Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2007, 19:57:54
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit



din “Viata de familie”, Cuviosul Paisie Aghioritul

- Părinte, o femeie a fost părăsită de bărbatul ei, care, după ce i-a luat și copilul, trăiește acum cu altele două. A venit aici și m-a întrebat ce să facă.

- Să-i spui să facă pe cât poate, răbdare, rugăciune și să se poarte cu bunătate. Să aștepte și să nu strice ea căsătoria. Unul își disprețuia femeia, o maltrata, iar ea le-a suferit pe toate cu răbdare până ce a murit destul de tânără. Atunci când au dezgropat-o, a ieșit
din mormânt o bună mireasmă. Toți care se aflau acolo s-au mirat de aceasta. Vedeți, aceea le-a suferit pe toate cu răbdare în această viață, de aceea a fost răsplătită în cealaltă viață.

Vreau să vă povestesc și un alt caz. Un tânăr oarecare a simpatizat o tânără, care trăia duhovnicește. Și pentru ca să-l simpatizeze și ea, încerca și el să trăiască duhovnicește, să meargă la biserică, etc. În cele din urmă s-au căsătorit. Însă, după câțiva ani, bărbatul acesta și-a început din nou viața sa lumească de mai înainte. Deși avea copii mari - un băiat la facultate și două fete, una la liceu și cealaltă la gimnaziu -el continua să trăiască o viață destrăbălată. Avea o întreprindere mare și câștiga mulți bani, dar cei mai mulți îi cheltuia cu viața sa desfrânată. Sărmana lui soție ținea casa prin economiile ce le făcea și copiii cu sfaturile ei. Nu-l clevetea pe tatăl copiilor, pentru ca ei să nu se îngrețoșeze de el și astfel să se rănească sufletește, dar și pentru a nu fi atrași și ei de o astfel de viață, noaptea târziu, atunci când acesta se întorcea acasă, soția lui ușor îl putea justifica în fața copiilor, spunându-le că are treburi, dar la amiază când mergea acasă cu câte o prietenă, ce putea să le mai spună? Dar ce făcea acest om fără frică de Dumnezeu? Cu toate că nu merită să fie numit om, pentru că nu avea deloc omenie. Îi telefona femeii sale să-i pregătească mâncarea ce o prefera și venea la amiază, la masă cu una din prietenele lui. Sărmana mamă, îi primea cu bunătate, pentru a nu intra la gânduri copiii ei. Dădea impresia că aceea este o prietenă a ei și că tatăl copiilor a trecut pe la ea pe acasă și a adus-o la ei cu mașina. Îi trimitea pe copii în camerele lor să învețe, pentru că se temea ca nu cumva să vadă vreo scenă rușinoasă, deoarece, din păcate, bărbatul ei nu se ferea, și făcea lucruri necuviincioase și în casă. Iar aceasta se întâmpla în fiecare zi la amiază. Și acesta atât de des își schimba prietenele, încât copiii au ajuns s-o întrebe pe mama lor: “Mamă, dar câte prietene ai?”. “Ne cunoaștem de mai demult”, le spunea aceea.



Pe lângă toate acestea, acela o trata pe sărmana femeie mai rău decât pe o servitoare, deoarece se purta cu ea cu multă barbarie. Gândiți-vă, această mamă să slujească în fiecare zi la două dobitoace, care îi necinsteau casa, iar ea să pună mereu gânduri bune în mintea copiilor ei. Și nu știa dacă povestea aceasta se va termina vreodată, ca să poată spune: “Voi face răbdare”, și astfel să aibă puțină mângâiere. Iar povestea aceasta a durat mulți ani. Și fiindcă dăduse ticălosul, multe drepturi diavolului, era firesc să primească înfricoșătoare înrâuriri diavolești. Era ca un nebun, nu se putea controla, nimic nu-i convenea, într-o zi, alergând ca un nebun cu mașina și fiind amețit de beția poftei trupești, a deviat de pe drum și a căzut într-o prăpastie. Mașina s-a zdrobit cu totul, iar el s-a rănit grav. L-au dus la spital, iar după o perioadă de internare, a fost adus acasă schilodit.

Dar nici o prietenă de a lui nu a venit la el, pentru că acum nu mai avea bani mulți, iar fața lui era mutilată. Atunci devotata lui soție și mama cea bună îl îngrijea cu multă bunătate, fără să-i amintească nimic din viața lui cea desfrânată. Fapta aceasta a ei l-a mișcat mult și l-a schimbat duhovnicește. S-a căit cu sinceritate și s-a spovedit. A trăit creștinește câțiva ani, în pace sufletească, apoi s-a odihnit în Domnul. După moartea tatălui, fiul său a preluat munca aceluia, și întreținea familia. Și împreună cu surorile lui au trăit în dragoste, pentru că primise învățături bune de la buna lor mamă. Această mamă a fost o eroină. A băut ea toate otrăvurile, numai ca să nu i se destrame familia și să nu i se amărască copiii, a știut să țină corect cârma familiei, l-a mântuit și pe bărbatul ei, agonisindu-și pentru toate acestea multă răsplată în ceruri. Dumnezeu o va așeza pe această femeie în locul cel mai bun din rai.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.09.2007, 21:38:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Multumim Laurentiu pentru invataturile primite din aceasta povestire.
Deasemenea, nu ar fi rau sa cautam si povestiri care reflecta si reversul monedei in care sotia este cea care din diverse motive pierde legatura sufleteasca cu sotul si de ex. il prigoneste pentru ca merge la Biserica si face rugaciuni si ca incearca in general sa nu mai traiasca in pacat. De regula toate nefericirile din viata ei si eventual al copilului si chiar inclusiv al parintilor ei sunt si(au fost) cauzate in TOTALITATE de sot si astfel toti impreuna ca intr-un cor stau si clevetesc impotriva lui vorbiond de rau invocind divortul in timp ce el incearca sa stea linistit si cu smerenie refugiat in vre-un subsol sau garaj asta dupa ce face aproape toata treaba in casa. Sunt cazuri reale pe carte le cunosc personal. Eu unul nu am prea vazut povestiri in acest sens desi stiu ca exista prin scrierile Sfintilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.09.2007, 21:39:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

scuzati, postarea era pentru cealalta povestire:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2007, 21:41:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

:)aici, am gresit eu pagina
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2007, 19:17:00
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

din “Viata de familie”, Cuviosul Paisie Aghioritul

- Maică Staretă, i-ai scris urări lui Dimitrie, care acum se căsătoreste?
- I-am scris. Părinte.
- Adu-mi felicitarea să completez si eu ceva: “Hristos si Maica Domnului să fie cu voi. Dimitrie, îti dau binecuvântare să te certi cu toată lumea, în afară de Maria. La fel si Mariei“. Ia să văd dacă vor întelege la ce mă refer? Cineva m-a întrebat: “Ce uneste mai mult pe bărbat cu femeia?”. “Recunostinta“, îi răspund.

Unul iubeste pe celălalt pentru ceea ce îi dăruieste. Femeia îi dă bărbatului ei încrederea, devotamentul si ascultarea sa. Iar bărbatul îi dă femeii siguranta că o
poate proteja. Femeia este doamna casei, dar si o mare servitoare, iar bărbatul este stăpânul casei, dar si hamalul ei.

Sotii trebuie să aibă dragoste curată între ei, pentru ca existând un climat pasnic în familie, să-si poată îndeplini datoriile lor duhovnicesti. Pentru a trăi în chip armonios sotii trebuie din început să pună ca temelie a vietii lor dragostea, dragostea cea scumpă, care se află în nobletea duhovnicească, în jertfirea de sine si nu în dragostea cea mincinoasă, lumească si trupească. Atunci când există dragoste si jertfire de sine, totdeauna se pune unul în situatia celuilalt, îl întelege și-l doare. Si atunci când cineva îl primeste pe aproapele său în inima sa îndurerată, îl primeste pe Însusi Hristos, Care îl umple cu si mai multă veselie duhovnicească.

Atunci când există dragoste chiar si departe de s-ar afla unul de celălalt, atunci când o cer împrejurările, se află aproape, pentru că dragostea lui Hristos nu poate fi limitată prin distante. Însă atunci când. Doamne fereste, sotii nu au dragoste între ei, desi s-ar afla aproape, în realitate însă se află departe unul de altul. De aceea trebuie să se străduiască să păstreze dragostea în toată viata lor si să se jertfească unul pentru celălalt.

Dragostea trupească îi uneste la exterior pe oamenii lumesti, dar numai atâta vreme cât există factori lumesti (bani, frumusete, pozitie socială, etc. - n. tr.), si îi desparte atunci când ele dispar, ducându-i astfel la pierzare. În timp ce, atunci când există dragostea duhovnicească, cea scumpă, chiar dacă unul dintre soti îsi pierde acesti factori, aceasta nu numai că nu-i desparte, ci îi uneste si mai mult. Atunci când există numai dragoste trupească, si dacă, de pildă, femeia află că sotul ei a privit la alta, atunci îi aruncă vitriol în ochi si îl orbeste. În timp ce, atunci când există dragoste curată, o doare mai mult si caută cu orice chip să-l aducă iarăsi pe drumul cel bun. Astfel vine harul lui Dumnezeu.

Odată a venit la Colibă un oarecare medic grec din America. Am văzut că avea un chip luminos si de aceea l-am întrebat cu discretie despre viata lui. “părinte, mi-a spus, sunt ortodox, dar până în ultima vreme nici posturi nu am tinut, nici la biserică nu am mers. Într-o noapte am îngenunchiat în camera mea, ca să-L rog pe Dumnezeu pentru o problemă ce mă preocupa, când deodată camera s-a umplut de o lumină plăcută. Pentru destulă vreme nu vedeam nimic fără numai lumină si simteam o pace negrăită înlăuntrul meu”. M-am minunat, deoarece am înteles că omul acesta se învrednicise să vadă lumina necreată, si de aceea i-am cerut să-mi spună ce se întâmplase.

“Părinte, mi-a spus, sunt căsătorit si am trei copii. La început o duceam bine în familie. După o vreme însă femeia mea nu a mai avut răbdare să se preocupe de casă si de copii, si de aceea cerea mereu să iesim la plimbări cu prietenele ei. I-am făcut hatârul. După putin timp mi-a spus că vrea să meargă singură cu prietenele ei. Am primit si aceasta, iar eu mă îngrijeam de copii. După aceea nu a vrut să mergem în concediu împreună, ci a cerut bani să meargă singură. Si apoi mi-a cerut un apartament, ca să trăiască singură. Am făcut-o si pe aceasta. Dar ea îsi aduna acolo pe prietenii ei. În acest răstimp încercam s-o ajut în felurite chipuri, cu sfaturi, etc, ca să o conving să-i fie milă de copiii nostri, dar ea nici nu voia să audă. În cele din urmă mi-a luat o mare sumă de bani si a dispărut. Căutam si întrebam de ea peste tot, însă nici un rezultat, îi pierdusem urma cu desăvârsire. Într-o zi am aflat că venise aici în Grecia si locuia la o casă de desfrânare. Mâhnirea mea pentru halul în care ajunsese nu se putea descrie. Cuprins de mâhnire, am îngenunchiat să mă rog. «Dumnezeul meu, am spus, ajută-mă s-o găsesc si să fac tot ce îmi va sta în putintă ca să nu-si piardă sufletul. Nu pot suferi s-o las în halul în care a ajuns». Si atunci m-a învăluit acea lumină si inima mea a fost inundată de pace”. Atunci eu i-am spus: “Frate, Dumnezeu a văzut răbdarea, nerăutatea si dragostea ta si te-a mângâiat în acest chip”.
De aceea spun că ne vor judeca mirenii. Vedeti, acesta care era medic în America, care avea o astfel de sotie, si care trăia în conditiile si mediul de acolo, de ce lucruri minunate s-a învrednicit!

Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.09.2007, 21:30:38
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Chiar daca nu este din Viata de familie, cred ca este un cuvant bun, aici:

Biserica nu e vinovată de căderile fiilor ei

Biserica noastră este desăvârșită. Nu-i lipsește nimic, nu are nici un cusur. Noi, creștinii, atât laici, cât și clerici, care n-o reprezentăm cu cinste, suntem cei plini de lipsuri și cusururi. Iar ea nu poartă nici o vină pentru faptul că noi ne dovedim fii nevrednici ai ei. Dar, în ciuda nevredniciei noastre, nu trebuie să ne pierdem cu firea. E drept că s-a spus că „aleșii sunt puțini“, dar asta nu trebuie să ne neliniștească. Biserica este a lui Hristos, El o cârmuiește. De aceea este desăvârșită și neatinsă de întinăciune sau de puterea răului.
-Părinte Paisie, de ce nimeni nu ia atitudine față de atâtea scandaluri câte zguduie Biserica?
-Păi, în ce privește problemele bisericești, esențialul nu este să iei atitudine. Credinciosul poate să suporte, răbdător, o anumită stare de lucruri, căci oricum Dumnezeu i-a arătat ce să facă. Dar una este să rabzi o stare de lucruri și cu totul alta este să o și accepți sau să cazi de acord cu ea. Dar oricât de strigătoare la cer și revoltătoare ar fi greșeala unuia sau altuia, e nevoie de multă delicatețe și discernământ.
Orice este de spus să se spună cu îndrăzneală, dar și cu respect, fără înjurături, fără scandaluri, fără publicitate. Să i se spună direct celui în cauză ce e de spus, cu iubire să fie îndemnat să fie mai cu băgare de seamă. Iubirea și sinceritatea față de cel care greșește sunt semne ale discernământului.
Numai omul stăpânit de demoni își bate joc de semeni, dezvăluindu-le trecutul pentru a-i face de râs în fața lumii și a-i înșela, în felul acesta, pe cei slabi. Duhurile necurate nu scot niciodată la iveală virtuțile oamenilor, ci numai slăbiciunile și păcatele lor. Acei scandalagii lipsiți de discernământ se dovedesc a fi stăpâniți de diavol.
Dimpotrivă, oamenii izbăviți de patimi îndreaptă răul prin bunătate, tocmai pentru că ei nu mai au înlăuntrul lor nici un fel de răutăți. Și chiar dacă mai văd pe undeva vreo necurăție, o acoperă, eventual cu vreo glumă, și n-o scot la iveală, tocmai pentru ca ceilalți să nu se smintească. Cei care provoacă scandaluri se aseamănă cu găinile care scormonesc prin gunoaie.
Astăzi, diavolul scornește multe urâciuni și încurcă mult lucrurile, dar în cele din urmă va fi făcut de rușine, iar cei care s-au îndeletnicit cu scandalurile, asemenea. După ani de chinuri, drepții vor străluci ca soarele.
(Traducere și adaptare de Sorina Munteanu, www.ioannis.loupassakis.fr.free)

convorbire cu pr. Paisie Aghioritul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2007, 05:49:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Deasemenea, nu ar fi rau sa cautam si povestiri care reflecta si reversul monedei in care sotia este cea care din diverse motive pierde legatura sufleteasca cu sotul si de ex. il prigoneste pentru ca merge la Biserica si face rugaciuni si ca incearca in general sa nu mai traiasca in pacat. De regula toate nefericirile din viata ei si eventual al copilului si chiar inclusiv al parintilor ei sunt si(au fost) cauzate in TOTALITATE de sot si astfel toti impreuna ca intr-un cor stau si clevetesc impotriva lui vorbiond de rau invocind divortul in timp ce el incearca sa stea linistit si cu smerenie refugiat in vre-un subsol sau garaj asta dupa ce face aproape toata treaba in casa.
??? ce trist... eu una nu cunosc astfel de povesti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2007, 14:59:34
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Mirela,

Cartile parintelui Paisie trebuie sa le citesti. E un dar dumnezeiesc, de o simplitate si o profunzime incredibila.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2007, 04:51:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Multumesc, Iosif, sper sa se intample cat de curand. Noua ne vorbeste foarte des la predica parintele nostru despre parintele Paisie Aghioritul, poate de aceea il simt aproape, desi nu am citit nici o carte despre dansul. De asemenea, mult il pomeneste si pe parintele Porfirie, iar o colega de forum chiar mi-a trimis o carte - Langa Parintele Porfirie - din Romania, dar inca nu am terminat-o de citit. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2007, 16:08:06
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Cozia, acei barbati care rabda atata injosire sunt mucenici. Cititi "Patericul mirenilor".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuviosul Paisie Aghioritul OvidiuO Mari Duhovnici si predicile lor 21 14.07.2011 18:52:04
Cuviosul Paisie Aghioritul: Ortodocsii se vor ciocni cu cei din NATO tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 8 25.03.2010 11:38:29
ARE NEVOIE DE INNOIRE BISERICA? - Cuviosul Paisie Aghioritul andrei_im Generalitati 1 12.03.2010 20:43:16
Multa vorbire in disputele dogmatice - Cuviosul Paisie Aghioritul andrei_im Generalitati 14 28.02.2010 11:21:14
Sf. Cuviosul Paisie de la Neamt Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 05.12.2007 07:52:56