Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2009, 04:28:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit CARTILE - Bucuria mea!

....atat de mult imi place sa citesc... si citesc din copilarie... Citeam si citesc si acum cel mai mult Vietile Sfintilor! Nu numai cea a Sfintilor de fiecare zi, ci si vietile sfintilor din cartile aparute la diferite edituri!
Cartile in care se povestesc Cum petrceau acesti minunati placuti ai Domnului! NUMAI INTARIRE GASESC!!! Dar simt rugaciunile fiecarui sfant...

Imi place sa citesc indeosebi invataturile Sfintii Parinti... cand eram mic, "fugeam" de ele, pt ca nu intelegeam... si citeam numai instorioare si vieti de sfinti! Patericele si nu numai... Citeam pana la 3-4 chiar 5 dimineata... mama ma certa dar eu nu o luam in seama... zicea ca nu o sa fiu hodinit pt la scoala! Ba eram, ca simteam AJUTORUL Sfintilor!

Toti banutii mei, mergeau numai pe carti... ca si acum! NU mai am loc unde sa le pun... necesita un nou corp de biblioteca acasa... ai mei spun ca "nu sunt sanatos! altceva nu stiu sa cumpar???" (bine, spun nu cu rautate, ci se mira de "hobby-ul" meu...)

...nu ma rezum numai la Vieti de Sfinti, ci in deosebi cartile Sf.Parinti si cele de Teologie... pe care, din MILA Domnului, abia acum incep sa le inteleg... de ex: am citit in Seminar Filocalia 1... NU am inteles mai nimik... Dar acum, incep sa inteleg si sa valorific minunatele invataturi! Da, fiecare lucru la timpul sau!

Literartura laica, am citit dar foarte putin... nu ma simteam atras de ele... In seminar fiind, NU AM PUTUT citi la Literatura Romana :Cel mai iubit dintre pamanteni" - de ce??? NU AM SUPORTAT SA CITESC ATATEA HULE SI INJURII LA ADRESA LUI DUMNEZEU!!! M-am dus la Profesorul de Romana (dirigintele meu) si i-am marturisit ca EU NU POT CITI CARTEA!!! i-am spus ca am citit numai 18 pagini in care m-am INGROZIT!!! El a incercat sa ma incurajeze, dar i-am spus ca pote sa ma lase corigent, EU NU MAI CITESC CARTILE... cand a trebuit sa ma asculte, m-a intrebat ce mi-a placut din carte! Si ca raspuns am spus aceasi DURERE din inima mea... (caci incepusem sa plnag cand am inceput lecturarea cartii) ca NU pot citi cartea cu argumentele respective, am spus SINCER tot, dar am si povestit ce se petrecuse in primele 18 pagini! si mi-a dat 9... Am inaltat inima la Dumnzeu si la Bunicutul meu si LE-am multumit cu lacrimi... Nici in ziua de azi nush ce se petrece in acele pagini... NICI NU VREAU!!!

Sunt atras in preznt de scrierile Athonite... sau de vietile acelor sfinti ce s-au nevoit in Sf.Munte... PAtericul Athonit... File de pateric din Imparatia Monahilor... Flori din Gradina Maicii Domnului.. etc.!

Dar citesc si Colectia de Carti "Parinti si Scriitori Bisericesti" (PSB) de unde ma hranesc mult...

Dar am si Licenta care este la LITURGICA despre "EVolutia Anaforalei Crestine" - adica Evolutia Sf.Liturghii de la Cina cea de Taina pana la Sf.Liturghie de AZI!


FRATIILE VOASTRE AVETI BUCURIA CARTILOR????
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria lumeasca jenica Pocainta 17 22.11.2011 02:39:04
Bucuria postului Marius22 Generalitati 22 21.06.2011 21:54:21
Bucuria crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 1 27.03.2011 00:14:21
Bucuria crestina NECTARIE Generalitati 8 06.01.2011 19:54:50
Bucuria Craciunului!... silverstar Generalitati 152 26.12.2008 13:43:05