Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.02.2011, 16:32:34
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Unhappy

Preotii care deschid pravila....sunt cei care sfideaza direct harul cu care au fost investiti cand au devenit preoti , prin gratia divina....Insa n-are sens sa emitem noi judecati, deoarece are cine sa-i judeca dupa faptele lor...Este un fel de ghicit, iar buzunarele dospesc de monetar...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.03.2012, 12:32:10
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Smile Sa ne rugam pt a avea preoti sfinti!

Nu am avea voie sa judecam chiar asa usor pe un preot sau pe oricare.
Multe sunt harurile Domnului, El stie fiecaruia exact cat si cum si cand sa o daruiasca respectivului preot.
Este nevoie de preoti duhovnici care sa ne mai aclareze situatia. Dar aia nu citesc din carti. Aia nu-s fanatici, aia in general primesc si pe alte confesiuni si ii indeamna la iubire, pace, bunastare sufleteasca, ii ajuta, ii intareste!
Aceia se uita la om si ii vede aura in poza sau in real, ii vede sufletul, intentiile, pacatele nespovedite, dorintele bune sau perverse, virtutiile, etc. Apoi il indeamna la post si rugaciune "chiar si dupa un tipic daca e nevoie". Plus are cunostiinte vaste in parapsihologie pe langa teologie. unii ca acestia sunt cei adevarati!!!
Am cunoscut Preoti inalti in cele spirituale de nivelul acesta Ortodocsi si Catolici aici si in strainatate, insa niciodata Protestanti sau Neoprotestanti fiindca acestia nu au harul preotiei (succesiunea apostolica valida) adica is falsori.

Putini preoti vazatori cu duhul, sau exorcisti adevarati mai avem!
Ar trebui sa se studieze in facultati si exorcismul... la nivel parapsihologic... nu doar teoretic sa fie pregatit studentul ci si practic-spiritual.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.03.2012, 13:48:02
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
Plus are cunostiinte vaste in parapsihologie pe langa teologie. unii ca acestia sunt cei adevarati!!!
Am cunoscut Preoti inalti in cele spirituale de nivelul acesta Ortodocsi si Catolici aici si in strainatate, insa niciodata Protestanti sau Neoprotestanti fiindca acestia nu au harul preotiei (succesiunea apostolica valida) adica is falsori.
*farsori

ce are parapsihologia cu credinta crestina? parapsihologia tine de ocultism.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.03.2012, 14:54:10
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Implicit

Doamne, Doamne Mare Esti!

Uite daca ai vrea sa stii asa o chestie, toti preotii vazatori cu duhul aproba parapsihologia! Toti mai toti au studii in secret facute in domeniile parapsihologie.
Draga frate, ocultismul e una si parapsihologia e alta... te rog nu ma fa sa explic toata materia aici pe forum... mai intra si tu pe un site sau mai i-a o carte in mana, sincer.

Ba din contra eu am reusit personal prin unele teorii care se demonstreaza prin stiinta parapsihologiei sa ii convertesc pe adevarati atei convinsi 100% in oameni care astazi il iubesc pe Dumnezeu cu adevarat si totodata si-au recapatat speranta in Biserica.

NU toate se demascheaza... ci unele se invata draga cu multa jertfa sprituala si trupeasca.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.03.2012, 15:12:23
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
Doamne, Doamne Mare Esti!

Uite daca ai vrea sa stii asa o chestie, toti preotii vazatori cu duhul aproba parapsihologia! Toti mai toti au studii in secret facute in domeniile parapsihologie.
Draga frate, ocultismul e una si parapsihologia e alta... te rog nu ma fa sa explic toata materia aici pe forum... mai intra si tu pe un site sau mai i-a o carte in mana, sincer.

Ba din contra eu am reusit personal prin unele teorii care se demonstreaza prin stiinta parapsihologiei sa ii convertesc pe adevarati atei convinsi 100% in oameni care astazi il iubesc pe Dumnezeu cu adevarat si totodata si-au recapatat speranta in Biserica.

NU toate se demascheaza... ci unele se invata draga cu multa jertfa sprituala si trupeasca.
tocmai ca am habar cu ce se mananca parapsihologia ! e o pseudostiinta care confirma reincarnarea !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.03.2012, 15:23:04
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu Vezi mesajul
Trebuie să ne dăm seama că diavolul si-a perfectionat stilul de lucru, a căutat metoda cea mai eficientă. El e ca un cameleon care de fiecare dată găseste noi culori pentru a nu fi recunoscut de către cei care caută să îl identifice.

Cea mai reusită deghizare a lui o oferă preotii care folosesc tehnici magice, cea mai cunoscută dintre ele fiind poate asa-numita "deschidere a cărtii". Când oamenii aud că un preot le zice viitorul, după ce deschide Psaltirea sau Sfânta Evanghelie, cum să nu alerge cu încredere la el? "Că doar e slujitor al altarului, nu vrăjitor

Cum scrie părinte, mă mărit sau nu?"
"O, fiică, trebuie să mai aduci ofrandă încă trei sute de mii de lei, ca, văzând jertfa ta, Domnul să îmi descopere." Culmea, fata aduce ofranda, părintele îi spune că se va mărita, dar degeaba. Ofranda nu a functionat. Dar în unele cazuri functionează.

Preotii care practică formele de ghicit cad sub osânda pravilelor si a canoanelor. Lumea stie asta, dar totusi aleargă la ei pentru că de multe ori sunt "eficienti". Oamenii preferă astfel de preoti, pe care îi consideră cu har, pentru faptul că fac tot felul de slujbe care nu există în Molitfelnic. Cea mai cunoscută este slujba de "dezlegare a cununiilor" (această slujbă e diferită de rugăciunile de dezlegare de farmece pe care părintele le citeste din Molitfelnic). Fata vine, i se citeste slujba de dezlegare, iar i se citeste, si tot nu se mărită. Sau dacă se mărită are parte de mari necazuri în familie. Si atunci unde a fost binecuvântarea lui Dumnezeu?

Dacă fata ar fi avut răbdare, dacă nu ar fi alergat la astfel de preoti vrăjitori, Dumnezeu ar fi ajutat-o să se mărite. Dar dacă fata a ales o altă cale pentru a-si găsi fericirea, dacă nu a vrut să treacă examenul răbdării, acum culege roadele.

Ce să mai lungesc vorba? Dacă ai fost la vrăjitoare sau la preoti ghicitori, nu vei avea parte de liniste până nu te vei pocăi de greseala ta si până ce nu vei lua dezlegare de la duhovnic prin Taina Spovedaniei.
Eu tot nu am inteles, ce in inseamna dezlegare a cununiilor, sau dezlegare de farmece, ce inseamna?
Exista preoti care se ocupa cu asta? Parca nu imi vine a crede...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.03.2012, 17:10:27
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Eu tot nu am inteles, ce in inseamna dezlegare a cununiilor, sau dezlegare de farmece, ce inseamna?
Exista preoti care se ocupa cu asta? Parca nu imi vine a crede...
dezlegarea de farmece este o practica normala a bisericii. Se citesc Molitfele Sf. Vasile cel Mare. Sau din molitfelnic. Deci ca sa scapi daca cineva te-a vrajit, fermecat, deocheat s.a.m.d.

Dezlegarea cununiilor asta nu prea o inteleg... nu-i o practica normala. E ciudata!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.03.2012, 21:11:57
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
tocmai ca am habar cu ce se mananca parapsihologia ! e o pseudostiinta care confirma reincarnarea !
Cine e domnul din poza d-voastra?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.03.2012, 21:15:38
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Cine e domnul din poza d-voastra?
Actor francez, nu stiu cum se numeste, aici in rolul unui personaj, scutier, din filmul "Vizitatorii", in care juca in rolul principal Jean Reno, comedie.
http://www.cinemagia.ro/filme/les-vi...itatorii-8497/

Last edited by Adriana Cluj; 27.03.2012 at 21:17:54.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.03.2012, 21:34:26
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Actor francez, nu stiu cum se numeste, aici in rolul unui personaj, scutier, din filmul "Vizitatorii", in care juca in rolul principal Jean Reno, comedie.
http://www.cinemagia.ro/filme/les-vi...itatorii-8497/
Eeeeeeeeeeee, da, abia cum mi-am dat seama! multumesc frumos! Mi-a placut filmul, foarte haios!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum se numeste cartea care descrie legatura dintre pacate? cred_cu_adevarat Generalitati 5 24.04.2012 11:10:50
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 16:01:21
cartea care va place cel mai mult madalina_0129 Generalitati 133 26.08.2010 13:48:09
Cartea care binecuvântă cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2009 22:21:57