Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.06.2011, 15:21:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorumuresianu Vezi mesajul
Drăguțel oximoronul dumneavoastră, însă nu mă convingeți că finalul e trist... probabil sigur (sic!) trist pentru diavolul din ghearele căruia a fost smuls un suflet... Cunosc cazuri în care persoane au venit la credință și datorită citirii unei Biblii ortodoxe.
Desi folosim aceeasi termeni, aici vorbim de lucruri diferite.
Dvs. ca adventist numiti asta "credinta".
Eu ca ortodox ii spun "eroare" sau "erezie".

Citat:
Știu chiar un caz recent în care un ortodox nici măcar n-a luat contact cu adventiștii până la botez, singura conexiune cu punctele de credință adventiste fiind Scriptura (așa ortodoxă cum era).
Aha, deci sa inteleg bine, citea Biblia ortodoxa cand a fost rapit cu trupul de catre "duhul" si aruncat la baitza adventista.

Interesant, cine zice ca la adventisti nu se intampla miracole?

Citat:
Dacă studiul Scripturii și schimbarea în bine a vieții vi se pare a fi o greșeală s-ar putea să confundați duhurile. Doamne ferește!
Nu va mai dau pasajul ca il puteti gasi si singur, in care se enumera o lista de pacate, printre care si pacatul ereziei care lipsesc pe om de Imparatia lui Dumnezeu.
Cred ca stiti ca despre erezie este vorba chiar daca vrea Cornilescu sa va induca in eroare, cu "partidele", nu?
Ei bine, ia spune-ti, daca n-ai nici un pacate din lista cu exceptia unuia, mosteniti sau nu Imparatia lui Dumnezeu?
Deci la ce-i foloseste omului sa aiba N virtuti daca are un pacat capital?
Este doar o alta forma de inselare a diavolului.

Citat:
Nu am nicio părere, căci în versiunea Cornilescu nu se regăsește acel "allein durch den Glauben", doriți acum să căutăm noduri în papură și găluște în stufărișul dogmatic? Al protestantismului ori al ortodoxiei...
Important ca se gaseste la Luther pe care voi toti il considerati un om mare cand de fapt a fost un pacalicifalsifice Biblia are a indraznit, printre altele, sa .
Si asta vi se pare asa..un "nod in papura", ceva derizoriu, nu?

Citat:
Cenzura, bătaia și carantina nu sunt deloc eficiente în acest caz. Și apoi, nu uitați că noi trebuie să educăm copiii că Scriptura se citește doar cu rugăciune.
Tot nu ati raspuns la intrebare.
Lasati sau nu la indemana copiilor materialele iehoviste
?

Citat:
Posibil. Dacă vreun neoprotestant a fost banat că a blestemat, ori a drăcuit, bine i-a făcut adminul!
Nu neaparat. Nesimtirea are multe fetze.
Aveti cum ziceam, cu 2-3 pagini in urma exemplul colegului adventist.
Si postari, din pacate sterse de catre admin impreuna cu raspunsurile care i le-am dat, a altui coleg, tot adventist, cel care a fost iertat de (aproape) 70 ori cate 7.

Last edited by AlinB; 07.06.2011 at 15:28:00.
 

Tags
doamne ajuta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 02:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 18:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 30.10.2010 00:55:46
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 02:20:01
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 02:00:06