Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 10.01.2015, 23:03:12
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Degeaba merg la Biserică; degeaba fac pe evlaviosul, pe milostivul; degeaba țin post, mă rog, priveghez etc. Toate astea sunt în zadar dacă nu împlinesc voia lui Dumnezeu și porunca iubirii față de aproapele, fie el ateu, musulman, budist ș.a.m.d. Degeaba mă numesc creștin dacă nu-l văd pe aproapele ca pe mine însumi. Rămân doar cu numele și mă asemăn cu fariseul din Evanghelie.
Vorbind despre cazul fericit, cand milosteniile ar fi facute asa cum ii sunt placute Lui Dumnezeu, in enumerarea de mai sus nu are ce cauta si fapta milosteniei, deoarece ea este una dintre cele mai importante dovezi ale iubirii aproapelui.

Last edited by crinrin; 10.01.2015 at 23:43:41.
  #202  
Vechi 10.01.2015, 23:11:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fratele meu orthodox,cam mult dispret ai acumulat matale pt oricine altcineva decat Sfinti ,preafericiti,monarhi si parinti cu duh...
Vezi matale,lumea este formata si din pacatosi,necredinciosi,atei,morti sufleteste s.a.m.d.
Si ateul cat de ateu ,cat traieste mai are o sansa(ce spun eu una??)sa-L cunoasca pe Dumnezu!
Ca nu dai matale doi bani pe sufletul lor,e parerea dumitale subiectiva...uite ca pt Domnul si aceste suflete sunt nepretuite!
Stii ceva? fundamentalismul asta orthodox de care dai dovada ,nu-si gaseste acoperire in invatatura crestina si nu te deosebeste prin gandire de teroristi!
Oricine stie ca acelea sunt citate din Petre Tutea. Era scris jos numele.
  #203  
Vechi 10.01.2015, 23:18:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Inevitabilul; asta iti scapa. Evolutia isi va spune cuvantul (no pun intended, cum spun americanii).
Vezi cifrele, vezi trendul. Din ce in ce mai multi vad in spatele cortinei.
Nu ma voi aseza niciodata la o masa la care "dezbaterile" s-au redus la "ba p-a m**ii!"
Va veti zmulge parul, veti zgaria peretii si, in unele cazuri veti pune mana pe arme atunci cand va veti vedea proprii copii depasindu-si conditia. Pentru voi viitorul este cat se poate de sumbru.
Mult succes!
Parerea mea sincera e ca trebuia sa fii banat de mult, exista si forumuri de alt profit, nu e singurul forum de pe net.
  #204  
Vechi 10.01.2015, 23:20:23
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parerea mea sincera e ca trebuia sa fii banat de mult, exista si forumuri de alt profit, nu e singurul forum de pe net.
Din pacate/fericire parerile tale nu au nicio treaba cu realitatea. Cred ca ar trebui sa tii cont de asta si pe viitor.
  #205  
Vechi 10.01.2015, 23:34:32
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Hm... oare ce-ar fi facut Sfantul Nicolae intr-o asemenea situatie?
Dar Sfantul Stefan cel Mare?
sau Sfantul Constantin cel Mare cand i s-a "soptit" intru acest semn vei invinge?!

cred ca sunt foarte nimerite cuvintele IPS Iustinian Chira de acum 2 ani: Dumnezeu ne lasa sa ne facem de cap!
  #206  
Vechi 10.01.2015, 23:38:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Oricine stie ca acelea sunt citate din Petre Tutea. Era scris jos numele.
Si ce anume vrei sa insinuezi ?ca nu staim ca sunt citate din Petre Tutea?
Eu spuneam despre afinitatile userului nostru cu astfel de idei fundamentaliste !

Nu are nici o legura comentariul tau cu subiectul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #207  
Vechi 10.01.2015, 23:40:07
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul

Nu ma voi aseza niciodata la o masa la care "dezbaterile" s-au redus la "ba p-a m**ii!"
Asa au spus si teroristii.

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Va veti zmulge parul, veti zgaria peretii si, in unele cazuri veti pune mana pe arme atunci cand va veti vedea proprii copii depasindu-si conditia. Pentru voi viitorul este cat se poate de sumbru.
Mult succes!
Viitorul acela la care te referi tu se stia de mii de ani de catre crestini ca va veni.Ceva nou daca ai...poate ne uimesti cu ceva...in afara de emotivitate...
  #208  
Vechi 10.01.2015, 23:40:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Vorbind despre cazul fericit, cand milosteniile ar fi facute asa cum ii sunt placute lui Dumnezeu, in enumerarea de mai sus nu are ce cauta si fapta milosteniei, deoarece ea este una dintre cele mai importante dovezi ale iubirii aproapelui.
Vorbim de nuanțe diferite. Degeaba dăruiești celui ce te iubeșe sau nu te urăște și pe ceilalți (atei, musulmani) îi ucizi în sufletul tău. Nu poți iubi și în același timp să ucizi. E clar că forma de milostenie (iubire) e fariseism.

ps: compătimirea față de suferințele și nenorocirile altora poate fi o formă de milostenie.

Last edited by ovidiu b.; 11.01.2015 at 00:07:56.
  #209  
Vechi 11.01.2015, 00:01:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si ce anume vrei sa insinuezi ?ca nu staim ca sunt citate din Petre Tutea?
Eu spuneam despre afinitatile userului nostru cu astfel de idei fundamentaliste !
Nu are nici o legura comentariul tau cu subiectul!
Mie mi s-a parut ca ai scris ca si cum el ar fi spus acele lucruri, nu Petre Tutea. De aceea am amintit ca sunt citate din Petre Tutea, nu vorbele unui user. Dar poate tu te-ai referit la faptul ca le-a folosit intr-un mod nepotrivit.
  #210  
Vechi 11.01.2015, 00:04:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Din pacate/fericire parerile tale nu au nicio treaba cu realitatea. Cred ca ar trebui sa tii cont de asta si pe viitor.
Eu observ doar ca scrii mesaje in care provoci, iti bati joc de credinta si de userii de pe aici. Iar aceasta e treaba adminului, de aceea am si spus.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare