Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 26.05.2014, 00:11:01
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Conferinta intre 5 evrei:
Moise:-Mintea este totul.
Iisus:-Inima este totul.
Marx:-Stomacul este totul.
Freud:-Sexul este totul.
Einstein:-Totul e relativ.
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #692  
Vechi 31.05.2014, 20:08:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Reply With Quote
  #693  
Vechi 05.06.2014, 21:59:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile match.com 1909

Reply With Quote
  #694  
Vechi 10.06.2014, 22:58:48
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Arăți bine? Câștigi bine? Ești independentă? Știi să iubești? Știi să asculți? Și totuși, ești încă singură?!
Stai liniștită, nu e nimic în neregulă cu tine!
Ești doar supracalificată…
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #695  
Vechi 27.06.2014, 19:36:04
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Intra un mascat intr-o biserica, cu un kalasnikov in mana. Toata lumea tremura, parintele se opri din slujba si mascatul zise:
-Cine-i devotat Domnului si-i gata sa incaseze cateva gloante pentru credinta sa iasa in fata .Restul sa iasa afara.
Cat ai clipi se goli biserica aproape de tot, la care mascatul zise aratand spre cei ramasi in sala:
-Parinte, astia-s oameni credinciosi, poti continua slujba.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #696  
Vechi 30.06.2014, 19:35:41
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit



Să sperăm că e doar o glumă, și nu reflectă ce e în mintea "ortodocșilor" noștri..

Last edited by mirela.t; 30.06.2014 at 19:45:14.
Reply With Quote
  #697  
Vechi 07.08.2014, 06:45:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit reclamă de modă veche

Reply With Quote
  #698  
Vechi 07.08.2014, 14:11:57
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Să sperăm că e doar o glumă, și nu reflectă ce e în mintea "ortodocșilor" noștri..
Sa stii ca si eu am stat si m-am gandit uitandu-ma la poza asta: si nu cred
ca este o gluma.
Reply With Quote
  #699  
Vechi 09.08.2014, 12:17:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un tanar depresiv si satul de viata pe un bloc din Belfast, facandu-si curaj sa se arunce in gol. Alertata, politia apare la baza blocului. Prin porta-voce, politistul irlandez ii spune:
-Nu te arunca! Gandeste-te la mama ta!
-Nu am mama, mama mea a murit. Sunt orfan.
-Atunci, gandeste-te la tatal tau, va fi el mandru de tine ?
-Tata m-a abandonat cand aveam doi ani. Nu il cunosc, nici nu vreau sa il cunosc!
-Bine, atunci gandeste-te la fratele tau, ori la sora ta!
-Nu am nici frate, nici sora, nu am pe nimeni.
Ajuns la capatul ideilor, politistul insista:
-Nu sari, gandeste-te la Sfanta Fecioara!
-Ceeee ? La cine sa ma gandesc ?
-Atunci sari odata, protestant nenorocit! Nu vezi ca incurci circulatia ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.08.2014 at 12:43:57.
Reply With Quote
  #700  
Vechi 16.08.2014, 15:22:39
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit :41:

Un vanator, urmarind un mistret ranit, s-a afundat in padure si fara sa-si de-a seama l-a prins noaptea si s-a ratacit. Intr-un tarziu vede undeva o lumina si tot mergand catre ea ajunge la un canton silvic. Bate la usa si apare padurarul. ˆ’ Te-ai ratacit, spune omul si il pofteste in casa. Este tarziu, ramai aici pana dimineata, cand iti arat drumul. Pana atunci stai la masa cu noi, dar avem numai mamaliga cu branza. Padurarule, pot sa mai iau un pic de mamaliga? Uite, mi-a ramas un pic de branza... Nu trece mult si intreaba din nou: ˆ’ Padurarule, pot sa mai iau un pic de branza? Uite ca mi-a mai ramas mamaliga... Dupa ce acestea se repeta de mai multe ori, adorm toti in singura camera unde era cald, padurarul cu nevasta in pat si vanatorul pe o saltea pe jos.
Dupa miezul noptii vuietul vantului este acoperit de urletul unei haite de lupi. Padurarul sare din pat ca ars, se imbraca pe intuneric rasturnand cateva scaune si, cat ai clipi dispare in noapte. In urma lui a ramas liniste. Dupa un timp, vanatorul intreaba in intuneric:
Oare sta mult? Sta mult, ii raspunde femeia in soapta.
Oare nu ma prinde ? intreaba din nou vanatorul. Nu te prinde mai omule, ca pana iese el in calea lupilor la capatul paraului, poate sa treaca toata noaptea. Zici ca nu ma prinde...
Nu te prinde, fii sigur. Hai, curaj! Atunci, spune vanatorul, ma duc sa mai iau un pic de mamaliga cu branza...
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”

Last edited by Gracchus; 16.08.2014 at 15:26:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare