Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 17.08.2010, 11:30:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu cred ca e pacat sa pleci din tara ,dar ma intreb este bine?
Daca ai un loc de munca si ai din ce trai cred ca totusi nu e bine sa dam vrabia din mana pe cea de pe gard.
In scoli sunt multi copii de parveniti dar sunt si copii fara posibilitati ,majoritatea.
Nu stiu ,duhovnicul meu nu e de acord cu plecarea din tara.
Cat despre copii ,nu e bine sa hotaram noi pentru ei ,sa le schimbam destinul.,
Sunt copii care nu s-au acomodat in strainatate si le-au reprosat parintilor .
Nici acolo nu vor fi mai bine tratati ,e multa imoralitate in scoli ,cel putin in cele de stat.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 17.08.2010, 11:34:46
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul

in strainatate marea parte a oamenilor cu bani nu tin deloc sa arate acest lucru pe cand du te in romania sa vezi :X si a luat mertzan chiar daca maine nu are ce pune pe masa... si l mai si spala cu galeata la rau...ca deh e scump la spalatorie da are omu mertan ...are unde asculta manele la maxim si sa le arate la "fraieri" ca are cu ce...
unii ca acestia sfideaza toate legile BUNULUI SIMT
Carmen ,ce treaba avem noi cu acestia care se lauda cu masinile lor?
Nici nu ar trebui sa ii vedem ,sa ii luam in seama.
tin minte un psalm care mi-a placut si citez din memorie:
"Unii se lauda cu carele si boii lor ,noi ne laudam cu Dumnezeul nostru"
Reply With Quote
  #163  
Vechi 17.08.2010, 11:54:31
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul


chiar zilele astea am vb cu un amic contabil cu ASE care din cauza la taxele si ce se intampla la ora actuala s-a hotarat sa plece in Noua Zeelanda cu copii si sotia...va studia ofertele lor si nu se va uita in urma, intr-un an sunt absolut aranjati acolo....ceea ce in Romania nu vor reusi niciodata nici ei nici copii lor.((
Si ce crede el ca va gasi in Noua Zeelanda? Mierea si laptele pe 3 randuri de jgheaburi??In ultimii 3 ani am intalnit sute de oameni veniti din Noua Zeelanda care caute disperati o bucata de paine in Australia...este f bine stiut cat de problematic este a gasi un job in NZ... Oameni cu studii, cu experienta, au parasit NZ si au ales cate un oras prafuit de provincie in Australia caci numai acolo mai poti gasi ceva oferte, ca emigrant.
Sa iti spun cati emigranti experti contabili cunosc? Si cum se chinuie de ani de zile sa se integreze in sistem insa nimeni nu le ofera sansa? Traim intr-o lume a prejudecatilor!!!! Intotdeauna aceste societati ale asa ziselor tari dezvoltate, ii vor prefera pe ai lor si foarte greu pe noi!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 17.08.2010, 12:01:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Si ce crede el ca va gasi in Noua Zeelanda? Mierea si laptele pe 3 randuri de jgheaburi??In ultimii 3 ani am intalnit sute de oameni veniti din Noua Zeelanda care caute disperati o bucata de paine in Australia...este f bine stiut cat de problematic este a gasi un job in NZ... Oameni cu studii, cu experienta, au parasit NZ si au ales cate un oras prafuit de provincie in Australia caci numai acolo mai poti gasi ceva oferte, ca emigrant.
Sa iti spun cati emigranti experti contabili cunosc? Si cum se chinuie de ani de zile sa se integreze in sistem insa nimeni nu le ofera sansa? Traim intr-o lume a prejudecatilor!!!! Intotdeauna aceste societati ale asa ziselor tari dezvoltate, ii vor prefera pe ai lor si foarte greu pe noi!
Aici unele societati ii prefera pe straini pentru ca ii pot plati mai putin pentru aceeasi munca (au mai putina vechime aici, nu li se recunosc complect diplomele etc). Cel putin in unele meserii.
Depinde de ce meserie ai si in ce tara pleci.
Dar sunt de acord cu tine ca nu curge laptele si mierea nici in alte tari si nici nu exista intotdeauna respect si bun simt. Ii sfatuiesc pe cei care vor sa plece sa nu idealizeze 'strainatatea'. Daca fac asta, probabil dupa ce vor sta acolo cativa ani, vor cadea in extrema cealalta si vor idealiza Romania criticand 'vestul putred', ca unii de pe aici.
cel mai bine este sa fim realisti.
Si pentru ca ne aflam pe un forum crestin, as aminti din nou ca adevarata patrie a unui crestin este Imparatia lui Dumnezeu, si pentru ea este el dator sa isi jertfeasca viata. In lumlea asta putem fi acasa si straini in acelasi timp - oriunde.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #165  
Vechi 17.08.2010, 12:26:06
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit stii in ce oras se afla aceasta biserica Ortodoxa?

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si in Japonia exista o Biserica Ortodoxa infiintata de rusi ((sf. Nicolae al Japoniei) in sec. al 19lea. ;-)
stii in ce oras se afla aceasta biserica Ortodoxa? ms, Violeta
Reply With Quote
  #166  
Vechi 17.08.2010, 12:29:58
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

De ce sa fie pacat, mai oameni buni?? Dar Apostolii ca au propovaduit credinta la alte neamuri au facut rau ca si-au parasit tara? Pentru Dumnezeu nu exista tara, toti suntem ai pamantului, tara e un concept inventat de oameni ca sa se instraineze unii de altii! Iar patriotismul asta nu face decat sa insamanteze multa vrajba! Nu are nimic in comun cu credinta! PUNCT
Reply With Quote
  #167  
Vechi 17.08.2010, 12:36:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
stii in ce oras se afla aceasta biserica Ortodoxa? ms, Violeta
In mai multe. Ziceam 'biserica' in sens de episcopie.
In orice caz stiu ca este la Kyoto si la Tokyo.
Daca vrei iti pot da informatii mai exacte de la o prietena japoneza ortodoxa. Spune-mi daca vrei in ce oras stai (eventual prin mesaj privat).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #168  
Vechi 17.08.2010, 12:37:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
De ce sa fie pacat, mai oameni buni?? Dar Apostolii ca au propovaduit credinta la alte neamuri au facut rau ca si-au parasit tara? Pentru Dumnezeu nu exista tara, toti suntem ai pamantului, tara e un concept inventat de oameni ca sa se instraineze unii de altii! Iar patriotismul asta nu face decat sa insamanteze multa vrajba! Nu are nimic in comun cu credinta! PUNCT
Sunt foarte de acord cu tine!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 17.08.2010, 12:43:36
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
De ce sa fie pacat, mai oameni buni?? Dar Apostolii ca au propovaduit credinta la alte neamuri au facut rau ca si-au parasit tara? Pentru Dumnezeu nu exista tara, toti suntem ai pamantului, tara e un concept inventat de oameni ca sa se instraineze unii de altii! Iar patriotismul asta nu face decat sa insamanteze multa vrajba! Nu are nimic in comun cu credinta! PUNCT
Nu-i pacat sa iesi din tara ! Si eu am iesit. Insa este pacat sa pleci scuipand pe ceea ce ai lasat in urma..Si asta am vazut la multi din cei ce posteaza aici din strainatate...
Reply With Quote
  #170  
Vechi 17.08.2010, 12:54:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu-i pacat sa iesi din tara ! Si eu am iesit. Insa este pacat sa pleci scuipand pe ceea ce ai lasat in urma..Si asta am vazut la multi din cei ce posteaza aici din strainatate...
Este pacat sa scuipi in general pe altii ;-)
Ce inseamna a scuipa pe ce ai lasat in urma? Sigur, a dispretui, a uri, este un lucru rau pentru noi si pentru ceilalti.
Insa sunt oameni care au trait lucruri care i-au facut mai cinici, care i-au amarat, i-au ranit. Sa nu-i judecam.
Poti de altfel sa pleci si fara sa dispretuiesti Romania. Poirti sa pleci amarat, dezamagiut, insa nu plin de ura sau dispret.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 07:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 21:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 01:47:01