Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2008, 01:58:07
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Prima proorocie despre poporul romn drept slavitor crestin se poate regasi in cuvintele rostite, nu departe de Belgradul de astazi, de catre Sfintitul Mucenic Montanus, inainte de martiriul sau din anul 304? Iata ce a spus el:

"Cu ochii mintii vad, Stapane, cum in aceasta latura de pamant se ridica un popor nou, care cheama numele Tau Cel Sfant prin biserici in limba romana."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2008, 12:26:48
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu stiam de asta, e prima oara cand aflu. Asadar, cand oamenii altor popoare erau martirizati, noi deabia ne formam ca popor, iar acum incercam sa ne civilizam, si nu sunt sigur pentru cea din urma...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2008, 13:42:19
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
noi deabia ne formam ca popor, iar acum incercam sa ne civilizam
Cum ne civilizam, cumparandu-ne si noi tv-uri cu diagonala mare, imbratisand "cultura" occidentala, materialismul?!

Noi existam ca popor si cand ne-a crestinat Apostolul Andrei, probabil de aia am si ramas intr-o continua dorinta de comuniune si toata istoria noastra e brazdata de aceasta dorinta. De-a lungul veacurilor romanii au luptat nu pentru a cuceri ci pentru a ramane uniti.

Mai degraba cred ca acum ne "deformam" ca popor sau ne lasam deformati...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2008, 13:58:26
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Da, de la Sf Andrei incoace suntem crestini,asa am auzit.
Am invatat la istorie ca poporul care are cultura cea mai dezvoltata acapareaza pe cel mai slab la capitolul cultura. Ni se vorbea de greci, si chiar de romani, acaparandu-i pe daci, impunandu-le noile tehnici moderne.
Sa fie oare dezmatul vestic mai puternic decat obiceiurile noastre ortodoxe?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2008, 14:19:08
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sa fie oare dezmatul vestic mai puternic decat obiceiurile noastre ortodoxe?
Lidia, pe piata umbla cartea Intoarcerea la Hristos, poate ai citit-o.
Eu nu stiu din ce motive am ocolit-o pana acum, iar acum nu pot sa o mai las din mana. Pentru asta multumesc Pr. Amfilohie de la Diaconesti si obstii de acolo, pentru efortul de a ne deschide ochii asupra valorii ortodoxiei romanesti (stropita cu sange de martiri).
Prin marturia lui Ianolide constientizam ca raul incearca sa ne smulga radacinile noastre ortodoxe cu orice pret.
Dar sa avem nadejdea in Hristos, El va fi cu noi pana la sfarsitul veacurilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2008, 17:50:09
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Prima proorocie despre poporul romn drept slavitor crestin se poate regasi in cuvintele rostite, nu departe de Belgradul de astazi, de catre Sfintitul Mucenic Montanus, inainte de martiriul sau din anul 304? Iata ce a spus el:

"Cu ochii mintii vad, Stapane, cum in aceasta latura de pamant se ridica un popor nou, care cheama numele Tau Cel Sfant prin biserici in limba romana."
Eu credeam ca dupa ce au fost scrise Sfintele Evanghelii s-a terminat cu proroociile, si ca trebuie sa ne ferim de prooroci. Nu stim niciodata cand proorocia este de la cel rau.

Nu, poporul roman s-a format de-a lungul anilor. Dacii de pe vrmea Sf Apostol Andrei nu vorbeau romaneste, deci erau ei romani?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2008, 18:04:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totusi am auzit si eu, ca un calugar a vorbit despre Romania inainte ca aceasdta sa existe. Proorocirile le face Dumnezeu cand vrea si prin cine vrea El.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2008, 18:20:16
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Eu credeam ca dupa ce au fost scrise Sfintele Evanghelii s-a terminat cu proroociile, si ca trebuie sa ne ferim de prooroci. Nu stim niciodata cand proorocia este de la cel rau.
Si Sf Serafim de Sarov, Sf Ioan de Kronstadt si alti sfinti?!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2008, 09:31:07
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Prima proorocie despre poporul romn drept slavitor crestin se poate regasi in cuvintele rostite, nu departe de Belgradul de astazi, de catre Sfintitul Mucenic Montanus, inainte de martiriul sau din anul 304? Iata ce a spus el:

"Cu ochii mintii vad, Stapane, cum in aceasta latura de pamant se ridica un popor nou, care cheama numele Tau Cel Sfant prin biserici in limba romana."
Eu credeam ca dupa ce au fost scrise Sfintele Evanghelii s-a terminat cu proroociile, si ca trebuie sa ne ferim de prooroci. Nu stim niciodata cand proorocia este de la cel rau.

Nu, poporul roman s-a format de-a lungul anilor. Dacii de pe vrmea Sf Apostol Andrei nu vorbeau romaneste, deci erau ei romani?
Si ma rog unde ai auzit tu ca adevarate proorociile vor inceta oadata cu aparitia Sfintei Scriptura?
Eu stiu ca oamenii luminati de Duhul SFANT VOR EXISTA PANA IN ULTIMELE VREMURI..S PROOROCI LA FEL..cA VOR FI SI DIN AIA MINCIONOSI ..ESTE CU TOTUL ALTCEVA...???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2010, 01:45:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Originile teoriei evolutionismului

Teoria evolutiei asa cum o cunoastem noi s-a numit mai intai Wallace-Darwin . Alfred Russel Wallace , un naturalist profesionist , spre deosebire de Darwin , a lansat aceeasi teorie ciudata in mijlocul junglei cand a facut un atac de febra cu convulsii . In timp de 2 ore cat a durat pierderea cunostintei acesta a avut o revelatie , "metoda modificarii specilor" . Wallace a fost un om de stiinta preocupat de ocultism , a fost un medium notoriu , si unul dintre principalii promotori ai spiritismului in epoca sa . Aceasta notorietate incomoda pentru lumea materialista l-a condamnat pe Wallace sa intre intr-un con de umbra in ciuda faptului ca l-a devansat pe Darwin .

(citatul nu-mi apartine. Preluat de pe arhiva-ortodoxa.info)

Am cautat in alte surse si am gasit ca da, era bolnav si febril cand a avut revelatia "the survival of the fittest".. etc.. idee pe care i-a transmis-o lui Darwin.
Cand se cocea teoria evolutionista era o efervescenta spiritualista in uk.. (Wallace studiase spiritismul chiar si in jungla amazoniana, iar faptul ca doar numele lui Darwin a ramas pe teoria evolutionista se explica prin credibilitatea redusa a lui Wallace datorata activitatii mediumnistice). Interesant ca si Darwin a luat parte la sedinte spiritiste.. dar nu a fost captivat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
STIATI CA... vichy Pictura si Sculptura Bisericeasca 2 18.09.2013 00:00:30
STIATI CA... vichy Pictura si Sculptura Bisericeasca 2 19.01.2010 23:15:54
stiati ca... Cristi007 Pocainta 0 04.01.2009 14:33:02
STIATI CA... vichy Biserica Ortodoxa Romana 2 04.09.2008 06:36:33