Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.07.2013, 23:05:06
mihai88 mihai88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2013
Mesaje: 18
Implicit

Ce parere aveti de nunta aceasta, dintre Cezar si Alina?
http://ortodoxiatinerilor.ro/locuri-...ta-alina-cezar
Felicitari Cezar si Alina!
Dumnezeu sa va aiba in paza!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2013, 23:10:47
mihai88 mihai88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2013
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Stiu, dar chiar daca nu le convine tot protesteaza. Adica carcotesc acum, dar merg oricum la nunta si in cativa ani ii vezi reproducand acelasi tipar - nunta cu dar. Se intampla ca tineretul idealist sa fie plin de avant nematerialist, dar in cativa ani intra in "rand" si se adapteaza la obiceiurile de nunta, din multe motive: parinti care preseaza sa fie nunta ca la carte, un partener de dragul caruia cedezi, te gandesti ca oricum ai cotizat in trecut la alte nunti si parca n-ar fi rau sa iti iei banii inapoi etc. Pana la urma iti baci picioarele si cedezi, ca iti zici ca oricum nu faci nimic iesit din comun.
Da _ruxa_, ai mare dreptate!
Si din punctul meu de vedere, presiunea cea mai mare vine din partea parintilor si din dornita de a-ti recupera din banii "investiti". Dar in aceiasi masura cred ca odata ce ambi soti decid care e calea cea buna, celelalte pareri/idei nu prea mai conteaza.!
Cu stima, Mihai
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.07.2013, 23:45:47
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Da _ruxa_, ai mare dreptate!
Si din punctul meu de vedere, presiunea cea mai mare vine din partea parintilor si din dornita de a-ti recupera din banii "investiti". Dar in aceiasi masura cred ca odata ce ambi soti decid care e calea cea buna, celelalte pareri/idei nu prea mai conteaza.!
Cu stima, Mihai
Eu cred ca parerea parintilor trebuie ascultata si respectata, dar nu neaparat pusa in aplicare, ca doar nu ei se casatoresc. Trebuie sa fie dreptul mirilor sa-si faca nunta exact asa cum vor ei.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.07.2013, 00:00:26
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Ce parere aveti de nunta aceasta, dintre Cezar si Alina?
http://ortodoxiatinerilor.ro/locuri-...ta-alina-cezar
Felicitari Cezar si Alina!
Dumnezeu sa va aiba in paza!
Minunat!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2013, 00:47:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu duc sau trimit bani la nunti si la botezuri din/cu placere,intelegand ca inceputurile sunt grele atat pentru un cuplu abia casatorit cat si pentru parinti ce au nou-nascuti.
Ajutorul este intotdeauna pretuit,o suma de bani,un cadou practic,ce poate fiecare.
Banii de la nunta nu reprezinta o afacere ci o mica agoniseala venita din ajutorul comunitatii si a neamului.

Eu nu agreez petrecerile de acest gen si nu particip deoarece atmosfera grobian traditionala cu oameni care gasesc ocazia sa se imbete,sa manance pana la lesin sau sa-si legene burtile uriase pe ritmuri de lambada,ma exaspereaza.
De trimis bani,trimit deoarece curajul de a intemeia o familie si de a creste copii ,trebuie sustinut cumva si gestul este foarte firesc in toate culturile si natiile pamantului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2013, 00:52:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Ce parere aveti de nunta aceasta, dintre Cezar si Alina?
http://ortodoxiatinerilor.ro/locuri-...ta-alina-cezar
Felicitari Cezar si Alina!
Dumnezeu sa va aiba in paza!

Eiii,oameni cu un IQ net superior...

LE:eu sunt mai emotionala,mi-au dat lacrimile.Foarte frumoasa atmosfera de la nunta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 28.07.2013 at 00:56:00.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2013, 02:21:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
sa fie dreptul mirilor sa-si faca nunta exact asa cum vor ei.
Cum așa, Horațiu? Iartă-mă că te opresc din elan: Chiar cum vor ei? Și numai ei?

Păi, dacă sunt singuri pe lume (fără părinți, fără nași, fără frați fără surori etc.), fie.
Dar nici așa nu merge, că mai e și preotul/Biserica, apoi or mai fi două-trei suflete primprejur care poate că merită consultate (iar nu ignorate, nesocotite). Nu ar fi îngrozitor de trist să fie rupți de orice alte suflete?
Nunta e Taină, la care participă ... tainic de multe suflete....:)
De ce mai degrabă s-ar așeza toată suflarea la voința (cheremul) mirilor și nu mai degrabă s-ar îngriji mirii să fie, creștinește, în acord cu întreg sufletul comunității care ia parte la Taină, în Duhul Sfânt - Duhul Iubirii comuniunii?

Cum numești Nunta? Sărbătoare a libertății absolute a unor oameni rupți de semeni? Primat al voinței și dorinței mirilor asupra Cosmosului și Dumnezeirii?
Un "hai să ne facem de cap, cum vrea mușchiu nostru, că-i ziua noastră cea mare?"
Din ce rațiune așa și nu cu totul altcumva?
Care sunt temeiurile pe care se sprijină preferința ta?

Consideri Taina Nunții drept petrecere a doi oameni? Act individualist? Solitar?
Sau, varianta mea, act colectiv, pășire a doi oameni într-o ordine care îi transcende, le transcende sufletele și întreaga ființă, integrîndu-i în planul mântuirii prin căsătorie (iar nu a mântuirii solitare, strict individuale - deși la drept vorbind așa ceva nici nu poate exista, nici măcar în cazul pustnicului)?
Nunta e un act rezervat exclusiv mirilor SAU e o sărbătoare a comunității, în care mirii și Dumnezeu au un rol principal (dar niciodată rupt de semeni)?

De fapt, ca să nu iscăm vreo polemică pripită: ce-ai vrut să spui, mai detaliat, prin "exact așa cum vor ei"?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2013, 06:18:26
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Participarea la o nuntă sau un botez a ajuns un lux. Nu faceți din nunta voastră o afacere ci un prilej de bucurie!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2013, 14:18:22
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Nunta ca schema de facut bani

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu duc sau trimit bani la nunti si la botezuri din/cu placere,intelegand ca inceputurile sunt grele atat pentru un cuplu abia casatorit cat si pentru parinti ce au nou-nascuti. Ajutorul este intotdeauna pretuit,o suma de bani,un cadou practic,ce poate fiecare. Banii de la nunta nu reprezinta o afacere ci o mica agoniseala venita din ajutorul comunitatii si a neamului. Eu nu agreez petrecerile de acest gen si nu particip deoarece atmosfera grobian traditionala cu oameni care gasesc ocazia sa se imbete,sa manance pana la lesin sau sa-si legene burtile uriase pe ritmuri de lambada,ma exaspereaza. De trimis bani,trimit deoarece curajul de a intemeia o familie si de a creste copii ,trebuie sustinut cumva si gestul este foarte firesc in toate culturile si natiile pamantului.
Aici sunt mai multe chestiuni:

-Atunci cand faci o nunta , chiar si intr-un cadru mai restrans cu invitati mai putini, tot apar niste cheltuieli inevitabile: inchirierea salii de la restaurant, meniul (vorba aia, chiar fasole sau cartofi prajiti parca nu prea merg la nunta!), rochia de mireasa (e adevarat ca se poate si inchiria), costumul de ginere si poate elementul care i determina cel mai mult pe invitati sa se simta bine si sa se distreze- formatia muzicala (la o nunta conteaza foarte mult cat de bine stie sa cante formatia si ce voce are solista pentru ca invitatii sa stea cat mai putin pe scaun!)

Daca ai muzica de asta la nunta garantat iese frumos:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=DPUM7U20ess

http://www.youtube.com/watch?v=QzsSf...yer_detailpage

http://www.youtube.com/watch?v=gqSk4...yer_detailpage


-In legatura cu mancarea sau bautura excesiva: aici fiecare om cu bun-simt cred ca stie cat si cum. Evident ca atunci cand te duci la o nunta mananci cu pofta o friptura buna si servesti/"inchini" un pahar de vin cu ceilalti invitati, insa de aici si pana la a te imbata ca porcu' e cale lunga! Si cu bautura la nunta este o treaba (un "secret") cum sa o duci- cine cunoaste e bine, cine nu preferabil sa se abtina. Eu de fiecare data la o nunta preferam sa ma ocup mai mult cu dansul (vorba aia "unde joaca moldovenii/acolo pamantul geme") decat sa stau pe scaun.

-Sunt de acord ca aceia care fac nunta in principal din dorinta de a strange cat mai multi bani gresesc! Este adevarat ca macar asa ca gest cand te duci la o nunta este normal sa pui o suma rezonabila in plic (nici exagerat de mare, cum fac unii idioti ca sa se "dea mari", insa nici exagerat de mica!), insa multi gresesc facand nunta "in fala", cu tot felul de cadouri scumpe sau extravagante!
Acuma ca si miri este normal sa te astepti in principal ca acele cheltuieli mentionate mai sus sa ti le "scoti""! Daca insa ai pretentia sa te alegi si cu alte sume de bani mult mai mari in afara de aceste cheltuieli atunci evident gresesti!
Nunta trebuie sa fie un prilej de bucurie, de buna dispozitie si nu unul de imbogatire ori fala sau lauda.

-Mai demult la tara exista si un obicei foarte frumos- "nunta la cort"! Era o atmosfera mai intima, mai "campeneasca" si traditionala, cu bucate mai gustoase fiind pregatite din gaini sau porci crescuti in gospodarie, din legumele din gradina proprie si poate cel mai important era ca atunci (chiar in vremurile anterioare anului 1990) existau muzicanti adevarati, cu instrumente traditionale (unul venea cu scripca, altul cu tambalul, altul cu acordionul, etc), care creeau o "atmosfera" foarte reusita!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.07.2013, 15:28:55
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Parintele Tanase a spus ca multi cu banii de la nunta, in loc sa mearga in luna de miere care e importanta, isi cumpara masina sau alte prostii.

Se mai poarta obiceiul cu zestrea fetei?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare