Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 22.09.2011, 13:36:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar o supa sa se transforme in oameni. :)
Supa de maimuță măi, nu orice supă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #82  
Vechi 22.09.2011, 13:47:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Supa de maimuță măi, nu orice supă!
E supa primordiala din care s-a nascut viata. Dupa mult timp au aparut si maimutele, toti ne tragem de fapt de la supa aia.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 22.09.2011, 15:12:51
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, am observat că zeul ateilor este TIMPUL. :) Dacă se alocă suficient timp, orice este posibil, de la apariția energiei și a materiei din nimic pînă la prima mișcare a vieții, accidentală și ea. Nu?
1) nu orice e posibil
2) ar fi foarte util daca ai reusi sa te concentrezi suficient incat sa nu intelegi ca orice e posibil
Reply With Quote
  #84  
Vechi 22.09.2011, 17:46:12
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Evolutia este un fapt...
Unii cred ca evolutia se poate vedea live.
Evolutia are nevoie de timp.
Evolutia discuta de perioade mari de timp, mult prea mari pentru a fi observate de crestini.

Evolutia se poate observa la organisme mici cu timpi mici de reproducere, sau, altfel spus, numar mare de generatii in timpi scurti.
In discutie e intotdeauna macro-evolutia ,adica "FAPTUL" ala care nu se observa in laborator . Micro-evolutia o observam si pe noi insine n-avem nevoie de laboratoare s-o confirme. Iar "FAPTUL" ala care nu se observa in laborator e doar o fabula ,in nici un caz nu e stiinta.

Ateii confirma ca sunt credinciosi si ca ateismul e o religie :EI CRED intr-o TEORIE neconfirmata in laborator niciodata.Cred fara sa vada. Sunt mai tari decat Sf. Apostol Toma care n-a crezut pana nu si-a pus mana in coasta lui Iisus.Ateii insa cred ceva mult mai miraculos decat chiar o inviere:Din piatra ,in timp,apare ratiunea.Fireste ca e doar o credinta.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.09.2011, 18:31:16
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Sau pe acelasi principiu:
- unii cred in teoria relativitatii fara sa vada corpuri miscandu-se cu 200000 km/s.
- unii cred in mecanica cuantica fara sa vada atomii miscandu-se pe acolo.

Ce fraieri.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.09.2011, 20:00:56
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AllegroNonTroppo Vezi mesajul
Sau pe acelasi principiu:
- unii cred in teoria relativitatii fara sa vada corpuri miscandu-se cu 200000 km/s.
- unii cred in mecanica cuantica fara sa vada atomii miscandu-se pe acolo.

Ce fraieri.
Haha,care "acelasi principiu"?
1.Ai uitat sa mentionezi un lucru "neimportant " care arunca in aer comparatia evolutionismului cu fizica :PREDICTIBILITATEA.
2.Ai uitat sa mentionezi ca fizica e o stiinta exacta pe cand evolutionismul e o fabula veche de mii de ani (nu e a lu' Darwinu')
3.Ai uitat sa mentionezi ca desi fizica e stiinta exacta are probleme cu unele teorii si nici nu pretinde ca ar oferi prin teoriile sale adevaruri absolute.
4. Ai uitat sa mentionezi ca știința nu poate să se ocupe de toate întrebările posibile, așa că devine importantă selectarea lor(limitare intrinseca la adevar ,din cauza timpului limitat ,creierelor care investigheaza ,resurselor pentru investigatii.etc.)
5. Ai uitat sa mentionezi ca stiința nu face afirmații despre cum "este" de fapt natura; știința poate doar să facă concluzii despre observațiile noastre asupra naturii.
6.Ai uitat sa mentionezi ca fizica nu face observatii metafizice(ca evil-lutionismul) ci observa doar legile existente acum prin testabilitate .
7.Ai uitat...


Tare multe lucruri uiti dar nu-i nimic,iti revii tu...

Eu zic sa nu-i jignesti pe Einstein si Heissenberg &Co.(nici ei nu sunt infailibili) si sa-i compari cu romancierul Darwin .

Last edited by bin000; 22.09.2011 at 20:03:07.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.09.2011, 21:16:55
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Haha,care "acelasi principiu"?
1.Ai uitat sa mentionezi un lucru "neimportant " care arunca in aer comparatia evolutionismului cu fizica :PREDICTIBILITATEA.
2.Ai uitat sa mentionezi ca fizica e o stiinta exacta pe cand evolutionismul e o fabula veche de mii de ani (nu e a lu' Darwinu')
3.Ai uitat sa mentionezi ca desi fizica e stiinta exacta are probleme cu unele teorii si nici nu pretinde ca ar oferi prin teoriile sale adevaruri absolute.
4. Ai uitat sa mentionezi ca știința nu poate să se ocupe de toate întrebările posibile, așa că devine importantă selectarea lor(limitare intrinseca la adevar ,din cauza timpului limitat ,creierelor care investigheaza ,resurselor pentru investigatii.etc.)
5. Ai uitat sa mentionezi ca stiința nu face afirmații despre cum "este" de fapt natura; știința poate doar să facă concluzii despre observațiile noastre asupra naturii.
6.Ai uitat sa mentionezi ca fizica nu face observatii metafizice(ca evil-lutionismul) ci observa doar legile existente acum prin testabilitate .
7.Ai uitat...


Tare multe lucruri uiti dar nu-i nimic,iti revii tu...

Eu zic sa nu-i jignesti pe Einstein si Heissenberg &Co.(nici ei nu sunt infailibili) si sa-i compari cu romancierul Darwin .
asta cu predictibilitatea ... a fost tare

astazi fizica afirma cu tarie ... "exact" invers decat a zis acum 50 de ani

dar sustinatorilor nu li se pare nimic in neregula ... stiinta are intotdeauna dreptate ... chiar si atunci cand se contrazice singura

Last edited by daniil96; 22.09.2011 at 21:20:40.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 23.09.2011, 18:05:22
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,ai2

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sau traim intr-o lume in evolutie in care perfectiunea nu va fi atinsa niciodata. Si in aceeasi lume in evolutie niste indivizi isi vor pune intrebari la carenu vor putea raspunde decat postuland existenta supranaturalului si inventand povesti despre pacate.
sau traim intr-o lume care nu poate atinge perfectiunea,perfectiune ce nu poate fi cuprinsa de mintea omului(fie el crestin sau ateu).
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #89  
Vechi 23.09.2011, 18:24:40
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,ai2

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Dawkins spune ca nervul respectiv e o dovada de design neinteligent. Asta arata ca daca animalele au vreun creator, acesta nu este tocmai inteligent. Astfel de erori pot fi usor explicate de evolutie, si mai greu de existenta vreunui zeu.
si dawkins a facut o afirmatie,care inseamna teorie.zicala spune ca "practica ne omoara",asadar d-l dawkins sa treaca la fapte,si cand oi vide oi crede,deci pana la proba contrarie raman doar vorbe
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre viclenia sectantilor georgel23c Secte si culte 3892 03.10.2011 10:49:18
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Richard Dawkins bubulyna Generalitati 79 11.06.2010 10:30:44
Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins scrabble Teologie si Stiinta 179 30.10.2009 10:13:07