Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2011, 18:21:44
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool Alegeri proprii sau alegeri comune?

Cat de important este sa faci alegeri pe cont propriu sau alegeri de comun acord si impreuna cu altii?
A cere ajutor prea des, poate deveni neplacut, uneori.Voi ce credeti, in deciziile pe care le luam ar trebui sau nu sa-i implicam si pe altii?Eu cred ca in unele cazuri putem lua decizii si fara sa ne consultam cu altii, dar cel mai des trebuie sa o facem.De asemeni este neplacut ca altcineva sa aleaga pentru tine si atunci ce e de facut?..Este nevoie de curaj sa spui ca eu am luat o hotarare pe cont propriu?Si sa ti-o asumi cu responsabilitatile cuvenite, sau sa ceri din nou ajutor..?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2011, 00:53:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Cat de important este sa faci alegeri pe cont propriu sau alegeri de comun acord si impreuna cu altii?
Tu vorbesti aici la modul foarte general, dar totusi am sa incerc un raspuns care sa cuprinda macar o parte din subiectul propus.

Depinde de situatia in care te afli. Daca esti singura, faci alegerile singura. Tu centrezi, tu dai cu capul si mi se pare corect!

Eu de exemplu atunci cand eram necasatorita si doream sa iau o decizie importanta uneori intrebam persoanele apropiate (familia,prietenii)ce ar face in locul meu.Primeam cu bucurie orice sfat si sugestie dar niciodata nu le aplicam.:-)) Mereu deciziile le-am luat singura desi asa cum am spus, uneori simteam nevoia sa-i intreb si pe altii. Acum uitandu-ma in urma, imi pare un joc care dorea sa-mi confirme decizia luata deja.:-)Oricum am avut cateva exemple in care nimeni nu era de acord cu viziunea mea asupra problemei si tot ca mine am facut!:-)

Atunci cand faci parte dintr-un cuplu, nu mai poti lua decizii de capul tau. Este evident ca orice decizie trebuie luata impreuna cu sotul astfel incat ea sa multumeasca ambele parti.:-)

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Eu cred ca in unele cazuri putem lua decizii si fara sa ne consultam cu altii, dar cel mai des trebuie sa o facem.
Eu cred ca doar persoanele cu o personalitate slaba, foarte nesigure, simt nevoia mereu sa se consulte cu altii si mai ales sa si faca ce spun altii.

Aici insa mai intervine un aspect. Situatia in care nu cunoastem toate datele problemei pe care trebuie s-o rezolvam. In acest caz uneori trebuie sa ne consultam cu altii ca sa aflam raspunsuri, dar decizia finala tot noua ar trebui sa ne apartina. Parerea mea.:-)

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Este nevoie de curaj sa spui ca eu am luat o hotarare pe cont propriu?
Nu. Ar trebui sa fie ceva firesc.:-)

Dar desigur ca exista si oameni care au nevoie de o doza mare de curaj sa ia singuri o hotarare pe cont propriu. Pentru ca ea implica automat asumarea responsabilitatii totale, atat a actiunii in sine cat si a consecintelor ei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2011, 18:59:56
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc Melissa.Tu ai dreptate..Asa e.Responsabilitatea pentru alegerile luate trebuie sa ne-o asumam.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2011, 19:18:50
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Cat de important este sa faci alegeri pe cont propriu sau alegeri de comun acord si impreuna cu altii?
A cere ajutor prea des, poate deveni neplacut, uneori.Voi ce credeti, in deciziile pe care le luam ar trebui sau nu sa-i implicam si pe altii?Eu cred ca in unele cazuri putem lua decizii si fara sa ne consultam cu altii, dar cel mai des trebuie sa o facem.De asemeni este neplacut ca altcineva sa aleaga pentru tine si atunci ce e de facut?..Este nevoie de curaj sa spui ca eu am luat o hotarare pe cont propriu?Si sa ti-o asumi cu responsabilitatile cuvenite, sau sa ceri din nou ajutor..?
Depinde de situatie. Daca afecteaza si pe ceilalti intotdeauna sa ne consultam si cu ei.
Daca tine doar de noi, e bine sa cerem sfat la cineva cu judecata buna si dreapta, la un om cu viata cinstita, bun la suflet si intelept.
Astfel daca ascultam, ne smerim, si vom lua mereu decizii bune.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2011, 22:57:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu ne-a inzestrat cu liber arbitru, cu gandire si vointa proprie. E bine sa ne folosim de aceste daruri.

In ceea ce priveste duhovnicul, e bine sa ii cerem binecuvantarea atunci cand vrem sa intreprindem o actiune mai importanta, dar nu mi se pare benefic sa il punem sa decidă in locul nostru, spre exemplu, daca si cu cine trebuie sa ne casatorim sau, preluand o idee depe un topic, daca si cum trebuie sa ne tundem.
Fireste,atunci cand trebuie sa luam decizii care ii privesc pe altii, ne sfatuim si cu ei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 18.07.2011 at 23:02:31.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2011, 00:08:04
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Cat de important este sa faci alegeri pe cont propriu sau alegeri de comun acord si impreuna cu altii?
A cere ajutor prea des, poate deveni neplacut, uneori.Voi ce credeti, in deciziile pe care le luam ar trebui sau nu sa-i implicam si pe altii?Eu cred ca in unele cazuri putem lua decizii si fara sa ne consultam cu altii, dar cel mai des trebuie sa o facem.De asemeni este neplacut ca altcineva sa aleaga pentru tine si atunci ce e de facut?..Este nevoie de curaj sa spui ca eu am luat o hotarare pe cont propriu?Si sa ti-o asumi cu responsabilitatile cuvenite, sau sa ceri din nou ajutor..?

In primul rand, in orice alegere sau actiune am avea de facut sa cerem ajutorul lui Dumnezeu. Sa cerem intelepciune de la El si sfat bun.

Pentru alegerile pe care le facem din proprie initiativa, fara ajutorul sau sfatul apropiatilor suntem direct si singuri responsabili. Nu-i nici o problema daca alegem, asa, de capul nostru, ceva ce ne priveste doar pe noi, personal. Cum ar veni, "capul face, capul trage".

Dar daca alegerile pe care tre sa le facem implica mai multe persoane, alaturi de noi, este bine sa cerem parerea, sfatul sau acordul celorlalti "impricinati". Si abia apoi sa actionam.

Daca o situatie anume ne cere sa luam o decizie in care noi nu suntem implicati ci numai ceilalti, atunci trebuie ceruta parerea lor, doar daca nu cumva vrem sa facem o surpriza...si atunci "riscam".

Este frumos, si este o dovada de resapect ca in familie, orice lucru important, alegere importanta, am vrea sa facem sa cerem parerea sau cel putin sa informam si pe cei de langa noi.

In concluzie, nu este rau sa cerem parerea sau ajutorul celor apropiati.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2011, 01:54:15
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Cat de important este sa faci alegeri pe cont propriu sau alegeri de comun acord si impreuna cu altii?
A cere ajutor prea des, poate deveni neplacut, uneori.Voi ce credeti, in deciziile pe care le luam ar trebui sau nu sa-i implicam si pe altii?Eu cred ca in unele cazuri putem lua decizii si fara sa ne consultam cu altii, dar cel mai des trebuie sa o facem.De asemeni este neplacut ca altcineva sa aleaga pentru tine si atunci ce e de facut?..Este nevoie de curaj sa spui ca eu am luat o hotarare pe cont propriu?Si sa ti-o asumi cu responsabilitatile cuvenite, sau sa ceri din nou ajutor..?
Trebuie sa fii hotarata si ferma in decizii. Trebuie sa-ti asumi responsabilitatile propriilor decizii. Si trebuie musai sa ai incredere in propria persoana... cazul tau cred ca la asta se rezuma, la o lipsa de incredere in fortele propii. Cauzele, care sunt cauzele acestei lipse de incredere in tine de cauti tot timpul parerea si aprobarea celorlalti? Daca gasim cauzele putem sa si tratam. :)
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.07.2011, 17:46:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Cat de important este sa faci alegeri pe cont propriu sau alegeri de comun acord si impreuna cu altii? A cere ajutor prea des, poate deveni neplacut, uneori. Voi ce credeti, in deciziile pe care le luam ar trebui sau nu sa-i implicam si pe altii? Eu cred ca in unele cazuri putem lua decizii si fara sa ne consultam cu altii, dar cel mai des trebuie sa o facem. De asemeni este neplacut ca altcineva sa aleaga pentru tine si atunci ce e de facut? Este nevoie de curaj sa spui ca eu am luat o hotarare pe cont propriu? Si sa ti-o asumi cu responsabilitatile cuvenite, sau sa ceri din nou ajutor?
In general, in a lua o decizie se vede intelepciunea sau lipsa de minte a celui in cauza.
Cum gandeste, cum se lasa influentat, cum alege, cum si daca cere ajutor, etc.
Putem hotara singuri, precum putem si intreba si asculta pe cei mai in varsta sau mai intelepti decat noi.
Esential este sa luam decizii intru Domnul, iar nu urmand unor miscari viclene ale inimii.

"Domnul, celor mandri le sta impotriva, iar celor smeriti le da har" (Iacov 4, 6).
Deci, daca avem mandrie, fie de cerem sfat, fie de lucram fara sfat, tot rau va iesi.
Si invers, daca luam decizii cu smerenie, fie de cerem sfat, fie de nu cerem, tot va fi bine, caci Domnul da har.

Dupa Sfantul Ioan Scararul, cea mai mare greseala pe care o poate face cel care doreste sa se mantuiasca este lipsa consfatuiri: "Cei ce nu se sfatuiesc cad ca frunzele. Mantuirea sta intru mult sfat. Frate pe frate intarindu-se sunt ca o cetate bineintarita."

P.S. Cel care, fiind intrebat des, se manie, arata o manie si un dispret ascuns fata de cel care intreaba.
De cel iubit poti fi intrebat de mii de ori, pe cand de cel neiubit nu rabzi sa fii intrebat nici de cateva ori.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 27.07.2011 at 17:50:16.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comune, decizii proprii, tu cum decizi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alegeri facute in viata teodora21 Nunta 10 02.01.2012 12:59:42
Folosul rugaciunii comune alinutza109 Umanitare 0 17.10.2011 16:20:36
Alegeri prezidentiale? Florin-Ionut Generalitati 31 09.12.2009 07:35:39
Alegeri europarlamentare BogdanF2 Generalitati 3 03.06.2009 11:29:13
COMPOZITII LITERARE PROPRII monica73 Arta bisericeasca in general 23 26.08.2008 10:25:08