Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2009, 18:34:13
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit Obiceiurile de Paste sunt pagane?

Va rog frumos sa imi spuneti ce parere aveti despre filmul acesta?
http://www.youtube.com/watch?v=-vRdl...eature=related

Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2009, 20:51:19
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Va rog frumos sa imi spuneti ce parere aveti despre filmul acesta?
http://www.youtube.com/watch?v=-vRdl...eature=related

Va multumesc!
Am vizionat filmul si pot sa zic ca am ramas masca vazand ce au putut sa mai nascoceasca luptatorii impotriva lui Dumnezeu. M-a pufnit rasul vazand ce asocieri au putut face cu tot felul de zeitati pagane(poate chiar fictive, inca nu am cercetat chestia asta). Filmuletul respectiv poate fi incadrat in categoria filmelor gen Codul lui DaVinci.

Pastele ortodox nu are nimic pagan in el si am sa incerc sa dovedesc asta pe scurt:
- Pastele crestin ortodox nu are nimic de-a face cu pastele evreilor(celebrarea eliberarii din robia egipteana), ca urmare si calcularea datei de celebrare este diferita
- de Sf. Pasti crestinii ortodocsi sarbatoresc Invierea Mantuitorului Iisus Hristos
- Mantuitorul Iisus Hristos a inviat in prima Duminica cu luna plina dupa echinoctiul de primavara si, ca urmare, acest eveniment astral este folosit pentru a calcula data Pastelui, pentru fiecare an in parte
- ouale de Pasti reprezinta dupa parerea mea o traditie frumoasa care are un corespondent in evenimentele petrecute acum aproape 2000 de ani pe Golgota: Sf. Traditie spune ca in timp ce Mantuitorul se afla pe cruce, o femeie avand la ea un cos cu oua, a ingenuncheat in fata Crucii Mantuitorului, iar sangele scurs din Trupul Mantuitorului s-a prelins peste oua. Acesta este motivul pentru care noi ortodocsii inrosim ouale(nu le inverzim, albastrim.... :))
- mielul pascal pentru noi ortodcsii are o cu totul alta semnificatie decat mielul sacrificat de evrei pentru a celebra pastele. Sacrificarea mielului de Paste ne aminteste noua ortodocsilor de sacrificiul Mantuitorului de pe Sf. Cruce("Iata Mielul lui Dumnezeu care vine sa ridice pacatele lumii" sau "ca un miel spre junghiere si ca ca o oaie fara de glas nu si-a deschi gura Sa")
- Pastele ortodox nu are nici o legatura cu tot felul de iepurasi si iepuroaice, acestea sunt obiceiuri venite din apus fara nici o legatura cu spiritualitatea ortodoxa

Era pe la sfarsit o afirmatie care iar mi-a starnit rasul: faptul ca pana la Constantin cel Mare crestinii ar fi celebrat sambata si nu Duminica. Pai fratilor, ce sa sarbatoreasca crestini sambata? Eliberarea evreilor din robia egipteana? Credeti ca pentru un crestin din Roma sau Atena acest fapt avea vreo relevanta? Pentru cine poseda o logica minima ar trebui sa fie clar si natural faptul ca primii crestini au celebrat Duminica, ziua Invierii Domnului, a rascumpararii noastre cu pretul Sangelui Mantuitorului nostru Iisus Hristos care dupa cum spune o frumoasa rugaciune a noastra: S-a pogorat la iad si a calcat puterea diavolului, si te-a daruit noua pe tine, cinstita Crucea Sa, spre izgonirea a tot pizmasul.
Pe langa argumente logice(de bun simt) sunt o multime de pasaje in Biblie si izvoare istorice care ne spun faptul ca primii crestini celebrau Duminica si nu sambata! Dintre izvoarele istorice o sa amintesc doar unul: scrisoarea trimisa in anul 111 de catre proconsulul Bitiniei Pliniu cel Tanar imparatului Traian, in care Pliniu il informeaza pe imparat privitor la crestini afirmand despre acestia ca nu fac nici un rau, ci se aduna Duminica inainte de rasaritul soarelui - "stato die ante lucem, Dumenica" si canta imne lui Hristos ca unui Dumnezeu: carmen Christo quasi Deo dicere.

Last edited by ciprian85; 30.10.2009 at 23:56:42.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2009, 21:44:59
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Pastele ortodox nu are nimic pagan in el si am sa incerc sa dovedesc asta pe scurt:
- Pastele crestin ortodox nu are nimic de-a face cu pastele evreilor(celebrarea eliberarii din robia egipteana), ca urmare si calcularea datei de celebrare este diferita
- de Sf. Pasti crestinii ortodocsi sarbatoresc Invierea Mantuitorului Iisus Hristos
- Mantuitorul Iisus Hristos a inviat in prima Duminica cu luna plina dupa echinoctiul de primavara si, ca urmare, acest eveniment astral este folosit pentru a calcula data Pastelui, pentru fiecare an in parte
- ouale de Pasti reprezinta dupa parerea mea o traditie frumoasa care are un corespondent in evenimentele petrecute acum aproape 2000 de ani pe Golgota: Sf. Traditie spune ca in timp ce Mantuitorul se afla pe cruce, o femeie avand la ea un cos cu oua, a ingenuncheat in fata Crucii Mantuitorului, iar sangele scurs din Trupul Mantuitorului s-a prelins peste oua. Acesta este motivul pentru care noi ortodocsii inrosim ouale(nu le inverzim, albastrim.... :))
- mielul pascal pentru noi ortodcsii are o cu totul alta semnificatie decat mielul sacrificat de evrei pentru a celebra pastele. Sacrificarea mielului de Paste ne aminteste noua ortodocsilor de sacrificiul Mantuitorului de pe Sf. Cruce("Iata Mielul lui Dumnezeu care vine sa ridice pacatele lumii" sau "ca un miel spre junghiere si ca ca o oaie fara de glas nu si-a deschi gura Sa")
- Pastele ortodox nu are nici o legatura cu tot felul de iepurasi si iepuroaice, acestea sunt obiceiuri venite din apus fara nici o legatura cu spiritualitatea ortodoxa
Iti multumesc frumos pentru raspuns! Imi cer scuze ca raspund abia acum...
Stiu ca la noi Pastele se sarbatoreste pe alta data, parca la catolici e cu o luna inainte. Cu obiceiul de Paste de a sparge oua rosii nu prea sunt de acord, de fapt nu inteleg ce legatura are acest obicei cu crestinismul! Oricum filmul acela a fost facut de un crestin care crede in divinitatea lui Iisus, problema e ca acesta sustine ca multe obiceiuri se aseamana cu cele a paganilor. Slava Domnului ca la noi n-apar 'iepurasi', mai era o grija in plus
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2009, 23:04:00
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Iti multumesc frumos pentru raspuns! Imi cer scuze ca raspund abia acum...
Stiu ca la noi Pastele se sarbatoreste pe alta data, parca la catolici e cu o luna inainte. Cu obiceiul de Paste de a sparge oua rosii nu prea sunt de acord, de fapt nu inteleg ce legatura are acest obicei cu crestinismul! Oricum filmul acela a fost facut de un crestin care crede in divinitatea lui Iisus, problema e ca acesta sustine ca multe obiceiuri se aseamana cu cele a paganilor. Slava Domnului ca la noi n-apar 'iepurasi', mai era o grija in plus

Faptul ca Pastele se sarbatoreste la date diferite la catolici si ortodocsi se datoreaza modului de calculare a acesteia. Pentru calcularea datei Sf Pasti ortodocsii folosesc calendarul iulian(in care echinoctiul de primavara este cu 13 zile mai tarziu) iar catolicii pe cel gregorian. In rest principiile de calculare sunt aceleasi.

Ma indoiesc ca cel care a facut filmul crede in Iisus Hristos. Ca sa crezi in cineva trebuie sa-l cunosti mai intai(cu adevarat, nu deformat). Iar persoana respectiva prin filmuletul respectiv demonstreaza ca are o cunostere deformata a Mantuitorului. Cunoastera cu adevarat a Mantuitorului si a Invataturii Sale nu se poate face in cadrul sectelor! "Invatatura" sectelor este una deformata rezultata din intelegerea gresita a Sf. Scripturi. Sectarii(cei care fac prozelitism, ceilalti sunt doar niste victime) sunt proorocii micinosi, si lupii imbracati in piei de oaie de care ne avertiza Hristos ca vor intra Turma Sa spre sfarsitul veacurilor(sectele au aparut doar de cateva sute de ani! adventistii la mijlocul sec 19). Pentru a-ti face o imagine cu privire la gradul de ratacire a acestor oameni: un adventist, cu ceva timp in urma, pe acest forum, afirma ca persoana Mantuitorului este aceeasi cu cea a Arhanghelului Mihail. Adica pentru ei un inger, un slujitor al lui Dumnezeu este Dumnezeu, membru al Sf. Treimi. Apoi, acesti irecuperabili mai sustin si inexistenta vietii sufletului dupa moarte, cand Sf. Scriptura este plina de citate ce afirma contrariul. Adica ei neaga chiar scopul propovaduirii Mantuitorului, a Noului Testament: dobandirea vietii vesnice intru Hristos.

Spartul oualor de Pasti reprezinta doar un frumos obicei. Este o datina, o traditie, care isi are originile in intamplarea petrecuta pe Golgota relatata de mine in postul anterior. Acest obicei nu face parte din cultul BO. Nu este un lucru canonic! Ramane la latitudinea crestinului ortodox daca vopseste sau nu ouale sau daca le incondeiaza.
Nu cred ca este ceva gresit in a avea datini mostenite din batrani! Pana la urma fiecare cultura are ceva specific ei, chiar si iudeii aveau si au obiceiuri care nu au nici o legatura cu poruncile lui Iahve. Una dintre asemanarile dintre om si Dumnezeu este reprezentata de capacitatea de a crea(pastrand proportiile) de a produce frumosul. Iar capacitatea creatoare a omului se poate vedea in cultura unui neam: in arta, datini si obiceiuri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2009, 10:37:48
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Va rog frumos sa imi spuneti ce parere aveti despre filmul acesta?
http://www.youtube.com/watch?v=-vRdl...eature=related

Va multumesc!

Sunt multi indivizi care blabeaza intreg ritualul crestin considerandu-l pagan
Dar de multe ori acesti oameni nu fac o analiza obiectiva a lucrurilor ci amesteca voit sau nu obiceiurile cu dogmele si invers

Dupa cum ti s-a mai spus, ouale, mielul, pasca, prajitura , sarmalele etc nu tin de dogma, nu le faci ca pe un ritual religios
le faci ca pe o traditie, un obicei care tine de cultura si mostenirea ta din stramosi

Eu nu cred ca trebuie sa ne scandalizam pentru un ou rosu, cine vrea il face cine nu ,nu, Dumnezeu nu o sa tina cont vreodata ca ai facut sau nu oua rosii

Importanta e relatia cu Hristos cu Biserica, stadiul tau de curatie sufleteasca, capacitatea ta de milostenie,
Restul sunt doar niste obiceiuri care n-ar trebui sa ne ridice intrebari de credinta, in definitiv omul e liber , nu e robot, poate sa creeze poate sa infrumuseteze
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2009, 00:09:13
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri! Mi-ati explicat cum nu se putea mai bine.
Va doresc multa sanatate si impliniri duhovnicesti!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2009, 09:28:10
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Care e faza cu iepurele de Pasti? Stie cineva?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2009, 12:28:42
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Talking

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Care e faza cu iepurele de Pasti? Stie cineva?
La fel ca si cu Mos Craciun.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2009, 12:55:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Care e faza cu iepurele de Pasti? Stie cineva?
Pe acest site, am gasit urmatoarea informatie: "Iepurasul aducator de oua rosii provine de pe meleaguri germane si simbolizeaza fertilitatea. Prima aparitie a iepurasului ca simbol al Pastelui a avut loc in Germania, aparand mentionat in carti in jurul anului 1500, desi e probabil ca el sa fie prezent de mai multa vreme in traditia populara. Germanii sunt, de altfel, primii care au inventat dulciurile in forma de iepurasi, la 1800, din aluat si zahar. In aceeasi perioada, in Franta si Germania au aparut si primele oua din ciocolata.

Simbolul iepurelui provine inca din vremea festivalurilor pagane dedicate zeitei Eastre. Legenda spune ca Eastre a gasit intr-o iarna o pasare ranita pe camp; pentru a o salva de la moarte, zeita a transformat-o intr-o iepuroaica, aceasta pastrand insa capacitatea de a depune oua. PentrIepuras de Pasteu a-i multumi binefacatoarei sale, iepuroaica decora ouale facute si i le daruia zeitei. Din aceasta legenda s-a nascut si traditia ca iepurasul sa aduca daruri copiilor.

In America, aceasta traditie a iepurasului de Pasti, care aduce cadouri oua vopsite copiilor cuminti, a fost adusa de emigrantii germani.

Desi nu este un animal prea impresionant, iepurele este un mesager sacru al divinitatii in multe culturi.

In traditia chineza, iepurele este o creatura care traieste pe Luna, unde se ocupa cu macinarea orezului, esenta vietii.

Pentru budisti, iepurele este, de asemenea, o creatura selenara. Legenda spune ca, neavand ce ofranda sa-i aduca zeitei Indra, iepurele s-a gatit pe sine insusi in focul sacru si, ca rasplata, a fost asezat pe Luna.

Si pe continentul american, animalul cu urechi mari este personaj de legenda. La unele triburi exista un mit care descrie cum iepurele a adus oamenilor focul, in timp ce in cultura mayasa era creditat cu inventarea scrisului".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2009, 13:01:08
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

@Costel: multumesc pentru informatii.

Citat:
Simbolul iepurelui provine inca din vremea festivalurilor pagane dedicate zeitei Eastre.
Ceea ce arata ca macar o parte din obiceiurile legate de Paste si respectate de romani sunt pagane.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
obiceiuri pagane la romani lore86 Generalitati 42 02.11.2014 16:16:41
Obiceiurile necrestine din ziua Sf. Invieri. SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 24.04.2011 23:01:30
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 13:04:38
Prieteniile rele strica obiceiurile bune costel Generalitati 18 06.10.2009 16:58:08
URARE DE PASTE sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 25 21.04.2009 10:04:44