea pilda:
Era intr-un sat un copil sarac, necajit, imbracat saracacios, mereu flamand, de care nu purta nimeni de grija.
Copilul avea sufletul curat, nepervertit de rautatea lumii acesteia, era credincios, mergea la biserica si incerca sa faca voia Domnului.
Un ateu l-a intrebat odata despre ce a auzit vorbindu-se la biserica.
Baiatul i-a raspuns:"Dumnezeu este iubire."
"Dar daca este iubire, dupa cum spui, de ce tu esti asa sarac si nu ai ce sa mananci si cu ce sa te imbraci? De ce nu a trimis Dumnezeu pe cineva care sa te ajute?" l-a intrebat ironic ateul.

Eterna nedumerire a necredinciosilor, care nu de suferinta acelor copii nu mai pot, ci ca sa-si autojustifice necredinta in fata propriei constiinte anesteziate: “ Cum se poate ca un Dumnezeu cu "atata iubire" sa vada suferintele celor nevinovati si sa nu faca nimic sa le indrepte?”
Si din mijlocul unei taceri indelungate, se auzi un glas: “Am facut ceva.
Te-am facut pe tine”.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.03.2012, 12:20:07
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Mda.Acum, multi "adulti" considera copii o povara, o pacoste..unii ii numesc si "draci impielitati". Ca de, din cauza lor, nu au ei impliniri banesti si pantecesti. De multe ori iti vine sa iti pui mainile in cap si sa fugi cat mai departe, la cate vezi si auzi.
poate copiii nu sunt ascultatori si atunci fac mari probleme parintilor !!!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.03.2012, 15:18:48
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Intrebarea asta imi aminteste de urmatoarea pilda:
Era intr-un sat un copil sarac, necajit, imbracat saracacios, mereu flamand, de care nu purta nimeni de grija.
Copilul avea sufletul curat, nepervertit de rautatea lumii acesteia, era credincios, mergea la biserica si incerca sa faca voia Domnului.
Un ateu l-a intrebat odata despre ce a auzit vorbindu-se la biserica.
Baiatul i-a raspuns:"Dumnezeu este iubire."
"Dar daca este iubire, dupa cum spui, de ce tu esti asa sarac si nu ai ce sa mananci si cu ce sa te imbraci? De ce nu a trimis Dumnezeu pe cineva care sa te ajute?" l-a intrebat ironic ateul.

Eterna nedumerire a necredinciosilor, care nu de suferinta acelor copii nu mai pot, ci ca sa-si autojustifice necredinta in fata propriei constiinte anesteziate: “ Cum se poate ca un Dumnezeu cu "atata iubire" sa vada suferintele celor nevinovati si sa nu faca nimic sa le indrepte?”
Si din mijlocul unei taceri indelungate, se auzi un glas: “Am facut ceva.
Te-am facut pe tine”.
Adevarat, Dumnezeu lucreaza prin oameni.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.03.2012, 15:26:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Când iți iei răspunderea de a rodi copii, Stăpânul vieții iți va ajuta!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.03.2012, 17:35:04
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Intrebarea asta imi aminteste de urmatoarea pilda:
Era intr-un sat un copil sarac, necajit, imbracat saracacios, mereu flamand, de care nu purta nimeni de grija.
Copilul avea sufletul curat, nepervertit de rautatea lumii acesteia, era credincios, mergea la biserica si incerca sa faca voia Domnului.
Un ateu l-a intrebat odata despre ce a auzit vorbindu-se la biserica.
Baiatul i-a raspuns:"Dumnezeu este iubire."
"Dar daca este iubire, dupa cum spui, de ce tu esti asa sarac si nu ai ce sa mananci si cu ce sa te imbraci? De ce nu a trimis Dumnezeu pe cineva care sa te ajute?" l-a intrebat ironic ateul.

Eterna nedumerire a necredinciosilor, care nu de suferinta acelor copii nu mai pot, ci ca sa-si autojustifice necredinta in fata propriei constiinte anesteziate: “ Cum se poate ca un Dumnezeu cu "atata iubire" sa vada suferintele celor nevinovati si sa nu faca nimic sa le indrepte?”
Si din mijlocul unei taceri indelungate, se auzi un glas: “Am facut ceva.
Te-am facut pe tine”.
Superba pilda!


Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Daca este asa, cum se explica atunci totii copiii care au murit de foame si din cauza altor lipsuri materiale in toate epocile istorice? Dar astazi, cand anual mor de foame mii de copii prin diverse regiuni foarte sarace, dumnezeu de ce nu le trimite si lor "painea"?
Ar fi interesant sa vedem niste statistici reale care fac referire la toate epocile istorice si sa vedem cati copii au murit mai degraba de diferite boli pentru care nu exista tratament si cati de foame. In zilele noastre, in tara noastra, cati copii mor anual de cancer si cati de foame. Ma refer la tara noastra, nu pentru ca nu m-ar interesa copiii din diverse regiuni foarte sarace, dar acolo este o situatie aparte, lasata asa nu intamplator. Cumparand un pachet de pampers, am donat un vaccin pentru acesti copii. Daca s-ar face campanii similare, dar care sa asigure hrana, situatia nu ar mai fi asa dramatica.

Personal nu am cunoscut si nu am auzit pana acum de copii care sa moara de foame in familiile care isi pun toata increderea in Dumnezeu. Nici macar de la bunicii mei care au vazut mai multe in viata lor. In cel mai trist caz, acest lucru este posibil acolo unde parintii sunt stapaniti de o patima, de exemplu parintii sunt betivi si nu se ingrijesc de copii, dar si in cazul lor sunt oameni milosi, impresionati de suferinta acestor copii nevinovati si nu lasa lucrurile sa ajunga asa departe.

Dar eu in postarea mea ma refeream la omul care isi pune increderea in Dumnezeu. Cred cu toata puterea ca daca un parinte pus ii situatia de a nu avea ce sa puna pe masa, cade in genunchi inaintea lui Dumnezeu si se roaga cu lacrimi pentu copii, acest parinte nu isi va vedea copiii murind de foame.

In mana lui Dumnezeu sunt toate. Oare dupa ce ne-a spus: Priviti la pasarile cerului, ca nu seamana, nici nu secera, nici nu aduna in jitnite, si Tatal vostru Cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai presus decat ele? sau Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui și toate acestea se vor adauga voua ne va lasa oare fara hrana?

Last edited by Ekaterina; 27.03.2012 at 17:39:47.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.03.2012, 17:46:19
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul

Ar fi interesant sa vedem niste statistici reale care fac referire la toate epocile istorice si sa vedem cati copii au murit mai degrada de diferite boli pentru care nu exista tratament si cati de foame. In zilele noastre, in tara noastra, cati copii mor anual de cancer si cati de foame. Ma refer la tara noastra, nu pentru ca nu m-ar interesa copiii din diverse regiuni foarte sarace, dar acolo este o situatie aparte, lasata asa nu intamplator. Cumparand un pachet de pampers, am donat un vaccin pentru acesti copii. Daca s-ar face campanii similare, dar care sa asigure hrana, situatia nu ar mai fi asa de dramatica.
Personal nu am cunoscut si nu am auzit pana acum de copii care sa moara de foame in familiile care isi pun toata increderea in Dumnezeu. Nici macar de la bunicii mei care au vazut mai multe in viata lor. In cel mai trist caz, acest lucru este posibil acolo unde parintii sunt stapaniti de o patima, de exemplu parintii sunt betivi si nu se ingrijesc de copii, dar si in cazul lor sunt oameni milosi, impresionati de suferinta acestor copii nevinovati si nu lasa lucrurile sa ajunga asa departe.
Dar eu in postarea mea ma refeream la omul care isi pune increderea in Dumnezeu. Cred cu toata puterea ca daca un parinte pus ii situatia de a nu avea ce sa puna pe masa, cade in genunchi inaintea lui Dumnezeu si se roaga cu lacrimi pentu copii, acest parinte nu isi va vedea copiii murind de foame.
In mana lui Dumnezeu sunt toate. Oare dupa ce ne-a spus: Priviti la pasarile cerului, ca nu seamana, nici nu secera, nici nu aduna in jitnite, si Tatal vostru Cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai presus decat ele? sau Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui și toate acestea se vor adauga voua ne va lasa oare fara hrana?
In trecut, copiii (si, bineinteles, oameni de toate varstele) au murit din cauze multiple, printre care si lipsa de hrana. Pana in epoca relativ moderna, un an sau doi de recolte slabe ducea inevitabil la foamete. Sigur ca in ziua de azi in Romania acest lucru nu se mai intampla decat poate cu totul exceptional, dar mii de copii mor anual de foame prin Africa sau Asia. Nu vad nici un motiv pentru a separa acesti copii de cei nascuti intamplator in Romania; africanii au fost cumva "creati" de un alt dumnezeu de ei sunt irelevanti?

In orice caz, eu voiam doar sa arat ca fraza "daca Dumnezeu randuieste sa vina un copil trimite si painea pentru acesta" este complet gresita.
Rationalizarea cum ca "dumnezeu lucreaza prin oameni" este absurda in acest caz pentru ca, fiind omniscient, dumnezeu stie dinainte ca unii copii nu vor fi ajutati de ceilalti oameni, deci ii condamna pur si simplu la moarte.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.03.2012, 20:25:31
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
In trecut, copiii (si, bineinteles, oameni de toate varstele) au murit din cauze multiple, printre care si lipsa de hrana. Pana in epoca relativ moderna, un an sau doi de recolte slabe ducea inevitabil la foamete. Sigur ca in ziua de azi in Romania acest lucru nu se mai intampla decat poate cu totul exceptional, dar mii de copii mor anual de foame prin Africa sau Asia. Nu vad nici un motiv pentru a separa acesti copii de cei nascuti intamplator in Romania; africanii au fost cumva "creati" de un alt dumnezeu de ei sunt irelevanti?

In orice caz, eu voiam doar sa arat ca fraza "daca Dumnezeu randuieste sa vina un copil trimite si painea pentru acesta" este complet gresita.
Rationalizarea cum ca "dumnezeu lucreaza prin oameni" este absurda in acest caz pentru ca, fiind omniscient, dumnezeu stie dinainte ca unii copii nu vor fi ajutati de ceilalti oameni, deci ii condamna pur si simplu la moarte.
De eugenia din Africa ai auzit? Exista un motiv ptr. care acei copii sunt lasati sa moara de foame. Multi copii din Africa au ramas orfani ptr. ca parintii,rudele au murit din cauza unei boli, si anume Sida. Si cine e vinovat oficial ptr sida in zonele respective? Miamuta. Neoficial, sta altfel treaba. Cate campanii au fost si inca sunt ptr.ajutarea copiilor africani, si nu s-a vazut nici o ridicare a nivelului de trai ptr ei. Sunt cativa oameni f.bogati in tarile alea, iar restul sunt saraci lipiti pamantului.Cati bogatasi ai vazut sa doneze si ei ceva bani ptr acei oameni? Ma refer la persoanele gen Bill Gates, "Familiile regale" etc. Acei oameni au ajuns asa din cauza altor oameni. Toti suntem vinovati ptr.starea lor.

Ca veni vorba de sida si boli.

Peste 50% dintre copiii bolnavi de SIDA din Europa sunt romani


Copiii orfani sau bolnavi de SIDA, reprezentativi pentru Romania

Romania, pe primul loc in UE la tuberculoza
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.03.2012, 20:34:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit merita vazut

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
De eugenia din Africa ai auzit? Exista un motiv ptr. care acei copii sunt lasati sa moara de foame. Multi copii din Africa au ramas orfani ptr. ca parintii,rudele au murit din cauza unei boli, si anume Sida. Si cine e vinovat oficial ptr sida in zonele respective? Miamuta. Neoficial, sta altfel treaba. Cate campanii au fost si inca sunt ptr.ajutarea copiilor africani, si nu s-a vazut nici o ridicare a nivelului de trai ptr ei. Sunt cativa oameni f.bogati in tarile alea, iar restul sunt saraci lipiti pamantului.Cati bogatasi ai vazut sa doneze si ei ceva bani ptr acei oameni? Ma refer la persoanele gen Bill Gates, "Familiile regale" etc. Acei oameni au ajuns asa din cauza altor oameni. Toti suntem vinovati ptr.starea lor.

Ca veni vorba de sida si boli.

Peste 50% dintre copiii bolnavi de SIDA din Europa sunt romani


Copiii orfani sau bolnavi de SIDA, reprezentativi pentru Romania

Romania, pe primul loc in UE la tuberculoza
http://overpopulationisamyth.com/food-theres-lots-it
Reply With Quote
  #79  
Vechi 27.03.2012, 21:17:40
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
De eugenia din Africa ai auzit? Exista un motiv ptr. care acei copii sunt lasati sa moara de foame. Multi copii din Africa au ramas orfani ptr. ca parintii,rudele au murit din cauza unei boli, si anume Sida. Si cine e vinovat oficial ptr sida in zonele respective? Miamuta. Neoficial, sta altfel treaba. Cate campanii au fost si inca sunt ptr.ajutarea copiilor africani, si nu s-a vazut nici o ridicare a nivelului de trai ptr ei. Sunt cativa oameni f.bogati in tarile alea, iar restul sunt saraci lipiti pamantului.Cati bogatasi ai vazut sa doneze si ei ceva bani ptr acei oameni? Ma refer la persoanele gen Bill Gates, "Familiile regale" etc. Acei oameni au ajuns asa din cauza altor oameni. Toti suntem vinovati ptr.starea lor.
Ai dreptate, exista multe cauze obiective pentru situatia din tarile foarte sarace, dar nu despre asta era vorba.

Realitatea este ca dumnezeu nu "trimite painea" pentru toti copiii care se nasc si care ar avea nevoie de asa ceva.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 27.03.2012, 21:27:01
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am vazut. Mda. Am citit si vazut documentare,cplipuri despre eugenie,vaccinuri,"supr-apopulatie","codex-alimentus" si altele. Sunt la curent cu ce se intampla si ce tot fac astia prin lume. Ca veni vb de supra-populatie, cercetatorii japonezi contrazic lejer teoria americanilor cu supra-populatie. Japonezii zic ca pamantul are resurse de hrana,apa ptr toti oamenii si ca Pamantul ne tine foarte bine si inca ar mai avea loc oameni. Si daca stai sa te uiti pe grafice si pe statistici, populatia este in scadere de cand s-a introdus avortul.

Dar sa nu uitam ca lumea nu e condusa de masoni, ci de Dumnezeu. Totul se face cu ingaduinta Sa, si daca asa multe rele sunt ingaduite, inseamna ca noi oamenii ne-am indepartat rau de tot de la calea cea dreapta. Cum ziceau si duhovnicii, daca lumea s-ar pocai, si treburile lumesti ar merge mult mai bine. Dar de unde pocainta in masa la romani,rusi,greci,bulgari..ca de francezi,germani,anglo-americani etc. nici nu mai zic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La multi ani! Patrie si Credinta Diverse Sarbatori 1 30.08.2011 18:06:20
La multi ani! mara2008 Generalitati 8 08.11.2008 17:32:06
La multi ani ! cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 30.08.2008 17:05:03