Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.10.2008, 10:04:32
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

[quote=danyel;96155]
Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Era vorba ca respingeti toate Tainele Bisericii, Botezul, Mirungerea, Spovedania, Impartasirea, Maslul, Preotia(hirotonia) Nunta, niciuna din acestea nu au caracter de taina sfintitoare in clutul adventist, deci nimic gresit pana aici,


Despre mancaruri "necurate" se vorbea in VT, crestinii nu mai au obligativitatea tinerii tuturor randuielilor din VT, nimic din ce a sfintit Dumnezeu nu este spurcat, da intradevar e bine sa nu ne prea imbuibam de carne dar a transforma asta in chestiune de credinta mi se pare exagerat




Atunci de ce mai fac adventistii evanghelizari si de ce se grupeaza in adunari separate de baptist, penticostali etc. este evident ca privind asa in ansamblu fiecare crestin crede ca Dumnezeu v-a mantui pe cine va voi, dar pana atunci fiecare adventist crede si propovaduieste ca el este daca nu detinatorul adevarului oricum cel mai aproape de intelegerea Scripturilor si de respectarea poruncilor lui Dumnezeu, daca n-ar fi asa inseamna ca v-ati autodistruge ca si cult si n-ar mai avea nici un rost sa zaboviti intr-un cult anume ales de voi, pt ce?


Da tot una e, pentru ca la fel ca maj neo-protestantilor voi credeti in imparatia de 1000 de ani si in rapire
Era mai frumos daca recunosteati ca, in Pravila Bisericeasca, pe langa unele adevaruri au fost strecurate si neadevaruri. Otrava se administreza cel mai bine in amestec cu o mancare buna, iar adevarul in amestec cu minciuna. Dvs. incercati sa justificati niste neadevaruri , venind, la randul dvs., cu alte neadevaruri.

1. Adventistii practica botezul, nunta, impartasirea, hirotonia. Toate acestea au un caracter sfintitor si pentru adventisti. Dar nu sunt taine pentru ca Sfanta Scriptura vorbeste lamurit despre toate acestea. Faptul ca nu stiti mai nimic despre botez sau nunta si le-ati inchis in misticism,este problema dvs. Dar nu trebuie sa le numiti taine.Tocmai, pentru faptul ca adventistii invata si constientizeaza ce reprezinta aceste acte, botezul (legamantul cu Dumnezeu) are mai multa putere iar casatoria (una din primele institutii infiintate de insusi Dumnezeu) este mai trainica.

2. Despre mancaruri "necurate" se vorbea si in Noul Testament. "Nicidecum Doamne, a raspuns Petru. Caci niciodata nu am mancat ceva spurcat sau necurat".(Faptele Apostolilor 10:14). Iar acolo unde se spune "ce a curatit Dumnezeu sa nu numesti spurcat(vers.15)" se refera la neamuri (adica, la neevrei). Ne explica limpede insusi Apostolul Petru: "Stiti, le-a zis el, ca nu este ingaduit de lege unui iudeu sa insoteasca impreuna cu unul de alt neam, sau sa vina la el; DAR DUMNEZEU MI-A ARATAT SA NU NUMESC PE NICI UN OM SPURCAT SAU NECURAT"(Faptele Apostolilor cap 10:28. Cititi cu atentie Faptele Apostolilor cap. 10.

3. Faptul ca adventistii fac evanghelizari, nu inseamna ca ii considera pe ceilalti nemantuiti. Dumnezeu ii va judeca pe oameni. Noi suntem datori sa imprastiem invataturile Lui pe tot pamantul. Vor fi adventisti care nu vor fi mantuiti, cum vor fi si ortodocsi mantuiti. Dumnezeu va judeca cu dreptate pe fiecare, dupa inima lui. Numai ca :"Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor sa se pocaiasca"(Faptele Apostolilor 17:30). Vremurile de nestiinta au trecut. Asta se vede din felul cum este imprastiat Cuvantul lui Dumnezeu pe tot pamantul: evanghelizari, misiuni, radio, tv, internet, etc.

4. "Tot una e". Ce conteaza ca spui niste nedevaruri despre unii, daca seamana cu adevarul despre altii?! Primul capitol din Pravila Bisericeasca este despre adventisti nu despre neo-protestanti. Sunt destule diferente de gandire intre adventisti si restul bisericilor neo-protestante. Asa as putea si eu sa spun despre biserica ortodoxa unele neadevaruri, care sa fie de fapt ceva caracteristic bisericii catolice. Si apoi sa spun "tot una e ca doar amandoua fac parte din categoria bisericilor traditionale".

Este vorba totusi de Pravila Bisericeasca. Nu are voie sa contina neadevaruri (si inca asa de multe in cateva fraze). Schimbati-o.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.10.2008, 10:08:55
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=vasinec;96214]
Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul

Era mai frumos daca recunosteati ca, in Pravila Bisericeasca, pe langa unele adevaruri au fost strecurate si neadevaruri. Otrava se administreza cel mai bine in amestec cu o mancare buna, iar adevarul in amestec cu minciuna. Dvs. incercati sa justificati niste neadevaruri , venind, la randul dvs., cu alte neadevaruri.

1. Adventistii practica botezul, nunta, impartasirea, hirotonia. Toate acestea au un caracter sfintitor si pentru adventisti. Dar nu sunt taine pentru ca Sfanta Scriptura vorbeste lamurit despre toate acestea. Faptul ca nu stiti mai nimic despre botez sau nunta si le-ati inchis in misticism,este problema dvs. Dar nu trebuie sa le numiti taine.Tocmai, pentru faptul ca adventistii invata si constientizeaza ce reprezinta aceste acte, botezul (legamantul cu Dumnezeu) are mai multa putere iar casatoria (una din primele institutii infiintate de insusi Dumnezeu) este mai trainica.

2. Despre mancaruri "necurate" se vorbea si in Noul Testament. "Nicidecum Doamne, a raspuns Petru. Caci niciodata nu am mancat ceva spurcat sau necurat".(Faptele Apostolilor 10:14). Iar acolo unde se spune "ce a curatit Dumnezeu sa nu numesti spurcat(vers.15)" se refera la neamuri (adica, la neevrei). Ne explica limpede insusi Apostolul Petru: "Stiti, le-a zis el, ca nu este ingaduit de lege unui iudeu sa insoteasca impreuna cu unul de alt neam, sau sa vina la el; DAR DUMNEZEU MI-A ARATAT SA NU NUMESC PE NICI UN OM SPURCAT SAU NECURAT"(Faptele Apostolilor cap 10:28. Cititi cu atentie Faptele Apostolilor cap. 10.

3. Faptul ca adventistii fac evanghelizari, nu inseamna ca ii considera pe ceilalti nemantuiti. Dumnezeu ii va judeca pe oameni. Noi suntem datori sa imprastiem invataturile Lui pe tot pamantul. Vor fi adventisti care nu vor fi mantuiti, cum vor fi si ortodocsi mantuiti. Dumnezeu va judeca cu dreptate pe fiecare, dupa inima lui. Numai ca :"Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor sa se pocaiasca"(Faptele Apostolilor 17:30). Vremurile de nestiinta au trecut. Asta se vede din felul cum este imprastiat Cuvantul lui Dumnezeu pe tot pamantul: evanghelizari, misiuni, radio, tv, internet, etc.

4. "Tot una e". Ce conteaza ca spui niste nedevaruri despre unii, daca seamana cu adevarul despre altii?! Primul capitol din Pravila Bisericeasca este despre adventisti nu despre neo-protestanti. Sunt destule diferente de gandire intre adventisti si restul bisericilor neo-protestante. Asa as putea si eu sa spun despre biserica ortodoxa unele neadevaruri, care sa fie de fapt ceva caracteristic bisericii catolice. Si apoi sa spun "tot una e ca doar amandoua fac parte din categoria bisericilor traditionale".

Este vorba totusi de Pravila Bisericeasca. Nu are voie sa contina neadevaruri (si inca asa de multe in cateva fraze). Schimbati-o.
Deci pana la urma respingeti toate tainele. In concluzie, nu vad neadevarul de care tot zici. Din moment ce nu considerati nunta, hirotonia, botezul, impartasirea ca fiind taine, automat le respingeti.. Unde este neadevarul?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.10.2008, 10:20:52
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

[quote=mihai07;96215]
Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Deci pana la urma respingeti toate tainele. In concluzie, nu vad neadevarul de care tot zici. Din moment ce nu considerati nunta, hirotonia, botezul, impartasirea ca fiind taine, automat le respingeti.. Unde este neadevarul?
Am spus, intr-o postare anterioara, ca adventistii recunosc anumite taine (le-am si facut o descriere scurta). Pravila Bisericeasca spune ca "adventistii resping toate tainele".

Daca tot va chinuiti sa demonstrati ca Pravila Bisericeasca nu minte, treaca de la mine. Sa zicem ca are dreptate in problema cu tainele (desi nu are). Dar ce facem cu celelalte neadevaruri? Din cate am inteles, sunteti student la teologie. Cu astfel de invataturi o sa va hraniti mintea si sufletul?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.10.2008, 10:42:46
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=vasinec;96216]
Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul

Am spus, intr-o postare anterioara, ca adventistii recunosc anumite taine (le-am si facut o descriere scurta). Pravila Bisericeasca spune ca "adventistii resping toate tainele".

Daca tot va chinuiti sa demonstrati ca Pravila Bisericeasca nu minte, treaca de la mine. Sa zicem ca are dreptate in problema cu tainele (desi nu are). Dar ce facem cu celelalte neadevaruri? Din cate am inteles, sunteti student la teologie. Cu astfel de invataturi o sa va hraniti mintea si sufletul?
Nu-mi du mie grija cu ce invataturi o sa ma hranesc. Mai bine ai grija la ereziile care te-au inlantuit
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.10.2008, 18:59:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atata timp, cat adventistii privesc Pravila Bisericeasca prin dioprii adventiste, e normal, ca ceea ce citesc sa li se para minciuna, caci invatatura adventista i-a indepartat f mult de ceea ce este Biserica Ortodoxa. Nici biblia pe care o citesc nu este ca cea ortodoxa; nici Taine nu au un inteles ortodox; nici Sfinti nu au; nici Sf. Euharistie nu o au, ci doar simbolul ei; nici cu totul al NT nu sunt, caci tin mai mult de VT; nici Domnul Iisus nu a invins moartea, caci la ei nu S-a coborat in iad; nici Taina Spovedaniei nu o au, prin care Iisus Hristos ne iarta pacatele spovedite. Despre Sf. Maslu ce sa mai zic...ca nici preoti nu au. Atunci ce au ? Au credinta, asa cum le-a fost data lor. Sa-i ajute Dumnezeu ca cu ajutorul acestei credinte sa se mantuiasca.

Iar noua, ortodocsilor nu ne ramane decat sa ne rugam pentru adventisti, ca Dumnezeu sa le deschida ochii si sa inteleaga, caci nu le dorim raul, ci tot binele.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.10.2008, 07:26:17
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Atata timp, cat adventistii privesc Pravila Bisericeasca prin dioprii adventiste, e normal, ca ceea ce citesc sa li se para minciuna.
Va rog, sa-mi spuneti dvs. cum pot fi numite afirmatiile despre altii, care contin nedevaruri.

Va dau doar doua exemple:

1. Daca spui ca adventistii cred ca numai ei vor fi mantuiti, pe cand credinta lor este ca Dumnezeu ii va culege pe toti oamenii sinceri care-L cauta, cum numiti asta?

2. Daca spui ca adventistii cred ca Domnul Iisus Hristos va reveni si va domni impreuna acestia (adventistii) o mie de ani pe pamant si apoi va avea loc domnia in ceruri, cand de fapt adventistii cred cu totul altcumva (nu mai fac o descriere), cum numiti asta?

Dati, va rog, o definitie a "nepotrivirilor" dintre ceea ce spune Pravila Bisericeasca despre credinta adventista si ceea ce cred adventistii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.10.2008, 09:24:22
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Va rog, sa-mi spuneti dvs. cum pot fi numite afirmatiile despre altii, care contin nedevaruri.

Va dau doar doua exemple:

1. Daca spui ca adventistii cred ca numai ei vor fi mantuiti, pe cand credinta lor este ca Dumnezeu ii va culege pe toti oamenii sinceri care-L cauta, cum numiti asta?

2. Daca spui ca adventistii cred ca Domnul Iisus Hristos va reveni si va domni impreuna acestia (adventistii) o mie de ani pe pamant si apoi va avea loc domnia in ceruri, cand de fapt adventistii cred cu totul altcumva (nu mai fac o descriere), cum numiti asta?

Dati, va rog, o definitie a "nepotrivirilor" dintre ceea ce spune Pravila Bisericeasca despre credinta adventista si ceea ce cred adventistii.
[SIZE=3]Iata pe ce invataturi mincinoase au intemeiat cultul vostru sotii White, afirmand ca doar cei care au aderat pana in 1844 la cultul lor s-au mantuit, iar pentru restul lumii usa s-a inchis:
[/SIZE]
[SIZE=3]Doamna White avea doar nouăsprezece ani, era slabă, needucată, necunoscută de nimeni , cu excepția catorva oameni, iar aceștia fără influență printre adventiști. Liderul White avea doar douăzeci și șase de ani și avea numai o educație limitată. Partea pe care o luase in lucrarea din 1844 era atat de limitată incat avea foarte puțină influență printre adventiști. N-aveau nici un ban, nici el, nici soția lui; erau absolut săraci. Ea avea ,,viziuni’’ care erau in general privite ca fiind consecința proastei sale sănătăți. După ce s-au cunoscut puțin, Bates a inceput să susțină viziunile ei ca venind din partea lui Dumnezeu și s-a folosit de toată influența lui ca să le sprijine. Acesta era un avantaj minunat pentru liderul White și soția lui. A fost punctul de cotitură din viețile lor. Prin urmare, au acceptat toate teoriile lui Bates: Sabatul, incepand cu 6 P.M. vinerea, și argumentul lui că ziua ispășirii va dura șapte ani incepand din 1844 și se va sfarși in toamna lui 1851. Impreună cu soții White și cu alții, susținea cu tărie că ușa harului pentru lume s-a inchis pe 22 Oct. 1844. [/SIZE]
[SIZE=3]Pamfletul "Un cuvant către mica turmă" a fost publicat de liderul White in 1847. Faptul că el credea atunci că ușa harului pentru păcătoși s-a inchis in 1844 e dovedit prin cuvintele lui de la pagina 2, unde spune: "De la inălțare pană la inchiderea ușii in Octombrie, 1844, Isus a stat cu brațele deschise, pline de dragoste, milă, gata să primească și să intervină pentru fiecare păcătos care venea la Dumnezeu prin El. In ziua a zecea a lunii a șaptea din 1844, El a intrat in Locul Preasfant, unde stă și acum ca mare preot al casei lui Dumnezeu . . . Cred că ceea ce urmează e o profeție care se tot implinește din octombrie 1844: 'Și a văzut că nu era nici un om și s-a mirat că nu mai e nici un mijlocitor' (Isa. 59:14-16)." Observați că după 1844 păcătosul era lăsat fără mijlocitor! [/SIZE]
[SIZE=3]La pagina 21 din micuța lucrare, găsim cuvintele liderului Bates: "De la terminarea lucrării noastre pentru lume in octombrie 1844." Lucrarea lor pentru lume s-a terminat atunci pentru că nu mai exista un "mijlocitor." [/SIZE]
[SIZE=3]In aceeași lucrare, intre cele două citate menționate, apare următoarea viziune a doamnei White: "[COLOR=Red]Era la fel de imposibil ca ei [adventiștii necredincioși] să revină pe drumul cel bun și să se indrepte spre oraș, cum era și pentru lumea rea pe care o respinsese Dumnezeu "[/COLOR] (p. 14). [/SIZE]
[SIZE=3]Observați cu atenție cum toate citatele de mai sus vorbesc despre același lucru: nu mai era nici un mijlocitor pentru păcătoși după octombrie 1844; lucrarea noastră pentru lume s-a incheiat in octombrie 1844; toată lumea rea pe care Dumnezeu a respins-o! Sunt atat de clare toate trei, incat nu mai e nevoie de nici o explicație.[/SIZE]
[SIZE=3]In 1850, Bates a publicat un tractat despre sanctuar. La pagina 9, spune: [COLOR=Red]"Cei două mii trei sute de ani s-au incheiat in toamna lui 1844. . . Aici s-a incheiat pentru totdeauna lucrarea Lui [a lui Hristos] de invățare și de mijlocire pentru toată lumea. . . Aici s-a inchis ușa." [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]
[/SIZE]
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.10.2008, 09:46:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, daca ne uitam ce spune acolo cu toamna lui 1844, mie imi pare daca speculez o tzara, un adevar, caci daca citim ca o proorocie, inseamna 18= 6 x 3 la care se adauga 44 adica 42 de luni... shi chiar daca ce s-a creat pe baza naluciferizarilor ei este o secta, eu vad in toamna lui 1844 defapt un mesaj simbolic incifrat a despartzirii de Dumnezeu, a fiilor razvratirii, pe care Dumnezeu nu-i mai primeshte... caci spune shi la Apocalipsa ca afara sunt totzi cei ce traiesc in minciuna... iar apostolii ne avertizeaza ca nu vor intra in Imparatzie, nici furii, nici malahishtii, nici ucigashii, nici inchinatorii la idoli adica lacomii, nici... shi lista continua...

Deci eu tind sa cred ca nu atat sotzii nenorocitzi White ar fi de vina, caci ei traiau o invalmashire de adeva shi minciuna, naluciferizari apocaliptice, cat cei ce nu shtiau interpreta... caci se spune intr-o rugaciune de la Manastirea Optima ca toate sunt lasate dupa Voia Ta Doamne, shi da-mi linishtea sufleteasca ca toata ziua, in tot ceasul, sa ma dau sfintei Voii Tale in orice prilej, ori veste, ori intamplare pentruca toate de la tine sunt lasate, dupa voia Ta... Doamne...

Probleama nu este a sotzilor White, ci a celor care au exagerat naluciferizarile respective creind din ele un curent sectant, interpretari dureroasee, mincinoase, pentru ca nu pricepeau pe Dumnezeu, nu cunoshteau Scripturile shi puteau fi taratzi de cel rau, foarte ushor in inshelare shi astfel sa-i traga shi pe altzii, caci n-au cautat sfatul cel bun, povatza duhovniceasca... Duhul Tau Cel bun care ma va povatzui la pamantul dreptatzii...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.10.2008, 09:55:09
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Domnule Iustin (si pentru d-l Vsosvi), nu era vorba despre invataturile si profetiile Ellenei White. Pe unele dintre acestea si adventistii le contesta (nu ma refer la acelea pe care i le puneti dvs. in carca, in mod mincinos). Doar Sfanta Scriptura este crezuta fara rezerve.

Era vorba despre minciunile spuse despre adventisti in Pravila Bisericeasca. Nu vi se pare important subiectul de-l tot ocoliti?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.10.2008, 10:01:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar cei 2300 de ani, pot fi intzeleshi ca shi vremurile idolilor lacomiei shi ale hulelor shi vorbelor in deshert... impotriva Cortului Sau cu Oamnii shi ale scaunului Sau de Domnie... deci interpretarile pot fi shi oarecum incifrate... dar eu speculez pe baza de proorocii, iar daca speculezi deja nu mai pricepi duhovniceshte, ci incepi sa pilioqqzoofagezi, crezandu-te baiat deshtept... asta legand cu proorociile sf Lavrentzie... iar de sevrajele increzutului mai bine nu ash aminti.... ca e o poveste lunga, shi ne spune
CLD:
"Copilul Meu, nu te uita la omul rau shi necredincios ca acela este o boala grea!" iar sf Lavrentzie ne sfatuieshte ca "Fericit este cel ce nu va vedea chipul antchristului ce se va arata printre shtiri, in uneltele ademenitoare care multe vor sta in casele oamenilor in locul icoanelor"
Reply With Quote
Răspunde