Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.02.2014, 18:25:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu știm, dar e mai ușor să mâncăm rahat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.02.2014, 18:45:30
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Chiar si fetele care nu sunt chiar asa cuminti si sunt rapite sau li se intampla ceva, merita mila. Ce, prostituata nu e si ea om, nu are nevoie de mila, de dragoste? Nu are si ea dreptul la mantuire? La o Parohie Romaneasca din Italia, de Inviere, enoriasii si preotul au hotarat sa "cumpere" de la un peste albanez prostituate romance ptr. a putea si ele sa ia parte la slujba Invierii. Printre romance, au mai fost si cateva sarboaice care voiau si ele sa ia parte la Inviere. Multe dintre aceste fete, dupa acest gest, si-au indreptat viata.
Off topic : Cu adevarat un gest extraordinar din partea celor din parohie :)

Last edited by bluester; 15.02.2014 at 18:47:56.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.02.2014, 20:26:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Gata, o găsiră.
Sophia, relax, nu era la mănăstire!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.02.2014, 20:28:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

IULIA IONESCU, ELEVA DISPĂRUTĂ, A FOST GĂSITĂ. Tânăra se întorcea cu trenul de la Suceava și era îmbrăcată în călugăriță

http://www.gandul.info/stiri/iulia-i...arita-12090469

"Iulia Ionescu, eleva dispărută în urmă cu trei zile, a fost găsită într-un tren care venea dinspre Suceava, fiind predată de lucrătorii CFR Poliției. Potrivit primelor informații, fata a fost coborâtă din tren la Focșani și preluată de autorități.

Fata a fost identificată de angajatul CFR în jurul orei 17.15, într-un tren internațional care venea de la Moscova și mergea spre Sofia, a declarat pentru MEDIAFAX Alina Predescu, purtător de cuvânt la CFR Călători.

Ea a urcat în tren la Suceava și călătorea cu bilet. Șeful de tren a anunțat Poliția, iar polițiștii au urcat în tren la Bacău și au coborât cu adolescenta la Focșani.

Fata era îmbrăcată în veșmânt bisericesc, a mai spus Predescu."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.02.2014, 20:28:27
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Relax de tot, nu au primit-o!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.02.2014, 21:30:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si se pare ca a fost nitel influentata in acest sens de ceva "saituri" apocaliptice, stim genul, dupa cum spunea tatal ei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.02.2014, 00:26:12
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si se pare ca a fost nitel influentata in acest sens de ceva "saituri" apocaliptice, stim genul, dupa cum spunea tatal ei.
Bunicii spuneau mai deunăzi că sunt siguri că a fost răpită și sechestrată și respingeau teoria fugii la mănăstire, deși fata lăsase până și bilet în care zicea ce vrea să facă. Acum sper ca bătrânii să-și înghită vorbele și să-i ceară iertare nepoatei.

Pe de altă parte, sunt indicii că fata ar fi fost dusă la tren de un călugăr. E sănătoasă, întreagă, nu cred că a dormit pe străzi și nici prieteni prin Suceava n-are, plus că a fost identificată imediat ce s-a suit în tren, deci nu cred c-a umblat brambura pe străzi. Dacă dăm crezare informației cu însoțitorul călugăr, aproape că devine plauzibilă teoria conform căreia a stat la o mănăstire din Moldova, unde s-a bucurat de ospitalitate în tot acest timp, iar cei de acolo nu au anunțat nici familia, nici autoritățile și s-au speriat văzând că o țară întreagă s-a mobilizat s-o caute pe fată. Sper ca ancheta să facă lumină în cazul ăsta.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.02.2014, 00:32:46
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
IULIA IONESCU, ELEVA DISPĂRUTĂ, A FOST GĂSITĂ. Tânăra se întorcea cu trenul de la Suceava și era îmbrăcată în călugăriță


Fata era îmbrăcată în veșmânt bisericesc, a mai spus Predescu."
Fraza aceasta ca era imbracata in vesmant bisericesc (sau in calugarita) mi se pare chiar ridicola. Pana unde se merge cu exagerarea in dorinta de a ne face sa credem un anumit lucru (neclarificat inca).

Last edited by Ekaterina; 16.02.2014 at 00:38:25.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.02.2014, 00:50:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sau:

""A fost depistată de personalul de tren când a plecat din Suceava, au verificat legitimația de călătorie, apoi au supravegheat-o până după stația Pașcani, unde au mai făcut o verificare și apoi au sunat la 112. Avea bilet, pe ruta Suceava-București. Din informațiile pe care le-am primit, era îmbrăcată în haine preoțești, de aceea au și verificat de două ori colegii mei", a declarat Aurel Vlaicu, director de marketing la CFR Călători, într-o intervenție la Realitatea TV.

Citiți mai mult: ELEVA DISPĂRUTĂ a fost GĂSITĂ, într-un tren ce venea de la Suceava. Șeful Poliției Române: "Nu a fost victima niciunei infracțiuni" - Social > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/mesajul-fetei-disparute-merg-la-manastire-il-iubesc-pe-isus-hristos-1082403.html"


Femeie imbracata in haine preotesti.
Director de marketing, etc.
De ziaristi nu mai vorbim.

Vorba aia, popor ortodox, de doua mii de ani, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.02.2014, 00:57:38
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Astea sunt toate informații preluate la cald, de către tabloide în căutarea audienței. De fapt, la cum au tratat cazul ăsta, întreaga presă e tabloidă. Hai să așteptăm rezultatul anchetei și să ne bucurăm că fata a ajuns acasă întreagă.

A, da, și încă ceva. Să mai vedem asemenea mobilizare și în cazul altor copii dispăruți, că am impresia că a fost mediatizare excesivă în cazul ăsta strict din cauza unor considerente pe care nu vreau să le înșir acum. Sper ca statul să se mobilizeze la fel când o să dispară un băiețel de la țară, dintr-o familie săracă și cu probleme.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 16.02.2014 at 09:22:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare